U Novu 2017. godinu Budva ulazi sa novom lokalnom upravom. Vlast preuzimaju opozicione partije i koalicije koje su na oktobarskim izborima odnijele pobjedu i srušile vladavinu Demokratske partije socijalista uspostavljenu 2005. godine. Ovo je drugi put da opozicija tokom dvodecenijske vladavine DPS-a poznatim turističkim centrom, prekine tu tradiciju i preuzme vlast. To se dogodilo na lokalni izborima 2002, kada su stranke takozvane prosrpske orijentacije zajedno sa Liberalnim savezom preuzele izvršnu vlast, ali na kratak rok, jer su je već na narednim izborima 2005. godine, ubjedljivo izgubile.
Uoči božićnih i novogodišnjih praznika konačno je pao dogovor opozicionih partija o formiranju zajedničke lokalne uprave u naredne četiri godine. Način na koji se pregovaralo duže od dva mjeseca, te jedinstven model vladanja koji je na koncu usvojen, nedvosmisleno je pokazao kako među opozicionim strankama vlada međusobno nepovjerenje, nemogućnost dogovora u skladu sa izraženom izbornom voljom građana Budve. Građani su najviše glasova dali novoj partiji koja u Budvi prvi put startuje u izbornom procesu, Demokratama CG i nosiocu njihove liste Draganu Krapoviću. Stranka je samostalno nastupila na izborima i osvojila 7 odborničkih mandata. Veliki uspjeh nove stranke, čije članstvo mahom čini mlađa generacija Budvana, ukazuje na većinsko raspoloženje građana turističkog grada na čijem kormilu žele nove ljude, nekopromitovane, obrazovane, koji će donijeti neophodne promjene.
Lista Demokratskog fronta sa nekoliko političkih stranaka, koju je predvodio biznismen Marko Bato Carević, dobila je nešto manje glasova i sedam odborničkih mandata, dok su dvije koalicije sa pet stranaka osvojile preostala tri mandata potrebna za skupštinsku većinu.
Tokom pregovora u kojima su odlučivali Demokrate i DF, demonstrirana je nesloga i neprincipijelnost posebno od strane DF-a, čiji su predstavnici koristili modus pregovaranja po kojem nije važno kome su građani dali većinsko povjerenje nego šta oni misle o tome, licitirajući čiji je kandidat bolji, ljepši ili sposobniji, iako se ni jedan ni drugi do tada nijesu oprobali u politici. Bila je to ogoljena borba za funkciju gradonačelnika Budve u kojoj su zanemarivani interesi građana i njihova očekivanja da opozicija što prije preuzme kormilo grada iz ruku DPS-a, čiji su kadrovi dvomjesečni prazni hod iskoristili da donesu niz štetnih odluka i isprazne opštinsku kasu do posljednjeg centa.
Zahvaljujući uslovljavanju u podjeli izbornog kolača Budva je postala jedina opština u Crnoj Gori koja je dobila rotirajućeg predsjednika Opštine, po ugledu na davno prevaziđeni model raspodjele funkcija po nacionalnom ključu u bivšoj SFRJ. U prvom dvogodišnjem mandatu predsjednička fotelja pripala je Krapoviću, koju će krajem 2018. godine ustupiti Marku Careviću.
Puni mandat nije dat ni predsjedniku Skupštine, koji će se rotirati između dvije vodeće političke opcije na dvije godine, kao i mjesto glavnog menadžera grada.
Kada je to napokon utvrđeno, ostale funkcije u lokalnoj upravi lako su raspoređene.
Međutim, tek uspostavljen dogovor i raspored snaga u lokalnom parlamentu narušen je potezom centrale Pokreta za promjene, stranke koja je iz svojih redova naprasno isključila svog prvog čovjeka u Budvi, predsjednika Opštinskog odbora PzP i odbornika Stevana Džakovića, jer je, protivno stavu svoje partije, insistirao da se prilikom podjele funkcija poštuju izborni rezultati te da se podrži kandidatura Krapovića za mjesto predsjednika Opštine u punom mandatu.
Tako je Džaković postao prva ,,žrtva” nove vlasti u Budvi i prvi samostalni odbornik, jer je odbio nalog stranke da vrati izborni mandat. Ovim potezom PzP je oslabio Demokratski front koji sada ima šest odborničkih mjesta u Skupštini Budve.
Izbacivanje arhitekte Džakovića iz stranke može skupo koštati PzP u Budvi. Džaković je bio istaknuti opozicionar, tokom osam godina koliko je kao odbornik proveo u skupštinskim klupama, pokrenuo je brojne afere DPS-a u ovom gradu koje je Specijalno tužilaštvo kasnije procesuiralo. Nije nikakva tajna u Budvi da je njegovom neočekivanom izbacivanju iz stranke kumovala sprega pojedinih članova budvanske kriminalne organizacije i novih kadrova PzP, uz pomoć vodećih ljudi DF-a.
Opozicija preuzima turističku metropolu u ruševnom stanju, finansijski iscrpljenu i prezaduženu a urbanistički posve degradiranu. Decenijsku vladavinu DPS-a obilježile su najamnje tri odrednice. Poguban odnos prema vrijednom prostoru, specijalni poslovi za izvlačenje novca iz gradske kase i krađa opštinskog zemljišta nesagledivih razmjera.
Prirodne ljepote budvanske obale DPS je pretvorio u robu za tržište, u poligon za bezdušno zgrtanje novca. Prostor Budve podjednako je betonirala politička-biznis elita na lokalnom i na državnom nivou. Očigledna korupcija koja je u brojnim tužilačkim istragama Specijalnog tužilaštva u Budvi zaobiđena, odigravala se u oblasti planiranja i bestijalnoj urbanizaciji priobalnog pojasa. Donijeto je gotovo stotinu interesnih urbanističkih planova, dokumenata u koje su se ugrađivali svi redom, od lokalnih čelnika, urbanista, planera do činovnika nadležnih ministarstava. Samo tako je bilo moguće u budvanskom amfiteatru složiti onoliko solitera, betonskih čudovišta koja su unakazila grad. Iza svakog takvog betonskog monstruma stoji nekažnjena, lančana korupcija.
Špekulacije sa opštinskim zemljištem, megalomanskim investicionim poduhvatima kojim je budžet Opštine oštećen za desetine miliona eura, sastavni su dio procesa totalne urbanizacije budvanske rivijere, koju je sprovela organizovana kriminalna grupa na čelu sa Svetozarom Marovićem. Međutim, glavni pomagači u tom procesu ostali su van domašaja Katnićeve ruke pravde.
Specijalnost bivše lokalne uprave bili su poslovi preko kojih su putem sudskih rješenja i prinudnih naplata izvlačili milione iz gradske kase, od kojih još uvijek, uprkos potpisanim sporazumima o priznanju krivice i finansijskim kaznama, nije vraćen ni euro.
Tajno preknjižavanje opštinskog zemljišta na privatna lica najnovija su otkrića o malverzacijama u opštinskom katastru na koje je ukazao Milorad Vujović, bivši potredsjednik Vlade izbornog povjerenja. On je objelodanio kako su iz budvanskog katastra nestale kutije sa dokumentima i kompletnim podacima o vlasničkoj strukturi za desetine hiljada kvadrata atraktivnog opštinskog zemljišta na Jadranskom sajmu, na Rtu Zavala i brdu Košljun. Nevjerovatna priča koja čeka na rasvetljavanje kako bi se sagledale razmjere pohare Budve i njene imovine tokom DPS vladavine. Hoće li u novoj lokalnoj vlasti biti političke volje da se nezakoniti poslovi bivše vlasti procesuiraju, znaće se u narednom periodu.
Očekujemo bočne udarce
Marko Bato Carević, kandidat DF-a za predsjednika Opštine u drugom mandatu, pokazuje optimizam u pogledu uspjeha nove vlasti u Budvi: ,,Čeka nas izuzetno težak posao u kome će opozicija, bez obzira na svoju različitost, dati svoj maksimum da se Budva iščupa iz čeljusti bivše DPS vlasti i da ovom gradu vrati nekadašnji ugled. Puno je interesa uključeno, očekujemo bočne udarce kojima će pokušati osporiti naš rad, ali mi vjerujemo u sebe. Budva je devastirana i to je nešto čemu ćemo se posebno posvetiti. Pristupa se privremenoj obustavi urbanističkih planova za Budvu i Petrovac i reviziji ostalih. Planiranje od danas do sjutra kako se radilo u Budvi prema privatnim interesima pojedinaca dovelo nas je dovde. Budva zaslužuje drugačije i bolje i to ćemo pokušati sprovesti”.
Nada
Šta građani Budve mogu očekivati od nove uprave, pitali smo Mijomira Pejovića, poslanika i potpredsjednika Demokrata CG: ,,Prisjećajući se svih 11 godina DPS vlasti organizovane kriminalne grupe u Budvi, nije lako izdvojiti bilo što, a da to iz ugla građanina nije sram, stid i crvenilo koji obuzimaju svakog ko je ovdje živio i gledao kako i na koji način su pljačkali i krali svoju Opštinu i svoje građane. S početkom 2017. sam i više nego uvjeren da su građani na izborima stvorili osnove za jedan novi početak, za jednu novu nadu koja će biti pokretač u zaokretu od svega onog što je do temelja urušilo sistem vrijednosti poslednju deceniju”.
Branka PLAMENAC