Čak i u najrazvijenijim državama savremenog sveta, globalizacija je u velikoj meri relativizovala, ono staro razlikovanje, između takozvanih spoljašnjih i unutrašnjih faktora razvoja. U malim, nerazvijenim i zavisnim državama, a takva je i naša mala velika Crna Gora, međutim, ova relativizacija, otišla je najdalje. Zbog toga je i pitanje, da li na ovaj razvoj, više utiču naši unutrašnji Oligarsi, Podložnici i Slobodnjaci, ili naši vanjski Briselci, Vašingtonci i Moskovci, više retoričko, nego stvarno.
Ali je naša vanjska zavisnost, samo spoljašnji izraz naše unutrašnje slabosti. A i jedna i druga su, opet, izvor naše (ne)skrivljene inferiornosti. Gotovo potpune nekritičnosti, ili samo selektivne, oligarhijske, sećate li se one nedavne „islandske” kritičnosti, prema takozvanom vanjskom, posebno briselskom faktoru. Tako da se, u devedeset procenata našeg ukupnog, vladinog i nevladinog, vladajućeg i opozicionog, ekpertskog i laičkog sveta, Briselci percipiraju i tretiraju, kao neka vrsta polubožanstava.
A ovi to ni u kom slučaju nisu. Nego su, kao i svi drugi, ljudi od krvi i mesa. Kompleksni, ambivalentni, kontradiktorni. Džekilihajldovski konstituisani. Birokratski posvećeni. Komesarski revni. S obzirom na to da su njihove vrline dobro poznate, pa i umnogome precenjene, u nastavku ću ukazati samo na njihove, makar kod nas, manje poznate, ali ne manje značajne limite. I to na tri takva glavna. Na deficit demokratije, faktor korupcije, i uspon desnice.
Reč je o limitima koji su međusobno tesno povezani. Prva dva su inicijalni i sistemski, treći je konjunkturan, plod novijeg, kriznog razvoja, u poslednjih deceniju-dve. Pa ipak, tek ovaj potonji, učinio je, da do punog izražaja dođu – sva tri. Tako, deficit demokratije, koji je verovatno najstariji deficit EU, očigledan, brutalan i nepodnošljiv, postao je tek nakon kulminacije poslednje krize poznog kapitalizma, koja je započela 2008. Jer se tek tada jasno moglo da vidi, kako Trojka (EK, ECB, MMF), i druga neizborna tela Brisela, i ostalih svetskih moćnika, svaki čas, bez i najmanjeg oklevanja, smenjuju demokratski izabrane vlade Grčke, Italije, i ostalih nevoljnika.
Slično se dogodilo i sa korupcijom. Takođe stara boljka Brisela. Ali je i ona eskalirala tek sa novijim usponom desnice. U tom pogledu, karakteristična je najnovija senka, koja se nadvila nad tek ustoličenim, novim predsednikom Evropske komisije (EK), Žan-Klod Junkerom. Senka, koja je, merena milijardama problematičnih eura, višestruko veća, čak i od one, koja već godinama zasenjuje našeg, crnogorskog oligarha broj jedan.
U svetlu ove senke, da tako kažem, ostaje i pitanje, da li se od ove i ovakve EK, naime, može očekivati, dosledna, istrajna i snažna podrška, u našoj borbi, protiv naše domaće korupcije i organizovanog kriminala. U tom smislu, nakon što je naš vrhovni oligarh, i ovih dana, još jednom ponovio, kako Afera snimak za njega ostaje izmišljena, nama ne ostaje ništa drugo, nego da zaključimo, kako ova afera, važan test ostaje, još jedino za naše Briselce. Pri čemu i za njih ostaje upozorenje, nastave li da, u ovoj aferi, i inače, izbegavaju, da i konkretno i do kraja adresiraju našeg „integralnog igrača”, to jest vrh naše vlasti i organizovanog kriminala, njegov „integralni” deo postaće i oni sami.
Sve do tada, evropske integracije ostaju naša najbolja, ili, ukoliko neko više voli tako, naša najmanje loša opcija. Za ili protiv evropskih integracija još uvek je falš pitanje. Preterana i loša apstrakcije. Pravo pitanje ovde i danas nije za ili protiv ovih integracija, nego za koga i za što ove integracije. Za legalizaciju divlje gradnje ili za „privođenje k poznaniju prava” naših oligarha. Uz sve nas u našoj maloj velikoj, na potezu su i naši Briselci. Odgovor na ovo pitanje možemo dati samo zajedno.
Milan POPOVIĆ