Imenovanjima čelnika u upravnim odborima opštinskih preduzeća i savjetima javnih ustanova, stvoren je preduslov za podjelu rukovodećih mjesta u izvršnoj vlasti u skladu sa izbornim rezultatima, na koja pretenduje ukupno šest partija. Možda su na smirivanje strasti u Budvi i postizanje dogovora uticali lideri iz partijskih centrala zbog izbora u Nikšiću
Partije koje su na posljednjim lokalnim izborima u Budvi osvojile većinu odborničkih mandata u budvanskom parlamentu, konačno su, pola godine kasnije, dogovorile podjelu resora u upravljačkim tijelima opštinskih preduzeća i javnih ustanova. Predstavnici stranaka Demokratskog fronta i Demokrata uspjeli su da prebrode ozbiljnu krizu vlasti u Budvi i postignu dogovor u posljednjem trenutku, kako bi usvojili budžet, donijeli Plan investicija i imenovali članove upravnih odbora preduzeća i savjeta kulturnih institucija u Opštini.
Međutim, ovaj dogovor realizovaće se u posve neuobičajenoj proceduri, bez skupštinskog zasjedanja i parlamentarne debate o bužetskim izdacima i prioritetnim investicionim projektima. Zbog posebno loše epidemiološke situacije u Budvi, sjednica Skupštine Opštine ne može biti održana, pa su predstavnici vladajućih partija bili saglasni, da predsjednik Marko – Bato Carević donese navedene odluke, u skladu sa zakonom, kako bi lokalna uprava mogla nesmetano da funkcioniše.
Prema članu 59 Zakona o lokalnoj samoupravi, predsjednik opštine privremeno donosi akte iz nadležnosti skupštine, ako skupština nije u mogućnosti da se sastane ili je iz drugih razloga onemogućen njen rad. Zakonom je propisano takođe, da se tako usvojene odluke, moraju podnijeti na potvrdu skupštini na prvoj narednoj sjednici.
Ukoliko ih odbornici ne podrže, njihova važnost prestaje u roku od tri mjeseca od njihovog donošenja. Što se u budvanskom parlamentu neće dogoditi, jer partije koje čine vlast imaju 20 od ukupno 33 odbornička mandata.
Donošenje budžeta bilo je neophodno jer je Opština funkcionisala na bazi odluke o privremenom finansiranju. Predloženi iznos budžeta budvanske Opštine za 2021. godinu utvrđen je na 31,5 miliona eura.
Poslije izborne pobjede na lokalnim izborima u kojoj su DF i Demokrate osvojile većinu mandata u budvanskom parlamentu čime su u duboku opoziciju poslale Demokratsku partiju socijalista, ,,proslavljenu” u predizbornoj akciji nasilnog preotimanja vlasti, pobjedničke partije nisu uspjele postići dogovor oko podjele resora u izvršnoj vlasti. Od 15. septembra prošle godine vlast u Budvi funkcioniše po starom rasporedu, ustanovljenom poslije izbora 2016.
Zbog višemjesečnog odugovlačenja formiranja koalicionog sporazuma, prvenstveno između dvije političke grupacije, DF-a i Demokrata, koje se nisu mogle usaglasiti oko obnašanja vlasti u Budvi, partijski prvaci pominjali su i mogućnost raspisivanja vanrednih lokalnih izbora kao način izlaska iz krize u koju su dospjeli. Tokom ovog neočekivanog političkog neslaganja i nadgornjavanja oko toga ko ima pravo na viši ili manji dio vlasti, formiran je treći politički blok u budvanskom parlamentu. Tri partije iz višečlane koalicije DF-a, koja je na izborima izašla sa listom Za budućnost Budve – Marko Bato Carević, – SNP, Prava Crna Gora i Pokret za promjene, odlučile su da izdvoje svoje mandate radi stvaranja posebnog odborničkog kluba. Predstavnici lokalnih odbora ovih stranaka zaključili su sporazum o saradnji i najavili da će djelovati samostalno, kao korektiv budvanske vlasti.
Carevićeva lista osvojila je najveći broj glasova, čak 43 odsto i dobila 14 odborničkih mandata. Pomenute tri partije trećeg bloka polažu pravo na 5 odborničkih mjesta sa njegove liste, čime je pregovaračka pozicija DF-a sa dvije partije, Novom srpskom demokratijom i Demokratskom narodnom partijom, sa preostalih 9 mandata, ozbiljno poljuljana. Demokrate u novoj vlasti imaju svojih 6 odbornika. Istupanjem takozvanog trećeg bloka sa liste DF-a, stvoren je uslov za nove kombinacije uticaja. Nijedan dvojni savez ne može formirati većinu u parlamentu. Ali može uticati na odluke i događaje, kao što je bilo insisitiranje novog bloka da se prije usvajanja bužeta formira opštinska vlast. Jedno je sigurno, potpisnici sporazuma između SNP-a, PzP-a i Prave CG, saglasni su da nikada neće sarađivati sa DPS-om i neće dozvoliti prekrajanje izborne volje građana, kakvo je Budva već vidjela.
Najjaču opozicionu snagu u Skupštini, sa 11 odborničkih mandata, čini koalicija DPS, SD, Crnogorska i LP. Po jednog odbornika imaju GP URA i SDP.
Imenovanjima čelnika u upravnim odborima opštinskih preduzeća i savjetima javnih ustanova, stvoren je preduslov za podjelu rukovodećih mjesta u izvršnoj vlasti u skladu sa izbornim rezultatima, na koja pretenduje ukupno šest partija. Bez obzira na kvote, stanje će biti manje više isto, kao i do sada. Riječ je o istim partijama koje su na vlasti od 2016. godine, čija se kadrovska struktura nije drastično promijenila.
Možda su na smirivanje strasti u Budvi i postizanje dogovora uticali lideri iz partijskih centrala zbog izbora u Nikšiću. Politička situacija u kojoj pobjednici avgustovskih izbora ne mogu duže od pet mjeseci formirati vlast, ne bi bila dobra politička poruka biračima koji glasaju ove partije u drugim lokalnim samoupravama. Borba za fotelje ne može biti ispred rješavanja problema teške epidemiološke situacije u Budvi i priprema za eventualnu turističku sezonu koja se približava.
Branka PLAMENAC