Povežite se sa nama

INTERVJU

BLAGOJE GRAHOVAC, GENERAL U PENZIJI I ANALITIČAR GEOPOLITIKE: Ima nade

Objavljeno prije

na

Sve je ogoljeno i građani treba da vrlo brzo, u naredne dvije godine, promijene još dvije vlasti pa tek onoj trećoj daju šansu. Najteže je već prošlo, politički i svaki drugi monopol DPS-a je prošlost

 

MONITOR: Kako komentarišete to što nije uspjelo formiranje vlade na čelu sa mandatarom Miodragom Lekićem?

GRAHOVAC: To je dobro za Crnu Goru zbog ovakvog društveno-političkog stanja. Dobro je i za samog Lekića, jer bi dalje istrajavanje u fomiranju vlade značajno urušilo njegov politički kredibilitet. Naredni parlamentarni izbori će udaljiti rđav ljudski materijal koji u Crnoj Gori vlada više od tri decenije – ali samo djelimično. Naredni, takođe vanredni, koje očekujem za oko godinu dana, će to uraditi u podnošljivijoj mjeri, pa nakon njih ulazimo u stabilniji i politički predvidljiviji period.

MONITOR: Mjesecima se u Crnoj Gori govori o ustavnom puču i okrivljuje za to aktuelna vlast. Ima li ustavnog puča?

GRAHOVAC: Ima. U maju prošle godine visokog funkcionera SDP sam upozorio da će Milo Đukanović namjerno obogaljiti Ustavni sud iz razloga što je on svjestan mnogih svojih odgovornosti. On zna da utvrđivanje njegove odgovornosti (po Ustavu) ide preko mišljenja Ustavnog suda, te da će on i njegova partija učiniti sve da onesposobe taj sud. Pošto DPS sa svojim satelitima, u sadašnjoj političkoj konstelaciji, jedina može dati glasove za izbor sudija Ustavnog suda, naravno da baš oni opstruišu funkcionalnost istog, iako nemaju zamjerku na ponuđene kandidate. Potvrđuje se da ustavnog puča stvarno ima i da ga izvode upravo oni koji bučno okrivljuju neke druge. To je davalo alibi nesposobnoj vlasti da i ona učestvuje u ustavnom puču donoseći neustavne zakone.

MONITOR: Građanska akcija pod nazivom „Ima nas“ govori drugačije?

GRAHOVAC: To je klasična obmana i zloupotreba građana baš poput one koju je koristio Slobodan Milošević 1991. godine. Pod parolom „odbrane Jugoslavije“ on je iskoristio jake emocije kod preko 10 miliona građana istinskih Jugoslovena pa ih je suštinski zloupotrijebio za očuvanje njegovog svevlašća.

U istu svrhu se zloupotrebljavaju jaka osjećanja građana za odbranu tobože ugrožene Crne Gore. Slobodan Milošević je suđen za različite zločine ali nije za onaj najveći kojim je unesrećio milione građana kojima je Jugoslavija bila na srcu. Nije odgovarao za prevaru naroda!

Građani Crne Gore treba da budu oprezni, matrica je ista!

MONITOR: Stavovi nekih međunarodnih zvaničnika se ne uklapaju u Vašu ocjenu?

GRAHOVAC: Logično, jer Đukanović kao i mnoge korumpirane birokrate briselske i vašingtonske administracije su međusobni dužnici jedni drugima. Na ovo sam upozorio prije 15 godina pominjući konkretna imena tadašnjih korumpiranih međunarodnih zvaničnika. Od tada spisak korumpiranih imena je varijabla dok je korupcija mnogih zvaničnika ostala konstanta. Konstanta je i trpljenje građana Crne Gore.

MONITOR: Kuda sve ovo vodi?

GRAHOVAC: Stvari treba analizirati kroz širi društveno-politički kontekst. U mojim knjigama u izdanju beogradske „Lagune“ prije više godina objasnio sam da državni kapitalizam, liberalni kapitalizam, te liberalizam kao društveno-politički sistemi su se svi stopili u jedan oblik korporativnog neoliberalizma koji je prerastao u najopasniji oblik fašizma, te da će radnik, seljak, službenik, vojnik i policajac biti svakojako ugroženi a ni sami neće znati od koga su ugroženi. To sada postaje vrlo prepoznatljivo. Ovo je zahvatilo skoro čitavo čovječanstvo. Klasno socijalne revolucije su neminovne i one će se uskoro početi dešavati.

MONITOR: Ima li nešto alarmantnije od toga?

GRAHOVAC: Ima. Nedavno sam jednoj televiziji iz Sjeverne Makedonije izjavio da uskoro možemo očekivati pojavu digitalnog feudalizma.

MONITOR: Šta to treba da znači?

GRAHOVAC: Nije daleko dan kada će asocijalni a prebogati genijalci postati vlasnici najsavremenijih digitalnih tehnologija, a time i društvenih mreža preko kojih će upravljati svim sferama čovječanstva. Zar to neće biti oblik novovremskog feudalizma? U feudalizmu srednjeg doba čovjek je bio podanik-siromah dok će u digitalnom feudalizmu običan čovjek biti podanik- siromah ali će patiti od hronične usamljenosti. To će biti epidemijska bolest. To otvara mogućnost programiranih epidemija od biološkog oružja.

Ne isključujem mogućnost da će ti opaki centri moći, za početak, biti u funkciji nekih moćnih geopolitičkih igrača. Sve do momenta dok ne postanu opasnost i za njih same.

MONITOR: Šta nam valja činiti?

GRAHOVAC: Težište državnih politika treba da bude u razvijanju društvenog života u cilju očuvanja mentalnog zdravlja ljudi. U političkom organizovanju društva, kao nikada do sada, biće potrebne istinske socijaldemokratske partije ali nikako onakve kakve svijet poznaje u posljednje tri decenije jer su one uglavnom bile nosioci korupcije i organizovanog kriminala.

MONITOR: Ima li Crna Gora takve partije?

GRAHOVAC: Imala je u vrijeme trajanja SFRJ u liku Saveza komunista Jugoslavije sve do momenta dok tom partijom nisu ovladale državne i vojne tajne službe. Kada su one postale dominantne, kriminal svake vrste je razvalio i državu i društvo. Te službe su itekako bile oslonjene na pritajene potomke i sljedbenike ustaške i četničke emigracije, te na potomke nekih bivših informbirovaca. Sve je to bilo itekako podržano od strane moćnih inostranih službi. Posebno od sovjetskog KGB.

MONITOR: I danas se partije otimaju da kontrolišu službe bezbjednosti?

GRAHOVAC: Uz tajne službe ide kriminal a moć kriminala je danas jača nego što je snaga zakona. Rješenja ima. Rasformirati tajne i vojne i civilne službe, ljude u sudstvu, tužilaštvu, policiji i vojsci statusno i platežno učiniti prestižnim profesijama a sve njih zajedno staviti pod parlamentarnu kontrolu, kontrolu nevladinog sektora i kontrolu javnosti.

Rješenja ima. DPS udba je razvalila izvornu SDP (DPS je imala svoj razlog jer je željela da sebe opere i proglasi tvorcem samostalne i međunarodno priznate Crne Gore). Ljudi iskrene socijaldemokratske vokacije treba da pokrenu inicijativu za ujedinjenje aktuelne SDP i SD izostavljajući lica koja su pravila štetu i  jednim i  drugim. U  obje te partije ima zdravih snaga. Javno pozivam Ivana Vujovića iz SDP i Borisa Mugošu iz SD da pokrenu takvu inicijativu. Pozivam Ranka Krivokapića da bude koordinator tog procesa. U protivnom, politički nezreli a moralno sumnjivi će umjesto borbe za demokratiju, vladavinu prava i ekonomski razvoj voditi debatu ko će da kontroliše službe bezbjednosti. Jedinstvena  SDP bi bila politčka okosnica očuvanja građanske, antifašističke i evroatlanske Crne Gore.

MONITOR: Gdje su tu crkve i vjerske zajednice?

GRAHOVAC: One čine sve da nas zadrže u feudalizmu srednjeg vijeka pa nije neodgovorno tvrditi da će taj feudalizam, udružen sa nadolazećim digitalnim feudalizmom, biti najveća opasnost za cjelokupno čovječanstvo.

Neodgovorna i neznavena državna vlast u tome im pomaže jer veoma lako odriješi državnu blagajnu za finansiranje vjerskih škola čime se još dublje ulazi u religijsko praznovjerje.

Danas je u većini država miksovana religija i politika pa su one kao takve zarobile istinsku vjeru. Istinska vjera je vjera u život, čovjeka, pravdu, istinu, ljubav i datu riječ i u sve ono što nauka može da dokaže, a nikako ulaziti u dogmu i praznovjerje, što rđave politike itekako koriste s ciljem da vladaju, varaju i kradu. Takvim politikama itekako naruku ide politika SPC koja decenijama klerofašizuje čitav prostor gdje ona djeluje. Ona nikako da izađe iz dogme, anahronosti, dalekih parastosa i praznovjerja. Nauka ne može da potvrdi bilo šta od onog što SPC propagira. Kako i bi kada je sve to dogma i utopija.

MONITOR: Kakva je budućnost Crne Gore?

GRAHOVAC: Za Crnu Goru ima nade. Sve je ogoljeno i građani treba da vrlo brzo u naredne dvije godine promijene još dvije vlasti pa tek onoj trećoj da daju šansu. Najteže je već prošlo, politički i svaki drugi monopol DPS-a je prošlost. Potvrdilo se da građani Crne Gore imaju političku svijest, svekolike štetočine su otjerali olovkom a ne puškom.

Pred Crnom Gorom se otvara svjetlija budućnost negoli u mnogim evropskim državama. U to sam više nego siguran.

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Nedodgovorno se zapostavlja značaj pomirenja u regionu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju

 

 

TXT: MONITOR: HRA i Centar za ženska prava osudili su napad Zorana Ćoća Bećirovića na novinarku Pobjede Anu Raičković, kao apsolutno neprihvatljiv čin nasilja.  Kako vidite dosadašnje reakcije nadležnih i šta bi država morala da učini? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Reagovanje nadležnih je onakvo kakvo treba da bude. Državni vrh je jednoglasno osudio napad, policija je u saopštenju posebno naglasila da želi da unaprijedi bezbjednost novinara, osumnjičeni su odmah privedeni, zadržani i određen im je pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, jer su izrečene ozbiljne prijetnje novinarki i njenom sinu, i mogućeg uticaja na svjedoke. Sada je važno da procesuiranje bude efikasno, da se postupak ne razvodnjava godinama kao što se dešava. Krivični zakonik od 2021. propisuje strožije kazne za napade na novinare, ali je važno i da se vidi da pravni sistem funkcioniše i da se postupci vode u razumnom roku. Zabrinjava što je ovo sudeći po Sindikatu medija već 18. incident na štetu novinara ove godine.

Reakcije na ovaj događaj, koji nije smio da se desi, pokazuju i dvije karakteristične pojave. Prvo, u javnosti su prisutne naglašene osude napada na novinarku od strane muškog dijela društva, posebno zbog toga što je sve počelo intenzivnim dobacivanjem uvreda ženi iz mraka od strane trojice muškaraca. Važna je ta osuda, jer se naši dječaci moraju učiti novim i mnogo boljim obrascima ponašanja. U tom smislu je ohrabrujuće i svjedočenje novinarke Raičković da sin Bećirovića ni na koji način nije učestvovao u napadu ili vrijeđanju. Druga, razočaravajuća pojava, je to što iako je bilo očevidaca, niko nije pokušao da se umiješa, zaštiti novinarku i spriječi napad, niti je iko drugi, osim nje, pozvao policiju, a to je najmanje što je moglo da se uradi, makar anonimno.


MONITOR: Promocija mržnje, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, upozorili ste na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma. Šta to govori o ovom društvu, njegovim vlastima i institucijama? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Uvijek su državni zvaničnici i političari ti koji kreiraju atmosferu, kako mirnodopsku, tako i ratničku. Ova sad nažalost više vuče na ovu drugu. Mislim da se veoma neodgovorno zapostavlja značaj pomirenja u regionu i za crnogorsko društvo i za odnose sa susjedima, a i za učlanjenje Crne Gore u Evropsku uniju. Odnosi sa Hrvatskom su bez ikakve potrebe na najnižem nivou od devedesetih, samo zato što je to odgovaralo vlastima u Srbiji. Sad se ponovo zloupotrebljava slučaj zločinca Balijagića, koji je u bjekstvu, za potpirivanje međuvjerskih i međuetničkih sukoba na sjeveru Crne Gore. Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju. Zanimljivo je i da aktivno bježe od optužbi nadležnih za govor mržnje, bilo tako što se kriju iza imuniteta, kao Marko Kovačević, ili tako što se ne registruju kao mediji u Crnoj Gori, kao portali koji slede politiku srpskih i ruskih vlasti.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PROFESOR EVROPSKOG PRAVA I PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE IZ BEOGRADA: Jedino predvidivo u Trampovoj budućoj politici je da je ona nepredvidiva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trampov pristup će ohrabriti „orbanovsku desnicu“ u Evropi- i možda pojačati neslogu. S druge strane, njegov negativni odnos odnosno ignorisanje EU, možda može da proizvede i efekat veće kohezije država članica- kako se to, na primjer, desilo u slučaju „bregzita“

 

 

MONITOR: Nakon pogibije 14-oro ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, organizovani su protesti na koje je vlast reagovala privođenjima i hapšenjima. Mnogima je sve to izgledalo kao repriza događaja iz decembra 2023. Hoće li se, i ovog puta, pokazati da vlast ima uspješan način da suzbije nezadovoljstvo i revolt građanstva?

LOPANDIĆ: Radi se verovatno najvećoj nesreći ovog tipa koja se pamti u Srbiji. Nesreća se desila nakon velike rekonstrukcije stanične zgrade, koju su vlasti dva puta svečano otvarale. Ovo je skandaloznan slučaj, gde se mešaju različiti nivoi odgovornosti javnih vlasti i privatnih firmi uz učešće stranaca, veliki novac i korupcija, kao i drastična nekompetentnost i neodgovornost. Gotovo rendgen slika načina na koji SNS vlada Srbijom. Malo – malo, pa nam se nešto sruši na glavu – bilo fizički ili simbolično. Od nesreće prošlo je već dosta dugo a da još niko od odgovornih investitora, izvođača ili nadležnih za nadzor nije čak ni pritvoren – sa izuzetkom aktivista koji su učestvovali u protestima zbog nesreće. Građani su s razlogom besni, a vlasti su odgovorile uobičajenim manipulacijama i odugovlačenjem. SNS je ubacio svoje ekipe da tokom velikog protesta u Novom Sadu prave štetu, kako bi za to optužili organizatore. Već viđen scenario. Nezadovoljstvo i revolt građana neće stati jer ni vlast neće prestati da proizvodi nepočinstva i skandale u serijama.

MONITOR: U izvještaju EK o napretku Srbije, nije primijećen značajan pomak. Ministarka Tanja Miščević očekuje otvaranje novog klastera do kraja godine, mada je to sasvim neizvjesno…Nakon toga, Aleksandar Vučić u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice, više  puta je insistirao na strateškom pristupu u politici proširenja, u kontekstu globalnih promjena. Kako vidite dinamiku Srbija-EU i politiku proširenja?

LOPANDIĆ: Vučićeva politika je -u strateškim pitanjima, Srbiju dovela od parole „i Kosovo i EU“ do rezultata „ni Kosovo, ni EU“. Srbija se od 2021. godine nije pomerila u pregovorima sa EU. Ipak, zapazivši sa kašnjenjem da se geopolitička situacija u Evropi i svetu menja-a da je politika proširenja EU oživela, uključujući vesti o napretku Crne Gore i Albanije, Vučić obnavlja priču o ulasku Srbije u Uniju (ranije je samo ponavljao da smo „na evropskom putu“). Osim toga, već neko vreme je primetno tzv. puzajuće okretanje režima ka „političkom zapadu“, što se objašnjava nastojanjem vlasti u Beogradu da očuvaju zapadnu naklonost popuštanjem u nekim bitnim pitanjima (poput odnosa prema Kosovu u „dijalogu“ Beograd- Priština), kao i angažovanjem ili rasprodajom nacionalnih resursa (koncesija za kopanje litijuma, nabavke vojnih aviona u Francuskoj) i drugim merama, poput pomoći i prodaje oružja Ukrajini, jačanja saradnje sa Izraelom… Najnoviji izveštaj Evropske komisije potvrđuje utisak da u Srbiji nema bitnijeg napretka, što znamo. Geopolitika je bitna ali bitne su i reforme u suštinskim pitanjima demokratije, vladavine prava, slobode medija i sl., a u tome režim neće popustiti osim kada na to bude prisiljen. Sa Planom rasta za Zapadni Balkan EU je uvela jedan novi sistem „štapa i šargarepe“ u vidu direktne veze između obećanih koraka u reformama i isplate finansijske podrške. Videćemo kako će to funkcionisati u praksi.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN JOVIĆEVIĆ, REDITELJ I TEORETIČAR FILMA: Topli film

Objavljeno prije

na

Objavio:

Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posjedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan slijed. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir

 

Hibridni dokumentarac Topli film Dragana Jovićevića bavi se kvir fenomenom kroz čak 38 naslova iz jugoslovenske i srpske kinematografije. Topli film imao je premijeru u Solunu, a prikazan je na mnogim festivalima – u Splitu, Paliću, Novom Sadu, Bangkoku, Pekingu, Berlinu, Londonu, Tel Avivu, Ljubljani, Sarajevu, Hagu… Podgorička publika mogla je da ga pogleda na UnderhillFestu i na Nedjelji prajda.

Dragan Jovićević je doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu iz oblasti teorije filma, a osnovne studije završio i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Autor je kratkih filmova, video radova i instalacija. Osnivač je nezavisne produkcijske kuće Greifer. Objavio je nekoliko filmskih knjiga, jedan roman, brojne kratke priče, pripovijetke, naučne studije i eseje. Urednik je rubrike Kultura u nedeljniku Radar. Ranije je istu funkciju obavljao u NIN-u, Danasu, a bio je i urednik dokumentarnog programa na TV Avala. Takođe je filmski kritičar Radio televizije Srbije.

MONITOR: U istoriji jugoslovenske i srpske kinematografije pronašli ste 65 filmova sa kvir tematikom. Zanimljiv je podatak, koji je na samom početku „Toplog filma“, da postoji scena poljupca dvojice muškaraca u filmu  Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine. Šta Vas je inspirisalo da se bavite kvir odnosima kroz istoriju kinematografije?

JOVIĆEVIĆ: Više toga. Prvo, Topli film je logičan produžetak mojih ranijih teorijskih radova u kojima sam se bavio reistorizacijom jugoslovenske i kasnije srpske kinematografije, iz različitih perspektiva. Tako sam 2014. napisao knjigu Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike s Jovanom Ristićem u kojoj smo tražili sve momente gde je fantastika ušla u ovdašnje filmove i otkrili još impozantniji broj od gotovo 250 filmova, što dugih što kratkih. Odmah zatim, doktorirao sam na Fakultetu dramskih umetnosti sa tezom o žanrovima u srpskoj kinematografiji, što je objavljeno i kao knjiga nekoliko godina kasnije. Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan sled. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir. I naravno, sasvim mi je jasno da će to biti film a ne knjiga ili naučna publikacija, jer  su kvir likovi prosto filmičniji. S druge strane, često čujemo priču o cenzuri nekog filmskog sadržaja zbog gej likova, da je neki glumac odbio da igra gej osobu ili da mlade reditelje te tematike, koje su goruće u svetskoj kinematografiji, uopšte ne interesuju. Ili ih interesuju, ali ne dobijaju finansijsku podršku za njihovo nastajanje. To je sve otvorilo pitanje homofobije, kojim sam na drugom planu hteo da se ovim filmom bavim.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo