Mjere predostrožnosti podrazumijevaju zabranu okupljanja, obavezno držanje distance, nošenje maski i rukavica. Takođe, potrebna je posebna dozvola da bi se moglo kretati kroz Moskvu, a odnosi se na sav gradski transport, kao i na vožnju privatnih automobila. Kontrolu obavlja policija i kazne su prilično visoke
Branimir Špadijer, elektroinžinjer rodom iz Podgorice, počeo je u septembru 1989. godine da radi u predstavništvu Montexa u Moskvi. Kada je napustio Montex, od 1993. do 2002. godine bavio se, zahvaljujući investitoru iz Rjazanske oblasti, izgradnjom hotela, Sportskog rekreativnog centra u toj oblasti i drugih objekata, angažujući uglavnom građevinske radnike iz Crne Gore. Sada kao penzioner živi u Moskvi.
Povod za razgovor sa gospodinom Špadijerom je podatak da je gotovo 200.000 osoba oboljelo u Rusiji od korona virusa, a umrlo oko 2.000, pa je po broju oboljelih Rusija sada na drugom mjestu u svijetu.
Ruski mediji su objavili da je broj žrtava od korona virusa relaltivno mali, a stručnjaci to vezuju za obaveznu vakcinaciju na tuberkulozu, koja je propisana u Rusiji, a navodno ima pozitivan uticaj na ovaj virus, kaže Špadijer.
MONITOR: Šta je u Rusiji preduzeto da se toliki broj zaraženih liječi i da se spriječi širenje pandemije od korona virusa?
ŠPADIJER: Zbog velikog broja zaraženih izgrađeno je šesnaest infektivnih bolnica sa kompletnom medicinskom opremom. Takođe, koriste se sportske i koncertne sale za smještaj bolesnika od korona virusa, da bi se u bolnicama zadržali bolesnici koji boluju od drugih bolesti. Mišljenja sam da je vlast ozbiljno shvatila posljedice koje može da izazove ova epidemija i preduzima neophodne i rigorozne mjere.
MONITOR: Da bi lakše preživjeli period samoizolacije tokom virusa korona, ogroman broj žitelja Moskve i drugih ruskih gradova privremeno se preselio u svoje dače, odnosno vikendice. I Vi ste među njima. A poznato je da Rusija zauzima prvo mjesto u svijetu po broju dača…
ŠPADIJER: Tačno. I ja trenutno živim u Podmoskovlju u daći – vikendici, gdje provodim svoje penzionerske dane. Epidemija korona virusa je u jeku ovdje u Moskvi, tako da provodim dane u nekoj vrsti karantina, što podrazumijeva ograničeno kretanje uz poštovanje svih mjera predostrožnosti, koje je proglasio operativni štab grada Moskve i Moskovske oblasti.
MONITOR: Koje su to mjere?
ŠPADIJER: Mjere predostrožnosti podrazumijevaju zabranu okupljanja, obavezno držanje distance, nošenje maski i rukavica. Takođe, potrebna je posebna dozvola da bi se moglo kretati kroz Moskvu, a odnosi se na sav gradski transport, kao i na vožnju privatnih automobila. Kontrolu obavlja policija i kazne su prilično visoke.
MONITOR: Poštuju li građani te mjere?
ŠPADIJER: Mjere se u principu poštuju, mada sam nedavno obaviješten preko medija da pojedini sveštenici Ruske pravoslavne crkve iskazuju otvoreno nezadovoljstvo u vezi zatvaranja pravoslavnih hramova, bez obzira na to što je patrijarh Kiril pozvao vjernike da se mole u svojim domovima dok traje epidemija.
MONITOR: I pored toga svečano je obilježen Dan pobjede nad fašizmom?
ŠPADIJER: Dešavanja sa korona virusom nisu u potpunosti onemogućila obilježavanje najvećeg ruskog praznika Dana pobjede nad fašizmom, koji je održan 9. maja. Naime, ispred domova veterana iz Drugog svjetskog rata održane su mini vojne parade, koje je organizovala ruska vojska. Ispod njihovih balkona vojnici, obučeni u uniforme iz perioda Drugog svjetskog rata, pjevali su partizanske pjesme i salutirali bivšim ratnicima. Čuli su se komentari veterana tipa „kad smo pobijedili fašiste, pobijedićemo i korona virus“, što ujedno govori o vječitom optimizmu ruskog čovjeka. U vezi navedenog praznika, 9. maja Ruska Federacija je dodijelila pomoć veteranima u iznosu od po 75.000 rubalja, što iznosi oko 1000 eura.
MONITOR: Analitičari procjenjuju da će Rusija zbg korone pretrpjeti petostruki šok. Prema navodima eksperata u Rusiji je već sada pomoć potrebna za više miliona, a ekonomski stručnjaci najavljuju da ovog ljeta Rusiju čeka možda najdublja ekonomsku kriza od kraja komunizma.
ŠPADIJER: Vlada Ruske Federacije je potpomogla preduzeća koja su zadržala ne manje od 90 odsto radnika sa 80 milijardi rubalja. Takođe, 1. maja ove godine donijeta je odluka da se djeci koja imaju između tri i 16 godina isplaćuje iznos od 10.000 rubalja (oko 130 eura) dok traje epidemija korona virusa. U olakšice, koje je propisala država, spada i odlaganje plaćanja komunalnih usluga, poreza kao i otplate kredita. Naravno, dešavanja oko ove pandemije imaće negativan uticaj na ekonomiju države.
MONITOR: I u ovo doba korone Moskva utire put za još jedan mandat vladavine predsjednika Ruske Federacije Vladimira Putina. Da li bi jedan od najmoćnijih svjetskih lidera mogao postati i jedan od najdugovječnijih vladara u svijetu i ruski lider sa najdužim stažom nakon Staljina?
ŠPADIJER: S obzirom na to da boravim u Rusiji više od trideset godina, primjetno je poboljšanje standarda stanovništva u posljednjih nekoliko godina, tako da za to povezujem popularnost predsjednika Vladimira Putina.
Veseljko KOPRIVICA