OKO NAS
BIVŠI RADNICI SA SJEVERA POZIVAJU NA PROTESTE: Glas očaja

Objavljeno prije
11 godinana
Objavio:
Monitor online
Kada je ovih dana saopšteno da Predlog zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju, kojim radnici sa sjevera Crne Gore traže ista prava kao i oni iz Željezare i Kombinata aluminijuma, nije uvršten u dnevni red Skupštine, bivši radnici iz sjevernog regiona i njihovi predstavnici ocijenili su da je to još jedan atak na državu.
U saopštenju, koje su potpisali predstavnici Gornjeg Ibra, invalida rada, Šumarskog preduzeća, Fabrike dekor papira i Fabrike mašinskih elemenata iz Rožaja, navedeno je da je to kap koja je prelila čašu i može dovesti do masovnih protesta na sjeveru.
,,Ruši se država i njen Ustav, a mi sa sjevera spremni smo uvijek da branimo ovu državu, zbog čega krećemo u masovne proteste i pohod prema Podgorici” – naveli su radnici. Radnici bivših velikih kompanija sa sjevera poručili su da će se vrlo brzo sastati u Rožajama i dogovoriti kada kreću u proteste za odbranu Ustava i sjevera.
Tako je poslije dužeg vremena prekipjelo nezadovoljstvo i pokuljao bijes. Ne tako davno funkcioner SDP iz Berana Radivoje Merdović, u razgovoru za Monitor, kao da je naslutio da to vrijeme mora doći, je ukazao na neophodnost revizije privatizacija na sjeveru Crne Gore. On je još ocijenio da je to proces u koji se kad-tad mora ući, s obzirom na katastrofalne rezultate i opljačkane privredne i prirodne resurse sjevera.
Merdović se u dva navrata obraćao državnom tužilaštvu sa zahtjevom da se preispitaju elementi eventualnih kriminalnih radnji i krivičnih djela, prije svega u dvjema privatizovanim kompanijama u Beranama. Najprije je, zajedno s generalnim sekretarom Unije samostalnih sindikata Srđom Kekovićem, zatražio da se ispita privatizacija beranske ciglane Rudeš i onog što se kasnije desilo s tom firmom, koja je pod izgovorom zastarjele tehnologije i uvođenja nove – sravnjena sa zemljom. Drugi put Merdović se tužilaštvu obratio s prijavom protiv vlasnika Fabrike papira Nova Beranka Radoja Gomilanovića.
U prijavi je tvrdio da je u ovim firmama u tom trenutku bio u toku postupak otuđenja opreme, mašina i alata, sumnjivo proglašenih kao otpad, odnosno sekundarne sirovine i tražio da se utvrdi da li u tome ima „nezakonite prodaje, zloupotrebe službenog položaja, falsifikovanja službenih isprava i zloupotreba u privatizaciji”. Neke od tih sekundarnih sirovina, pisao je Merodović tužiocu, izvjesni trgovac iz Nikšića potom je prodao kao osnovna sredstva, koja se i sada nalaze u funkciji kod pojedinih beranskih privatnika – bageri, viljuškari i drugo.
On objašnjava da mu je isključivo bio cilj da ukaže na pogrešne radnje u privatizacionim procesima i iznevjerena očekivanja u pogledu oživljavanja industrijske proizvodnje po kojoj je ovaj grad na sjeveru nekada bio poznat.
„Sada kada pogledamo bilans privatizacija, možemo konstatovati da je stanje katastrofalno. Umjesto pokretanja proizvodnje, unapređenja tehnologija i uvećanja broja zaposlenih, dobili smo industrijsku pustoš i armiju nezaposlenih, polugladnih, polugolih i polubosih građana” – kazao je Merdović.
On smatra da bi nakon svega, najpreči zadatak države bio da preispita sve privatizacije i stečajeve u posljednje dvije decenije, kako bi se spasilo što je još moguće spasiti.
„Treba preispitati kako je to bogatstvo prešlo u ruke nekoliko novokomponovanih bogataša. Imali smo potencijale, samo je bio potreban domaćinski odnos. Kompletna beranska privreda gusarski je osvojena, a hajdučki eksploatisana. Ko je za bilo šta od ovoga odgovarao? Đe su sudske presude? Građanima nije svejedno gledati kako neko preko noći postaje bogat, dok drugi gladuje” – kazao je Merdović.
Nema grada na sjeveru koji nema svoje beranke, kožare, gumare, klanice, gornje ibre, vunke, propala hotelska preduzeća. U Bijelom Polju je nekada radilo preko deset hiljada ljudi u privredi, a danas tek nekoliko stotina.
Nestao je i drvni kombinat, baš kao i firma iste djelatnosti Vukman Kruščić u Mojkovcu gdje je radilo hiljadu i po ljudi. U Mojkovcu ne radi rudnik olova i cinka Brskovo, veliko trgovinsko preduzeće Bojna njiva. Između dva popisa mojkovačku opštinu napustilo je čak četiri hiljade ljudi. Dobrim dijelom zahvaljujući propasti svega što je privatizovano.
U Kolašinu se za dvanaest godina broj stanovnika sa dvanaest sveo na osam hiljada, a broj zaposlenih sa tri na hiljadu, i to uglavnom u kafićima i kladionicama, gdje rade za bijedne plate, bez osiguranja.
Centar katastrofalnih privatizacija ne sjeveru Crne Gore je Berane. Poslije posla stoljeća ugašen je gigant, jedan od rijetkih pravih poslovnih sistema u Crnoj Gori, fabrika papira Beranka, gdje je bilo uposleno dvije i po hiljade ljudi. Rudnik mrkog uglja, koji je privatizovala Restis grupa, takođe je umrtvljen, a MANS je protiv vinovnika ove privatizaicije podnio krivične prijave. „Pokojna” je i fabrika kože i kožne galanterije Polimka, iz koje je pokradena oprema, baš kao i iz Beranke. Novi vlasnik srušio je Ciglanu, a od obećanja o novoj nije ostalo ništa.
U Rožajama ne radi nijedno privatizovano preduzeće. Dobar dio njih je kupio odbjegli narko bos Safet Kalić, država ih potom oduzela, a radnici polako odlaze na biro za zapošljavanje.
Niz katastrofalnih privatizacija nije mimoišao ni Plav. Ne rade fabrike Titeksa u Murini i Gusinju. Plav je ostao i bez čuvenog hotela Plavsko jezero.
Na sjeveru i dalje živi oko četrdeset odsto ukupnog stanovništva Crne Gore. Oni čine 52,1 odsto siromašnih u cijeloj državi – zvanični su podaci. I bez te, čak i uljepšane statistike, golim okom je vidljivo da rudama, šumama, vodama i drugim resursima bogati sjever, stoji daleko gore u odnosu na jug.
Tufik SOFTIĆ
Komentari
Izdvojeno
ĆEHOTINA NA KORAK OD STATUSA SPOMENIKA PRIRODE: Institucije i mještani jednoglasno za zaštitu

Objavljeno prije
55 sekundina
23 Maja, 2025
Nakon što je Đalovića klisura proglašena spomenikom prirode, u Bijelom Polju se nastavlja proces zaštite prirodnih dobara. U narednim mjesecima, rijeka Ćehotina biće proglašena spomenikom prirode, čime će ta opština dobiti još jedno zaštićeno područje.
Postupak proglašenja rijeke Ćehotine spomenikom prirode na teritoriji opštine Bijelo Polje započet je krajem 2022. godine, a u narednim mjesecima trebalo bi da bude završen.
Za razliku od nekih drugih krajeva Crne Gore, gdje mještani pokazuju otpor i nerazumijevanje prema značenju statusa zaštićenog prirodnog dobra, u bjelopoljskim selima mještani su iskazali punu podršku procesu, potvrđuje za Monitor Armin Sijarić, sekretar za ruralni i održivi razvoj. Sijarić objašnjava da se paralelno vodi sličan proces i u Pljevljima, čijoj teritoriji Ćehotina takođe pripada.
Ćehotina je najsjevernija rijeka u Crnoj Gori, ukupne dužine oko 125 kilometara, od čega je 95 kilometara u Crnoj Gori. Desna je pritoka rijeke Drine, a izvire ispod planine Stožer na 945 metara nadmorske visine. Područje čija se zaštita planira u bjelopoljskoj opštini obuhvata izvor Glava Ćehotine i gornji tok od 6,5 kilometara, na dijelu teritorije sela Bliškovo.U neposrednoj blizini tog sela nalaze se i suve pećine Dera, Gornja Dera, Sileva pećina, a u široj okolini zaštićenog područja su i arheološki lokaliteti iz praistorijskog perioda.
„Najveća prepoznatljivost područja gornjeg toka Ćehotine, pored meandara, je i samo izvorište Ćehotine, pod stijenom u podnožju Stožera. Ostale vrijednosti ovog područja su očuvan biodiverzitet, kulturno-istorijski spomenici, autentična seoska arhitektura, očuvani šumski kompleksi, sama rijeka Ćehotina koja je pogodna za razvoj sportskog ribolova, kao i gostoljubivost seoskog stanovništva“, navodi se u zvaničnoj dokumentaciji za proces zaštite.
Sijarić objašnjava da je proces realizovan u saradnji s nevladinom organizacijom Eko-tim i uz podršku regionalne inicijative „Zajedno za rijeke“, koja okuplja organizacije i lokalne zajednice posvećene zaštiti riječnih ekosistema širom Jugoistočne Evrope. Zajedničkim naporima izrađena je Studija zaštite prirodnog dobra izvorišta i vodotoka rijeke Ćehotine, za koju je bila zadužena Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore, u saradnji sa Sekretarijatom za ruralni i održivi razvoj.
„Opština je sprovela javnu raspravu o predlogu akta o zaštiti, uz poseban fokus na informisanje mještana i vlasnika nepokretnosti s područja obuhvaćenog planiranom zaštitom. Organizovana je i javna prezentacija Studije zaštite i predloga odluke o zaštiti. Nakon prezentacije, ostavljen je rok od 20 dana da mještani dostave pisane primjedbe, kako bi se svi komentari i sugestije uzeli u obzir prije slanja dokumentacije Ministarstvu ekologije na saglasnost. Na naše veliko zadovoljstvo, mještani su iskazali punu podršku ovom procesu“, kaže Sijarić.
On tvrdi da su mještani prepoznali brojne koristi koje proglašenje spomenika prirode donosi, „naročito u kontekstu očuvanja prirode, sprečavanja buduće degradacije prostora i stvaranja održivih prilika za lokalni razvoj“.U međuvremenu, Opština Bijelo Polje dobila je pozitivna mišljenja od Ministarstva kulture i medija i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, čime je potvrđena stručna i institucionalna podrška tom važnom procesu.
„Preostao je još jedan važan korak – dobijanje saglasnosti od Ministarstva ekologije. Nakon toga, odluka će biti upućena lokalnom parlamentu na usvajanje, a finalno proglašenje rijeke Ćehotine spomenikom prirode očekuje se u narednim mjesecima, u zavisnosti od dinamike rada resornog ministarstva“, najavljuje Sijarić.
Opština je ranije donijela i Odluku o osnivanju Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim dobrima. Na inicijativu Opštine, Agencija za zaštitu životne sredine uradila je Studiju revizije za zaštićeno prirodno dobro Đalovića klisura. Na osnovu te studije, lokalni parlament je početkom prošle godine donio Odluku o proglašenju „Spomenika prirode Đalovića klisura“, a aktom je formirana i Agencija.
Željko Madžgalj, v.d. direktora Agencije, podsjeća da je prilikom proglašenja Đalovića klisure spomenikom prirode 1968. godine, površina tog zaštićenog područja bila znatno veća i prostirala se i na području Srbije i opštine Sjenica.Revizijom studije, zaštićeno područje je značajno smanjeno i nalazi se na području opštine Bijelo Polje.
„Površina zaštićenog područja je oko 350 hektara, a dužina granice zaštićenog prostora je oko 12,5 km. Zaštićeno područje je podijeljeno u dva rejona. Sami tok rijeke Bistrice sa rječnim terasama, od prvog stalnog izvorišta rijeke Glave Bistrice do izlaska iz klisure, je pod strogim režimom zaštite II stepena, a južna i sjeverna strana klisure do vršnih djelova Koritske visoravni i platoa Sušac su pod režimom zaštite III stepena. Karakteristika cijelog zaštićenog područja Đalovića klisure je što se katastarske parcele na zaštićenom području nalaze u državnom vlasništvu“, objašnjava Madžgalj.
Prema njegovim riječima, i za Novakovića pećinu trebalo bi započeti procese zaštite. Taj lokalitet je ranije bio zaštićen kao spomenik prirode, a kako kaže Madžgalj, postoji potreba i zakonska obaveza da se za šire područje vrela i kanjona rijeke Vranštice, uradi studija zaštite i proglasi zaštićenim prirodnim dobrom.
„Bijelo Polje ima još prirodnih područja izuzetnih prirodnih vrijednosti, kao što su vrelo Lještanice sa vodopadom Skakala ili dolina Suvovare, od Bardovog dola na Bjelasici do vrela bjelasičke Bistrice u Majstorovini. Njih u budućnosti treba obuhvatiti nekim stepenom zaštite“, kaže Madžgalj.
On objašnjava da je prerano govoriti o stanju u zaštićenim i potencijalno zaštićenim područjima. „Planom upravljanja tek treba utvrditi prioritetne aktivnosti na očuvanju, održavanju i monitoringu prirodnih i drugih vrijednosti Treba definisati i razvojne smjernice i prioritete za zaštitu i očuvanje zaštićenog područja, uz uvažavanje potreba lokalnog stanovništva“, navodi.
Agencija na čijem je čelu, tokom prve godine postojanja, finansira se dijelom iz sredstava koja je izdvojila globalna ekološka organizacija The Nature Conservancy, u saradnji sa Eko-timom iz Podgorice, a dio sredstava u budžetu predvidjela je i Opština kao osnivač. U narednom periodu, objašnjava Madžgalj, treba računati i na prihode Agencije, kao i na novac od projekata i donacija.
Ciljevi Agencije su raznovrsni, a među njima je i fokus na lokalno stanovništvo.
„Lokalno stanovništvo, uglavnom, ima negativan stav prema inicijativama i potrebi zaštite biodiverziteta kroz proglašenje određenog područja zaštićenim. Veoma često, vjerovatno zbog predrasuda i nedovoljne informisanosti, zaštićena područja se smatraju mogućom preprekom za život i eventualni razvoj. Veoma važan segment budućeg rada Agencije je saradnja sa lokalnim stanovništvom koje gravitira zaštićenim područjem“, objašnjava v.d. direktora Agencije.
Madžgalj tvrdi da je „suština u tome da lokalne zajednice mogu unaprijediti očuvanje i održivo korišćenje resursa kroz aktivno uključivanje u sve faze“. Ključne aktivnosti obuhvataju zajedničko planiranje, savjetodavna tijela, participativno praćenje, edukaciju i dijeljenje koristi. Na taj način, lokalno stanovništvo će zaštićeno područje, ocjenjuje sagovornik Monitora, smatrati ne kao strano tijelo i prepreku, već kao šansu za razvoj.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Komentari
Izdvojeno
NASILJE U PORODICI SA SMRTNIM ISHODOM: Opomene koje nema ko da čuje

Objavljeno prije
7 danana
17 Maja, 2025
Brojke su neumoljive i zapanjujuće. Za samo pet godina u Crnoj Gori počinjeno je desetak ubistava u krugu porodice. Braća su se ubijala međusobno, muževi supruge, pa i djeca – roditelje
Jedan od najtežih društvenih problema u Crnoj Gori i dalje je nasilje u porodici, naročito ono koje se okonča tragično – ubistvom. Posljednje u nizu, kada je tridesetdevetogodišnji Podgoričanin nožem ubio svog oca, alarm je da se istraje u zahtjevima da nadležni organi preduzmu sve kako bi se broj ovih slučajeva smanjio. Ali i samo porodično nasilje. Samo tokom prošle godine registrovano je 840 slučajeva nasilja u porodici, i oko 1.300 žrtava.
Brojke su neumoljive i zapanjujuće. Za samo pet godina u Crnoj Gori počinjeno je desetak ubistava u krugu porodice. Braća su ubijala međusobno, muževi supruge , pa i djeca roditelje.
Prema zvaničnim podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u periodu od 1. januara do 31. decembra 2021.godine, registrovana su 294 krivična djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici, što je bilo povećanje od 11odsto u odnosu godinu ranije. Tako je samo tokom 2021.godine shodno Zakonu o zaštiti od nasilja u porodici, policija podnijela 1.454 prekršajne prijave zbog izvršena 1.744 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici. Navedeni broj prekršaja učinjen je od strane 1.518 izvršilaca.
Te godine registrovana su i dva ubistva u porodici ili porodičnoj zajednici. U dva slučaja registrovana je upotreba vatrenog oružja, a u jednom njegovo korišćenje radi zastrašivanja. Dva slučaja su ishodovala smrtnom posljedicom, u jednom je smrtno stradala nevjenčana supruga, dok je u drugom supruga ubijena od strane supruga, a kćer teško povrijeđena, piše u zvaničnom izvještaju Ministarstva unutrašnjih poslova za 2021.godinu.
„Teško ubistvo počinjeno je 12. 02. 2021. godine u Rožajama, gdje je prijavljeni M. R. svom ocu R. R. , u porodičnoj kući, nakon verbalne prepirke, nožem nanio smrtonosne povrede. Ubistvo počinjeno 24. 03. 2021. godine na Lušticama, Herceg Novi, gdje je P. B. u dvorištu svoje kuće, upotrebom vatrenog oružja – lovačke puške, lišio života svog zeta M. Đ., a nakon toga izvršio samoubistvo. Ubistvo počinjeno 21. 10. 2021. godine u selu Dašca Rijeka, Petnjica, gdje je A. Š. udarcem tupim predmetom usmrtio svoju suprugu E. Š. M., a potom udario i svoju maloljetnu kćerku , nanijevši joj tjelesne povrede, da bi nakon toga izvršio samoubistvo“, djelovi su izvještaja za 2021.godinu.
Ni godina ranije 2020.godine nije prošla bez zločina počinjenih u porodici, i pored činjenice daje tada registrovano skoro 400 slučajeva manje nego 2019.godine kada je broj registrovanih prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici iznosio nešto više od 1800.
Tokom 2020. registrovana su tri ubistva koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici. Upotrebom vatrenog oružja u jednom su smrtno stradali stric i strina učinioca, u drugom je supruga ubijena od strane supruga; dok je upotrebom hladnog oružja u trećem slučaju brat ubio brata.
„Teško ubistvo počinjeno je 23.06.2020.g. u naselju Humci, Cetinje, gdje je N.M. nakon verbalnog konflikta (oko imovine) sa stricem B.M., iz vatrenog oružja lišio života istog, kao i njegovu suprugu G.B, državljanku Ukrajine. Teško ubistvo počinjeno je 18.11.2020. godine u porodičnoj kući u naselju Beranselo, Berane, gdje je prijavljeni P.P. nakon kraće svađe i prepirke upotrebom vatrenog oružja lišio života suprugu I.P., navodi se detalji u izvještaju MUP-a.
Tokom 2022.godine registrovana su dva ubistva. Prema dostupnim izvještajima, u četiri slučaja registrovana je upotreba oružja, a dva slučaja su ishodovala smrtnom posljedicom – u jednom je bivši suprug ubio bivšu suprugu, a u drugom slučaju žena je bila žrtva svog vanbračnog partnera.
Te godine zabilježeno je i ubistvo koje je godinama bilo u centru pažnje javnosti – teško ubistvo na štetu trudne Nerda Zimrite za koji zločin je nejn nevjenčani suprug Dalibor Nikolić, početkom aprila prošle godine od strane sudija Apelacionog suda pravosnažno osuđen na dugotrajnu kaznu zatvora u trajanju od 40 godina. Nerda Zimrita preminula je 22.januara 2022.godine u KC Podgorica, od povreda koje joj je nanio suprug, udarcima drvenom palicom i stisnutom šakom u predjelu glave.
Ni 2023. godina nije prošla bez zločina u porodici. Registrovano je jedno ubistvo počinjeno hladnim oružjem odnosno nožem. Brat je u mjestu Nedakusi, kod Bijelog Polja ubio brata.
“Ubistvo počinjeno 01.10.2023. godine u naselju Nedakusi – Bijelo Polje, na štetu Beganović Elvisa, učinilac Beganović Elmaz. Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever” – Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje su lišili slobode i uz poseban izvještaj u zakonskom roku sproveli VDT u Bijelom Polju lice Beganović Elmaz zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio KD ubistvo na način što je nakon verbalne rasprave sa svojim bratom Elvisom, istom kuhinjskim nožem nanio jednu ubodnu ranu u predjelu vrata, usljed čega je kod istog nastupila smrt“, navodi se u Izvještaju.
Zvaničnih podataka koliko je slučajeva nasilja u porodici koji su okončani smrtnim ishodom registrovano tokom prošle godine nema, pošto još nije dostupan izvještaj o radu za 2024.još nema.
Ono što je prošle godine uznemirilo javnost jeste slučaj iz Podgorice, kada je Miljan Bošković 21. avgusta naselju Masline, nakon verbalne svađe, nožem ubio bivšu suprugu Biljanu Pavićević. Ubrzo nakon hapšenja osumnjičeni je u Istražnom zatvoru izvršio samoubistvo. Ovaj slučaj analizirao je i Operativni tim za borbu protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama, koji su zbog zločina nad mladom Podgoričankom propuste vidjeli u postupanju istražitelja.
„Operativni tim iznio je svoje zaključke i analize u vezi sa postupanjima nadležnih organa i identifikovao propuste u zaštiti žrtava. Tim je izrazio duboku zabrinutost zbog propusta u radu policije, tužilaštva i suda za prekršaje, koji su prethodili femicidu. Prema stanovištu tima, ni jedna od pomenutih institucija nije adekvatno procijenila rizik po oštećenu, nijesu obezbijedjeni dostupni svjedočki iskazi, niti je adekvatno vršena kontrola nad primjenom zaštitne mjere. Tim je procijenio kao neadekvatno postupanje nadležnog tužioca, koji nije poštovao obavezujuće Uputstvo VDT da se žrtva sasluša hitno, najkasnije u roku od 72 sata od prijave nasilja. Naročito je za brigu odluka Suda za prekršaje da okrivljenom izrekne opomenu, kao mjeru upozorenja, iako je u obrazloženju izrečene zaštitne mjere sud našao da postoji opasnost od ponavljanja djela. Operativni tim nalazi da izrečena sankcija nije bila adekvatna, niti odvraćajuća po učionioca nasilja“, navode u svoj Izvještaju o radu.
Na prevenciji se i dalje malo radi. Ubistva kao posljedica porodičnog nasilja ostaju samo brojka u izvještajima u radu nadležnih organa.
Svetlana ĐOKIĆ
Komentari
Izdvojeno
MORATORIJUM NA GRADNJU U JEZGRU KOLAŠINA: Bolje kasno, nego nikad

Objavljeno prije
2 sedmicena
9 Maja, 2025
Lokalna vlast konačno je donijela odluku o stavljanju van snage dijela zastarjelog Detaljnog urbanističkog plana “Centar” i najavila izradu novog plana za najuže gradsko jezgro. Iz civilnog sektora to pozdravljaju kao “minimum minimuma” za početka spašavanje onog što je preostalo od lošeg planiranja i hipergradnje
Skoro dvije godine nakon što je kategorično odbijala prijedloge civilnog sektora i opozicije da stavi van snage zastarjeli Detaljni urbanistički plan (DUP) „Centar“, kolašinska vlast je krajem aprila, bez prethodne javne najave, donijela takvu odluku. Preciznije, usvojila je odluku o stavljanju van snage dijela DUP-a, koji se odnosi na najuže gradsko jezgro, obuhvaćeno predloženim Urbanističkim projektom (UP) „Centralno gradsko jezgro“.
Na vanrednoj sjednici lokalnog parlamenta, odluka je donijeta jednoglasno. Prema riječima predsjednika Opštine Petka Bakića, za ubrzani postupak postoji više razloga koji, kako kaže, više ne trpe odlaganje. Predlog je, kako je objasnio, inicirala i glavna gradska arhitektica, Kristina Bulatović Pejić. Novom odlukom zabranjuje se izdavanje urbanističko-tehničkih uslova (UTU), kao i pokretanje pravnih procedura za pribavljanje dokumentacije za gradnju u zoni centra. Zabrana se neće odnositi na infrastrukturu i objekte od opšteg interesa.
Bakić je obrazložio da su smjernice važećeg DUP-a „Centar – Centralno gradsko jezgro“ u koliziji s planovima višeg reda, te da je pritisak na prostor, kroz sve veći broj zahtjeva za UTU, postao neodrživ. Najavio je da će se u najkraćem roku pristupiti izradi novog UP-a, koji će konačno definisati jasna pravila gradnje u središtu Kolašina, uključujući oblikovanje zgrada, izgled fasada, krovišta, upotrebu materijala i druge estetsko-funkcionalne smjernice.
Nije objašnjeno zbog čega je lokalna vlast odjednom osjetila potrebu da štiti centar grada, ali se hitnost donošenja odluke nezvanično povezuje sa namjerom jednog od investitora da na mjestu nekadašnjeg hotela Bošković gradi novi hotel. Taj hotel, koji je početkom prošlog vijeka bio simbol Kolašina, odavno je ruina bez namjene, a njegova zaštita nikad nije inicirana, kao što je to bilo u slučaju Kuće Marića.
Investitor je, navodno, kupovinom kuće u Siborskoj ulici pokazao namjeru da na tom mjestu nikne višespratni hotel. Odluku lokalne vlasti ubrzalo je još nekoliko zahtjeva za UTU, prema prevaziđenom planskom dokumentu.
Ono što baca sjenku na načelno ohrabrujuću odluku vlasti o spašavanju centra grada od ambicija krupnog kapitala, jeste upravo to što je aktuelna vlast godinama odbacivala identične prijedloge koji su dolazili iz opozicionih redova i od Inicijative Zeleni Kolašin. Ne samo da su odbijeni, već su njihovi predlagači bili redovno izloženi etiketiranju, ismijavanju i optužbama da su „tjerači investitora“ i da „zaustavljaju razvoj grada“.
Prijedlozi su stizali na adresu lokalne uprave još od 2023. godine. Predlagači su isticali koliko grad gubi, ali su tada etiketirani kao “kočničari i rušitelji razvoja”. Iz Inicijative Zeleni Kolašin su i formalno predali nadležnima dokumentaciju, zapisnike, argumentaciju, a imali su i usmenu podršku tadašnjeg Ministarstva ekologije i prostornog planiranja, koje je, navodno, bilo spremno da podrži odluku Opštine ako ona krene u proces.
No, vlast nije krenula. Naprotiv, tokom prethodnih godina, svaki glas za obustavljanje gradnje redovno je tumačen kao politički pritisak ili anti-investitorski gest. Investitori su dočekivani raširenih ruku, a građani koji su dovodili u pitanje infrastrukturne kapacitete Kolašina smatrani protivnicima napretka.
Dobro je da su to konačno učinili, ali šteta je već napravljena, poručuju iz civilnog sektora. Detaljni urbanistički plan „Kolašin – Centar“ donijet je još krajem 2008. godine. Njegova realizacija bila je postepena, vođena mogućnostima pojedinačnih vlasnika zemljišta. Ipak, i pored toga što nije sproveden u cijelosti, određeni segmenti plana već su premašili dozvoljene kapacitete, kako po pitanju gustine izgrađenosti, tako i po pitanju opterećenja infrastrukture. Jedan od ključnih problema je to što plan nikada nije revidiran, niti prilagođen savremenim prostornim, saobraćajnim i demografskim izazovima. Kolašin je, u međuvremenu, doživio snažan investicioni talas, mahom usmjeren na izgradnju turističkih apartmana i stambenih zgrada, za koje lokalna infrastruktura nema kapacitet.
„Sprovođenje tog plana do kraja dovelo bi do drastične promjene izgled centra grada, koji više ne bi bio prepoznatljiv. To bi značilo narušavanje urbanih posebnosti, ali i dugoročne infrastrukturne i ekološke posljedice po čitav grad“, upozoravali su iz NVO sektora.
Iz Inicijative Zeleni Kolašin poručuju da odluku pozdravljaju, ali je smatraju tek početkom onoga što treba da bude dugoročna i odgovorna prostorna politika. „Ovo je tek minimum minimuma. Očekujemo ne samo izradu novog DUP-a, već i širu javnu raspravu, uključivanje nezavisnih stručnjaka i stalni nadzor nad sprovođenjem odluka koje su u interesu svih građana, a ne investitora“, kažu oni.
„Odluku o zaustavljanju uništavanja centra Kolašina gradnjom predlagali smo 2023. godine, kako bi gradnja u centru grada bila zaustavljena do donošenja boljeg plana. Istražili smo kako su slične odluke donošene u drugim gradovima i spremili materijal. Sve smo uredno predali. Čak smo bili u kontaktu sa tadašnjim rukovodstvom nadležnog Ministarstva, koje je obećavalo da će podržati odluku ako Opština krene u taj proces“, kazali su Monitoru iz Inicijative.
Podsjećaju i da su iz kolašinske opozicije stizali slični prijedlozi da se “grad ne uništava radi nekoliko stotina turističkih apartmana za koje svakako nemamo infrastrukturu”.
Tokom realizacije, a naročito u poslednjih godina na terenu je bilo očigledno da su definisani kapaciteti za dio prostora već ostvareni i premašeni, iako plan nije realizovan na najvećem dijelu površine koju zahvata. Na usvajanje novog DUP-a za centar grada čeka se godinama. To je sve do nedavno bio posao resornog ministarstva. Međutim, izrada lokalnih planskih dokumenata, prema novom Zakonu o uređenju prostora, od skoro je posao agencija, koje će biti ili su već osnovane u opštinama.
Odluku o osnivanju Agencije za projektovanje i planiranje prostora Skupština opštine (SO) Kolašin donijela je, takođe, na vanrednoj sjednici. Ta društva biće zadužena za izradu planskih dokumenata, kao i za učestvovanje u pripremi mišljenja Opštine o urbanističko-tehničkim uslovima koje izdaje nadležni organ državne uprave. Agencija će učestvovati i u izradi Programa uređenja prostora opštine, izrađivati tehničku dokumentaciju, obavljati stručni nadzor nad izvođenjem radova koji se finansiraju iz sredstava Opštine, kao i iz drugih izvora finansiranja. Predviđeno je i da obavlja reviziju tehničke dokumentacije i izrađuje izvještaj o stanju uređenja prostora.
Iz klupa opozicije više puta tokom sjednice sugerisano je da se mora posvetiti velika pažnja odabiru kadra koji će raditi u Agenciji, ali i sastavu Odbora direktora (OD) tog preduzeća. Međutim, parlamentarna većina nije prihvatila amandman predsjednika kluba odbornika opozicionog Pokreta “Zajedno gradimo Kolašin”, Matije Bulatovića, da u Odluci bude precizirano da u Odboru direktora, između ostalog, mora biti diplomirani inženjer arhitekture, jedan stručnjak iz oblasti zaštite životne sredine i jedan stručnjak iz oblasti planiranja prostora.
Pred lokalnom vlašću, koja do sada, uglavnom, u posljednih 20 godina nije imala sluha za korišćenje prostora na održiv način, je sada krupan zadatak i odgovornost za buduće planiranje. Tačnije, za spašavanje onog što je preteklo nakon mnogo loših planova i intenzivnog interesovanja investitora, od kojeg je grad do sada, nema koristi.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Komentari
Kolumne
-
DANAS, SJUTRA / prije 9 minuta
Zločinci i heroji
Milena Perović
-
ALTERVIZIJA / prije 11 minuta
Još jednom o lustraciji
Milan Popović
-
DUHANKESA / prije 7 dana
Metamorfoze svijeta neslobode
Ferid Muhić
-
DANAS, SJUTRA / prije 7 dana
Glupe ideje
Zoran Radulović
-
DANAS, SJUTRA / prije 2 sedmice
Interno
Milena Perović

Novi broj


ĆEHOTINA NA KORAK OD STATUSA SPOMENIKA PRIRODE: Institucije i mještani jednoglasno za zaštitu

SAŠA JANKOVIĆ, MEĐUNARODNI KONSULTANT ZA LJUDSKA PRAVA I UPRAVLJANJE BEZBJEDNOŠĆU: EU mora da bira – da li podržava narod koji nosi evropske vrijednosti ili vlast koja ih gazi

VJEŠTAČKA INTELIGENCIJA I UMJETNOST: Prvi put, drugi put, prodato!
Izdvajamo
-
Izdvojeno4 sedmice
HORHE MARIO BERGOLJO – PAPA FRANJO (1936 – 2013 – 2025.): Golemo nasljedstvo čovjeka iz naroda
-
INTERVJU4 sedmice
VANJA ĆALOVIĆ MARKOVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA MANS-A: Otvorena je Pandorina kutija
-
DRUŠTVO3 sedmice
DEPORTACIJE, ŠTRPCI, MURINO: JEDNOKRATNA NOVČANA POMOĆ PORODICAMA ŽRTAVA: Korak na dugom putu suočavanja sa prošlošću
-
DRUŠTVO4 sedmice
AFERA MANDIĆI: Zataškavanje
-
INTERVJU3 sedmice
TEA GORJANC PRELEVIĆ, AKCIJA ZA LJUDSKA PRAVA (HRA): Na početku
-
FOKUS2 sedmice
JOANIKIJEV HEROJ I GROMKO ĆUTANJE VLASTI: Šta je njima Pavle Đurišić
-
Izdvojeno3 sedmice
SPAJIĆEVA SEDMODNEVNA POSJETA SAD: Bez sastanaka sa zvaničnicima i dijasporom
-
INTERVJU2 sedmice
ERVINA DABIŽINOVIĆ, PSIHOLOŠKINJA I DOKTORKA RODNIH STUDIJA: Ćutanje vlasti je saučesništvo u normalizaciji zločina