Dinamika raspadanja koja je zahvatila istočni socijalistički blok prije tridesetak godina ubrzano uzima svoj danak i na zapadu. Globalna ideološka paradigma koja je tada izvojevala pobjedu, pa čak sebe arogantno proglašavala za ,,kraj istorije”, sada i sama trpi poraz za porazom.
Prvo, u junu 2016, Brexit koji je označio početak kraja evropskog neoliberalnog projekta. Zatim, u novembru 2016. pobjeda Donalda Trampa na predsjedničkim izborima u SAD-u, koju je i sam Tramp nazivao Brexit plus, insistirajući na ideološkoj sličnosti ta dva događaja.
Kao nekada raspad Sovjetskog Saveza, i Brexit i Trampova pobjeda su medijski predstavljeni kao iznenadni i neočekivani. Tobože ih ni obavještajni aparat nije mogao predvidjeti, inače bi, valjda, uradio više da zaštiti politički status quo. Naravno, čitav taj narativ je rezultat konformističkog samozavaravanja. Neoliberalna elita je projektovala onakvu političku realnost kakva joj je najviše odgovorala, sve anomalije i devijacije gurala je pod tepih. Nije bila spremna da se suoči sa posljedicama svojih aktivnosti. Više je voljela ultimatume nego dijalog sa oponentima. Ostale su upamćene prijetnje evropskih ministara finansija grčkom kolegi Varufakisu.
Sada već više nema povratka nazad. Rezultat predsjedničkih izbora u Francuskoj, posebno ukoliko pobijedi kandidatkinja desničarskih populista Marin Le Pen, predstavljaće poljubac smrti za briselsku birokratiju. Le Pen je viđena u Njujorku neposredno poslije pobjede Trampa, a nedavno je intervju sa njom objavljen na naslovnoj strani pro-putinovske ruske dnevne novine Izvestia. Jasno je, dakle, kako izgleda nova svjetska internacionala. Možda je to i neka vrsta osvete za onaj poraz od prije tridesetak godina. Sada, međutim, oslobođen bilo kakve internacionalističko-socijalističke retorike, to je govor nacionalnog cezarizma i harizmazično-populističke sile.
Geopolitička i ideološka razdruživanja se jarko reflektuju i na politička dešavanja unutar same Amerike. Ovdje, u Kaliforniji, već neko vrijeme pažljivo pratim razvoj i aktivnosti kalifornijske suverenističke misli. Prije desetak dana, zvanično je odobrena inicijativa Pokreta Da Kalifornija za promjenu člana kalifornijskog Ustava koji označava Kaliforniju kao „nedjeljivi dio” SAD-a i, u skladu sa tim, zahtijeva se organizovanje referenduma za nezavisnost u martu 2019. Ukoliko prikupe oko 600,000 potpisa do 25. jula 2017. ova inicijativa će biti na glasanju u novembru 2018. S obzirom da u Kaliforniji ima oko 18 miliona registrovanih birača, velika je šansa da se to zbilja i desi.
Istraživanja pokazuju da u ovom trenutku podrška za nezavisnost iznosi oko 25 odsto. Međutim, ako se uzme u obzir, da je većina kalifornijaca ozbiljno nastrojena protiv Trampa (on je osvojio samo 33,2 odsto glasova, a Hilari Klinton 61,5 odsto), onda nije teško pretpostaviti da će se podrška uvećavati kako se otpor Trampovim odlukama bude širio.
U isto vrijeme, radi se na formiranju Kalifornijske nacionalne partije (CNP). Prema političkom programu, to je partija ljevice, međunacionalne solidarnosti, mira, i međunarodne saradnje. Njen glavni argument za nezavisnost je upravo zaštita navedenih progresivnih vrijednosti i upotreba kalifornijskih ekonomskih resursa za njihovo promovisanje (Kalifornija je šesta ekonomija po veličini u svijetu). Čelnici partije tvrde da im je glavni uzor kampanja za nezavisnost Škotske koja će sada Brexitom vjerovatno dobiti na snazi.
Iako još nije zvanično registrovana, CNP je prošle godine imala prvog kandidata na predizborima u jednom kalifornijskom distriktu. Kandidat Luis Marineli je tada osvojio 6,4 odsto glasova. Posebno je interesantno da je Marineli Amerikanac koji je poznat po vrlo kritičkim stavovima prema američkoj vlasti i da već godinama živi u Rusiji. Da li je ili ne to bila neka ruska obavještajna igra kojoj se vektor promijenio poslije pobjede Trampa, uglavnom, Marineli se nedavno deklarisao kao trampovac i napustio partiju. Partiju sada vode protivnici Trampa.
Inače, poslije američkog građanskog rata koji se vodio oko otcjepljenja 11 saveznih država, Vrhovni sud je utvrdio da se secesija legalno može izvesti samo ustavnim amandmanom potvrđenim od strane 38 saveznih država i dvije trećine Kongresa. Nemoguća misija!
Filip KOVAČEVIĆ