Prošla su dva mjeseca od završetka lokalnih izbora u Budvi i tijesne pobjede opozicionih stranaka i koalicija koje su osvojile 17 od ukupno 33 odbornička mandata u Skupštini grada, ali nova lokalna uprava još nije formirana i ne zna se kada će.
Dugotrajna dogovaranja bez vidnih rezultata, izuzev imenovanja predsjednika Skupštine, pokazuju priličnu neozbiljnost i neogdovornost političkih subjekata. Predstavnici Demokrata Crne Gore, stranke koja je osvojila sedam odborničkih mjesta i Demokratskog fronta sa istim brojem mandata, ne mogu preći ni korak dalje u pregovorima o formiranju vlasti, od izbora prvog čovjeka turističke metropole. Glavni problem je u tome – ko će zasjesti u fotelju predsjednika Opštine Budva.
Iako je dogovor već bio postignut prije mjesec dana, kada je javnosti saopštena zajednička odluka Demokrata, DF-a, koalicije Budva mora – SDP, URA, LP i koalicije Bura Budi Budvu, SNP – Demos, da će novi predsjednik Opštine biti nosilac liste Demokrata CG, pravnik Dragan Krapović, to izgleda više ne važi. Dogovor čak devet političkih stranaka, koliko ih učestvuje u formiranju nove lokalne uprave, bio je kratkog vijeka.
U Demokratskom frontu očigledno ne mogu da se pomire sa gubljenjem predsjedničke funkcije obećane biznismenu Marku Batu Careviću, nosiocu izborne liste DF-a, pa su odugovlačenje političkog sporazuma oko podjele resora u novoj upravi iskoristili da se pitanje gradonačelnika, koji u međuvremenu nije imenovan, ponovo stavi na dnevni red. Povod za ovu neočekivanu odluku bio je taj, što je nezadovoljan načinom pregovora i povećih zahtjeva DF-a oko podjele vlasti, Krapović na jednom od sastanaka ponudio povlačenje Demokrata i pružanje manjinske podrške Frontu i strankama sa manjim brojem mandata, za formiranje izvršne vlasti u Budvi. Ponudu Krapovića odbile su druge stranke, dok je DF manjinsku vlast prihvatio kao savršen model vladanja Budvom u kome će svog kandidata, Bata Carevića, ustoličiti umjesto Krapovića.
Iako je takav scenario u startu odbijen od ostatka opozicije, u nastavku pregovora DF insistira na ponovnom izjašnjavanju o kandidatu za predsjednika Opštine i pokušava na svaki način da za svoju ideju pridobije glasove predstavnika partija koje su prethodno podržale Krapovića.
Ovakav obrt razočaranim građanima Budve liči na političku trgovinu, zakulisne dogovore sa strankama koje su osvojile jedan ili dva mandata, na podjelu nezasluženih funkcija i tantijema u vidu nagrade za naprasnu promjenu stava glede gradonačelnika Budve.
Nova situacija u odnosima budvanske opozicije pokazuje nedosljednost i prevrtljivost njenih predstavnika kojima je podjela izbornog kolača važnija od očekivanja građana Budve koji su im ukazali povjerenje za formiranje nove gradske uprave i rješavanje teških dugo gomilanih nevolja.
Tokom maratonskih dogovaranja opozicija je demonstrirala nedostatak međusobnog povjerenja, nesposobnost da pronađe pravi model vladavine više političkih partija, što je velikodušno obećavala tokom izborne kampanje.
Jalova dogovaranja opozicije pokazuju kako je svakoj od stranaka mjesto predsjednika Opštine od najvećeg političkog značaja, zbog kojeg su spremni da rizikuju sve pa i krah pregovora, ponavljanje izbora i gubitak povjerenja građana.
Niko od predstavnika opozicionih stranaka nije spreman da daje izjave za javnost dok traju pregovori. Kako se nezavanično saznaje, Demokrate su na pregovrački sto dostavile svoju poslednju ponudu o zajedničkom formiranju vlasti, pa će se uskoro znati da li je ona prihvaćena ili će građani Budve opet na izbore.
Dok opozicionari svakodnevno sastanče, trguju i nadgornjavaju, u budvanskom DPS-u rade punom parom. Gradska kasa se ubrzano prazni. Svakog dana po neki povjerilac blokira račun Opštine i naplati stara dugovanja. Sudske presude iz sporova starih više od dvije decenije vrijedne više od milion eura, baš sada postaju izvršne. Kome god je Opština nešto dugovala, naplatio je u protekla dva mjeseca.
Aktuelni predsjednik Srđa Popović donio je većinu opštinskih strateških dokumenata koje je morala pripremiti nova vlast.
Na javnoj raspravi našao se Predlog odluke o budžetu za 2017. godinu. Budžet je planiran na iznos od nešto više od 39 miliona eura. Na istom nivou kao i prošle godine, iako prošlogodišnji nije u cjelosti realizovan.
Predloženi su nacrti Programa uređenja prostora Opštine i Programa investicionih aktivnosti za narednu 2017., godinu. Za planirane investicije predviđena je potrošnja od skoro 19 miliona eura budžetskih sredstava, što je za oko 2,5 miliona više nego u tekućoj godini.
Zanimljivo je da je predloženi program investicija, odnosno uređenja prostora i ulaganja u gradsku infrastrukturu, prije svega u zapuštene saobraćajnice u Budvi, Bečićima, Svetom Stefanu i Petrovcu, istovjetan sa programom za ovu ili 2015. godinu. To je zapravo prepisan dokument sa istim stavkama, istim ulicama, raskrsnicama, kružnim tokovima, šetalištima ili kanalima koje treba izgraditi ili rekonstruisati, po istim detaljnim urbanističkim planovima, sa istovjetnim ili malo većim troškovima.
Ključni opštinski dokumenti, Program investicionih aktivnosti i Program uređenja prostora prepisuju se iz godine u godinu. Što znači da DPS vlast ni jednu od planiranih investicija nije realizovala. Nije ni mogla, pare su išle na druge, preče obaveze prema članovima kriminlne organizacije. Samo ove godine glavnina budžetskih sredstava, oko 24 miliona eura, otišla je na vraćanje dugova koje je vlast napravila.
Turistički centar Crne Gore DPS ostavlja sa zapuštenim saobraćajnicama, sa betoniranim odvodnim kanalima i poplavama koje stižu sa prvim kišama. Izgrađene su i asfaltirane samo one saobraćajnice koje vode do vila i hacijendi bivših gradskih funkcionera po njihovim rodnim selima. Ili ulice oko njihovih investicionih poduhvata, stambenih kompleksa u budvanskom polju. Dok je centar grada prepušten zubu vremena. Može se samo pretpostaviti na šta liče i u kakvom su očajnom stanju ulice i trotoari u centru ,,turističke metropole”, nadomak Starog grada. Posebno je alarmatno stanje saobraćajne infrastrukture u Petrovcu i Svetom Stefanu, čije je rješenje vlast godinama planirala ali nije realizovala. Kao ni ostale iz opširnih programa koje odbornici iz godine u godinu usvajaju.
Maratonsko dogovaranje opozicije može blokirati rad Opštine. Kraj decembra je zakonski rok do kojeg se mora usvojiti budžet Opštine za narednu godinu. Valja očekivati da će nova vlast u Budvi biti formirana do kraja godine.
Branka PLAMENAC