Povežite se sa nama

Izdvojeno

BESPARICA U OPŠTINSKIM PREDUZEĆIMA NA SJEVERU: NE ZNA SE KO KOME VIŠE DUGUJE

Objavljeno prije

na

Loša naplata potraživanja od građana i privrede, veliki broj zaposlenih i ogromni poreski dugovi zajednički su za većinu opštinskih preduzeća na sjeveru. Među njima prednjače ona koja pružaju komunalne usluge

 

Blizu 70  lokalnih preduzeća i javnih ustanova u crnogorskim opštinama Poreskoj upravi (PU) duguju oko 11 miliona eura. To su samo  obaveze koje su reprogramirane, a do sada je izmireno nešto više od četiri milona eura.

„Kod pet lokalnih preduzeća koja su kasnila s izmirivanjem obaveza ukinuta su rješenja o reprogramu, a ona su bila i predmet mjera prinudne naplate, te je kod jednog preduzeća predloženo i pokretanje stečajnog postupka. Ta  preduzeća obavezala su se da sprovedu planove reorganizacije i smanje broj radnih mjesta. Na taj način bi se doprinijelo uspostavljanju dinamike  redovnog plaćanja dospjelih poreskih obaveza”, kazali su iz PU.

Pored dugova, opštinska preduzeća opterećuje višak zaposlenih i  nesposobnost da naplate potraživanja. Iako grcaju u dugovima, mnoga od njih su redovna samo u isplati naknada  članovima upravnih odbora. Ti upravljački organi služe, uglavnom,  za uhljebljenje politički podobnih. A radnicima na održavanju čistoće, u nekim opštinama,  duguje se po 10 i više mjesečnih zarada.

Nevolje u pljevaljskom preduzeću Komunalne usluge ovih dana su kulminirale.  Prije par sedmica zaposleni su zaprijetili  obustavom rada. Tražili su isplatu bar jedne od 11 mjesečnih zarada, koliko im poslodavac duguje. Pristali su i da umjesto toga dobiju pomoć u osnovnim životnim namirnicama.

U zahtjevu Vladi radnici Komunalnih usluga su ukazali kako nemaju novca   da kupe osnovne životne namirnice, plate račune za struju i vodu, a krediti se gomilaju. „Kako da se pridržavamo preporuka u vrijeme pandemije, kada ne možemo da priuštimo ni neophodna sredstva za higijenu?“, napisali su oni.

Dobili su samo obećanja, ali i to je bilo dovoljno da nastave da rade, nakon što su samo jedan dan štrajkovali. Iz Opštine su, jer drugo nijesu mogli, obećali avansno plaćanje za poslove koje budu za njih odrađivali. U tom preduzeću je oko 50 zaposlenih.

Dospjele finansijske obaveze preduzeća su preko 700.000, od kojih je preko 300.000 eura poreskih obaveza. U Opštini tvrde da je broj radnika  duplo veći od potrebnog. Zaposleni su, navodno, lani vodili česte parnične postupke za naplatu svih neisplaćenih zarada i troškova prevoza,  „uz stvaranje dodadnih sudskih i advokatskih troškova“. U Opštini kažu  da trećina zaposlenih ne dolazi na posao.

U Agenciju za stambeno poslovni fond, u istom gradu, u kojoj je redilo 19 Pljevljaka nedavno je, zbog finansijskih nevolja, uveden stečaj.  PU nije odobrila novi reprogram poreskog duga Agenciji i nije prihvatila njen sanacioni plan. Uslijedila je blokada računa tog preduzeća  na iznos od 240.000 eura. Više od 10 zarada i u tom preduzeću duguje se bivšim zaposlenim.

Štrajk su najavljivali i zaposleni u pljevaljskoj gradskoj toplani. Njima duguju šest  zarada.  Odustali su nakon što im je isplaćena jedna. Iz lokalne uprave  kažu da su im „ruke vezane“, a  mogućnost za pomoć lokalnim preduzećima ograničena, od kada su te firme postale društva sa ograničenom odgovornošću.

„Dok  su preduzeća bila javna lokalna, Opština  je mogla da pomogne rad preduzeća čiji je osnivač. Sada je ta  mogućnost praktično onemogućena. Mi  jedino možemo da pomognemo tako što sve ono što ta preduzeća svojim radom ostvare platimo tog mjeseca“, kažu u Opštini.

U mnogo manjoj susjednoj opštini Žabljak, preduzeće Komunalno i vodovod,  prije reprograma, dugovalo je više od 800.000 eura, po osnovu poreza i doprinosa na lična primanja zaposlenih. Većina duga napravljena je tokom minulih šest godina.

Rožajsko DOO Komunalno, takođe,  se  suočava  sa ozbiljnim teškoćama.  Ima čak 78 zaposlenih, od kojih više od polovine radi u administraciji. Uprkos finansijskim teškoćama i odlukama rožajske Skupštine opštine (SO) to preduzeće je prošle godine, članovima Upravnog odbora (UO) isplatilo 10.800 eura.  Odobrenje parlamenta imalo je samo za polovinu tog iznosa.

U većini sjevernih opština preduzeća koja se bave komunalnim uslugama i ona koja gazduju gradskim vodovodima ne uspijevaju godinama da postignu ažurnost u naplati  svojih usluga.

Ne zna se duguju li više građani ili pravna lica. Ta vrsta potraživanja u žabljačkom Komunalnom nedavno je dostigla 650.000 eura. Fizička lica duguju 365.000, zastarjela potraživanja iznose oko 340.000 eura.

Građani i privreda u opštini Pljevlja duguju skoro milion i po  za  odvoženje smeća, a najveći dužnici su firme. Za tu uslugu Komunalno mjesečno fakturiše oko 160.000 eura, što znači da se duguje prosječno 10 računa. Pljevljaci za vodu duguju 700.000 eura.

Bjelopoljsko Komunalno preduzeće prošle godine je od sugrađana potraživalo oko milion, a beransko  oko 800.000 eura

U Rožajama, građani za vodu duguju oko 470.000, a firme oko 220.000 eura. Vodovod ima 3.320 korisnika iz kategorije domaćinstva i 366 pravnih lica. Grad na Ibru ima oko 23.500 stanovnika koji za odvoženje smeća duguju oko 480.000. Preduzetnici po tom osnovu duguju oko 630.000.

U svega nekoliko opština dugovanja građana i privrede po tom osnovu su ispod 100.000 eura.

Za vodu i odvoz smeća Mojkovčani preduzeću Gradac duguju oko 93.400, od čega firme 48.700 eura. Domaćinstva u Plužinama po istom osnovu  duguju oko 33.000 eura, a firme gotovo 46.000. Andrijevačko  preduzeće Vodovod potražuje od građana i firmi oko 10.000 eura.

                                                                    Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo