Tolerancija se stiče i mora se uvježbavati. Društvo koje nema kondiciju da bude obzirno prema drugačijem, da uvažava i ono što nije većinski izbor, pod uslovom da to nikome ne nanosi štetu, postaje zapušteno bunjište. Na njemu raste društveni otpad. To bi mogla biti poruka slučaja burkini i mi
U burkiniju ne možete ući na bazene Roki biča u Utjehi. To su, na krajnje uvrjedljiv način, saznali jedna tinejdžerka i njena porodica.Djevojčici je zakupac plaže Dragan Đurović sasuo u lice da je “babaroga”, i da se njegovih 300 gostiju i on “neće prilagođavati” njenoj želji da na kupalište dođe u kupaćem kostimu koji neotkrivenim ostavlja lice, šake i stopala. To, po njegovom sudu, nije higijenski.
Đurović je njenoj porodici “pojasnio” da ih sa svog bazena tjera “zato što mrzi muslimane”. Iz naknadnog objašnjenja saznali smo da Đurović ne mrzi sve muslimane, odnosno, da je spreman i sposoban da posluje sa nekima od njih (zapošljava ih i uslužuje). Ako poštuju njegova pravila. “Svaki gost je dobrodošao u hidžabu na mom dijelu plaže Utjeha, ali ne i na bazenima, gde je istaknut pano da nije dozvoljeno kupanje u odjeći zbog higijenskih razloga i otpora mojih gostiju”.
Burkini je dvodjelni kupaći kostim. Napravljen je od istog materijala kao i bikini, pa i (ne)higijenski isto onoliko koliko bikini. Koji je prije 70 godina bio jednako progonjen i zabranjivan. Dok ga nije obukla Brižit Bardo. Do tada su ispravni kupaći kostimi za dame, bili sličniji burkinijima, nego ovima koje danas viđamo na plažama.
Niti burkini nose sve muslimanke, niti nose isključivo muslimanke. Prije ravno deset godina, burkini je postao jako popularan u Velikoj Britaniji. “Neke žene su alergične na sunce, druge su dobile višak kilograma ili su smršale pa žele da sakriju kožu koja nije zategnuta. A nekima se jednostavno sviđa”, objašnjavali su zadovoljni prodavci.
Priča o zabrani kupanja u odjeći “zbog higijenskih razloga”, naravno, otpada. Tinejdžerka u burkiniju nije ni dobila priliku da prekrši Đurevićevu zabranu kupanja. Ona nije spriječena da uđe u bazen, već u plažni prostor koji ga okružuje. To je naišlo na nesalomljiv otpor Đurovića i, navodno, njegovih gostiju. Čemu se, tačno, Đurović protivi nećemo saznati ni u sudskom postupku pošto su u tužilaštvu, osnovnom i višem, zaključili da u njegovom postupanju nema elemenata krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti.
Do istog zaključka tužilaštvo je došlo i u vezi turiste koji je sa hotelske terase u Budvi alkoholnim pićem polio porodicu koja je stajala na obližnjem trotoaru. Jedna od polivenih žena nosila je hidžab. Maramu za pokrivanje kose i vrata. Sud za prekršaje je turistu kaznio sa 250 eura. Nije mu uskraćeno gostoprimstvo pošto, valjda, njegovo ponašanje nije naišlo na otpor okoline. “On je pred sudom prihvatio odgovornost da se naročito drsko i bezobzirno ponašao prema državljaninu Kuvajta i članovima njegove porodice, koji su se nalazili na obližnjem trotoaru, na način što je na njih prosuo tečnost”, prenose mediji saopštenje nadležnih. Pa sad sami zaključite da li u tom “prosipanju” ima elemenata vjerske ili nacionalne mržnje?
Do sudije za prekršaje će, vjerovatno, poći i navijači FK Budućnost, “popularni varvari” koji su, neko veče, gostujućim igračima i navijačima iz Tuzi, skandirali jebaćemo šiptare. Da ne prejudiciramo, ali sjetimo se epiloga majskog nastupa nikšićkih “vojvoda” (navijači FK Sutjeska) koji su na stadion ispod Gorice stigli s pjesmom “Nož, žica, Podgorica”. Tu tužilaštvo nije našlo elementa krivičnog djela. Baš kao ni u ranijim prilikama kad su se varvari verbalno obračunavali sa fudbalskim protivnicima iz većinski albanskih sredina.
O dostignutom stepenu tolerancije svjedoče i medijski naslovi. Kada dokazani šovinisti ili nedokazane budale verbalno ubijaju ili kolju suparnike (Albanca, Srbina, Crnogorca, Bošnjaka, Hrvata, crnca…) njihove poruke prenose se bez cenzure. Zaprijete li seksulanim opštenjem – tačkice nadomjeste sramotne riječi. Nijesmo mi društvo bez stida. Nego, onako, znamo pustiti dizgine. Sjetite se devedesetih, nijesu davno bile.
Tolerancija se stiče i mora se uvježbavati. Iz higijenskih razloga. Društvo koje nema kondiciju da razumije i da bude obzirno prema drugačijem, da uvažava i ono što nije većinski izbor, pod uslovom da nikome ne nanosi štetu, postaje bunjište. Zapušteno i otrovno. Na tom bunjištu raste društveni otpad. To bi mogla biti poruka slučaja burkini i mi.
Zoran RADULOVIĆ