O superiornosti antifašizma na svoj način govori i činjenica da se njegovim sjajnim ruhom, ovde i danas, veoma često, zaogrće i prikriva sam fašizam. Mimikrija o kojoj je reč je svetska, ali je u Crnoj Gori Mila Đukanovića ona postala do kraja groteskna. Slede samo tri ilustracije.
Najpre, sastav vladajuće koalicije (DPS, SDP, LP, stranke manjinskih naroda). Popularna bajka kaže kako je „žaba” postala „ princ”, DPS proevropska partija, prekretne 1998, pa su joj se zbog toga kasnije koaliciono pridružile SDP, LP i stranke manjinskih naroda. Da li je baš tako? Naravno da nije. Ako laže vladajuća propaganda, ne laže presuda za ratni zločin deportacija 1992. I danas, 2012, u Crnoj Gori Mila Đukanovića na delu je kontralustracija, a ne lustracija. Produžena nekažnjivost ratnih zločina. I progon njihovih nepotkupljivih svedoka. U ovom kontekstu, Rezolucija o Srebrenici samo je hipokritska „indulgencija”, trgovačka oproštajnica grehova, a SDP, LP i stranke manjinskih naroda (ne)voljne saučesnice u beskonačnom produžavanju magnumkrimena.
Zatim, (ne)iskrena furija Bora Krivokapića, povremenog, ali visokog, možda najvišeg konsiljera vrhovnog oligarha, u „Živoj istini” ATV, 26. oktobra 2012. „Fašistički juriš protiv jednog čoveka” (Mila Đukanovića), reče, kao da nije upravo obrnuto, „jedan čovek”, i njegova familija, biološka i ona druga, već skoro punih četvrt veka, u nemilosrdnom kapitalističko-fašističkom jurišu, protiv cele Crne Gore. I još, kako je opozicioni DF, navodno, sledbenik „Blaža Đukanovića i Krsta Zrnovog Popovića iz 1942.”, kao da, opet, nije upravo obrnuto, najverniji sledbenik ove dvojice, preuzvišeni dvojac predsednika DPS i SDP.
I konačno, sam vrh groteske. Lažni, ceremonijalni antifašizam. Medalje, naime, za antifašizam, što ih je SUBNOR Crne Gore, usred kampanje za izbore 14. oktobra 2012. dodelio Milu Đukanoviću, Ranku Krivokapiću i Miomiru Mugoši. Pogledajmo ovde samo prvog od ove trojice. Njegovu odgovornost za najmanje dva velika zločina. Za ratni zločin deportacija 1992, jer je u vreme izvršenja ovog zločina bio predsednik vlade Crne Gore, i za genocid u Srebrenici 1995., jer je u vreme izvršenja ovoga bio član Vrhovne komande u Beogradu. I onda njemu medalju za antifašizam? Nešto je zaista trulo u državi Danskoj. Ali je i to odavno. Sećate li se, kada je časni Vlado Kapičić, tada predsednik SUBNOR-a Crne Gore, stao uz tadašnje mlade crnogorske antifašiste, održao govor na njihovom prvom velikom antiratnom mitingu, 17. jula 1991, na centralnom gradskom trgu u tada još uvek Titogradu, narednih dana mu je kompletan crnogorski vrh, uključiv i ostatak vrha njegovog SUBNOR-a, priredio pravi mali „topli zec”.
O kamo sreće da je samo groteska. Ali nije. Kako stvari sada stoje, u Crnoj Gori, ali i u Evropi, verovatnije je da će ova groteska biti samo kratki predah između dve drame ili tragedije. Vladajućoj bajci uprkos, još uvek se dobro pamti. Od 1991-1998, DPS je bila prava fašistička partija, u koaliciji sa SPS Slobodana Miloševića, u njihovom „udruženom zločinačkom poduhvatu”, ratovima i ratnim zločinima, našoj odnosno njihovoj „prvobitnoj akumulaciji kapitala”. Od 1998-2012, DPS je, u koaliciji najpre samo sa SDP, a evo odskoro i sa LP, i sa stranakama manjinskih naroda, u najboljem slučaju postfašistička partija. Sa naglaskom na onome „fašistička” a ne na onome „post”.
Ko zna, da nije iznova otežale Evrope, možda bi se ovaj naglasak vremenom i promenio, prešao sa „fašistička” na „post”, a potom, moguće, čak i na stvarni antifašizam. Ali je to danas manje verovatno. Iz dubinske strukture-dinamike evropske i svetske ekonomije, ponovo se diže zver kapitalizma. Ne samo u neofašističkoj „Zlatnoj zori” u Grčkoj, i na celokupnoj Južnoj, Mediteranskoj periferiji, nego i u samom centru, Zapadnoj i Severnoj Evropi i EU. A Crna Gora je još uvek i nažalost samo periferija periferije, pa je mnogo verovatnije da će i u godinama koje su pred nama, samo slediti obrazac Evrope i sveta. Fašizam i antifašizam, onaj lažni, ceremonijalni, i onaj stvarni, borbeni, ostaju naša najveća pretnja, iskušenje i alternativa.
Milan POPOVIĆ