Građani primorskih naselja sve češće organizuju javne proteste zbog ograničenog pristupa plažama koje se ugovorima sa JP Morsko dobro izdaju pod zakup na duži vremenski period. Uoči ovogodišnje turističke sezone protestovalo se u Tivtu i Budvi, u oba slučaja zbog zabrana slobodnog ulaska na plaže koje nose identično ime – Pržno.
Region su obišle fotografije okupljanja u malom turističkom mjestu Pržno, pored Miločera, u kome su mještani blokirali hotel Maestral izražavajući nezadovoljstvo zbog pooštrenog režima korišćenja jedine pješčane plaže u naselju, koja najvećim svojim dijelom ima status hotelske plaže.
Početkom aprila mještani naselja Krtoli u Tivtu blokirali su kružni tok-raskrsnicu između Kotora i Tivta, nezadovoljni načinom na koji su nadležne državne institucije reagovale na njihov zahtjev za slobodan pristup pješčanoj plaži u uvali Pržno, poznatoj pod imenom Plavi Horizonti.
Atraktivne prirodne plaže budvanske i tivatske rivijere postale su tijesne za sve veći broj gostiju, iz privatnih kuća i apartmana, koji se tretiraju kao gosti drugog reda u odnosu na goste hotela. Najljepše i najatraktivnije plaže zauzeli su vlasnici hotela, tajkuni, državni i lokalni funkcioneri i njihova djeca, koji na njima sprovode svoja pravila i udaraju cijene plažnih kompleta u rasponu od najmanje 10 pa do 100 eura na dan. Po principu, što je manje turista i što je narod siromašniji, to su cijene ležaljki i suncobrana veće.
Obala Crnogorskog primorja duga je 300 kilometara, oko 70 kilometara čine prirodne pješčane plaže i uvale, koje se ekonomski eksploatišu preko državnog preduzeća Morsko dobro.
Zakonima o morskom dobru i državnoj imovini, morsko dobro je definisano kao dobro u opštoj upotrebi, dostupno svima pod posebnim uslovima.
Međutim, praksa pokazuje da su neki jednakiji od drugih, jer opšte, javno dobro, polako prelazi u povlašćene, privatne ruke. Atraktivni dijelovi obale otuđeni su ugovorima o višedecenijskom zakupu. Svaka veća investicija na Crnogorskom primorju uslovljava se privatizacijom dijela morske obale i pripadajućeg akvatorijuma. Svaki investitor želi svoje, privatno, parče mora.
Ubjedljivo najvrednije parče obale, sa sedam najljepših plaža na Crnogorskom primorju suvereno drži zakupac hotela Sveti Stefan i Miločer, grčki državljanin, Petros Statis. Kupovinom hotela Maestral od slovenačke grupe Hit Montenegro, Statis je preuzeo i zakup plaže ispred hotela u Pržnu, čime je zaokružio dragocjeni plažni pojas, dug nešto više od jednog kilometra.
Radi se o svojevrsnom monopolu na plaže u kome jedna firma kontroliše čak sedam kupališta na potezu od Pržna do Svetog Stefana, plažu u Pržnu, Kraljičinu plažu i veliku plažu u Miločeru i hotelsku plažu na Svetom Stefanu.
Ovom nizu prirodnih dragulja Statis je pridodao i javnu plažu na Svetom Stefanu, koja se prostire lijevo od prevlake koja vodi do hotela Sveti Stefan.
U pitanju je neviđeno tajkunsko bahaćenje na obali Paštrovića. Grčkom biznismenu nije dovoljno što gazduje sa četiri najvrednije crnogorske plaže nego je i kupališta na lijevoj plaži oduzeo od mještana, učestvujući na javnom tenderu na kome je ponudio bezobrazno visoku cijenu za stotinak metara pijeska, u iznosu od 120.000 eura. Uzeo je posao i hljeb iz ruku mještanima čiji gosti, kojih ima više nego u Statisovim hotelima, njemu moraju plaćati plažne komplete po cijeni od 30 eura na dan. Uz kupališta došli su i privremeni objekti, pa imamo nevjerovatnu situaciju na Svetom Stefanu u kojoj zakupac elitnog turističkog kompleksa, izvan njegovih granica, na javnoj plaži prodaje sladoled, sokove, sendviče, ležaljke, suncobrane.
Za kilometar paštrovskih plaža Statis plaća Morskom dobru ukupno 188.000 eura godišnje, dok primjera radi, za oko sto metara pijeska na Slovenskoj plaži u Budvi, zakup dostiže iznos i do 50.000 eura.
Mještani su u prigovorima o načinu gazdovanja elitnim plažama, na primjeru zakupa lijeve plaže izračunali, kako država svake godine gubi oko pola miliona eura prihoda na ugovoru koji je Morsko dobro zaključilo sa zakupcem, po kome samo za tri vodeće plaže u ekskluzivnom kompleksu, fiksna naknada iznosi 81.781 eura na godišnjem nivou, na rok do 2037. godine.
Plažu u Pržnu vlasnik hotela Maestral zakupio je na 15 godina po cijeni od 17.000 eura.
Kilometar plaže eksploatiše kompanija koja u hotelima Sveti Stefan i Miločer ima svega 116 kreveta, dok hotel Maestral raspolaže sa oko 400. Oko 500 gostiju može da se rasteže na kilometar pijeska, dok svi mještani zajedno sa privatnim smještajem u kućama i hotelima, kojih ima najmanje deset puta više, mogu da koriste preostale kamenjare pored mora.
Stanje je neodrživo, pa se očekuje da će otpor mještana biti sve veći. Svakim danom, prostora na plaži za njih i njihove goste biće sve manje.
Statis je svoj posjed ogradio željeznim ogradama iako propisi Morskog dobra o korišćenju plaža zabranjuju podizanje ograda u zoni morskog dobra. Na svakom ćošku u miločerskoj šumi i oko plaža mogu se sresti bezbjednjaci, čega nije bilo ni u zlatnim vremenima crnogorskog turizma, kada su krunisane glave, šefovi država i vlada, poznati književnici, glumci i druge javne ličnosti svjetske političke i kulturne scene, ljetovali na Svecu i u Miločeru.
Protest u Pržnu pokazuje koliki je problem selektivne podjele plaža, ograničenog prirodnog reursa eskalirao, zahvaljujući prije svega, haotičnoj urbanizaciji.
Tokom mandata aktuelnog ministra održivog razvoja i turizma Branimira Gvozdenovića, nekadašnje ribarsko naselje pogodio je pravi urbanistički cunami. DUP-om Pržno-Podličak u Pržnu, mjestu sa 250 stalnih stanovnika u 105 domaćinstava, planirana je izgradnja oko 200.000 kvadrata stanova i apartmana, u preko 200 novih objekata. Zbog neponovljivog prirodnog ambijenta, Pržno je uzimano kao model stare paštrovske arhitketure. DUP na koji je saglasnost dalo upravo Ministarstvo turizma i održivog razvoja nije uvažio graditeljsko nasleđe. Predviđene su višespratnice, soliteri, kompleksi, tako da je nekadašnje pitoreskno primorsko mjesto, zauvijek nestalo. U zaleđu je izgrađeno najmanje deset novih Maestrala. Gdje će se taj narod kupati, ministra i planere, pa ni mještane, nije mnogo zanimalo.
Novi vlasnik hotela Maestral izdao je u podzakup plažu ispred hotela na kojoj su povećane cijene zakupa plažnih komleta sa 30 na 50 eura dnevno. Plaža ima status hotelskog kupališta, što znači da zakupac nije u obavezi da oslobađa dio plažnog prostora za javnu upotrebu, već da kupalište u cjelosti koristi isključivo za svoje goste ili namjernike, koji moraju platiti istaknute cijene.
Slovenci, prethodni vlasnici Maestrala, njegovali su fleksibilniji donos sa mještanima kojima su odobravali propusnice za ulaz na plažu, poneko parking mjesto i slično. Kod Statisa toga nema, otuda i pobuna mještana, koji se nisu protivili neprimjerenoj urbanizaciji prostora na kome žive. Statis pokušava da ih umiri ponudom o besplatnom korišćenju ležaljki i suncobrana, ali ako bude slobodnih mjesta. Za sve zainteresovane sigurno ih neće biti.
Naročito ako se realizuju planovi zakupca da u poznatom ljetovalištu, u Miločeru i na Svetom Stefanu izgradi nove kapacitete površine od 40.000 kvadrata. Riječ je o apartmanima, vilama i čuvenim stanovima za tržište, planiranim u parku Miločera, koji su poslužili kao moneta za politički uspon Darka Pajovića i Azre Jasavić.
Branka PLAMENAC