Povežite se sa nama

INTERVJU

BILJANA STOJKOVIĆ, KOPREDSJEDNICA STRANKE ZAJEDNO U SRBIJI: Vučić imitira Putinovu Jedinstvenu Rusiju

Objavljeno prije

na

Izgleda da se ipak došlo do svijesti da male balkanske autokrate ne mogu biti dio rješenja na duže staze, već su suštinski dio problema. Moji razgovori sa diplomatama iz inostranstva ukazuju na to da je došlo vrijeme novog pristupa – pokretanja ozbiljnih pitanja unutrašnje politike i stanja u Srbiji

 

MONITOR: U Beogradu je boravio Mihael Helmut Rot, predsjednik Spojnopolitičkog odbora njemačkog Bundestaga. U intervjuu za Novi Magazin, izjavio je da je proteklu deceniju u Srbiji obilježilo veliko nazadovanje demokratije. Može li se, u nekoj bližoj budućnosti, očekivati više kritičnosti na račun Beograda u vezi sa stanjem demokratije u Srbiji?

STOJKOVIĆ: Procene situacije u kojoj se nalaze naše društvo i država, a koje obavljaju razne međunarodne agencije, kao što je Freedom House, već godinama jasno definišu nedostatke u srpskom sistemu. Mi smo označeni kao „hibridna demokratija“ i u toj kategoriji kvaliteta kontinuirano padamo. Hibridni sistem podrazumeva da postoje neke formalne demokratske procedure, kao što su politički izbori, ali oni nisu slobodni; postoje institucije države, ali su one pod potpunom kontrolom političkog centra moći; u dokumentima su predviđeni standardi slobode medija, a ipak je medijska slika centralizovana, pod cenzurom i najjednostavnije se može opisati kao propagandna mašinerija vladajuće stranke i njenog predsednika Aleksandra Vučića. Katastrofalno smo ocenjeni i prema nivou korupcije u izveštajima Transparency International odakle zaključujemo da se kroz korupciju na svim nivoima ogleda ogroman deo problema jednog autokratskog društva. Za proevropsku opoziciju, naravno, veliku prepreku predstavlja činjenica da je međunarodna zajednica ignorisala ove probleme za račun tzv. stabilokratije, tj. održavanja kakvog-takvog mira među balkanskim državama. Izgleda da se ipak došlo do svesti da male balkanske autokrate ne mogu biti deo rešenja na duže staze, već su suštinski deo problema. Moji razgovori sa diplomatama iz inostranstva ukazuju na to da je došlo vreme novog pristupa – pokretanja ozbiljnih pitanja unutrašnje politike i stanja u Srbiji.

MONITOR: Dio Višeg tužilaštva u Beogradu pobunio se protiv predsjednika tog tužilaštva Nenada Stefanovića koji se smatra bliskim stranci na vlasti, a smatra se i da on zataškava istrage. Prve su o problemima progovorile zamjenice Višeg tužioca Jasmina Paunović i Bojana Savović. Sada su mete napada i disciplinskih prijava od strane prorežimskih NVO, ali i ministra Ivice Dačića. Koliko je ovo „momentum“ da se da podrška društva u Srbiji samostalnosti tužilačke funkcije?

STOJKOVIĆ: Meni je žao zbog činjenice da ni ovaj događaj nije pokrenuo veliki društveni bunt. Konkretno pitanje progonjenih tužiteljki moglo je postati opšte društveno i poslužiti za profilisanje borbe za samostalnost pravosuđa, što je zasigurno najveća otvorena rana u organizovanju i funkcionisanju naše zajednice. Pokazalo se da smo prilično zaboravili da borba za javni interes podrazumeva solidarnost i stavljanje u stranu uskih interesa i ličnih odnosa između pojedinaca i malih organizacija. Nije zanemarljiva ni praksa naprednjačke vlasti da u svaku aktivnost ubacuje svoje organizovane elemente koji unose dodatni razdor. Dakle, procene da demokratija nazaduje jesu tačne, kao i uporedno opadanje razumevanja demokratskih vrednosti i društvenog organizovanja.

MONITOR: Da li „Zajedno“ brine i to što se tvrdi da je predsjednik Srbije kao nagradu za pristanak na Sporazum, dobio dolazak Mercedesa sa fabrikom litijumskih baterija? Hoće li obećane investicije pogurati odluku o uvođenju sankcija Rusiji i kako bi Vučić mogao da objasni takve odluke?

STOJKOVIĆ: Pretpostavljamo da postoje neki razgovori iza zatvorenih vrata koji bi trebalo da Vučića pritisnu i/ili odobrovolje da radi na implementaciji Sporazuma. On će, naravno, u skladu sa svojim manirom vladanja, pokušavati da sve odlaže i šibicarski vara tokom procesa. To će raditi i njegov parnjak Kurti. Vučićev problem na unutrašnjem planu jeste priroda ponuđenih stranih investicija, a koje se oslanjaju na litijum. Na litijumu se ova vlast opekla više puta i sada bi morala savladati veliki zadatak da od problema napravi primamljivu ponudu koja će povećati podršku Sporazumu. Slično je i sa sankcijama Rusiji. Bilo je tu previše intenzivnog i dugog negovanja proruskog sentimenta da bi se sada, bez štete, Vučić opredelio za sankcije. Biće zanimljivo gledati kako će i da li će populista i medijski manipulator Vučić uspeti da prevaziđe ove prepreke.

MONITOR: Vučić je nedavno na jugu Srbije započeo kampanju svog Narodnog pokreta za državu. Može li se spekulisati ko bi sve od političkih partija, NVO i javnih ličnosti pristao da bude dio Vučićevog Pokreta i pokušaja da se repriziraju „događanja naroda“ s kraja 1980-ih?

STOJKOVIĆ: Nasilna i apsolutistička vladavina ne može trajati predugo bez izmišljanja nekakvih noviteta. Vučić imitira Putinovu „Jedinstvenu Rusiju“ i pokušava, kao svaki populista, da građane ponovo i još jače okupi oko jednostavne ideje tribalnog jedinstva. Važno mu je da za sebe čvršće veže stranke koje već jesu s njim u vlasti, kao i da asimiluje one sa desnog političkog spektra. Stvara se konglomerat koji bi trebalo da „proguta“ sitnije aktere. SPS će sigurno morati da postane deo pokorene gomile. Biće zanimljivo videti ko će od javnih ličnosti, potpisnika raznih pisama podrške Vučiću, morati da se javno deklariše kao član pokreta. U konačnici, percepcija javnosti biće ista kao i do sada – Vučić na čelu stranke ili pokreta, sve je jedno.

MONITOR: Gardijan je objavio tekst u kojem se tvrdi da je Tito bio neka vrsta VIP dvostrukog agenta u vrijeme Hladnog rata. Ovih dana je dopisnik austijske ORF iz Srbije i Ukrajine Kristijan Veršic, povodom predstavljanja svoje knjige intervjua, jednom kosovskom mediju izjavio da mu je Vučić, dva mjeseca pred početak napada Rusije na Ukrajinu, rekao da će se taj napad dogoditi. Možemo li, u ovoj stvari, praviti paralelu sa Titovom ulogom kako ju je vidio Gardijan?

STOJKOVIĆ: Međunarodni ugled Tita bazirao se na kanalu komunikacije između zapada i istoka i svako je prepoznavao važnost postojanja takvog „VIP dvostrukog agenta“. Vučić nije ništa od toga, a posebno se njegova uloga ne prepoznaje u posredovanju u bilo kom svetskom procesu. Njega možemo tačnije opisati kao voajera koji posmatra i sakuplja informacije, nebitan je za događaje, ali mu je važno da pokaže koliko je informisan. Da je pokrenuo neke diplomatske i mirotvorne inicijative u vezi sa najavom agresije, mogli bismo da govorimo o nekoj značajnijoj ulozi.

MONITOR: U Sarajevu ste Nebojša Zelenović i Vi kao kopredsjednici „Zajedno“, potpisali Deklaraciju o uspostavi platforme za saradnju zelenih političkih stranaka. U tom dokumentu o regionalnoj saradnji pominje se i stvaranje zajedničkog pokreta. Kako „Zajedno“ zamišlja takav pokret i kako bi on djelovao, s obzirom na to da su Deklaraciju potpisali i učesnici iz Hrvatske koja je, kao članica EU, već postigla jedan od glavnih ciljeva ovog udruživanja – članstvo u EU?

STOJKOVIĆ: Deklaracija je deo plana da svoju politiku predstavimo kao alternativu SNS-u i sličnim politikama u zemljama Balkana. Naša vizija je trajni mir, njihova je trajni strah. Većina balkanskih vladara bazira svoju vlast na primitivnom nacionalističkom narativu, zbog čega decenijama živimo u međusobnoj mržnji i zamrznutom stanju tenzija. Naše zemlje spaja zajednička istorija, kultura, mnoge od nas i zajednički jezik. Delimo iste probleme – siromaštvo, socijalne razlike, korupciju, organizovani kriminal, zagađenje, itd. Naše povezivanje uključuje i Kosovo, pa je plan za Zapadni Balkan ujedno i plan za normalizaciju odnosa između Srbije i Kosova. Radićemo na stvaranju Balkanske zajednice i međusobne podrške u sprovođenju demokratskih reformi kako bismo svi zajedno ušli u EU. Hrvatski prijatelji su nam važni zbog iskustava koje imaju u ovim procesima. Probudili smo interesovanje evropskih aktera i imamo njihovu podršku. Uverena sam da je ovo jedini ispravan put za razvoj Balkana.

 

Sumnjiva je iskrenost opozicionog djelovanja nekih aktera na političkoj sceni

MONITOR: Kakve su šanse da opozicija zbije redove?

STOJKOVIĆ: Postoje velike i opravdane sumnje u iskrenost opozicionog delovanja nekih aktera na političkoj sceni. Pored toga, lični animoziteti između ljudi koji su već decenijama politički istaknuti, dovode do ogromnih problema i šumova u komunikaciji, kao i do slabljenja potencijala za okupljanje. Mnogi od današnjih lidera opozicionih stranaka i pokreta nikada pre 2000. godine nisu delovali iz opozicije, već su u demokratske stranke ušli kada su one već bile na vlasti. Neka nova lica na čelu tih organizacija previše su mlada da bi se sećala građanske i političke borbe iz devedesetih godina. Mislim da u ovim činjenicama leži deo problema – nepoznavanje načina na koje se vlast osvaja, što svakako mora podrazumevati udruživanje. Tu je i aktuelno pitanje „kosovskog sporazuma“ za koje tvrdim da je uzrok ogromnih turbulencija unutar svake stranke i pokreta, ne samo između njih.

 

Da su se Vučić i Kurti pitali zaraćeno stanje trajalo bi zauvijek

MONITOR: Sem desničarskih partija koje su napale prihvatanje Sporazuma Vučić–Kurti, većina opozicionih stranaka su se čuvale da ne idu naruku Vučiću, a možda i da zarade neki glas. Da li je moguće da građanska opozicija Albancima na Kosovu ponudi svoj prijedlog? Kakav bi on trebalo da bude – makar i kao osmišljen simbolički gest?

STOJKOVIĆ: Situacija je veoma nezgodna budući da se podrška Sporazumu može tumačiti kao podrška Vučiću, ili će je makar na taj način medijski predstavljati oponenti u opoziciji. Sada se koristi trenutak da se odnosi između opozicionih opcija dodatno zaoštre kroz tumačenja toga ko jeste a ko nije „izdajnik“. Stranka Zajedno je otvoreno proevropska i važno nam je da izbegnemo takva etiketiranja. Trenutno smo u velikoj diplomatskoj ofanzivi kroz koju želimo da međunarodni akteri stanu iza našeg plana. U ovu ofanzivu su uključeni, posredno, i naši susedi, tj. nama bliske zelene stranke, sa kojima radimo na politici mira. Želimo da se jasno iscrta evropska perspektiva za Srbiju i za ceo region Zapadnog Balkana, čime bi se ojačala naša pozicija i potencijal za prihvatanje evropskog sporazuma. Ne želim da taj dokument označim kao „sporazum Vučić–Kurti“, jer da su se oni pitali, zaraćeno stanje trajalo bi zauvek.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Nedodgovorno se zapostavlja značaj pomirenja u regionu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju

 

 

TXT: MONITOR: HRA i Centar za ženska prava osudili su napad Zorana Ćoća Bećirovića na novinarku Pobjede Anu Raičković, kao apsolutno neprihvatljiv čin nasilja.  Kako vidite dosadašnje reakcije nadležnih i šta bi država morala da učini? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Reagovanje nadležnih je onakvo kakvo treba da bude. Državni vrh je jednoglasno osudio napad, policija je u saopštenju posebno naglasila da želi da unaprijedi bezbjednost novinara, osumnjičeni su odmah privedeni, zadržani i određen im je pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, jer su izrečene ozbiljne prijetnje novinarki i njenom sinu, i mogućeg uticaja na svjedoke. Sada je važno da procesuiranje bude efikasno, da se postupak ne razvodnjava godinama kao što se dešava. Krivični zakonik od 2021. propisuje strožije kazne za napade na novinare, ali je važno i da se vidi da pravni sistem funkcioniše i da se postupci vode u razumnom roku. Zabrinjava što je ovo sudeći po Sindikatu medija već 18. incident na štetu novinara ove godine.

Reakcije na ovaj događaj, koji nije smio da se desi, pokazuju i dvije karakteristične pojave. Prvo, u javnosti su prisutne naglašene osude napada na novinarku od strane muškog dijela društva, posebno zbog toga što je sve počelo intenzivnim dobacivanjem uvreda ženi iz mraka od strane trojice muškaraca. Važna je ta osuda, jer se naši dječaci moraju učiti novim i mnogo boljim obrascima ponašanja. U tom smislu je ohrabrujuće i svjedočenje novinarke Raičković da sin Bećirovića ni na koji način nije učestvovao u napadu ili vrijeđanju. Druga, razočaravajuća pojava, je to što iako je bilo očevidaca, niko nije pokušao da se umiješa, zaštiti novinarku i spriječi napad, niti je iko drugi, osim nje, pozvao policiju, a to je najmanje što je moglo da se uradi, makar anonimno.


MONITOR: Promocija mržnje, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, upozorili ste na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma. Šta to govori o ovom društvu, njegovim vlastima i institucijama? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Uvijek su državni zvaničnici i političari ti koji kreiraju atmosferu, kako mirnodopsku, tako i ratničku. Ova sad nažalost više vuče na ovu drugu. Mislim da se veoma neodgovorno zapostavlja značaj pomirenja u regionu i za crnogorsko društvo i za odnose sa susjedima, a i za učlanjenje Crne Gore u Evropsku uniju. Odnosi sa Hrvatskom su bez ikakve potrebe na najnižem nivou od devedesetih, samo zato što je to odgovaralo vlastima u Srbiji. Sad se ponovo zloupotrebljava slučaj zločinca Balijagića, koji je u bjekstvu, za potpirivanje međuvjerskih i međuetničkih sukoba na sjeveru Crne Gore. Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju. Zanimljivo je i da aktivno bježe od optužbi nadležnih za govor mržnje, bilo tako što se kriju iza imuniteta, kao Marko Kovačević, ili tako što se ne registruju kao mediji u Crnoj Gori, kao portali koji slede politiku srpskih i ruskih vlasti.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PROFESOR EVROPSKOG PRAVA I PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE IZ BEOGRADA: Jedino predvidivo u Trampovoj budućoj politici je da je ona nepredvidiva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trampov pristup će ohrabriti „orbanovsku desnicu“ u Evropi- i možda pojačati neslogu. S druge strane, njegov negativni odnos odnosno ignorisanje EU, možda može da proizvede i efekat veće kohezije država članica- kako se to, na primjer, desilo u slučaju „bregzita“

 

 

MONITOR: Nakon pogibije 14-oro ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, organizovani su protesti na koje je vlast reagovala privođenjima i hapšenjima. Mnogima je sve to izgledalo kao repriza događaja iz decembra 2023. Hoće li se, i ovog puta, pokazati da vlast ima uspješan način da suzbije nezadovoljstvo i revolt građanstva?

LOPANDIĆ: Radi se verovatno najvećoj nesreći ovog tipa koja se pamti u Srbiji. Nesreća se desila nakon velike rekonstrukcije stanične zgrade, koju su vlasti dva puta svečano otvarale. Ovo je skandaloznan slučaj, gde se mešaju različiti nivoi odgovornosti javnih vlasti i privatnih firmi uz učešće stranaca, veliki novac i korupcija, kao i drastična nekompetentnost i neodgovornost. Gotovo rendgen slika načina na koji SNS vlada Srbijom. Malo – malo, pa nam se nešto sruši na glavu – bilo fizički ili simbolično. Od nesreće prošlo je već dosta dugo a da još niko od odgovornih investitora, izvođača ili nadležnih za nadzor nije čak ni pritvoren – sa izuzetkom aktivista koji su učestvovali u protestima zbog nesreće. Građani su s razlogom besni, a vlasti su odgovorile uobičajenim manipulacijama i odugovlačenjem. SNS je ubacio svoje ekipe da tokom velikog protesta u Novom Sadu prave štetu, kako bi za to optužili organizatore. Već viđen scenario. Nezadovoljstvo i revolt građana neće stati jer ni vlast neće prestati da proizvodi nepočinstva i skandale u serijama.

MONITOR: U izvještaju EK o napretku Srbije, nije primijećen značajan pomak. Ministarka Tanja Miščević očekuje otvaranje novog klastera do kraja godine, mada je to sasvim neizvjesno…Nakon toga, Aleksandar Vučić u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice, više  puta je insistirao na strateškom pristupu u politici proširenja, u kontekstu globalnih promjena. Kako vidite dinamiku Srbija-EU i politiku proširenja?

LOPANDIĆ: Vučićeva politika je -u strateškim pitanjima, Srbiju dovela od parole „i Kosovo i EU“ do rezultata „ni Kosovo, ni EU“. Srbija se od 2021. godine nije pomerila u pregovorima sa EU. Ipak, zapazivši sa kašnjenjem da se geopolitička situacija u Evropi i svetu menja-a da je politika proširenja EU oživela, uključujući vesti o napretku Crne Gore i Albanije, Vučić obnavlja priču o ulasku Srbije u Uniju (ranije je samo ponavljao da smo „na evropskom putu“). Osim toga, već neko vreme je primetno tzv. puzajuće okretanje režima ka „političkom zapadu“, što se objašnjava nastojanjem vlasti u Beogradu da očuvaju zapadnu naklonost popuštanjem u nekim bitnim pitanjima (poput odnosa prema Kosovu u „dijalogu“ Beograd- Priština), kao i angažovanjem ili rasprodajom nacionalnih resursa (koncesija za kopanje litijuma, nabavke vojnih aviona u Francuskoj) i drugim merama, poput pomoći i prodaje oružja Ukrajini, jačanja saradnje sa Izraelom… Najnoviji izveštaj Evropske komisije potvrđuje utisak da u Srbiji nema bitnijeg napretka, što znamo. Geopolitika je bitna ali bitne su i reforme u suštinskim pitanjima demokratije, vladavine prava, slobode medija i sl., a u tome režim neće popustiti osim kada na to bude prisiljen. Sa Planom rasta za Zapadni Balkan EU je uvela jedan novi sistem „štapa i šargarepe“ u vidu direktne veze između obećanih koraka u reformama i isplate finansijske podrške. Videćemo kako će to funkcionisati u praksi.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN JOVIĆEVIĆ, REDITELJ I TEORETIČAR FILMA: Topli film

Objavljeno prije

na

Objavio:

Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posjedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan slijed. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir

 

Hibridni dokumentarac Topli film Dragana Jovićevića bavi se kvir fenomenom kroz čak 38 naslova iz jugoslovenske i srpske kinematografije. Topli film imao je premijeru u Solunu, a prikazan je na mnogim festivalima – u Splitu, Paliću, Novom Sadu, Bangkoku, Pekingu, Berlinu, Londonu, Tel Avivu, Ljubljani, Sarajevu, Hagu… Podgorička publika mogla je da ga pogleda na UnderhillFestu i na Nedjelji prajda.

Dragan Jovićević je doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu iz oblasti teorije filma, a osnovne studije završio i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Autor je kratkih filmova, video radova i instalacija. Osnivač je nezavisne produkcijske kuće Greifer. Objavio je nekoliko filmskih knjiga, jedan roman, brojne kratke priče, pripovijetke, naučne studije i eseje. Urednik je rubrike Kultura u nedeljniku Radar. Ranije je istu funkciju obavljao u NIN-u, Danasu, a bio je i urednik dokumentarnog programa na TV Avala. Takođe je filmski kritičar Radio televizije Srbije.

MONITOR: U istoriji jugoslovenske i srpske kinematografije pronašli ste 65 filmova sa kvir tematikom. Zanimljiv je podatak, koji je na samom početku „Toplog filma“, da postoji scena poljupca dvojice muškaraca u filmu  Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine. Šta Vas je inspirisalo da se bavite kvir odnosima kroz istoriju kinematografije?

JOVIĆEVIĆ: Više toga. Prvo, Topli film je logičan produžetak mojih ranijih teorijskih radova u kojima sam se bavio reistorizacijom jugoslovenske i kasnije srpske kinematografije, iz različitih perspektiva. Tako sam 2014. napisao knjigu Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike s Jovanom Ristićem u kojoj smo tražili sve momente gde je fantastika ušla u ovdašnje filmove i otkrili još impozantniji broj od gotovo 250 filmova, što dugih što kratkih. Odmah zatim, doktorirao sam na Fakultetu dramskih umetnosti sa tezom o žanrovima u srpskoj kinematografiji, što je objavljeno i kao knjiga nekoliko godina kasnije. Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan sled. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir. I naravno, sasvim mi je jasno da će to biti film a ne knjiga ili naučna publikacija, jer  su kvir likovi prosto filmičniji. S druge strane, često čujemo priču o cenzuri nekog filmskog sadržaja zbog gej likova, da je neki glumac odbio da igra gej osobu ili da mlade reditelje te tematike, koje su goruće u svetskoj kinematografiji, uopšte ne interesuju. Ili ih interesuju, ali ne dobijaju finansijsku podršku za njihovo nastajanje. To je sve otvorilo pitanje homofobije, kojim sam na drugom planu hteo da se ovim filmom bavim.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo