Demokratska Crna Gora podnijela je tužbu Upravnom sudu u Podgorici protiv Odbora povjerenika Opštine Budva. U tužbi traže poništenje Odluke o izboru Mila Božovića za predsjednika Opštine Budva. Tvrde da su argumentovali kršenje zakona Crne Gore, koje se desilo kao plod dogovora DF-a i URA-e
Usred turističke sezone u Budvi obavljena je nesvakidašnja smjena na vrhu vlasti. Predsjednik Opštine Marko Bato Carević podnio je ostavku da bi u njegovu fotelju, bez izjašnjavanja odbornika i stava koalicionih partnera, sjeo Milo Božović, šef budvanskog odbora Demokratskog fronta.
U Budvi je uz pomoć Vlade Dritana Abazovića preko Odbora povjerenika izveden institucionalni puč. Fotelja prvog čovjeka grada je sa jednog lidera DF-a prešla na drugog, bez dogovora stranaka koje su osvojile većinu na prošlim lokalnim izborima i bez izjašnjavanja njihovih predstavnika u lokalnom parlamentu.
Sedmočlani Odbor povjerenika obavlja ulogu Skupštine u Budvi nakon što je u martu ove godine u Budvi uvedena vanredna uprava zbog blokade rada lokalnog parlamenta koji se nije sastajao duže od 6 mjeseci.
Odbor povjerenika uspostavljen je, prema Zakonu o lokalnoj samoupravi, do novih lokalnih izbora. Međutim, kako su izbori odloženi, od prethodno predviđenog datuma za 5. jun, za 6 mjeseci kasnije, za 23. oktobar, to se i uloga i funkcionisanje ovakvog načina upravljanja gradom, prolongirala na neočekivano dug period.
Prvi saziv Odbora povjerenika Vlade Zdravka Krivokapića imao je 5 članova, da bi naredna, Abazovićeva Vlada, promijenila i povećala sastav Odbora povjerenika na 7 članova, od kojih većina dolazi iz Podgorice. To su partijski kadrovi stranaka koje čine aktuelnu većinu na državnom nivou, pa je ova izmjena viđena kao njihova želja da utiču na promjenu političke slike u Budvi.
U susret prijevremenim lokalnim izborima Budva je ostala bez legalnog saziva parlamenta, bez predstavnika građana koji su izraz biračke volje Budvana i koji utiču na donošenje odluka izvršne vlasti. Zakonodavna vlast u Budvi pripala je sedmorici ljudi koji nisu predstavnici građana. To stanje bezvlašća koje traje, iskoristile su stranke koje podržavaju aktuelnu Vladu kako bi zauzele što povoljnije pozicije pred izbore.
Izbor predsjednika Opštine odigrao se na bizaran način, glasovima četvorice povjerenika iz Podgorice. Prvo su na predlog Carevića, izabrali Božovića za potpredsjednika Opštine, jer je to jedini, zakonom predviđen način, koji propisuje da nakon prestanka mandata predsjednika Opštine, funkciju do daljnjeg, do novih izbora, obavlja potpredsjednik.
Inače dva potpredsjednička mjesta u izvršnoj vlasti u Budvi nijesu nakon izbora bila popunjena jer Carević, kao predlagač, nije htio da ih imenuje. Ali kada je DF-u zatrebalo da izvrši akrobaciju sa predsjedničkom foteljom, izabran je po hitnom postupku. Već na sljedećoj sjednici Odbora povjerenika kojim predsjedava Nebojša Jušković, koji dolazi iz Ministarstva finansija i blizak je SNP-u, izabrao je, opet sa samo četiri glasa, Mila Božovića za predsjednika Opštine Budva.
Novog predsjednika Opštine izabrale su četiri osobe iz Podgorice. Budvani se tu ništa nisu pitali. Važno je, kako u DF-u kažu, da je sve bilo po zakonu. A da li je, to će se uskoro saznati.
Zanimljiv je podatak da je Nebojša Jušković na sjednici 43. Vlade od 9. juna, istovremeno imenovan na dvije funkcije. Izabran je za člana Odbora povjerenika u Budvi i za redovnog člana Skupštine Kontrole letenja Srbije i Crne Gore, SMATSA. Skupština Kontrole leta je imenovanjem Juškovića, prvi put od osnivanja, u svojim redovima iz Crne Gore, dobila vazduhoplovca – stoji u pohvali ovog izbora.
Kako je ubrzo nakon imenovanja, izabran za predsjednika budvanskog Odbora povjerenika, agilni pilot Jušković, prihvatio je ulogu da vodi dvije jake skupštine. Postao je prvi čovjek zakonodavne vlasti turističke prijestonice Crne Gore i član Skupštine jedne od najuspješnijih kompanija u avio-saobraćaju Crne Gore i Srbije.
Koalicioni partner DF-a, Demokratska CG, sa kojom je formirana postizborna većina u Budvi i čijim je odborničkim glasovima omogućen izbor Carevića na poziciju predsjednika Opštine, isključena je iz vratolomija oko preuzimanja predsjedničke fotelje. Njih kao ni ostale političke partije niko ništa nije pitao. Posao 33 odbornika u SO, predstavnika građana Budve, preuzela je grupa od 7 povjerenika koje u ovom gradu niko čak ni ne poznaje.
Demokratska Crna Gora podnijela je 5. avgusta tužbu Upravnom sudu protiv Odbora povjerenika radi poništenja Odluke o izboru predsjednika Božovića. U tužbi je navedeno da će Demokrate, po ovlašćenju lidera Alekse Bečića, u sporu zastupati potpredsjednik partije i nosilac liste za predstojeće izbore Dragan Krapović.
„U tužbi smo tražili poništenje Odluke o izboru gospodina Božovića za predsjednika Opštine Budva. U tužbi smo naveli i jasno argumentovali nesumnjivo kršenje zakona Crne Gore, koje se desilo kao plod dogovora DF-a (NSD) i gospodina Mandića sa jedne, i URE i gospodina Abazovića za druge strane“, kazao je Krapović Vijestima.
„Odbor povjerenika odnosno četiri člana istog, i to gospodin Jušković kao predsjednik odbora (predlog gospodina Damjanovića), gospođa Vujošević i gospodin Nišavić (predlozi gospodina Abazovića) i gospodin Gorašević (predlog gospođe Novaković Đurović) su protivno zakonima Crne Gore prvo predložili, a onda i izabrali gospodina Božovića za predsjednika Opštine Budva“, naveo je Krapović.
On je kazao i da su ostala tri člana Odbora povjerenika odbili da izglasaju takvu odluku „potpuno svjesni da je u pitanju brutalno kršenje zakona, a onda i drastična predizborna zloupotreba i manipulacija“.
„Nakon što tužba bude usvojena, gospodina Juškovića, i ekipu očekuju krivične prijave koje smo takođe najavili i koje ćemo ubrzo podnijeti. Ipak su ovo previše ozbiljne stvari jer će do obaranja odluke gospodin Božović potpisati veliki broj plaćanja, koje kao jedini izvršilac budžeta potpisuje predsjednik Opštine, te veliki broj odluka koje će imati veliki uticaj na živote svih građana Budve, a tako nešto po snazi na prethodnim izborima DF-u jednostavno ne pripada“, kazao je Krapović
„Fotelja predsjednika Opštine Budva je u ovom trenutku velika i protivzakonita institucionalna prednost koalicije DF i URA u Budvi, a povjerinici koji su prihvatili da budu sredstvo kojim se realizuju ovakvi zakulisni dilovi će odgovorati za zloupotrebu službenog položaja“, poručio je Krapović.
Neposredno nakon podizanja tužbe Demokrata oglasio se Jušković. On je kazao kako je na njega vršen pritisak od strane Demokrata, preko njihovog člana a njegovog dugogodišnjeg prijatelja Ninoslava Kaluđerovića, te da je bio upozoren da će biti diskreditovan ukoliko Božović bude izabran za potpredsjednika Budve. Te prijetnje i pritisci odigrali su se prije mjesec i po dana, pa nije baš najjasnije zašto Jušković o tome govori tek kada je podnijeta tužba protiv njegovog rada u Odboru povjerenika.
„Kazao sam da Odbor nema pravo da kreira političku volju građana Budve i ja to neću činiti jer je volja građana neprikosnovena. Ponovio sam da je Vlada imenovala Odbor povjerenika kako bi deblokirala rad lokalne uprave pred sezonu. Dva principa, koje je Odbor povjerenika proklamovao, rad u skladu sa zakonom i efikasnost, u potpunosti su afirmisani“, izjavio je Jušković.
Zašto se ipak Odbor povjerenika u Budvi bavio političkim imenovanjima koja nemaju uporište u izbornoj volji građana, te zašto je ta „neprikosnovena“ volja prekršena, objasniće se uskoro Budvanima.
Branka PLAMENAC