Napredak je moguć samo objedinjavanjem unutrašnjih i međunarodnih snaga ka onome što su zajednički ciljevi. Najmoćnijim činiocima prošle i sadašnje vlasti ne odgovara ostvarenje tih ciljeva. Jednima je toplo na kanebeu u Beogradu i zadatim temama koje otuda dovlače, a drugi čuvaju svoje zadnjice od efikasnog pravosuđa i procesuiranja. Treći su preslabi za „treći put”. Zato se vrtimo u krug dok nam „mrči svijest”
MONITOR: Politička kriza traje. Nakon pregovora o rekonstrukciji Vlade sada se govori o novoj vladi. Kako vidite ono što se dešava unutar parlamentarne većine?
MINIĆ: Kao logičnu posljedicu nelogičnog koncepta parlamentarne većine sazdane od međusobno nespojivih konstituenata, najvećeg i najmanjeg, a svakog neophodnog da bi opstala parlamentarna većina. „Dirigent” je umro. Veći i najveći subjekti u parlamentarnoj većini soliraju nezavisno od dogovorene „melodije”, tvrdeći da je presudna za scenski uspjeh jačina trube kojom trube, dok se „publici” „diže kosa na glavi”.
MONITOR: A izlaz iz političke krize? Kako će se, po Vašem mišljenju, razvijati akuelna politička situacija, a kako bi trebalo?
MINIĆ: Nastaviće se „natezanje konopca” umjesto objedinjavanja snage i znanja u realizaciji ključnih interesa države i društva. Minimum, iz mnoštva neophodnog, je: 1. evropski put sa jačanjem institucija (pravosuđa prvenstveno) i 2. borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. EU, NATO i „strane ambasade” sa DF-om kao najjačim predvodnikom? Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala „iznjedrenih” u trodecenijskoj vlasti DPS&co. sa DPS-om kao predvodnikom? Nemoguće, jer bi time „namakli sebi omče” za svoju političku smrt.
Izlaz? Svi očekuju da zapadni partneri naprave pitu od ovog materijala.
MONITOR: Dok se vode maratonski pregovori o ministarskim mjestima i modelu Vlade, iako je on preciziran Sporazumom u septembru prošle godine, reforme čekaju. Kako komentarišete činjenicu da još nema Tužilačkog savjeta?
MINIĆ: Sporazum je nametnut vanstranačkim autoritetom (koji sada nije među živima) a koji je bio „sputan” rezultatima izbora i nužnošću da se u vlasti nađe „URAŠ Nejaki” koji je podvukao crvenu crtu ispod koje nema vlasti triju koalicija. Sporazum je u direktnoj suprotnosti ne samo sa voljom i zalaganjem pomenutog nespornog najvećeg autoriteta Srba u Crnoj Gori već i sa političkim konceptom najjačeg konstituenta u vlasti. Najjačem autoritetu se niko nije smio suprotstaviti a ovaj je želio i, za razliku od cjelokupne jalove političke opozicije, znao ostvariti cilj, smjenu DPS-a. Smrću autoriteta koji je presudno uticao na istorijsku smjenu vlasti na izborima u Crnoj Gori, „puštili su se” oni čija je ustavna i moralna obaveza da rade u opštem interesu i otimaju se oko udjela u „biračkom koritu” dok sve oko njih tone.
Tužilački savjet je vrh ledenog brijega. Ništa manji haos je u sudstvu, gdje se uništava sve što su tekovine razvijenih društava u sferi ljudskih prava i osnovnih sloboda i pravičnog suđenja pred nezavisnim i nepristrasnim sudom u razumnom roku – bez trunke ičije odgovornosti. Suvišno je govoriti o DPS-ovoj ekspozituri zvanoj Ustavni sud Crne Gore, o muku u advokaturi kao „najslobodnijoj profesiji” itd?
MONITOR: Ko je, po Vašem mišljenju, najodgovorniji za to što tužilaštvo nije ušlo u reforme i depolitizaciju?
MINIĆ: Građanin, u konačnom. I ne samo za stanje u u tužilaštvu. Drugo je naša tradicija da odgovornost izmještamo od sebe. I protagonisti „koverti” koji su podigli „Odupri se” i štetočine koje su ugasile „Odupri se” i sada sve drže u blokadi, našli bi se na udaru novog građanskog otpora tom idiotizmu, ali…
MONITOR: Kako vidite situaciju u pravosuđu danas, godinu dana od smjene Demokratske partije socijalista?
MINIĆ: Sada je još lošije jer je i sistemski oslabljeno voluntarizmom nove vlasti. Najodgovorniji za ionako loše stanje nagrađeni su prilikom da izađu iz sudnica i da nastave sa visokim primanjima a da ne rade, dok predmeti miruju a pravda trpi.
MONITOR: A generalno učinak nove vlasti?
MINIĆ: Ubili su nadu da politička elita na crnogorskog sceni može u dogledno vrijeme biti vodič ka svanuću i kada „osvježi”.
MONITOR: Šta je sa opozicionom scenom?
MINIĆ: U mojoj mladosti je postojala izreka „vojnik o skraćenju i k… o poštenju”. Ovdje ova druga i o poštenju i o skraćenju.
MONITOR: Ove sedmice crnogorskog predsjednika i lidera opozicionog DPS-a posjetiće Gabrijel Eskobar, zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu. Kako vidite poziciju Crne Gore na geopolitičkoj karti? Decenijama putujemo u Evropu, ali gdje smo u stvari stigli?
MINIĆ: Interesi na geopolitičkoj sceni nam daju na značaju daleko više nego što smo stvarno bitni. Za kratko vrijeme, dok sam vjerovao da se nešto može postići sa „Odupri se”, razgovori koje sam imao u Evropskoj komisiji, Britanskoj ambasadi i sa predstavnicima američke ambasade su potvrdili moje uvjerenje da je napredak moguć samo objedinjavanjem unutrašnjih i međunarodnih snaga na podijeljenim poslovima i ulogama ka onome što su zajednički ciljevi. Do nas je i našeg neobavljenog posla jer najmoćnijim činiocima prošle i sadašnje vlasti ne odgovara ostvarenje tih ciljeva. Jednima je toplo na kanebeu u Beogradu i zadatim temama koje otuda dovlače, a drugi čuvaju svoje zadnjice od efikasnog pravosuđa i procesuiranja. Treći su preslabi za „treći put”. Zato se vrtimo u krug dok nam „mrči svijest”.
Milena PEROVIĆ