Povežite se sa nama

DRUŠTVO

BURA U BUDVI: Demokratski fond podržao građevinsku mafiju

Objavljeno prije

na

Poslije glasanja o stavaljanja van snage DUP-a Bečići, nema više iluzija da koaliciona vlast u Budvi uopšte funkcioniše.  Po svim ključnim pitanjima iza kojih stoje interesi krupnog kapitala, odbornici DF-a izjasnili su se suprotno stavovima  partnera u vlasti štiteći interese DPS-a i sa njima povezanih tajkuna

 

Skandalozno uzdržavanje od glasanja odbornika Demokratskog fronta na temu stavljanja van snage DUP-a Bečići, na nedavnoj sjednici SO Budva, još jedno je u nizu glasanja po pitanjima od izuzetne važnosti za Opštinu i njene građane, u kojem su oni našli zajednički interes sa aktulenom opozicijom u Budvi, odbornicima Demokratske partije socijalista i Socijaldemokrata. Nakon burne sjednice lokalnog parlamenta na kojoj su se na dnevnom redu našli predlozi obaranja  DUP-ova za Bečiće i Petrovac, čini se da nema više iluzija da koaliciona vlast koju čine DF, Demokrate, URA i Crnogorska, uopšte funkcioniše. Po svim ključnim pitanjima iza kojih stoje interesi krupnog kapitala, odbornici DF-a izjasnili su se suprotno stavovima  partnera u vlasti, Demokrata, URA-e i Crnogorske, štiteći interese DPS-a i sa njima povezanih tajkuna. Tako je bilo u slučaju izgradnje tržnog centra HDL Laković na crkvenom zemljištu u naselju Dubovica, zatim u vezi utvrđivanja javnog interesa za očuvanje zelenih površina na lokaciji u centru grada, kada su odbornici DF-a, DPS-a i SD-a preglasali odluke koje su predlagale stranke vladajuće koalicije.

Glasanje za obaranje DUP-a Bečići konačno je stvari postavilo na svoje mjesto, a kamere lokalnog Javnog servisa vjerno su prikazale svo licemerje pojedinih odbornika DF-a i njihovu neskrivenu borbu za interese budvanske građevinske mafije. DUP Bečići je preživio glasanje jer taj plan predstavlja jedinstven spisak želja vlasnika kapitala i vlasnika zemljišnih parcela u Bečićima, nekada lijepom turističkom naselju, čiji je prostor pretvoren u građevinsku robu, u poligon za enormno pranje novca, za zidanje solitera uz obalu mora sa stotinama hiljada stanova za prodaju, u milionima kvadrata bruto izgrađene građevinske površine.

Za ukidanje DUP-a Bečići glasalo je 13 odbornika iz redova Demokrata, URA-e i Crnogorske, kao i nezavisan odbornik Stevan Džaković, koji je bio podnosilac inicijative za stavljanje van snage budvanskih kontroverznih urbanističkih planova za Budvu, Bečiće i Petrovac. Protiv su bili svi odbornici DPS-a i SD-a. Uz njih je bio i odbornik DF-a Janko Dimić koji je izveo i mali performans, raširio je majicu na kojoj je pisalo – PROTIV – tako ponosno kao da se borio protiv kakve velike nepravde ili, ne daj Bože, odlaska u rat, a ne protiv spasa Bečića od totalne betonizacije i urbicida kakvog istorija crnogorskog društva ne pamti. Njegovo gromoglasno protiv  ponizilo je Demokratski front kao opozicionu političku grupaciju, ne samo u lokalu nego i centralu i lidere koji se nijesu izjašnjavali ovim važnim povodom.

Performans je definisao prirodu vladanja DF-a u Budvi koji u ključnim momentima po pravilu stane u zaštitu interesa DPS-a, partije koja je svojim korupcionaškim poslovima opljačkala Budvu u iznosima koji se broje stotinama miliona eura a prostor turističkog centra uništila zanavijek. Ostalih pet odbornika DF-a bilo je uzdržano prilikom donošenja odluke o daljoj urbanističkoj sudbini Bečića. Ali je za ukidanje plana za Petrovac glasalo 28 odbornika. U devastiranom Petrovcu nema više interesa krupnog kapitala pa im je bilo lakše.

Ne zna se koja je argumentacija DF-a za odbranu DUP-a Bečića bila „ubjedljvija“, da li pozivanje na mišljenje Mjesne zajednice Bečića ili prozivanje  Demokrata što nisu u prethodnom periodu, za vrijeme predsjedničkog mandata Dragana Krapovića, inicirali donošenje novih planova. Kao da DF u tom periodu nije bio dio te vlasti.

Pozivanje na stav lokalne Mjesne zajednice, stari  manir pribavljanja aduta za donošenje nepopularnih odluka, bio je jeftin trik DF-a, jer se na navodnom skupu okupilo dvadesetak mještana čije je mišljenje u slučaju obaranja DUP-a Bečići za njih bilo odlučujuće …. Takođe, ni jedan urbanistički plan aktuelna vlast nije  mogla donijeti jer je u oktobru 2017. donijet novi Zakon o prostornom planiranju i izgradnji objekata koji je pravo donošenja planova ukinuo crnogorskim opštinama. Ako je neki od planova ranije započet, ministar Pavle Radulović je davao rok od šest mjeseci da se isti završi ili da se od njega odustane. Da bi taj rok naprasno, još jednom produžio. U takvim okolnostima planiranje na nove, duže staze bilo je onemogućeno. Istovremeno za stavljanje postojećih loših planova van snage, nije bilo konsenzusa među koalicionim partnerima, što je na kraju rezultiralo privremenom mjerom uvođenja moratorijuma na izgradnju stanova u zahvatu DUP-a Budva centar a u Petrovcu i stanova i hotela, koji je trajao godinu dana.

U slučaju Bečića došlo je i do ignorisanja koalicionog dogovora. Uoči skupštinskog zasijedanja postignut je sporazum na nivou koalicije da će sve stranke podržati predlog  poništenja planova za Bečiće i Petrovac. Predsjednik Opštine Marko Bato Carević pristao je tada da povuče Protokol koji je potpisao sa turiskim investitorima koji su planirali izgradnju solitera na lokaciji Jadranskog sajma ali je zauzvrat zatražio da se sa dnevnog reda skine predlog obaranja DUP-a Budva centar, što je i prihvaćeno. Međutim, koalicone partnere čekalo je veliko iznenađenje, odbornici DF-a nisu poštovali dogovoreno i nisu podržali obaranje plana Bečića.

Skandalozna je, takođe, izjava lidera DF-a Andrije Mandića, koji je za Vijesti kazao kako centrala DF-a nije zauzimala nikakav stav povodom dešavanja u Budvi te da je tema u vezi sa DUP-om od lokalnog značaja…Uprkos optužbama na račun predsjednika Carevića, nosioca izborne liste DF-a na prošlim izborima u Budvi, da ide na ruku pripadnicima budvanske organizovane kriminalne grupe i građevinskog lobija, centrala DF-a nije imala stav.

Postoje špekulacije da se  Carević udaljio od centrale  DF-a, te  da će na izbore  izaći sa nekom svojom strankom. Da li u tim glasinama ima istine, i zašto  se u DF-u prave da ih ne zanima zašto njihovi predstavnici u Budvi podržavaju urbicid Bečića, ne znamo.  Ali,  sasvim sigurno, Andrija Mandić, Nebojša Medojević, Milan Knežević, i ostali lideri DF, znaju ko se preko prostora Bečića enormno bogati i ko varvarski betonira  vrijedni obalni prostor.Znaju oni da se radi o projektima povlašćenih investitora, Prve banke i Aca Đukanovića kojem su izdati  urbanistički uslovi za izgradnju stambenog kompleksa površine 75.676 kvadrata. Skoro kao dva Stara grada u Budvi. Znaju takođe da vlasnicima hotela Mediteran, Nikoli Pekoviću i Dušku Šariću plan omogućava izgradnju oko 40.000 kvadrata. Ili da kompanija Capital Estate na parceli uz Bečićku plažu planira da izgradi  kompleks od 100.000 m2….Na lokacijama na najeksluzivnijem dijelu bečićke plaže, pored crkve Sv.Tome, jedna do druge su parcele Olivere Ilinčić sa ucrtanim soliterima, protiv koje je nedavno podignuta optužnica Specijalnog državnog tužilaštva. Vlasnik hotela Tara planira izgradnju objekata površine 30.000 kvadrata…

Prema DUP-u koji su lokalni predstavnici DF-a jeftinom demagogijom  odbranili, u Bečićima će se graditi 3,3 miliona kvadrata brgp. Do sada je izgrađeno nešto više od 800.000 m2,  za nastavak gradnje u ponudi je oko 2,4 miliona m2. Za nevjerovati je da lidere DF-a plan totalnog uništenja jedne turističke regije baš nimalo ne zanima.

Još onomad lider Pozitivne Darko Pajović pokazao je veliki interes za gradnju stanova u Miločeru, za sudbinu ostrva Lastavica, podržavajući otvorenoprojekte DPS-a, čemu su se poslanici DF-a tada žestoko protivili. Uzdržavanje od glasanja samo je ružniji metodte iste podrške.

Uglavnom, sudbina Bečića, važnog turističkog mjesta sa najvećim hotelskim kompleksom na Crnogorskom primorju, postala je manje bitna za opozcioni DF  od Miločera. Ili je pritisak ogromnog kapitala kojim građevinska mafija očigledno raspolaže, toliki da se ne može ni odbiti ni zaustaviti.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

BURA OKO ZAKUPA CRNOGORSKIH PLAŽA: Novi tender, novi uslovi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vladina odluka da se raspiše novi tender za zakup morskog dobra izazvala je velika negodovanja kod starih zakupaca. Posebno zbog povećanja cijena početnih naknada zakupa, te novog načina bodovanja prijava na tenderima po kom oni koji su godinama gazdovali pojedinim djelovima morske obale, ulagali i razradili veliki biznis na plažama, plažnim barovima i terasama –  neće imati prednost  prilikom ocjenjivanja ponuda

 

 

Odluka o raspisivanju javnog poziva za zakup plaža na Crnogorskom primorju, na osnovu pravilnika o Izmjenama i dopunama Programa  privremenih objekata u zoni morskog dobra za period 2024 – 2028. godine kojeg je Vlada donijela 11. februara, izazvao je pravu buru nezadovoljstva među dosadašnjim korisnicima u pojedinim primorskim opštinama.

Javno preduzeće Morsko dobro sa sjedištem u Budvi, objavilo je u ponedjeljak 17. februara Javni poziv za zakup 96 kupališta na području budvanske rivijere. Dan kasnije isto je učinjeno i za plaže na području Bara i Ulcinja, zatim Tivta i Kotora.

Riječ je o javnim kupalištima, dugim prirodnim pješčanim plažama, stjenovitim uvalama i novoizgrađenim malim terasama, kojih na Crnogorskom primorju ima ukupno 563, uključujući nova 74 gradska kupališta izgrađena u organizaciji JP Morsko dobro.

Za 70 hotelskih kupališta biće raspisan tender za novi zakup nešto kasnije, kada se završi posao iznajmljivanja javnih kupališta. Izuzetak čine plaže koje su pod dugoročnim investicionim ugovorima.

Svi ugovori o zakupu kupališta na cijelom primorju su nevažeći. Tender nije bio raspisan prošle godine zbog kašnjenja nadležnog ministarstva sa usvajanjem dokumentacije, zato su odlukom Vlade ugovori sa starim zakupcima po drugi put bili aneksirani. Prethodno su na isti način produženi ugovori 2023. godine, nakon čega je Državna revizorska institucija (DRI) upozorila Vladu da se gube prihodi od zakupa obale zbog produžavanja ugovora sa cijenama i uslovima iz 2019. godine., i dala preporuku da se to ispravi.

Protiv odluke da se raspiše novi tender za zakup morskog dobra glasali su potpredsjednik vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj i ministar javne uprave Maraš Dukaj. Ministri iz redova Demokrata i ministar za ljudska i manjinska prava, Fatmir Đeka, nisu učestvovali u glasanju, dok su ostali članovi Vlade podržali ovu odluku.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

JAVNO ZDRAVSTVO I PRIVATNI INTERESI: Novca ima, magnetnih nema 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok bolnice javnog zdravstva kubure sa magnetnim rezonancama,  Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore (FZO) je tokom prošle godine za snimanje magnetnom rezonancom isplatio 738.783 eura privatnim zdravstvenim ustanovama. Novac su dobile tri klinike sa kojima Fond ima ugovore i to Hipokrat 490.942 eura, Konzilujum 208.435 eura i Moj Lab – 39.406 eura

 

 

Nikšićka i bjelopoljska, dvije najveće opšte bolnice u Crnoj Gori, više od dvije godine čekaju obećane aparate za magnetnu rezonancu (MR). Tenderi su raspisani ali i poništeni. Posljednji put u avgustu prošle godine kada nije podnijeta nijedna ispravna ponuda i ponuđači su isključeni iz postupka javne nabavke.

Cijela procedura kreće ispočetka, pa će ove bolnice u novom postupku tražiti aparate za magnetnu, vrijednosti od po milion eura, drugačije specifikacije, jer su prethodno poručeni već prevaziđeni. Iz Ministarstva zdravlja još su planirali kupovina MR aparata za Klinički centar Crne Gore (KCCG) i KBC Kotor.

Crnogorsko javno zdravstvo raspolaže sa četiri aparata za magnetnu rezonancu koja su u funkciji. Tri ima Klinički centar, od kojih je jedan u Dječijoj klinici, jednu magnetnu rezonancu ima KBC Berane, dok je jedan novi uređaj namijenjen Opštoj bolnici u Baru u fazi instalacije.

Dok javno ne nabavi svoje, građani ove usluge koriste u privatnim zdravstvenim ustanovama. Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore (FZO)je tokom prošle godine, za snimanje magnetnom rezonancom isplatio 738.783 eura privatnim zdravstvenim ustanovama.Novac su dobile tri klinike sa kojima Fond ima ugovore i to Hipokrat 490.942 eura, Konzilujum 208.435 eura i Moj Lab – 39.406 eura.

Preglede i liječenje osiguranika Fonda za zdravstvo u privatnim klinikama država je 2023. godie platila ukupno oko 2.700.000 eura. Najviše novca je i tokom te godine plaćeno klinici Hipokrat za preglede magnetnom rezonancom – 820 hiljada eura, značajno više nego ove.

U maju prošle godine ova klinika podnijela je krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu (SPO) protiv direktora Fonda zdravstva Vuka Kadića zbog sumnji u zloupotrebu službenog položaja.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

CRNA GORA, NAJBIROKRATSKIJA ZEMLJA NA SVIJETU: Svaki četvrti radi za državu

Objavljeno prije

na

Objavio:

U javnoj upravi radi blizu 55 hiljada ljudi, a prema podacima Ministarstva finansija tokom decembra 2024. ukupan broj zaposlenih je  bio preko 250 hiljada. Kada se tom broju  dodaju i privredna društva,  ispada sa svaki četvrti zaposleni u Crnoj Gori radi za državu

 

 

Crna Gora je konačno postala svjetski lider u nečemu. Naime, nedavni izvještaj World of Statistics, koji se poziva na podatke Yahoo Finance-a, donosi listu najbirokratskijih zemalja svijeta – na kojoj naša zemlja zauzima prvo mjesto.

Ovom ,,uspjehu” svakako je doprinijelo to što imamo jednu od najglomaznijih Vlada sa 32 člana, sedam potpredsjednika, 25 ministarstava i 26 ministara bez portfelja.

U posljednje četiri godine, od promjene vlasti u avgustu 2020, javna uprava na državnom i lokalnom nivou pojačana je sa oko tri hiljade novozaposlenih.

Da ovolika birokratija ne ispunjava očekivanja građana svjedoče i podaci Svjetske banke. Po njima Crna Gora zauzima tek 50. mjesto u svijetu po lakoći poslovanja. Dok se u kategorijama poput dobijanja građevinskih dozvola i sprovođenja ugovora, nalazi na znatno lošijim pozicijama. Jedan od razloga je što imamo manjak digitalizacije, a višak radnika.

Problem je, bolje od navedenih lista, nedavno objasnio sam premijer Milojko Spajić. On je za TVCG izjavio da je broj trenutno zaposlenih u javnoj upravi prevelik – ,,mnogi ljudi ne rade, ne pojavljuju se na poslu, neadekvatno rade i slilčno. Imamo državnu upravu koja ne odgovara potrebama ni privrede ni građana”.  Zato je najavio da će država naći način da otpusti 20 odsto ljudi iz javne uprave.

Na sajtu Vlade mogu se naći podaci o broju zaposlenih u javnoj upravi. Podaci su podijeljeni u dvije grupe, centralni i lokalni nivo.Prezentovani su podaci od novembra 2021. kada je na centralnom nivou bilo 44.936 zaposlenih. Za tri godine i dva mjeseca broj zaposlenih na centralnom nivou se povećao za 2.348, i u decembru 2024. je iznosio 47.284.

Do povećanja zaposlenih došlo je i na lokalnom nivou – sa 6.665 u novembru 2021, na 7.092 u decembru 2024. Razlika 427 novozaposlenih.

U javnoj upravi radi blizu 55 hiljada ljudi, a prema podacima Ministarstva finansija tokom decembra 2024. ukupan broj zaposlenih u Crnoj Gori bio je preko 250 hiljada. Ispada, da skoro svaki peti zaposleni radi za državnu upravu i prima platu iz budžeta.

Na sajtu Vlade na kome je prezentiran broj zaposlenih u upravi precizira se- ,,u ovaj obuhvat ne spadaju privredna društva u većinskom vlasništvu države i opština”.

Kada se broju zaposlenih dodaju i ova privredna društva ispada sa svaki četvrti zaposleni u Crnoj Gori radi za državu. Ukupno 76.481 zaposlenih.

Prema poralu Moj novac,Instituta Alternativa, u državnim preduzećima zaposleno je 22.105 ljudi. U privrednim društvima na državnom nivou 13.702, a u opštinskim preduzećima 8.403.

I pored neumoljive statistike koja se čita i sa vladinog sajta, premijer tvrdi da već imaju uspjeha u racionalizaciji državne uprave. ,,Centralna vlast je smanjila broj zaposlenih za 400 od novembra 2023. do novembra 2024. godine. Ukupno, zajedno sa lokalnim samoupravama, broj ljudi u javnom sektoru je manji za 150 što znači da su lokalne samouprave više zapošljavale. Čak i u javnim preduzećima je manje zaposlenih, pa je recimo u Rudniku uglja, broj zaposlenih manji za 100, bilo je je 1.300, sada je oko 1150. U Eektroprivredi je isti slučaj. Polako smanjujemo broj zaposlenih, a ove godine ćemo brutalno krenuti u razračunavanje sa ovim problemom”, kazao je Spajić.

Podaci sa sajta Vlade govore da dosadašnje razračunavanje izgleda ovako – do najvećeg povećanja zaposlenih je došlo u Generalnom sekretarijatu Vlade i ministarstvima. U ovim institucijama se broj zaposlenih sa 3.095 u novembru 2021, povećao na više od duplo – 7.353 u decembru prošle godine. Samo od septembra 2024, kada je bilo 7.047 zaposleno je preko 300 novih radnika. Skok je još značajniji od juna 2024. kada je bilo samo 3.379 zaposlenih u ministarstvima i Generalnom sekretarijatu.

Značajan pad zaposlenih u organima javne uprave zabilježen je pod stavkom Organi u sastavu ministarstava –  sa 12.188 iz novembra 2021, na 7.490 u decembru 2024.

Iako premijer pominje smanjenje zaposlenih čak i u javnim preduzećima, statistika svjedoči o velikom povećanju broja radnika u posljednje četiri godine.

Crnogorski elektrodistributivni sistem DOO Podgorica (CEDIS) –  od promjene vlasti 2020. godine kada je bilo 1.360 zaposlenih, došlo se do 1.721 radnika u 2023. godini. Broj radnika se povećao i u Pošti Crne Gore sa 988 u 2020. godini na 1.189 u 2023, Aerodromi Crne Gore sa 961 na 1.124 u 2023. godini. Prema premijerovim podacima o 1.300 zaposlenih u Rudniku uglja Pljevlja, broj radnika se u toj državnoj kompaniji povećao skoro duplo u odnosu na 2020. kada je bilo 691 zaposlenih. Podaci sa sajta Moj novac govore da je zaposlenih u 2023. bilo 1.168.

Lokalna preduzeća su uglavnom u gubitku, ali im to im ne smeta da zapošljavaju radnike. Tako je podgorička Čistoća 2020. godine imala 489 zaposlenih, a 2023. čak 641. Iste godine zabilježila je rekordni gubitak od 1,7 miliona eura.

U susret najavljenoj racionalizaciji uprave, premijer je obećao da država neće zaboraviti svoje bivše zaposlenike. Suština je da se nađe način da se ti ljudi zaposle u privatnom sektoru, kazao je premijer i najavio program Iskra. ,,Inicijativa Iskra će pomoći tehnološkom opismenjavanju građana i za samo tri mjeseca kampa građani će moći da se zaposle na konkurentnim mjestima i primaju dobre zarade”, kazao je Spajić.

Zanimljivo je da je premijer Spajić istakao ,,da je laž da je aktuelna vlast nastavila politiku partijskog zapošljavanja”!

Brojni medijski tekstovi i istraživanja o premrežavanju uprave i državnih preduzeća partiskim, rođačkim i kumovskim kadrovima, govore da je nova vlast ne nastavila, nego čak i unaprijedila partijsko zapošljavanje i nepotističke prakse.

I dok premijer najavljuje otpuštanja, iz Ministarstva javne uprave, koje je zaduženo za ovu problematiku, tvrde da u ovom trenutku nije zahvalno govoriti o višku zaposlenih u javnim ustanovama.

Iz ovog ministarstva Danu su saopštili da Crnu Goru na putu pristupanja EU očekuju brojne obaveze, pa iz tog razloga se očekuje jačanje postojećih kapaciteta javne uprave a čak i regrutovanje novih kadrova.

„Činjenica koja to potvrđuje jeste i da EU, u iznosu od 5,6 miliona eura kroz dva projekta, podržava jačanje kapaciteta u javnoj upravi na centralnom i lokalnom nivou, uključujući usvajanje Plana zapošljavanja i obuku novih državnih službenika za upravljanje EU fondovima, s fokusom na dva pilot sektora (zaštita životne sredine, zapošljavanje i socijalna politika)“, naveli su  iz Ministarstva javne uprave.

Premijer je, s druge strane, izjavio da je ova vlada dva puta slala rješenja Evropskoj komisiiji za smanjenje broja zaposlenih u javnoj upravi. ,,I oni su to oba puta odbili”, rekao je Spajić.

Nadu uliva procjena Ministarstva javne uprave da će u trenutku pristupanja Crne Gore u EU između 100 i 150 službenika biti delegirano na rad u institucijama EU.

Kad će početi i kako će se odvijati smanjenje državne uprave još uvijek ne znamo. Ono što znamo je da ona puno košta.

Svake godine iznova saznajemo da državna uprava nemilice troši novac građana. Tokom protekle godine trošak službenih putovanja u zemlji i inostranstvu koštao nas je 8,4 miliona, a za reprezentaciju (ručkovi, večere, jela, zakuske) oko 950 hiljada eura, odnosno ukupno oko 9,4 miliona eura za te svrhe. Sve to je bilo za oko 2,7 miliona eura više nego što je bilo predviđeno rebalansom budžeta za proteklu godinu.

Saznali smo i da ručkovi lokalnih i državnih funkcionera često koštaju preko hiljadu ili par hiljada eura, da poslanici tokom godine uspiju o našem trošku da obiđu preko 10 inostranih destinacija, da se i pored preko 4.500 službenih automobila i dalje izdvajaju stotine hiljada za kupovinu novih… Uobičajeno, glomazni državni aparat ima svoje potrebe i prohtjeve koje građani plaćaju. Sve do neke racionalizacije.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo