Povežite se sa nama

INTERVJU

BRANIMIR ŠPADIJER, PODGORIČANIN KOJI ŽIVI U MOSKVI: Epidemija je u jeku u Moskvi

Objavljeno prije

na

Mjere predostrožnosti podrazumijevaju zabranu okupljanja, obavezno držanje distance, nošenje maski i rukavica. Takođe, potrebna je posebna dozvola da bi se moglo kretati kroz Moskvu, a odnosi se na sav gradski transport, kao i na vožnju privatnih automobila. Kontrolu obavlja policija i kazne su prilično visoke

 

Branimir Špadijer, elektroinžinjer rodom iz Podgorice, počeo je u septembru 1989. godine da radi u predstavništvu Montexa u Moskvi. Kada je napustio Montex, od 1993.  do  2002. godine bavio se, zahvaljujući investitoru iz Rjazanske oblasti, izgradnjom hotela, Sportskog rekreativnog centra u toj oblasti i drugih objekata, angažujući uglavnom građevinske radnike iz Crne Gore. Sada kao penzioner živi u Moskvi.

Povod za razgovor sa gospodinom Špadijerom je podatak da je gotovo 200.000 osoba oboljelo u Rusiji od korona virusa, a umrlo oko 2.000, pa je po broju oboljelih Rusija sada na drugom mjestu u svijetu.

 Ruski mediji su objavili da je broj žrtava od korona virusa relaltivno mali, a stručnjaci to vezuju za obaveznu vakcinaciju na tuberkulozu, koja je propisana u Rusiji, a navodno ima pozitivan uticaj na ovaj virus, kaže Špadijer.

MONITOR: Šta je u Rusiji preduzeto da se toliki broj zaraženih liječi i da se spriječi širenje pandemije od korona virusa?

ŠPADIJER: Zbog velikog broja zaraženih izgrađeno je šesnaest infektivnih bolnica sa kompletnom medicinskom opremom. Takođe, koriste se sportske i koncertne sale za smještaj bolesnika od korona virusa, da bi se u bolnicama zadržali bolesnici koji boluju od drugih bolesti. Mišljenja sam da je vlast ozbiljno shvatila posljedice koje može da izazove ova epidemija i preduzima neophodne i rigorozne mjere.

MONITOR: Da bi lakše preživjeli period samoizolacije tokom virusa korona, ogroman broj žitelja Moskve i drugih ruskih gradova privremeno se preselio u svoje dače, odnosno vikendice. I Vi ste među njima. A poznato je da Rusija zauzima prvo mjesto u svijetu po broju dača…

ŠPADIJER: Tačno. I ja trenutno živim u Podmoskovlju u daći – vikendici, gdje provodim svoje penzionerske dane. Epidemija korona virusa je u jeku ovdje u Moskvi, tako da provodim dane u nekoj vrsti karantina, što podrazumijeva ograničeno kretanje uz poštovanje svih mjera predostrožnosti, koje je proglasio operativni štab grada Moskve i Moskovske oblasti.

MONITOR: Koje su to mjere?

ŠPADIJER: Mjere predostrožnosti podrazumijevaju zabranu okupljanja, obavezno držanje distance, nošenje maski i rukavica. Takođe, potrebna je posebna dozvola da bi se moglo kretati kroz Moskvu, a odnosi se na sav gradski transport, kao i na vožnju privatnih automobila. Kontrolu obavlja policija i kazne su prilično visoke.

MONITOR: Poštuju li građani te mjere?

ŠPADIJER: Mjere se u principu poštuju, mada sam nedavno obaviješten preko medija da pojedini sveštenici Ruske pravoslavne crkve iskazuju otvoreno nezadovoljstvo u vezi zatvaranja pravoslavnih hramova, bez obzira na to što je patrijarh Kiril pozvao vjernike da se mole u svojim domovima dok traje epidemija.

MONITOR: I pored toga svečano je obilježen Dan pobjede nad fašizmom?

ŠPADIJER: Dešavanja sa korona virusom nisu u potpunosti onemogućila obilježavanje najvećeg ruskog praznika Dana pobjede nad fašizmom, koji je održan 9. maja. Naime, ispred domova veterana iz Drugog svjetskog rata održane su mini vojne parade, koje je organizovala ruska vojska. Ispod njihovih balkona vojnici, obučeni u uniforme iz perioda Drugog svjetskog rata, pjevali su partizanske pjesme i salutirali bivšim ratnicima. Čuli su se komentari veterana tipa „kad smo pobijedili fašiste, pobijedićemo i  korona virus“, što ujedno govori o vječitom optimizmu ruskog čovjeka. U vezi navedenog praznika, 9. maja Ruska Federacija je dodijelila pomoć veteranima  u iznosu od po 75.000 rubalja, što iznosi oko 1000 eura.

MONITOR: Analitičari procjenjuju da će Rusija zbg korone pretrpjeti petostruki šok. Prema navodima eksperata u Rusiji je već sada pomoć potrebna za više miliona, a ekonomski stručnjaci najavljuju da ovog ljeta Rusiju čeka možda najdublja ekonomsku kriza od kraja komunizma.

ŠPADIJER: Vlada Ruske Federacije je potpomogla preduzeća koja su zadržala ne manje od 90 odsto radnika sa 80 milijardi rubalja. Takođe, 1. maja ove godine donijeta je odluka da se djeci koja imaju između tri i 16 godina isplaćuje iznos od 10.000 rubalja (oko 130 eura) dok traje epidemija korona virusa. U olakšice, koje je propisala država, spada i odlaganje plaćanja komunalnih usluga, poreza kao i otplate kredita. Naravno, dešavanja oko ove pandemije imaće negativan uticaj na ekonomiju države.

MONITOR: I u ovo doba korone Moskva utire put za još jedan mandat vladavine predsjednika Ruske Federacije Vladimira Putina. Da li bi jedan od najmoćnijih svjetskih lidera mogao postati i jedan od najdugovječnijih vladara u svijetu i ruski lider sa najdužim stažom nakon  Staljina?

ŠPADIJER: S obzirom na to da boravim u Rusiji više od trideset godina, primjetno je poboljšanje standarda stanovništva u posljednjih nekoliko godina, tako da za to  povezujem popularnost predsjednika Vladimira Putina.

 

                                               Veseljko KOPRIVICA

Komentari

INTERVJU

MARKO SOŠIĆ, INSTITUT ALTERNATIVA: Potraga za zagubljenim reformama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Stalno odlaganje reformskih koraka i moguće “bolnih” odluka nije dobro. Ako zaista želi da promijeni zatečeno stanje, predsjednik vlade se nekome mora i zamjeriti

 

 

MONITOR: Hrana je skupa pa, na poziv vaših imenjaka (Alternativa), neki građani bojkotuju supermarkete. Da li je država skupa i kako bi se građani trebali odnositi prema toj skupoći?

SOŠIĆ: Država je skupa, iz godine u godinu nas košta sve više, a pritisak da smanji nepotrebne troškove, da se bori sa gubicima i uzaludnim trošenjem, opada. Fokus je, možda s pravom, bio na prihodnoj strani, na razmišljanje što će nadoknaditi doprinose kojih se država odriče i koje sve nove izvore prihoda možemo pronaći i produbiti.

Valjalo bi da ova bude godina rezova i pripremnih radnji koje će učiniti da u budžetu za 2026. godinu imamo veći prostor za ulaganja u infrastrukturu, odnosno, ciljane programe socijalne podrške na račun ostvarenih ušteda u tekućem budžetu.

Kod situacije sa bojkotom, sve sličnosti prestaju sa nazivom. U svakoj vijesti o bojkoti, bilo bi ispravno reći da je organizator na parlamentarnim izborima 2023. godine bio na listi PES-a. Novinari su dužni da tu činjenicu pomenu kada izvještavaju o njihovim aktivnostima, kako bi građani dobili punu informaciju. Inače, ne mislim ništa dobro o takvom načinu djelovanja, previše je populističko u metodama i sadržaju, a to uključuje i ovu posljednju akciju. Više me brine pažnja koju im poklanjaju svi mediji – to je zabrinjavajući pokazatelj koliko je i u tom sektoru situacija loša.

MONITOR: Da ostavimo to za neku drugu priču. Državna administracija raste do mjere da, kako smo vidjeli i čuli, to ni premijer više ne može da isprati. Šta dobijamo za uzvrat?

SOŠIĆ: Predsjednik Vlade je rekao da je centralna vlast smanjila broj zaposlenih u odnosu na novembar 2023. godine za 400 zaposlenih. A, prema podacima Ministarstva finansija i Ministarstva javne uprave, broj zaposlenih u tom periodu povećan je za 617.

Spajić je, takođe, najavio tri reformske mjere: smanjenje ugovora o djelu za 20 odsto, smanjenje broja zaposlenih na centralnom nivou za 20 odsto i zamrzavanje novih zapošljavanja u upravi. Mi smo u Institutu alternativa bili iznenađeni tim najavama, jer par mjeseci ranije, kada smo slične akcije sa sistemskim obrazloženjem predlagali za Fiskalnu strategiju, Vlada je iste odbila.

Iako broj zaposlenih u javnom sektoru stalno raste, Ministarstvo javne uprave uspijeva da to prikaže kao pozitivan indikator u svojoj refomi. Trik je sledeći: MJU mjeri procentualno učešće zaposlenih u upravi na centralnom i lokalnom nivou u ukupnom broju zaposlenih u Crnoj Gori. To znači da ako ukupna zaposlenost  raste, a raste zbog raznih faktora, onda će njihov indikator biti pozitivan i pored novih zapošljavanja,  pošto će pomenuti odnos, procentualno, biti u padu. Na sličan način su vlade DPS-a pokušavale da manipulišu, prikazujuću broj zaposlenih kroz udio troškova za plate u BDP-u.

U stvarnosti: prema mjerenju primjene principa javne uprave OECD SIGMA za potrebe Evropske komisije (januar 2025.), Crna Gora je u oblasti “upravljanje ljudskim resursima” najgora u regionu. Najgore su ocijenjeni zapošljavanje, tranparentnost postupka, kao i stručno usavršavanje i učinak državnih službenika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DUŠAN DRAKIĆ, V.D. DIREKTORA AGENCIJE ZA SPREČAVANJE KORUPCIJE: Odlučni smo da ASK postane referentna antikorupcijska institucija

Objavljeno prije

na

Objavio:

ASK je naslijedio preko 250 predmeta koji se odnose na javne funkcionere i političke subjekte. Pored tih predmeta i onih koji su sada aktuelni, prioritet u rješavanju imaju predmeti koji su vraćeni od strane Upravnog suda na ponovno postupanje. Ukupno smo u periodu od šest mjeseci donijeli odluke u 142 predmeta

MONITOR: Nakon šest godina ASK je utvrdio da je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović prekršio Zakon o sprečavanju korupcije. Zbog neprijavljivanja duga od 16.741,24 eura na VIP rivolving kartici uputili ste ovaj predmet Specijalnom državnom tužilaštvu. Đukanović tvrdi da ste prekršili zakon i najavio je tužbu Upravnom sudu. Šta očekujete od prijave SDT-u i najavljene tužbe?

DRAKIĆ:Postupajući u okviru svojih nadležnosti, u skladu sa utvrđenim činjenicama i okolnostima, donijeli smo odluku u ovom postupku. Nažalost, u ovom periodu od šest godina, ovoj našoj odluci prethodile su dvije odluke ASK i dvije presude Upravnog suda koje su vratile na ponovno odlučivanje. Ukoliko dođe do tužbe javnog funkcionera, Upravni sud će se odnijeti i prema ovoj odluci. Bitna činjenica je da je ispoštovan upravni postupak, da je odluka donijeta u skladu sa utvrđenim činjenicama u postupku, te da je ASK pokrenula dalje postupke usled činjenica utvrđenih ovom odlukom ali i da smo kompletne spise predmeta proslijedili nadležnim institucijama na dalje razmatranje i postupanje.

MONITOR: Da li ima još predmeta koji čekaju izjašnjenje u vezi Đukanovića, kao na primjer ,,satovi”, ili nekih drugih bivših i sadašnjih najvećih funkcionera?

DRAKIĆ:ASK je naslijedio preko 250 predmeta koje se odnose na javne funkcionere i političke subjekte. Pored tih predmeta i onih koji su sada aktuelni, prioritet u rješavanju imaju predmeti koji su vraćeni od strane Upravnog suda na ponovno postupanje. Ukupno smo u periodu od šest mjeseci donijeli odluke u 142 predmeta.

O kojem obimu posla je riječ pokazuju i to da smo, kad je samo ova godina u pitanju, dobili sedam presuda kojima su poništene odluke ASK iz 2018, 2019. i 2022.g. a koje se odnose na više javnih funkcionera (B.Gvozdenović, D.Abazović, M.Radulović, G.Rakočević) i jednog medija. Po službenoj dužnosti ili po prijavama ove godine smo otvorili 24 predmeta.

Svi ovi predmeti moraju dobiti institucionalni odgovor, moraju biti riješeni u odgovarajućem postupku, neselektivno, profesionalno i stručno.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

ALEKSANDAR POPOV, DIREKTOR CENTRA ZA REGIONALIZAM I KOPREDSJEDNIK IGMANSKE INICIJATIVE, NOVI SAD: Predsjedniku Srbije ne smeta mapa Velike Mađarske na šalu oko vrata Viktora Orbana

Objavljeno prije

na

Objavio:

Priče o vojvođanskom separatizmu su najobičnije podvale i-kao što neko reče, ovdje su glavni separatisti zapravo Vučić, premijer u ostavci Vučević i Ana Brnabić, jer jedino oni prizivaju vojvođanski sepratizam kojeg nema

 

 

MONITOR: Na mitingu SNS u Sremskoj Mitrovici aklamacijom dvadesetak hiljada pristalica stranke, usvojena je Narodna deklaracija o Vojvodini. Predsjednik Srbije je najavio i njeno usvajanje u Narodnoj skupštini Srbije. Kako  razumijete ovu „ideju“?

POPOV: SNS-ovci nemaju mašte pa sada pokušavaju da imitiraju svoje trenutno najjače političke protivnike a to su studenti. Kada to kažem onda mislim na način usvajanja Deklaracije aklamacijom, što bi trebalo da bude adekvatno studentskim plenumima na kojima se donose odluke. Međutim, to je bila samo karikatura od toga. A i sve drugo je bio bledi pokušaj imitacije veličanstvenih studentskih okupljanja – u tom slučaju istog dana u Kragujevcu. Da parafraziram Balaševića – bio je miting i šta da se priča, parada obmane i kiča… A što se tiče same njegove ideje, to je po onoj narodnoj “držte lopova”, pokušaj da se borbom protiv navodnog vojvođanskog separatizma skrene pažnja sa studentskih protesta koji su najozbiljnije do sada uzdrmali korumpiran i kriminalan režim SNS i njegovih satelita.

MONITOR: Povod Deklaraciji, Aleksandar Vučić vidi u porastu vojvođanskog separatizma i postojanju organizacija koje koriste tragediju Nadstrešnice za forsiranje odvajanja Vojvodine od Srbije. Deklaracija se bazira na pet tačaka, pominje se i namjera da se formira vojvođanska nacija, standardizuje poseban jezik i osnuje pravoslavna crkva. Kakvo može biti pravno dejstvo ove Deklaracije?

POPOV: Priče o vojvođanskom separatizmu su najobičnije podvale i-kao što neko reče, ovde su glavni separatisti zapravo Vučić, premijer u ostavci Vučević i Ana Brnabić, jer jedino oni prizivaju vojvođanski sepratizam kojeg nema. Oni postave tezu, polemišu sa tom izmišljenom tezom o separatizmu i oponente režimu iz Vojvodine optuže da su glavni separatisti. Tako je Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine, nedavno izjavila: “Ti ljudi su separatisti, da li vi razumete? Ja kao predsednica Skupštine pozivam institucije da rade svoj posao. Čekaj bre, jel’ Pućdemon u Španiji može tako separatistički da se šeta i priča? Ne, nego će biti uhapšen, pa će biti u egzilu“, kazala je Brnabić. Dakle ona je od izmišljene teze o separatističkim namerama dvojice trenutno najčešće spominjanih političkih protivnika-Dinka Gruhonjića i Gorana Ješića, došla do toga da su oni već postali vlast u Vojvodini-kao svojevremeno Pućdemon u Kataloniji, i već sproveli referendum o izdvajanju i zato kao sepratisti i izdajnici treba da sede u zatvoru. Jeste da je ovo van svake pameti, ali i veoma opasna teza jer pokazuje da bi ona i cela vladajuća garnitura, najradije svoje političke protivnike videla u zatvoru, pa makar i pod iskonstruisanim optužbama. Podseća li vas ovo na neka druga vremena i neke druge države gde se to zaistinski dešavalo?

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo