Grupa penzionera iz Podgorice odrekla se prije tri godine povećanja penzija od dva odsto, u korist predsjednika države, Skupštine, Vlade, ministara, poslanika i drugih funkcionera „da zadovolje svoje nezasite apetite”. U saopštenju su naveli da o penzionerima niko ne vodi nikakvu brigu.
Upravni odbor Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) odlučio je prije nekoliko dana da poveća penzije za oko 2,28 odsto. Najviša penzija nakon usklađivanja penzija iznosiće 1.141,46 eura, a najniža 125,63 eura.
Ovog puta niko se nije odrekao tog enormnog povećanja penzija, ali vjerovatno mu se većina penzionera nije pretjerano obradovala. Zašto, za Monitor to ovako komentariše dr Ivo Đurišić, penzioner i nekadašnji funkcioner DPS-a: „Toliko povećanje je izgleda dovoljno za 120.000 penzionera koji godinama glasaju za DPS da ne bi izgubili i tih 2,28 odsto, a malo za život dostojan čovjeka. Od 130 hiljada penzionera većina živi od 180 eura penzije ili manje. Ako, na primjer, pet članova porodice živi od penzije koja iznosi 180 eura, to je nešto preko tri eura ili devet kilograma hljeba mjesečno ili trećina hljeba dnevno. A kad se zna da članovi Vlade dobijaju krajem godine po 500 eura, onda je to kao najavljeno povećanje za 200 penzionera”.
U Crnoj Gori ima trenutno oko 129.000 penzionera koji primaju prosječno oko 280 eura.
Vlada Crne Gore najavila je ovih dana da će preispitati postojeći zakonski sistem prijevremenog penzionisanja zbog velikog deficita Fonda PIO koji iznosi oko 30 procenata. U Pravcima razvoja Crne Gore 2018-2021. godine, kaže se da je za održiv sistem potreban optimalan odnos zaposlenih i penzionera tri na prema jedan, a da je sada taj odnos u Crnoj Gori nepovoljnih 1,65:1. Šta će to značiti nije objašnjeno.
Stručnjaci godinama upozoravaju da crnogorsko društvo ubrzano stari i da je neophodna veća briga o toj populaciji kroz stvaranje boljih materijalnih uslova, zdravstvene i socijalne zaštite. Podrazumijeva se da se u toj populaciji nalaze i penzioneri. Prema podacima Globalnog indeksa starenja za 2015. godinu, procjenjuje se da će udio starijih od 60 godina u ukupnom stanovništvu iznosiće do 2030. godine 25,2 odsto, a do 2050. porašće na 30,5 odsto.
Prosječna starost penzionera u Crnoj Gori bila je u 2016. godini 67 godina i sedam mjeseci, odnosno nešto iznad granice za ispunjavanje uslova za odlazak u penziju. Prema podacima iz Fonda PIO iz te godine, penzioner u Crnoj Gori u penziji je prosječno uživao deset godina i sedam mjeseci. To je period od početka sticanja prava na penziju do smrti ili prekida prava.
Đurišić, koji je bio i direktor Doma zdravlja u Podgorici, tim povodom napominje: ,,Medicina je produžila životni vijek, pa sada pojedinci žive penzionerski život dvadeset i više godina”.
Iz zvaničnih podataka vidi se da veliki broj penzionera u Crnoj Gori ima veoma mala primanja tako da žive ispod linije siromaštva i na granici biološkog opstanka.
Vlada je u junu prošle godine povećala minimalnu penziju za 20 odsto, ali ne zbog toga što brine o penzionerima, kako je tada saopšteno, već zbog toga što joj je to naložio Evropski komitet za socijalna prava. Tadašnja ministarka rada i socijalnog staranja Zorica Kovačević, obrazlažući predlog za povećanje, kazala je da se nada da će to povećanje jednom broju penzionera značiti mnogo. Na komentare da se penzije povećavaju pred izbore, Kovačević je uzvratila da pomenuti predlog zakona nije politička priča u izbornoj godini i ponudila jak argument: ,,Nijesu svi penzioneri članovi Demokratske partije socijalista!”.
Penzije u Crnoj Gori usklađuju se jednom godišnje u procentu koji predstavlja zbir 75 odsto procenta rasta, odnosno pada potrošačkih cijena i 25 odsto procenta rasta, odnosno pada zarada.
Penzioneri su bili i ostali zadnja rupa na režimskoj svirali, kaže za Monitor Vojo Vuletić, predsjednik Partije udruženih penzionera i invalida (PUPI).
„Od kada je Milo Đukanović preuzeo kormilo države, penzioneri su u stalnoj nemilosti. Sve reforme penzijskog sistema, posebno od 2002. godine, bile su na štetu penzionera, dok je vrh vlasti za sebe i svoje okruženje obezbijeđivao visoka primanja i razne privilegije.
Ne mogu da shvatim kako oni koji se bave problematikom penzionera i invalida nijemo prate ponašanje poslanika u skupštinskom Odboru za rad, zdravstvo i socijalno staranje kada se penzionerima penzija poveća, na primjer, za dva procenta, a oni kojima su plate ionako visoke skoče za dvije prosječne penzije” kaže Vuletić. „Većina penzionera se zgučila i to godinama trpi, strahujući da će im vlast uzeti i te male penzije. Oni i dalje ne razlikuju vlast i državu”.
Vuletić napominje da se penzioneri od kojih je većini ugrožena egzistencija, moraju organizovati tako da budu ozbiljan partner vlasti i da budu prisutni svuda gdje se rješavaju njihova životna pitanja.
„Kad bi se u u Skupštini, nalazili i predstavnici penzionera a s obzirom na brojnost baze moglo bi ih biti toliko da nijedna politička partija ne bi mogla formirati vlast bez učešća penzionera, tada bi se sa penzionerima, koja god partija ili politička grupacija bila na vlasti, drugačije razgovaralo nego do sada. I Vlada bi se odgovornije odnosila prema njima i njihovom socijalnom položaju, zdravstvenoj njezi”, uvjeren je Vuletić.
Crnogorski penzioneri su suočeni sa velikim brojem problema pored malih penzija – dugo čekanje kod ljekara, visoke cijene ljekova, mnogi su podstanari… Koliko su ugroženi svjedoči i podatak da se za jednokratne pomoći udruženjima javi na stotine penzionera.
,,Kada se sve to ima u vidu uz penziju od 120 ili 190 eura, onda je jasno da je to je ispod svakog minimuma dostojanstvenog života. A nije li odveć tužno i da se rukovodstvo penzionera glasno i jasno ne odredi prema takvom stanju u državi u kojoj je režim samljeo moral”, pita se Vuletić.
Švajcarska, inače, ima najbolje uslove u svijetu za život starijih osoba, a u Evropskoj uniji starijima je najbolje u Švedskoj, koja je treća u svijetu po kvalitetu života starijih.
Crna Gora je svjetlosnim godinama daleko od njih.
Veseljko KOPRIVICA