Italijanski portal News Supermaney prenio je ovih dana vijest o novoj navali švercovanih cigareta u Napulju pod naslovom Šverc cigareta – vraća se nekadašnji biznis. Prema informacijama iz tužilaštva u Napulju te cigarete u Napulj stižu iz Ukrajine preko Crne Gore, iz koje se feribotom prevoze do juga Italije. Objavljeno je da je policija privela trideset tri osobe i oduzela značajne količine cigareta.
Portal je prenio da se to desilo nakon što su u više mjesta u okolini Napulja privedeni prodavci koji na improvizovanim štandovima pored puta prodaju švercovane cigarete. U okolini Napulja, objašnjavaju na tom italijanskom portalu, nalazi se na hiljade ovakvih štandova, a švercovane cigarete prodaju se po cijeni upola manjoj od zvanične, odnosno u prosjeku oko 2,5 eura u odnosu na zvaničnih pet eura po paklici. Ustaljena je i praksa da se cigarete prodaju i direktno po kućama ili ispred zgrada, kao što je slučaj i sa drogom.
Hemijsko-biološka analiza pokazala je da su te cigarete ne samo švercovane već i ilegalno proizvedene, mimo važećih standarda i propisa, pa se u njima nerijetko nalaze tragovi štetnih supstanci poput mišjeg izmeta, fertilizatora, životinjskog urina i raznih otrova.
Prošle godine u Luci Bar zaplijenjena su čak dva kontejnera švercovanih cigareta, koja su do crnogorske obale stigla brodom iz Dubaija. Prema Monitorovom dobro obaviještenom izvoru, i ove cigarete trebalo je da nastave put prema Italiji. U kontejnerima je bilo 875, odnosno 796 kartona cigareta čija se vrijednost procjenjivala na oko 250 hiljada eura, ili tri eura po boksu. Naš izvor tvrdi da bi njihova vrijednost na tržištu u Italiji dostigla oko milion eura.
Ovaj izvor objašnjava da je Dubai trenutno najvažnije čvorište i raskrsnica za šverc cigareta za sjevernu Afriku, Aziju, Bliski Istok, ali i za neke evropske zemlje, poput Italije, Francuske, Španije i Češke. Prema njegovim riječima poslije prekida velikih poslova sa cigaretama u ovom regionu, glavni dileri duvana sa Balkana su prebacili svoje poslove u Dubai.
„U tom gradu sada ima čak šezedeset predstavništava firmi za promet cigareta u slobodnim zonama. Među njima su i poznate kompanije, kao što su Filip Moris, Rejnolds, Britiš tobako, Amerikan tobako i mnoge druge”, navodi Monitorov izvor.
Među najjačim firmama koje posluju sa Balkanom iz slobodne zone u Dubaiju su, između ostalih, FZE Liberti i Cuae, obje na Monitoru poznatim adesama. Sa Balkanom veze ima, ili je povezano, još desetak kompanija iz Dubaija, kao i Ester kompani iz Egipta.
Monitor je u nekoliko navrata pisao o putevima šverca duvana na Balkanu, posebno preko Crne Gore. Vrlo detaljno smo opisali šverc duvana devedestih preko naše države, koji su vodile italijanske mafijaške organizacije Sakra korona unita, Kamora i Karda, koja je kasnije protjerana u unutarmafijaškim obračunima i borbi oko novca od cigareta.
Naš dobro obaviješteni izvor nam je otkrio da je tada preko Crne Gore prometovano cigareta u vrijednosti od oko jedanaest milijardi eura, od čega je tri milijarde pripalo italijanskoj mafiji. Ovaj izvor je vrlo detaljno opisao kako je novac stečen od prodaje cigareta iznošen diplomatskom poštom iz Crne Gore na Kipar i u Grčku, i kako se preko Engleske i Beliza prao i vraćao u Crnu Goru. Prema podacima njemačkih istražitelja, šverc duvana preko Crne Gore u tim razmjerama je tekao sve do 2001. godine.
O kakvom razmjeru šverca se radi, priča ovaj izvor, najbolje govori dokumentarni film koji je snimila britanska obavještajna služba MI 6, u kojem se govori o najvećim ilegalnim fabrikama duvana u Bugarskoj, Rumuniji, Ukrajini, Moldaviji. U tim fabrikama kontejner cigareta šverceri nabavljaju za svega dvjesta hiljada eura, dok na tržištu Velike Britanije dostiže cijenu od dva miliona.
U Rumuniji je, na primjer, samo za godinu prometovano lažnih cigareta u vrijednosti od preko osam milijardi eura. Naš izvor tvrdi da je ova zemlja, od kada je postala članica Evropske unije, od nelegalnog prometa cigareta zaradila čak preko trideset milijardi eura.
„U ovaj posao uključeni su ortački ukrajinska i rumunska mafija. Kod njih se cigarete poznatih, ali lažnih brendova kupuju po pedeset centi, a u Italiji prodaju po dva i po eura”, kaže Monitorov izvor.
Prema njegovim riječima glavna i najveća fabrika ilegalnih cigareta nalazi se u ruskom gradu Kaljingradu.
„U toj fabrici proizvodi se u minuti čak četiristo paklica cigareta, ili sto dvadeset kontejnera mjesečno. Šverceri tamo kontejner kupuju za svega 70 hiljada eura, a prodaju za 3,5 miliona u Italiji, 4,5 miliona u Njemačkoj, i čak 6,5 miliona u Engleskoj. Po tome možete da steknete predstavu o kakvom prometu i zaradama se radi”, objašnjava naš izvor iz policije.
Ovaj izvor kaže i da hrvatski TDR (Tvornica duvana Rovinj) ima poslovne veze sa Iran tobako kompani, i da u Sariju, glavnom gradu oblasti Mazahadar, TDR ima svoju fabriku gdje se proizvode lažne cigarete, ili cigarete sa falsifikovanim markicama poznatih brendova.
„TDR u Iranu godišnje proizvede šest i po milijardi cigareta. Od njih se kasnije lažnim markama prave brendovi Filip Moris, Rejnolds, Britiš tobako, Rotmans i druge”, kaže Monitorov izvor.
Preko Dubaija, kaže on, radi i Makedonija tobako. Makedonci falsifikovanim cigaretama navodno snabdijevaju Filipine i Singapur. Lažne cigarete u ogromnim količinama preko Dubaija distribuira i Kina, kao i druge istočno azijske zemlje.
„U kineskoj fabrici duvana Jing taun proizvode se svi poznati brendovi cigareta bez licence, u falš omotima. Kineski Marlboro na crnom tržištu Evropske unije košta svega eur i po”, objašnjava ovaj izvor.
Monitorov policijski izvor tvrdi da šverc duvana preko naših prostora nikada nije prestao i da većina balkanskih država svoje budžete u dobroj mjeri puni na taj način što učestvuje u organizovanju šverca i švercerskih puteva. To, bez ikakve sumnje, ukazuje na sprege kriminalnih organizacija i vladajućih struktura u državama na Balkanu. O tome su svjedočili i rožajski policajci, od kojih je jedan, poslije prijetnji, zauvijek otišao iz Crne Gore i dobio azil i državljanstvo jedne zapadnoevropske zemlje.
„Putevi nelegalnih cigareta kroz Crnu Goru su najviše vodili krajem devedesetih godina. Sada glavni tranzit ide preko Grčke, a među onima koji vode te poslove ima i crnogorskih državljana”, tvrdi Monitorov izvor.
Tufik SOFTIĆ