Povežite se sa nama

INTERVJU

BLAGOJE GRAHOVAC, ANALITIČAR GEOPOLITIKE I GENERAL U PENZIJI: Građanima nisu potrebni dokazi Skaj aplikacije

Objavljeno prije

na

Sva imena koja se pominju u Skaj aplikacijama nepogrešivo pokazuju ono što je građanima Crne Gore već dobro poznato. Partnerskim državama treba da budemo zahvalni što nam ustupaju egzaktne dokaze

 

MONITOR: Šta vam govore posljednje objavljene prepiske Skaj aplikacije, koje svjedoče o sprezi nekadašnjeg vrha vlasti i organizovanog kriminala?

GRAHOVAC: U Crnoj Gori, pa i u regionu, se mudruje da li se Skaj aplikacija može koristiti kao tužilačko-sudski dokaz o nečijim protivzakonitim radnjama. Građani Crne Gore, skoro sasvim pouzdano, mogu zaključiti ko se obogatio što im redovna primanja nikako ne bi mogla obezbijediti. Građanima nijesu potrebni dokazi sa Skaj aplikacije, oni to vide svojim svojim očima.

Sva imena koja se pominju u Skaj aplikacijama nepogrešivo pokazuju ono što je građanima Crne Gore već dobro poznato. Partnerskim državama treba da budemo zahvalni što nam ustupaju egzaktne dokaze.

MONITOR: Tim povodom organizovana je i sjednica Nacionalnog vijeća za bezbjednost. Da li se to tijelo zloupotrebljava, kako se govorilo i tokom afere Do Kvon?

GRAHOVAC: Što se tiče sjednica Vijeća za nacionalnu bezbjednost one se, po staroj navici, upotrebljavaju u političke svrhe. Ovdje je puka pohlepa za vlašću jača i od zakona i od stvarne želje da se zaštiti državni interes. U pitanju je rđav ljudski materijal koji decenijama upravlja Crnom Gorom.

MONITOR: Kako ocjenjujete aktuelnu društveno-političku situaciju u Crnoj Gori?

GRAHOVAC:  Visokom pozitivnom  ocjenom. Ovakva ocjena neće biti prihvatljiva mnogim ali pogledajmo neke egzaktne strateške parametre. Građani Crne Gore stabilno pokazuju da su geopolitički svjesni i usmjereni tamo gdje geografski i civilizacijski pripadaju, a to je Evropa. Drugo, bez obzira što Crnu Goru decenijama opterećuju kako srpski klerofašizam tako i crnogorski neofašizam, ipak je antifašizam, kao temeljna civilizacijska vrijednost, preovlađujuće društveno stanje kod građana. Bitno je da je takvo stanje  među građanima, jer se pokazalo da se vlastima u posljednje tri i po decenije ne može ništa vjerovati. Konstanta je da skoro svaka vlast laže, krade i zavađa. I treći strateški parametar se ogleda u činjenici da su građani pokazali da imaju visoku političku svijest i građansku hrabrost. To se dokazuje time što su, bez obzira što vlasti pokazuju da su kriminogena i koruptivna utvrda, iste više puta smijenjene olovkom a ne puškom.

MONITOR: Gdje su uzroci u tome što su vlasti takve već decenijama?

GRAHOVAC: Osim u periodu egzistiranja SFRJ,  Crna Gora je stoljećima živjela u stanju da su vlasti krale, podmićivale i zavađale pa su na takav način i vladale. To je formiralo jednu vrstu mentaliteta pa je smatrano da je sramotno nešto ukrasti od drugog ,ali je skoro opsesivna karakteristika ukrasti i oteti od države. Na taj način se skoro pa javno pokazuje lična moć. Sadašnja politička svijest građana ukazuje da je takvom vladanju došao kraj. Građani Crne Gore konačno uviđaju da je država najbolji proizvod u istoriji svih civilizacija i da istu treba čuvati kao zjenicu oka svog.

MONITOR: Još  se čeka na proglašenje rezultata vanrednih parlamentarnih izbora pa i početka formiranja nove vlade. Kako vidite buduću vladu i današnju političku scenu nakon jedanaestog juna?

GRAHOVAC: Svi su proglasili pobjedu a svjesni su da od te pobjede boli glava. To iz razloga (opet zbog mentalitetskih razloga) niko neće ni sa kim, drugog ne smatra ravnim sebi, zbog toga što više subjekata u vlasti podrazumijeva međusobnu kontrolu i međusobno špijanje u krađama i zloupotrebama. Kada kažem „špijanje“ i to smatram stoljetnim defektom u mentalitetu. Buduću vladu nije teško formirati. PES, lista manje brojnih naroda, Demokrate bez GP URA i SNP mogu imati većinu od 43 ili poželjnih 49 poslanika. Ubijeđen sam da će ta vlada trajati samo godinu dana. Za tu godinu trajanja 44. vlade najveća šansa se pruža DPS. Kako? Da podrži svaki razuman prijedlog vlade čime će se riješiti veliki problemi Crne Gore – da se izaberu: Sudski savjet, sedmi sudija Ustavnog suda, VDT i da se izabere na sudijske i tužilačke funkcije potreban broj lica čime će se elimnisati veliki broj V.D.stanja. Na ovaj način DPS će pokazati da je kooperativna partija, da nije smetnja evropskim integracijama i da građani prepoznaju da je u toj partiji ojačalo zdravo tkivo.

Ovo otvara put da 45. vlada koja će biti izabrana naredne godine traje 4 ili 8 godina.

MONITOR: Kakav je uticaj Do Kvon afere na postizborne kombinatorike ili uopšte na buduću političku scenu?

GRAHOVAC: Uticaj te afere je minimalan zato što Crna Gora preko tri decenije permanentno živi u nekoj od afera. Sve te afere su nekoliko dana bile „tresla se gora“ a nakon toga „rodio se miš“. Baš kao u narodnim izrekama. Afera aferu sustiže i na takav način Crna Gora živi decenijama.

MONITOR: Šta su bile glavne poruke građana na vanrednim parlamentarnim izborima?

GRAHOVAC: Glavna poruka je da su građani Crne Gore savladali strah kako od vlastodržaca tako i od kriminalaca. Oni su se uvjerili da ih je svaka vlast u posljednje tri i po decenije krala i varala i da će svaku buduću mijenjati ukoliko nastavi na stari način.

MONITOR: U najnovijem non paper dokumentu navodi se da je „Crna Gora izgubila fokus na ključnim EU reformama, posebno u oblasti vladavine prava“. Kako vidite te ocjene Brisela?

GRAHOVAC: Svaka vlast je vješta u blefiranju, foliranju i laganju. Crnogorske vlasti su to decenijama usavršile. Zbog bučne priče o evroatlanskim integracijama crnogorske vlasti su lako prodale šejtana briselskim i vašingtonskim birokratama od kojih su ne mali broj bili korumpirani od strane te iste vlasti. Ispod te bučne priče o evroatlanskim inetgracijama mnogi pripadnici vlasti su to dobro unovčili  život u „srpskom svetu“, toj klerofašističkoj doktrini za uništenje pa i samosmaknuće srpskog etnosa na ovim prostorima. Ovo je moje najozbiljnije upozorenje.

MONITOR: Gdje je Crna Gora na geopolitičkoj mapi danas?

GRAHOVAC: Crna Gora je srećna zemlja jer su je geopolitički i geostrateški procesi smjestili na mjesto koje se poželjeti može. Tu idilu može narušiti unutrašnji mentalitetski problem i nedostatak političke pameti. Nesporno je da će okosnicu buduće 44. vlade činiti PES. Po političkoj vokaciji to je korporativno-menadžersko-brokerska snaga. Takve snage lome pred sobom sve prepreke. Da bi se sačuvala državna i društvena stabilnost treba uspostaviti političku, društvenu i socijalnu ravnotežu. U ideološkom smislu to pripada socijaldemokratskim partijama. One treba da budu prepoznate po tome da javno politički zastupaju interese: radnika, seljaka, službenika, vojnika, policajaca i penzionera.

MONITOR: Te političke snage su trenutno razjedinjene.

GRAHOVAC: DPS monstrum je decenijama lomio sve te partije da bi eliminisao političku konkurenciju. U tom lomljenju su korišćeni partijski udbaški specijalci. Više puta sam u javnim istupima pozvao i prozvao Ivana Vujovića iz SDP i Borisa Mugošu iz SD da prevaziđu sujete i zaobiđu štetočine iz obje ove partije i da otpočnu postupak za ujedinjenje ili bar približavanje ove dvije partije i da se zajedno počnu boriti za ideje koje su imanentne samo partijama istinske socijaldemokratije. Njih dvojicu sam pozvao iz razloga što oni predstavljaju zdravo političko tkivo u Crnoj Gori.

MONITOR: Toga za sada nema na vidiku.

GRAHOVAC: Svjestan sam činjenice da je umor prateća pojava časnim političarima. Umor je lakše savladati udruživanjem snaga. Oni to ne samo da treba, nego i moraju da urade radi političke i društvene ravnoteže u Crnoj Gori.

Pisani tragovi pokazuju da je onima koji nisu poslušali moj javno iskazani savjet ostalo samo kajanje. A kajanje trajno razdire sopstvenu dušu. Zbog toga javno savjetujem političare da je samokritičko priznanje grešaka veoma ljekovito kako se ne bi ušlo u gorčinu kajanja.

Svjestan sam da to nije lako u našem mentaltetu ali se i taj rubikon mora savladati. Baš kao i strah od promjena. Sve to zbog sopstvenih građana i zbog sopstvene države.

Siguran sam da će sve ovo u Crnoj Gori uskoro zaživjeti.

 

Podmukla režija Putina, Prigožina i Lukašenka

MONITOR: Kako komentarišete dešavanja u Rusiji i moguće implikacije na region?

GRAHOVAC: Protivnici Rusije i Putina su postupkom Vagner grupe i Jevgenija Prigožina zadovoljni. Ali, ovo treba posmatrati i iz jedne drugačije vizure. Putin nikako ne može biti zadovoljan razvojem događaja u ratu sa Ukrajinom. Međutim, on kao autokrata i vođa imperijalne sile se neće lako pomiriti sa porazom u Ukrajini. Zato ja ovo posmatram kao vrlo podmuklu režiju Putina, Prigožina i Lukašenka. Prigožin će sigurno biti likvidiran zbog toga što je ponizio Putina, ali ne isključujem mogućnost da prije toga, on, kao Putinovu milost što je još uvijek živ, treba da izazove neki novi međudržavni sukob. Možda sa nekom državom NATO saveza, možda sukob u Moldaviji ili sukob između Srbije i Kosova što bi destabilizovalo čitav region. Samo u nekom novom sukobu Putin može produžiti svoje autokratsko trajanje. Njemu je jasno da je građanski rat u Rusiji već počeo – iseljavanje preko 4 miliona građana iz Rusije zbog nepristajanja na rat u Ukrajini, zbog hapšenja i likvidacije neistomišljenika, zbog građanskih protesta…

MONITOR: Da li bi se Srbija mogla naći u takvom riziku?

GRAHOVAC: Decenijama javno upozoravam da Srbija predstavlja poligon ruske mitomanije i da je prerasla u pravo Šešeljevo kraljevstvo. Totalnu političku moć imaju tri ratne partije: Šešeljevi radikali u liku Vućićeve SNS, Miloševićeve SPS (bolje reći nacističke partije), te JUL Mire Marković u liku Aleksandra Vulina. Kosovo im je izgovor kako bi živa trovačnica u liku SPC  i režimskih medija mogla da truje duh građana. Niti je EU, a niti su SAD postavile pravu dijagnozu političkog i društvenog stanja u Srbiji. To nisu uradili ni opozicioni politički subjekti ali se građani još uvijek bore. Građani  vode najveću antifašističku borbu u Evropi u posljednjih osam decenija. Borbu naroda protiv ostrašćenog fašisoidnog monstruma! Zbog toga nije teško da se ovdje uveze ratni požar bilo otkuda. Kosovski problem zasigurno prerasta u srbijanski problem.

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

MIODRAG VUJOVIĆ, EKONOMSKI ANALITIČAR: Logika Skarlet O’Hare

Objavljeno prije

na

Objavio:

Sve je vidjivija površnost u prikrivanju problema koji su očigledni: postepena ekonomska marginalizacija socijalno ranjivijih, sveopšti pad preduzetničkog elana i dolazak na naplatu nagomilavanja zaposlenih u državnoj upravi

 

 

MONITOR: Dobili smo prijedlog budžeta za 2025. godinu, sa tri dana kašnjenja u odnosu na zakonsku normu. Kakvi su prvi utisci?

VUJOVIĆ: Da je Budžet koncipiran sasvim surotno od onog što je obećavala ova vlast kada je bila opozicija. On je prepun stavki koje govore o povećanju privilegija i beneficija za one koji su na vlasti, a dozirana su sredstva prava iz oblasti socijlne zaštite. Druga impresija je da se isuviše nonšalantno predstavljaju trenutna i buduća budžetska opterećenja.

Dva paramtera nam dosta govore. Prvi: uvećana su sredstva za reprezentaciju sa oko 650 hiljada eura koliko je planirano za ovu, na preko miliona eura za narednu godinu, službena putovanja su uvećana sa 5,8 na oko 8,2 miliona, dakle uvećanje od 41 posto dok je za porodiljsko odstvo uvećanje bilo sa 35 na 36 miliona, ili manje od 3 posto. Stavka ostala prava iz oblasti socijalne zaštite nepromijenjena je u odnosu na 2024. godinu. Poseban komentar ne treba.

Drugi: nedostajuća sredstva na nivou od 1,14 milijardi eura prilično su velika, bez obzira na zavodljivost određenih parametara o sveopštem rastu. Dionica autoputa Smokovac – Mateševo je koštala znatno ispod tog iznosa sa svim mogućim propustima, finansijskim nepromišljenostima i nedorečenostima. Naravno da nova vlast nasljeđuje dugove prethodne i da ih mora servisirati, ali to je ne lišava odgovornopsti da sistem uvede u stabilnije okvire. Jednog dana će i neka buduća vlast morati da menadžeriše vraćanja nekih ranijih dugova. Vidjeli ste trendove u socijlanim davanjama, to je indikator da stvari nisu ružičaste ni sada.

Ova dva parametra izazivaju nelagodu i sve je vidjivija površnost u prikrivanju problema koji su očigledni: postepena ekonomska marginalizacija socijalno ranjivijih, sveopšti pad preduzetničkog elana i dolazak na naplatu nagomilavanja zaposlenih u državnoj upravi.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

BODO VEBER, SAVJET ZA POLITIKU DEMOKRATIZACIJE, BERLIN: Šolcov poziv Putinu je štetan – samim tim što se desio

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako EU zaista želi štititi Zapadni Balkan od Trampa, ima samo par sedmica za sveobuhvatni strateški politički preokret prema regiji, baziran na čvrstoj i dosljednoj odbrani svojih demokratskih vrijednosti

 

 

MONITOR: Razrješenje ministra finansija Kristijana Lindnera iz liberalne FDP, povod je za gubitak većine njemačkog kancelara Olafa Šolca u Bundestagu. Šta su pravi uzroci raspada vladajuće „semafor koalicije“?

VEBER: Vladajuća semafor koalicija prva je u istoriji Savezne Republike Njemačke koja nije bila sastavljena od dvije nego od  tri stranke, što je značilo vise ideološko-programskih razlika nego što je uopbičajeno. A onda su svjetski politički tokovi-konkretno rat u Ukrajini, suštinski promijenili okvir vladavine naspram dogovorenog, kompromisnog vladinog programa. U prvoj godini, 2022. to je značilo uspješan krizni manadžment oslobođenja ovisnosti od ruskih energenata. Medjutim, ekonomske poslijedice i prethodne korona pandemije te tog skupog preobrata, bili su inflacija te ekonomska recesija zbog rasta energetskih troškova naše industrije. Politički se s time nositi zatijevalo je dogovor između ideološko suprotnih finansijskih politika koalicijskih stranaka – liberali sa politikom štednje, socijaldemokrati i zeleni s politikom novog zaduživanja. Našli su izlaz u triku – preusmjeravanje 60 milijardi eura predviđenih a nepotrošenih od prethodne vlade. Taj je kompromis 2023. godine iznenadno srušen od Ustavnog suda, kome se bila obratila opoziciona CDU. Od tada traje rat koalicijskih partnera – u 2023. su još uspjeli dogovoriti kompromis za budžet za 2024. Ove jeseni  spremnosti za kompromis oko budžeta došao je kraj.

MONITOR: Vanredni parlamentarni izbori se predviđaju za februar 2025., a ankete pokazuju veliku prednost CDU Fridriha Merca od oko 32 posto a prema njima, SPD ima oko 15 posto. Ako rezultat na izborima bude sličan, ko bi bio vjerovatan partner CDU-sem očekivane CSU?

VEBER: Već godinu sve tri stranke sada raspadnute koalicije imaju manje  nego opozicioni CDU-CSU. Međutim, pošto se koalicija razišla zbog ideologijskih razlika, mi u Njemačkoj- prvi put u najmanje dvije decenije, imaćemo izbornu kampanju između političkih vizija i programa građanskih parlamentarnih stranaka. To je  već smanjilo postotak populističkih stranaka, konkretno novoformirane stranke Savez Sarah Wagenknecht (BSW)  sa prethodnih 10 na šest pa sad pet posto, i blizu su- prvi put rizika da neće ući u Bundestag, dok tradicionalno prirodni partner CDU-a – liberali (FDP) i dalje rizikuju da ispadnu iz parlamenta. Pod tim okolnostima, CDU-CSU će imati koalicijsku opciju samo između Socijaldemokrata i Zelenih.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR NADIJA REBRONJA, DOCENTKINJA NA DRŽAVNOM UNIVERZITETU U NOVOM PAZARU: Brisanje bošnjačke književnosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbacivanje predmeta iz bošnjačke književnosti i profesorke bošnjačke književnosti jasan je koncept. Protiv brisanja sam se  pobunila. Za svoj angažman brutalno sam kažnjena jer nisam pristala na cenzurisanje knjiga prema kojima osjećam ljubav

 

Nadija Rebronja je pjesnikinja i esejistkinja. Doktorirala je književnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Predaje književnost kao univerzitetski docent. Njena poezija je prevođena na engleski, španski, italijanski, francuski, njemački, poljski, turski, persijski, makedonski, albanski i slovenački jezik. Kao naučnik-istraživač boravila je na Univerzitetu u Beču (2009) i Univerzitetu u Granadi (2010—2011). Kao predavač književnosti održala je nekoliko gostujućih predavanja na univerzitetima u Panami na španskom jeziku. Govori engleski, španski i turski, služi se ruskim i poznaje arapski jezik. Školovala se, duže ili kraće živjela u Novom Pazaru, Beogradu, Novom Sadu, Sarajevu, Granadi, Beču, Istanbulu. Ne vjeruje u adrese ni mjesta boravka.

MONITOR: Na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru radite od 2007. Očekivali ste da vas nakon odličnih preporuka stručne komisije izaberu u zvanje vanrednog profesora. Umjesto toga, odbijen je vaš reizbor u docenta, pa nakon isteka ugovora u januaru 2025. očekujete otkaz. Kako je došlo do svega ovoga?

REBRONJA: To nisam očekivala. Ispunila sam sve uslove za vanrednog profesora i od traženih 24 boda, koliko je potrebno za napredovanje, imam 76. Komisija je ocijenila da ja višestruko premašujem tražene uslove i da u svakom aspektu koji se vrednuje kao uslov pokazujem izvrsnost. U poslednjih 10-13 godina izbori u više zvanje na DUNP više liče na montirane procese protiv ljudi nego na ono što je akademska praksa. Izmišljaju se izgovori da kolege ne mogu da napreduju i biraju ih 2-3 puta u docentsko zvanje iako imaju uslove za napredovanje. Dešavalo se da kolegama traže da od matičnog odbora koji funkcioniše pri Ministarstvu prosvjete dostave potvrde koje ne postoje jer ih taj odbor ne izdaje. Neke kolege  pristaju na sve to da zbog egzistencije. Mnogi zbog svega napuštaju univerzitet, izgubili smo dragocjene kadrove, vodeće intelektualce. Mi koji smo gradili ovaj univerzitet od njegovog početka u želji da emancipujemo podneblje u kom živimo, što je valjda suštinski nagon intelektualca, u nekom trenutku osjetili smo da smo dio Potemkinovog sela, da igramo u teatru apsurda čiji je cilj da se uhljebe pojedinci a da se adekvatan razvoj tog kraja ne desi.

Praksa maltretiranje ljudi pri izboru u zvanje dovela je do toga da su jedine osobe koje su gradile svoju karijeru na DUNP od asistenta, a koje su uspjele da pređu put do redovnog profesora zapravo rektorka Zana Dolićanin i njen brat Edin Dolićanin. Oni su djeca prvog rektora koji je učestvovao u osnivanju univerziteta, Ćemala Dolićanina. Nakon svega, Zana je izabrana za rektorku jer nije bilo mnogo redovnih profesora koji su konkurencija.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo