Standardni projekti sa kojima političke partije u više izbornih ciklusa izlaze pred Budvane su obećanja o izgradnji promenade lungo mare od Budve do Bečića, povratak gradske tvrđave Citadela u vlasništvo Opštine, otkup stare zgrade Jugoslovenskog rječnog brodarstva, vraćanje Luke Budva u ruke gradske uprave, izgradnja garaža, izgradnja kulturnog centra sa bibliotekom, revitalizacija tvrđave Mogren… Nijedno od navedenih obećanja nikad nije ispunjeno
Turistička sezona u Budvi bliži se kraju dok se izborna kampanja tek zahuktava. Do izlaska na birališta iostalo je još 16 dana, tokom kojih će političke stranke i koalicije do detalja iznijeti svoje programe i platforme. Neke partije su u daleko povoljnijem položaju, s obzirom na to da u izbornu trku ulaze sa pozicija vlasti, kao što je slučaj sa Demokratskim frontom, čiji je lokalni lider ujedno i predsjednik Opštine.
DF Budve i nosilac liste Milo Božović u kampanju su krenuli ranije od ostalih. Njihova izborna kampanja ima sve odlike funkcionerske kampanje koju karakteriše korišćenje opštinskih resursa i redovnih poslova predsjednika u promotivne svrhe.
Aktivnosti predsjednika Božovića veoma su intezivne. Po količini saopštenih informacija, najavljenih projekata i planova, sporazuma i ugovora, priloga u medijima i na lokalnoj TV Budva, stiče se utisak kako će odmah nakon izbora Budva biti posve drugačije mjesto za život, ni nalik ovome kakva je sada. Spektakularno se najavljuju stari kapitalni projekti, u goste stižu delegacije gradova-pobratima, održavaju se konferencije, predstavljaju planovi izgradnje, izvještava se o susretima sa važnim ličnostima u predsjedničkom kabinetu, raspisuju međunarodni konkursi, ugovaraju međunarodna sportska takmičenja, a kampanja tek počela.
Sve što je bilo karakteristično za izborne nastupe funkcionera i državnika DPS-a, koje smo gledali godinama, dešava se nepromijenjenim intezitetom i danas. Svaki događaj iz redovnih aktivnosti javnog funkcionera, u Budvi ili Podgorici svejedno, koristi se za stranačku i lidersku promociju.
Standardni projekti sa kojima političke partije u više izbornih ciklusa izlaze pred Budvane obično su obećanja o izgradnji promenade lungo mare od Budve do Bečića, zatim povratak gradske tvrđave Citadela u vlasništvo Opštine, otkup stare zgrade Jugoslovenskog rječnog brodarstva (JRB) koja se nalazi na Slovenskoj plaži, vraćanje Luke Budva u ruke gradske uprave, izgradnja neophodnih garaža, projekat izgradnje kulturnog centra sa bibliotekom, revitalizacija tvrđave Mogren… Nijedno od navedenih obećanja kojih smo se naslušali u prethodnim godinama nije ispunjeno.
Budva je jedna od bogatijih opština u Crnoj Gori, ali nijedan kapitalni objekat na njenoj teritoriji odavno nije realizovan. Zato je predsjednik Božović riješio da se krene sa mrtve tačke, odnosno da obeća građanima Budve kako će on, ukoliko mu ukažu povjerenje 23. oktobra, učiniti sve da se veliki projekat gradskog šetališta konačno realizuje. Pri tom nije objasnio šta ga je sprečavalo da projekat pogura posljednjih šest godina, koliko je trajala vlast DF-a i Demokrata u kojoj je zauzimao funkciju gradskog menadžera.
Pokretanje priče o izgradnji šetališta duž Slovenske plaže, na potezu od Avale do Zavale, i raspisivanje međunarodnog konkursa za izradu idejnog urbanističko-tehničkog rješenja promenade na najatraktivnijem dijelu budvanske rivijere, opštinski DF nije mogao da propusti, a da ne ubere političke poene. Tajming raspisivanja konkursa, koji se priprema duže vrijeme, prilagođen je lokalnim izborima.
Predsjednik Božović održao je konferenciju za medije kako bi saopštio da će 10. oktobra biti raspisan konkurs, koji će biti otvoren 90 dana, sa nagradnim fondom od 223.000 eura. Prva faza projekta čija je vrijednost oko 40 miliona eura, podrazumijeva izgradnju promenade na budvanskom dijelu obale, pod nazivom Budvanska školjka. Dužina šetališta je oko 4 kilometra u zahvatu površine od 4 hektara. Nastavak izgradnje šetališta u Bečićima do Rafailovića, biće druga faza ovog velikog projekta.
Projekat Budvanska školjka zajednička je investicija Opštine, JP Morsko dobro i Vlade Crne Gore. To je budžetski projekat građana, Budve i Crne Gore, te ne nikakva posebna zahvalnost ili privilegija za njegovu realizaciju, ako do nje uopšte i dođe, ne pripada ni jednoj političkoj partiji.
O izgradnji šetališta u Budvi govorilo se poslednjih 30 godina, ali se nije našlo na listi prioriteta. Božović je na konferenciji kazao kako će novo, savremeno uređeno šetalište duž morske obale, svim građanima Budve popraviti kvalitet života. Šetalište će promijeniti vizuelni identitet grada, pružiće nove mogućnosti mještanima i turistima. Očekuje se da će uređenjem ovog dijela grada sa Slovenske plaže nestati razni neugledni privremeni objekti čiji su vlasnici betonirali sitan pijesak kako bi postavili plažne barove i restorane.
Glavni gradski arhitekta Vladan Stevović, koji je sa svojim saradnicima godinu dana radio na pripremi uslova za raspisivanje internacionalnog konkursa, kazao je da ovim projektom Budva levitira da postane centar Mediterana.
,,Naravno, da bi se takva stvar ostvarila, veoma je potrebno raditi na strategijama razvoja i na analizama potencijala razvoja jednog grada, kako bi se Budva izgradila kao sredina za životni prostor mještana, ali i turista koji dolaze da je posjete. Nakon izgradnje šetališta sljedeća faza je razvojna zona proširenja luke koja je u neposrednom kontaktu sa Starim gradom”, kazao je Stevović.
U promociju budvanskog projekta uključio se i ministar ekonomije i turizma, Goran Đurović.
,,Budva je bila i ostala, a sa ovim projektom i biće srce razvoja crnogorskog turizma i žila kucavica. Zbog toga sam srećan i čestitam na pokretanju ovog projekta. Ovo ne može preko noći, ali ako ne krenemo nikada nećemo završiti bilo koju priču. Odlično što se kreće sa ovim projektom, jer će promijeniti sliku Budve koja je, moram da kažem, bila malo naružena sa velikom gradnjom. Ovaj projekat može potpuno da vrati sjaj Budvi , kakav zaslužuje. Ovaj projekat biće prestiž za svakog arhitektu, ne u Crnoj Gori, nego u svijetu“, ocijenio je ministar.
Kako planirana investicija ne bi, kao i više puta do sada, ostala samo još jedno predizborno obećanje, ministar se zauzeo da se tako nešto ne dogodi.
„Ja apelujem na predsjednika i lokalnu smaoupravu da ovo ne ostane samo na idejnom rješenju kao što se znalo desiti sa mnogim projektima, već da se istraje u ovome, jer ovo determiniše razvoj crnogorskog turizma, a znamo da 30 odsto prihoda dolazi od turizma, a od toga najveći procenat baš iz Budve”, kazao je ministar Đurović.
Zajednički nastup na konferenciji za medije ministra Đurovića i predsjednika Božovića, mnogi su protumačili kao najavu postizborne koalicije DF-a i URA-e u Budvi. Ministar se u tom smislu i dodatno potrudio, učestvovao je i u snimanju predizbornog spota budvanskog DF-a.
Još da se sva obećanja ispune.
Branka PLAMENAC