U kotorskoj opštini, na 1.100 metara nad morem, u dubokom zaleđu Boke, nalaze se Crkvice. Smješteno ispod planine Orjen, selo Crkvice su granica Hrvatske i Hercegovine, Gornjih i Donjih Krivošija, a na samo pola puta između Risna i Grahova. Prije stotinu godina ovaj kraj sa 20 bratstava imao je više stanovnika nego nikšićka ili podgorička varoš. Danas, na prostoru od 114 kvadratnih kilometara, živi tek pedesetak staračkih domaćinstava.
USPOMENE: Krivošije, Risan i priobalna mjesta prema Herceg Novom nekada su bila pod Otomanskim carstvom. Oslobođenje koje je uslijedilo, bilo je parcijalno a konačno je osvojeno tek 1683. godine. Vuk Karadžić je u to ime napisao: „Da nije Krivošijana i Rišnjana, Boka bi još plaćala harač Turcima. ,,Mnogi će i danas priznati da su u kasnijoj epohi, u doba Austrougarske, Krivošijani imali ono što je danas teško i zamisliti: petnaestak dućana, poštu, školu i najveću pekaru na Balkanu. Bila je to druga po veličini pekara u Evropi, koja je za potrebe austrijske vojske dnevno pekla i po 24 tone hljeba. Njeno opremanje završeno je 1907. godine, s automatizovanom proizvodnjom i strujom koju su dobijali preko instaliranih agregata.
U pretprošlom vijeku, stanovnici Crkvica mogli su se pohvaliti i sa tri kupleraja. Teško je povjerovati, ali je postojao i hotel u vlasništvu porodice Petković. Na današnjem ruiniranom objektu još stoji spomen ploča na kojoj je ispisana godina izgradnje hotela – 1897.
Od svega nekadašnjeg, ostale su samo uspomene i ruine. Posebno uznemirava nemar prema vječnom počivalištu na stotine ćesarskih vojnika mahom Austrijanaca, Mađara, Čeha i Slovaka, zaraslom u visoku travu i šikaru.
Tu su i tvrđave na Stražniku i Komu, kao nekadašnje krajnje strateške tačke prema tadašnjoj Crnoj Gori. Još se vide i ostaci od nekada impresivnog stadiona, pored kojeg se nalaze i tragovi velike konjušnice, svečane carske i oficirske lože, zatvor, svinjarnici, skladišta municije, oficirski stanovi, ostaci stare katoličke crkve, sala za kulturne manifestacije, pošta i telegraf… Austrougarska monarhija je od 1814. do 1904. napravila pedesetak kilometara kolskog puta, čijim se uskim serpentinama i dan-danas penju automobili dok ne izađu na moderan put podno Crkvica.
DEVESTACIJA: Koliko je Austrougarska poštovala ovaj buntovni kraj brđana, koji su 172 godine birali svoje kneževe, govori i činjenica da se i sam austrougarski ćesar Franjo Josif u crkvi Pokrova presvete Bogorodice u Dragalju molio Bogu na pravoslavnoj liturgiji 6. maja 1875. godine.
Ovaj kraj nedavno je posjetio austrijski ambasador u Crnoj Gori Martin Pamer. Ostao je iskreno impresioniran veličinom negdašnjeg kompleksa u Crkvicama, gdje je živjelo oko sedam hiljada vojnika. Prošle godine umro je posljednji učesnik Prvog svjetskog rata iz redova austrougarske vojske.
„Sreća je da imamo mnogo dokumenata, fotografija i filmskih zapisa iz tog vremena. Po tome bi se moglo rekonstruisati kako je nekad bilo, kako su živjeli vojnici, oficiri i stanovništvo, te kakvi su im bili odnosi. Uz to, postoji i organizacija Crni krst, koja se bavi održavanjem vojničkih groblja i ostalih obilježja, pa bi možda trebalo s njima stupiti u kontakt, te vidjeti koliko su oni zainteresovani za ovakvu vrstu projekta i imaju li sredstava. Za početak, trebalo bi poraditi na uređenju vojničkog groblja, te eventualno postaviti prigodno spomen-obilježje, kako bi posjetioci saznali što je sve tu bilo, a valjalo bi pipaziti i na okolne tvrđave i spiječiti njihovu dalju devastaciju”, rekao je Pamer.
Stanovnik ovog sela Neđeljko Samardžić, skoro pola vijeka proučava istoriju svog zavičaja. Prije ravno četiri decenije izdao je knjigu Krivošijski ustanak, a nedavno je posjetio i čuveni Bečki arhiv, odakle je donio brojna dokumenta. U tom arhivu, samo spisak dokumenata o ovom kraju, ima oko hiljadu i po stranica.
U Krivošije, kako tvrde mještani, šezdeset godina, društvo ništa nije uložilo, izuzimajući struju koja je došla tek 1969. Voda, koja tokom godine padne, prolazi kroz zemlju i kako tvrde nadležne službe, odlazi u Bokokotorski zaliv. Mještani ovog sela se snalaze tako što skupljaju – kišnicu.
MIGRACIJA: Prva hidrometeorološka mjerenja u Crkvicama započeli su upravo Austrijanci, jer je na njihovom utvrđenju bila smještena meteorološka stanica. Poslije Drugog svjetskog rata, stanica je premještena iz Crkvica u Malov do i od tada do danas ovdje se mjeri količina padavina. Krivošijani su, po predanju, dobili ime upravo po tome što su ljeti krivili šiju, gledajući hoće li pasti kiša, a zimi neće li prestati. Iako imaju obilje padavina, začudo ovaj kraj nema izvorsku, odnosno živu vodu. Domaćini su sagradili bistijerne pa koriste kišnicu.
„U Malovom dolu bilo je 67 domaćinstava, a sada svega nekoliko staračkih, što ovdje ostaju preko zime. Imali smo nekad i školu sa četiri razreda. Zaboravio sam kada je zatvorena. Gornje i Donje Krivošije imale su i dom kulture koji je služio za igranke, prikazivanje pozorišnih predstava, prvih filmova… Vladajuća politika pedesetih godina bila je mišljenja da je jedina solucija opstanka ovih gorštaka u fabričkim halama na Jadranu, tako da je masovna migracija stanovništva ostavila opustošena sela Krivošija. Oduvijek je ovdje život bio težak, naročito s jeseni. Tokom zime velike su padavine. Dešava se da snijeg pređe dva metra, putevi do pojedinih sela zavijani su i po nekoliko mjeseci. Istina, posljednjih godina put se djelimično čisti, zahvaljujući naporima SO Kotor, ali ne u dovoljnoj mjeri – dešava se da oboljelog mještanina moramo transportovati do ljekara na sankama ili jednostavno nositi na nosilima. Iz tih razloga, ljudi su godinama odlazili u potrazi za boljim životom. S padavinama smo se, na neki način i saživjeli. Ranije, čim se primakne oktobar pribavili bi sve kućne potrepštine, jer se dešavalo da po 15 dana ne možemo zbog kiše izaći iz kuće”, priča Neđo Samardžić.
Gradonačelnica Kotora Marija Ćatović obećala je da će gradska uprava učiniti sve kako bi pomogla da se problemi u Krivošijama prevaziđu. Ipak, mještani se nadaju boljim danima nakon završetka puta Risan – Grahovo.
Potpuna nebriga o ovakvoj istorijskoj baštini, međutim, ničim se ne može opravdati, pa ni finansijskim teškoćama i krizom. Propale su čak i ideje da se organizuju prigodne manifestacije i da se ovaj lokalitet nađe u turističkoj ponudi Crne Gore. Godine 1976. na sastanku predsjednika opština Trebinje, Dubrovnik i Herceg Novi, jednoglasno je odlučeno da se na Crkvicama podignu tri hotela, napravljena je i tehnička dokumentacija, ali odlukom kotorske opštine projekat je blokiran.
Marija ČOLPA