U kišom okupanom Pržnu, u hotelu Maestral, održan je početkom sedmice drugi po redu Festival investicija i nekretnina u Crnoj Gori pod nazivom FREI. U moru festivala, dobili smo i festival investicija. Neobičan naziv za izložbu projekata već viđenih i medijski podrobno ispraćenih, neostvarenih investicionih poduhvata na teritoriji Crnogorskog primorja
Programski sadržaj FREI-a zasluga je eksperata Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine. Drugi rođendan skupe manifestacije u Pržnu nije obilježila nikakva novost u odnosu na prethodni. Autorka ovog teksta mogla je mirne duše plasirati sve ono što je na istu temu objavljeno godinu dana ranije.
Nakon posjete Festivalu investicija ozbiljno se dovodi u sumnju teza da je Crna Gora jedna od najpoželjnijih investicionih destinacija u svijetu.
Svi štandovi prijavljenih izlagača, investitora, stranih i domaćih konsultantskih firmi i projektnih biroa sa izloženim plakatima i posterima planiranih građevina stali su na nevelikom prostoru hotelske recepcije. Na FREI-u nije bilo ni traga sajamske atmosfere i uzbuđenja koju stvaraju novi zanimljivi projekti, inovacije, moć i bogatstvo, makete modernih hotela koje oduzimaju dah, koja obično prati manifestacije ovoga tipa.
Upoređenja radi, na sajmu nekretnina u Kanu koji predstavnici Vlade redovno posjećuju, samo ulaz za posjetioce staje 800 eura.
Na recepciji Maestrala šepurila se jedino stara maketa Capital centra Atlas grupe, Duška Kneževića.
Izlagači su bili uglavnom stari znanci. Kompanija Porto Montenegro u Tivtu sa marinom i stanovima za tržište, egipatski Oraskom sa novim master planom za poluostrvo Luštica, ruski Metropol i ostrvo Sv. Marko… Ni jedan od izloženih investicionih projekata od prošlog do ovog sajma nekretnina nije izveden.
Bez investicija i dalje je ulcinjska Velika plaža. Nema najavljivanih ulaganja u hotele u Bečićima, naselja, hotela i golf terena na brdu Spas kod Budve.
Izostala je festivalska prezentacija projekata hotela u Herceg Novom i Budvi, jedne od najvećih hotelskih kuća u državi, privatne kompanije Vektra-Boka, vlasnika Dragana Brkovića. Nema brojnih turističkih kompleksa planski smještenih diljem obale, Smokvice, Skočiđevojka, Galije, Crvena Glavica… Ni poznatih svjetskih hotelskih lanaca Kempinski, Šeraton, Holidej In, i svih onih čijim se imenima godinama unazad vlast razmetala.
Zapaženo izlaganje imao je predstavnik kompanije Hajat, koja preuzima menadžment hotela Crna Gora u Podgorici.
U Maestralu nije bilo ni ruskih milijardera ni arapskih šeika. Festival je protekao bez graditelja i bez kupaca nekretnina.
Bio je to zatvoreni krug između države i velikog broja teoretičara na zadate teme.
U tom pogledu zapaženu ulogu, kao i obično, imali su ministri Branimir Gvozdenović i Predrag Nenezić. Njihova izlaganja, objavljena pored ostalih u festivalskom katalogu, prepuna uvjeravanja o posvećenosti države održivom razvoju, poštovanju životnog okruženja i očuvanju ambijentalnih vrijednosti, bila su kraća od sopstvenih biografija koje su priložili.
Ako su tokom trodnevnog boravka prošetali Pržnom, učesnici festivala mogli su se uvjeriti u posvećenost Vlade očuvanju prostora. Pored hotela u kojem su smješteni, u periodu između dva Festivala nekretnina, naslonjeno na magistralni put, niklo je novo stambeno naselje od 7-8 stambenih blokova, koje podižu članovi ministrove uže rodbine.
„Sve po zakonu” kako kaže ministar Gvozdenović, čije je Ministarstvo dalo punu saglasnost na DUP Pržno i stambene zgrade u njemu.
Sada, kada je posao ucrtavanja stambenih i apartmanskih blokova na atraktivnim lokacijama uz obalu dovršen, a kritike aktuelne planske politike iz Evrope uveliko stižu, iz Ministarstva duvaju neki novi vjetrovi.Ide nova priča o očuvanju primorskog pejzaža, zaštiti prostora, o zaustavljanju planiranja izgradnje vikend stanova u korist hotelskih kapaciteta. Izbacuju se zvučne parole – novi koncept planiranja prostora za budućnost.
Ako novu kampanju bude sprovodila stara ekipa Ministarstva , biće to isto kao da je kozi dato da prištedi kupus za generacije koje dolaze.
Na sesiji posvećenoj vladinom programu mjera za podsticanje gradnje hotela i privlačenje hotelskih investitora i poznatih brendova, ministar Gvozdenović iznosi zapanjujući podatak po kome je samo u Budvi planirano oko 5.000.000 kvadrata, dobro ste pročitali, pet miliona kvadratnih metara novog stambenog prostora!?
Kao da njegovo Ministarstvo i on lično nisu davali saglasnost na takve pogubne planove.
Kao da je neko drugi cijelo vrijeme uređivao prostor, „nevjerovatne prirodne ljepote” umjesto njega i njegovih najbližih saradnika, „eksperata sa evropskim iskustvom”.
Pored programa razvoja hotelijerstva, u fokusu Festivala nekretnina ove godine bio je projekat socijalnog stanovanja koje sprovodi Ministarstvo uređenja prostora.
No glavna zvijezda FREI-a 2010., bio je premijer Milo Đukanović čija je posjeta podigla značaj anemičnoj manifestaciji. Okružen svitom partijskih funkcionera, gradonačelnika, ministara i tajkuna , vidno raspoložen Đukanović strpljivo je odgovarao na pitanja prisutnih novinara Za razliku od premijera, ministar Nenezić grubo je odbio pitanja izvan festivalskih tema.
Nekorektnog odnosa prema novinarima nije nedostajalo ni kod organizatora.
Novinarka Monitora doživjela je niz neprijatnosti od strane savjetnice ministra Gvozdenovića zadužene za odnose sa javnošću, Zoje Kustudić.
Savjetnica je pokušala spriječiti kontakt novinarke sa gostom festivala, bivšim generalnim sekretarom Savjeta Evrope, dr Valterom Schwimmerom u prostoriji Press centra gdje je imao zakazan intervju sa novinarom Pobjede. Kada joj to nije pošlo za rukom nastojala je da utiče na izbor tema, pa je tokom neformalnog razgovora novinarke i dr Schwimmera dobacivala nesuvisle komentare, na iznenađenje prisutnih.
Neprimjereno ponašanje ministrove savjetnice nastavljeno je sjutradan verbalnim napadom i prijetnjama uzdignutim prstom u sred pune kongresne sale, pred početak sesije o hotelijerstvu. Na primjedbu da ne može određivati sa kim će i o čemu novinari razgovarati, savjetnica je odbrusila „ovdje će biti kako ja kažem” uz značajno predskazanje, „vaš je glavni problem što visoko letite ali ćete uskoro nisko da padnete…” .
Bio je to nesputan izliv bijesa i frustracija zbog nesposobnosti da se prihvate drugačiji stavovi u odnosu na zvanične koje PR službe promovišu.
KAP na moru
Na Festivalu nekretnina predstavljen je Predlog programa mjera za podsticanje izgradnje hotelskih kompleksa, privlačenje hotelskih investitora i poznatih svjetskih brendova. U pitanju je paničan pokušaj da se oživi posustala crnogorska hotelska industrija. Prvi put u javnosti su iznijete brojke i analize koje ukazuju na svu pogubnost dosadašnje politike gradnje vikend stanova u poznatim turističkim mjestima. Poziv budućim graditeljima hotela visoke kategorije sadrži ponudu koja se ne odbija. Jučerašnja top destinacija za ulaganja nudi najatraktivnije lokacije u vlasništvu države za gradnju luksuznih hotela po nižim cijenama ili besplatno! Uz smanjenje ili potpuno ukidanje komunalnih taksi, zavisno od broja zvjezdica. Tu si i poreske olakšice za hotele sa više zvjezdica uz povećanje oporezivanja onih niže kategorije. Investitorima se nude niže cijene vode i struje, poput podgoričkog KAP-a. Smanjenje doprinosa za njihove zaposlene. Nude se povoljnosti za pretvaranje stambenih u hotelske komplekse i niz drugih olakšica. Program Ministarstva uređenja prostora posljednji je vapaj upućen investitorima. Dođite, gradite, ne treba ništa da nam platite.
Branka PLAMENAC