Povežite se sa nama

INTERVJU

BETI LUČIĆ, GLUMICA: Nikog ne zanima mrtvo kazalište

Objavljeno prije

na

Kazalište mora biti aktualno i korespondirati sa svojim vremenom, a ponekad i otvoreno progovarati. I u klasičnim komadima tragamo za onim svevremenim dijelom sa kojim se možemo poistovjetiti

 

Glumica Beti Lučić je odrasla u Splitu, živi u Zagrebu, a radi u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu gdje glumačke vještine pokazuje u mnogim predstavama. Publiku je ponovo osvojila ulogom u „Bogovima“ reditelja Dalibora Matanića u matičnom teatru, ali i ulogom u novoj predstavi kazališta Hotel Bulić „Ljubavnice“ u režiji Senke Bulić.

MONITOR: Igrate u predstavi „Bogovi” koja od premijere prošlog maja izaziva veliko interesovanje publike i zove na dijalog. Čini se da od te predstave, pozorište u Varaždinu doživljava renesansu – publika se vraća u teatar, ansambl se širi. Kakva je atmosfera u samom teatru s novom upravom i šta je uradila Matanićeva predstava što se tiče buduće teatarske politike i možda neke nove publike?

LUČIĆ: Predstava Bogovi Dalibora Matanića je prva predstava od dolaska nove intendantice Senke Bulić. Ona je bila veliki iskorak od dotadašnjeg repertoara i zbilja je najavila novu eru koja je počela u varaždinskom HNK. Predstava je od početka izazivala kontroverze i bila prekretnica za privlačenje nove građanske publike, a prvenstveno mladih koji su prepoznali brutalni jezik kojim Bogovi progovaraju. Odmah je bilo jasno da se u kazalištu kuha nešto novo i da dolaskom Senke Bulić ništa više neće biti isto.

MONITOR: „Bogovi” se bave problemom sveprisutnog nasilja koje se uvuklo u sve pore društva. Predstava je inspirisana filmom „Funny Games” Mihaela Hanekea, koji je krajem prošlog vijeka napravio malu filmsku revoluciju, a doživio i rimejk u režiji istog reditelja. Pretpostavljam da je ovo bio jedan timski rad, da je mnogo toga nastalo na samim probama. Kako je nastajala predstava, dramski tekst, kakve su bile probe?

LUČIĆ: Predstava je autorsko djelo Dalibora Matanića, samim tim i tekst je njegov, mi smo ga igrajući svoje likove prisvojili pa izlazi organski iz nas i tu je njegova snaga i autentičnost. Progovara o svim oblicima propasti današnjeg društva i to na beskrupulozan i brutalno direktan način – od nasilja, urušavanja svih odnosa i načina komunikacije, do koncentracije na iskljičivo materijalni aspekt života. Bavi se i nakaradnom plastičnom prenaglašenom estetikom, koja se danas nameće kao poželjna ljepota, a zapravo je njena suprotnost. Ima nesto tragično u tom nesrazmjeru.

MONITOR: Najviše ste se bavili konzumacijom zla kroz medijske sadržaje i poremećenim odnosima u porodici i društvu, odnosima koji su skrenuli s humanog puta. Koliko je važno da se u teatru govori o aktuelnim problemima?

LUČIĆ: Kazalište mora biti aktualno i korespondirati sa svojim vremenom, a ponekad i otvoreno progovarati. I u klasičnim komadima tragamo za onim svevremenim dijelom sa kojim se možemo poistovjetiti. Okolnosti, društvene prilike se mijenjaju, al ljudska priroda i ne toliko. Zato su Čehov ili Šekspir uvijek aktualni. Nikog ne zanima mrtvo kazalište.

MONITOR: Osim predstava u HNK Varaždin, igrate i u nezavisnom teatru, autorskim projektima. Aktuelna i veoma hvaljena predstava „Ljubavnice” kazališta Hotel Bulić bavi se pobunom u različitim oblicima – intimnim, rodnim, političkim. Predstava je nastajala tokom pandemije u ne baš idealnim uslovima za rad na predstavi, a sada osvaja publiku i kritiku.

LUČIĆ: Predstava Ljubavnice je nastala tokom pandemije, što joj je dalo prostora da prodiše i u konačnici sazrije i sažme se na način koji ju je redateljica Senka Bulić i zamislila. Neke stvari ne idu na brzinu, a i bila je privilegija u pandemiji baviti se nečim tako pametnim, pa se ne baš idealni uvijeti preokrenili u našu korist

MONITOR: Elfride Jelinek je oduvijek izazivala veliku pažnju kod čitalaca i gledalaca predstava i filmova rađenih po njenom djelu. I ranije se Senka Bulić bavila njenim djelom. Ovo je prvi dio predstave “Ljubavnice” – tumačite junakinju Brigitte. Vi ste u staklenoj kutiji – kavezu gdje je šivaća mašina i ogoljavate sve rodne i društvene odnose.

LUČIĆ: Bigitta radi u tvornici, šije grudnjake i steznike koji su kroz povijest stezali i prilagođavali žensko tijelo prvenstveno da bi se svidjelo muškarcu. Ona na svoj način, pod pritiskom okoline i društvenih obrazaca koji i danas oblikuju ženu, pokušava doći do svoje sudbine. To u Brigittinom slučaju uključuje muškarca, i to ultimativno, nema posustajanja. Ona zna i koji je to muškarac, ime mu je Hainz, to je jedan nemilosrdan lov u kojem nema odmora, a bome još ni rad na šivaćoj mašini ne da odmor. Publika postaje svjedokom očajničke borbe za život u kojem Brigitta srlja – uspinje se do krajnjeg cilja, rođenja djeteta tom istom Hainzu i dobivanja njegovog prezimena. Elfriedin nevjerojatan stil pisanja, i elipse njenih rečenica su naprosto genijalne, tako da jedva čekaš sljedeću misao i ne prestaješ se iznenađivati inteligencijom i humorom. Senka Bulić kao redateljica iznimne snage i također inteligencije je ušla u Elfriedin svijet direktno, i od mene tražila snagu da se nosim s tim jezičnim rafalima u borbi za žensku poziciju. Obje smo se potpuno zaljubile u taj tekst, jako sam ponosna na tu predstavu i želim je što duže igrati.

MONITOR: Koliko je drugačije raditi u nezavisnoj produkciji, naročito u ovakvim značajnim projektima gdje ste sami na sceni?

LUČIĆ: Nezavisna scena je nesigurnija i traži velika ulaganja, al zato na njoj možeš raditi projekte koji su za tebe značajni. Manje je ljudi koji opslužuju predstavu, svi rade sve, ali zato punog srca, posebna vrsta zajedništva se rodi. Biti sam na sceni sat vremena s bujicom teksta je granično iskustvo koje te sigurno katapultira izvan dotadašnje zone komfora. Pomalo zastrašujuće, skočiš, plivaš, nadaš se da ćeš doć do obale, u svakom slučaju pomičes svoje granice.

MONITOR: Kakvi su planovi, pripremate li neki novi projekat?

LUČIĆ: U HNK Varaždin ću u šestom mjesecu raditi novu s redateljem Bojanom Đorđevom, ta podjela je već napravljena. Dolazi i Magelli, koji će sad u trećem mjesecu desetak dana raditi sa cijelim ansamblom, i, naravno, nadam se ulozi kod njega. Magelli je moja prva kazališna ljubav, s njim sam radila prvu profesionalnu predstavu na prvoj godini Akademije, sad nakon puno godina se nadam ponovo imat priliku. Tome se neizmjerno veselim.

Miroslav MINIĆ
foto: Marko Ercegović

Komentari

INTERVJU

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Nedodgovorno se zapostavlja značaj pomirenja u regionu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju

 

 

TXT: MONITOR: HRA i Centar za ženska prava osudili su napad Zorana Ćoća Bećirovića na novinarku Pobjede Anu Raičković, kao apsolutno neprihvatljiv čin nasilja.  Kako vidite dosadašnje reakcije nadležnih i šta bi država morala da učini? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Reagovanje nadležnih je onakvo kakvo treba da bude. Državni vrh je jednoglasno osudio napad, policija je u saopštenju posebno naglasila da želi da unaprijedi bezbjednost novinara, osumnjičeni su odmah privedeni, zadržani i određen im je pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, jer su izrečene ozbiljne prijetnje novinarki i njenom sinu, i mogućeg uticaja na svjedoke. Sada je važno da procesuiranje bude efikasno, da se postupak ne razvodnjava godinama kao što se dešava. Krivični zakonik od 2021. propisuje strožije kazne za napade na novinare, ali je važno i da se vidi da pravni sistem funkcioniše i da se postupci vode u razumnom roku. Zabrinjava što je ovo sudeći po Sindikatu medija već 18. incident na štetu novinara ove godine.

Reakcije na ovaj događaj, koji nije smio da se desi, pokazuju i dvije karakteristične pojave. Prvo, u javnosti su prisutne naglašene osude napada na novinarku od strane muškog dijela društva, posebno zbog toga što je sve počelo intenzivnim dobacivanjem uvreda ženi iz mraka od strane trojice muškaraca. Važna je ta osuda, jer se naši dječaci moraju učiti novim i mnogo boljim obrascima ponašanja. U tom smislu je ohrabrujuće i svjedočenje novinarke Raičković da sin Bećirovića ni na koji način nije učestvovao u napadu ili vrijeđanju. Druga, razočaravajuća pojava, je to što iako je bilo očevidaca, niko nije pokušao da se umiješa, zaštiti novinarku i spriječi napad, niti je iko drugi, osim nje, pozvao policiju, a to je najmanje što je moglo da se uradi, makar anonimno.


MONITOR: Promocija mržnje, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, upozorili ste na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma. Šta to govori o ovom društvu, njegovim vlastima i institucijama? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Uvijek su državni zvaničnici i političari ti koji kreiraju atmosferu, kako mirnodopsku, tako i ratničku. Ova sad nažalost više vuče na ovu drugu. Mislim da se veoma neodgovorno zapostavlja značaj pomirenja u regionu i za crnogorsko društvo i za odnose sa susjedima, a i za učlanjenje Crne Gore u Evropsku uniju. Odnosi sa Hrvatskom su bez ikakve potrebe na najnižem nivou od devedesetih, samo zato što je to odgovaralo vlastima u Srbiji. Sad se ponovo zloupotrebljava slučaj zločinca Balijagića, koji je u bjekstvu, za potpirivanje međuvjerskih i međuetničkih sukoba na sjeveru Crne Gore. Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju. Zanimljivo je i da aktivno bježe od optužbi nadležnih za govor mržnje, bilo tako što se kriju iza imuniteta, kao Marko Kovačević, ili tako što se ne registruju kao mediji u Crnoj Gori, kao portali koji slede politiku srpskih i ruskih vlasti.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PROFESOR EVROPSKOG PRAVA I PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE IZ BEOGRADA: Jedino predvidivo u Trampovoj budućoj politici je da je ona nepredvidiva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trampov pristup će ohrabriti „orbanovsku desnicu“ u Evropi- i možda pojačati neslogu. S druge strane, njegov negativni odnos odnosno ignorisanje EU, možda može da proizvede i efekat veće kohezije država članica- kako se to, na primjer, desilo u slučaju „bregzita“

 

 

MONITOR: Nakon pogibije 14-oro ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, organizovani su protesti na koje je vlast reagovala privođenjima i hapšenjima. Mnogima je sve to izgledalo kao repriza događaja iz decembra 2023. Hoće li se, i ovog puta, pokazati da vlast ima uspješan način da suzbije nezadovoljstvo i revolt građanstva?

LOPANDIĆ: Radi se verovatno najvećoj nesreći ovog tipa koja se pamti u Srbiji. Nesreća se desila nakon velike rekonstrukcije stanične zgrade, koju su vlasti dva puta svečano otvarale. Ovo je skandaloznan slučaj, gde se mešaju različiti nivoi odgovornosti javnih vlasti i privatnih firmi uz učešće stranaca, veliki novac i korupcija, kao i drastična nekompetentnost i neodgovornost. Gotovo rendgen slika načina na koji SNS vlada Srbijom. Malo – malo, pa nam se nešto sruši na glavu – bilo fizički ili simbolično. Od nesreće prošlo je već dosta dugo a da još niko od odgovornih investitora, izvođača ili nadležnih za nadzor nije čak ni pritvoren – sa izuzetkom aktivista koji su učestvovali u protestima zbog nesreće. Građani su s razlogom besni, a vlasti su odgovorile uobičajenim manipulacijama i odugovlačenjem. SNS je ubacio svoje ekipe da tokom velikog protesta u Novom Sadu prave štetu, kako bi za to optužili organizatore. Već viđen scenario. Nezadovoljstvo i revolt građana neće stati jer ni vlast neće prestati da proizvodi nepočinstva i skandale u serijama.

MONITOR: U izvještaju EK o napretku Srbije, nije primijećen značajan pomak. Ministarka Tanja Miščević očekuje otvaranje novog klastera do kraja godine, mada je to sasvim neizvjesno…Nakon toga, Aleksandar Vučić u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice, više  puta je insistirao na strateškom pristupu u politici proširenja, u kontekstu globalnih promjena. Kako vidite dinamiku Srbija-EU i politiku proširenja?

LOPANDIĆ: Vučićeva politika je -u strateškim pitanjima, Srbiju dovela od parole „i Kosovo i EU“ do rezultata „ni Kosovo, ni EU“. Srbija se od 2021. godine nije pomerila u pregovorima sa EU. Ipak, zapazivši sa kašnjenjem da se geopolitička situacija u Evropi i svetu menja-a da je politika proširenja EU oživela, uključujući vesti o napretku Crne Gore i Albanije, Vučić obnavlja priču o ulasku Srbije u Uniju (ranije je samo ponavljao da smo „na evropskom putu“). Osim toga, već neko vreme je primetno tzv. puzajuće okretanje režima ka „političkom zapadu“, što se objašnjava nastojanjem vlasti u Beogradu da očuvaju zapadnu naklonost popuštanjem u nekim bitnim pitanjima (poput odnosa prema Kosovu u „dijalogu“ Beograd- Priština), kao i angažovanjem ili rasprodajom nacionalnih resursa (koncesija za kopanje litijuma, nabavke vojnih aviona u Francuskoj) i drugim merama, poput pomoći i prodaje oružja Ukrajini, jačanja saradnje sa Izraelom… Najnoviji izveštaj Evropske komisije potvrđuje utisak da u Srbiji nema bitnijeg napretka, što znamo. Geopolitika je bitna ali bitne su i reforme u suštinskim pitanjima demokratije, vladavine prava, slobode medija i sl., a u tome režim neće popustiti osim kada na to bude prisiljen. Sa Planom rasta za Zapadni Balkan EU je uvela jedan novi sistem „štapa i šargarepe“ u vidu direktne veze između obećanih koraka u reformama i isplate finansijske podrške. Videćemo kako će to funkcionisati u praksi.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN JOVIĆEVIĆ, REDITELJ I TEORETIČAR FILMA: Topli film

Objavljeno prije

na

Objavio:

Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posjedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan slijed. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir

 

Hibridni dokumentarac Topli film Dragana Jovićevića bavi se kvir fenomenom kroz čak 38 naslova iz jugoslovenske i srpske kinematografije. Topli film imao je premijeru u Solunu, a prikazan je na mnogim festivalima – u Splitu, Paliću, Novom Sadu, Bangkoku, Pekingu, Berlinu, Londonu, Tel Avivu, Ljubljani, Sarajevu, Hagu… Podgorička publika mogla je da ga pogleda na UnderhillFestu i na Nedjelji prajda.

Dragan Jovićević je doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu iz oblasti teorije filma, a osnovne studije završio i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Autor je kratkih filmova, video radova i instalacija. Osnivač je nezavisne produkcijske kuće Greifer. Objavio je nekoliko filmskih knjiga, jedan roman, brojne kratke priče, pripovijetke, naučne studije i eseje. Urednik je rubrike Kultura u nedeljniku Radar. Ranije je istu funkciju obavljao u NIN-u, Danasu, a bio je i urednik dokumentarnog programa na TV Avala. Takođe je filmski kritičar Radio televizije Srbije.

MONITOR: U istoriji jugoslovenske i srpske kinematografije pronašli ste 65 filmova sa kvir tematikom. Zanimljiv je podatak, koji je na samom početku „Toplog filma“, da postoji scena poljupca dvojice muškaraca u filmu  Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine. Šta Vas je inspirisalo da se bavite kvir odnosima kroz istoriju kinematografije?

JOVIĆEVIĆ: Više toga. Prvo, Topli film je logičan produžetak mojih ranijih teorijskih radova u kojima sam se bavio reistorizacijom jugoslovenske i kasnije srpske kinematografije, iz različitih perspektiva. Tako sam 2014. napisao knjigu Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike s Jovanom Ristićem u kojoj smo tražili sve momente gde je fantastika ušla u ovdašnje filmove i otkrili još impozantniji broj od gotovo 250 filmova, što dugih što kratkih. Odmah zatim, doktorirao sam na Fakultetu dramskih umetnosti sa tezom o žanrovima u srpskoj kinematografiji, što je objavljeno i kao knjiga nekoliko godina kasnije. Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan sled. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir. I naravno, sasvim mi je jasno da će to biti film a ne knjiga ili naučna publikacija, jer  su kvir likovi prosto filmičniji. S druge strane, često čujemo priču o cenzuri nekog filmskog sadržaja zbog gej likova, da je neki glumac odbio da igra gej osobu ili da mlade reditelje te tematike, koje su goruće u svetskoj kinematografiji, uopšte ne interesuju. Ili ih interesuju, ali ne dobijaju finansijsku podršku za njihovo nastajanje. To je sve otvorilo pitanje homofobije, kojim sam na drugom planu hteo da se ovim filmom bavim.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo