Hoće li specijalno tužilaštvo istragu protiv beranskih funkcionera iz redova Demokratske partije socijalista proširiti i na slučaj poznat pod nazivom „holandska kuća”, odnosno raspodjelu kadrovskih stanova u ovom gradu? To je pitanje koje se stalno ponavlja, ali Komisija za preispitivanje zakonitosti raspodjele stanova za kadrove u Opštini Berane, ni poslije dvije godine nije dobila odgovor koji su zvanično i javno zatražili više puta.
Ova partijski mješovita komisija specijalom tužilaštvu odavno je predala čitav materijal do kojeg je došla tokom višemjesečne provjere i interne istrage vođene unutar lokalne samouprave, nakon što je promijenjena vlast 2014. godine i DPS otišao u opoziciju.
Odbornici vladajuće koalicije Zdravo Berane tvrde, naime, da je raspodjelom stotinu dvadeset kadrovskih stanova i stanova za opštinske službenika i namještenike u Beranama „upravljala organizovana kriminalna grupa”.
Predsjednica komisije koja je preispitivala postupak raspodjele stanova, odbornica DF Vida Ivanović, kaže da su iz specijalnog tužilaštva tražili da se dokumentacija ovjeri i dopuni, ali da zvanično nemaju informaciju šta se u tužilaštvu događa s ovim predmetom.
„Negdje tokom prošlog ljeta zatražili su nam da ovjerimo svu dokumentaciju i da je eventualno dopunimo, što smo i učinili. Nemamo povratnu informaciju šta se radi i da li je u toku izviđaj”, kaže Ivanović i objašnjava da je dokumentaciju bilo teško obezbijediti jer je bila „zagubljena”.”
„Devedeset odsto dokumentacije bilo je zavedeno u Opštini, ali je nije bilo u opštinskoj arhivi. Kako smo mi došli do dokumentacije, to nije za priču, ali i dalje ostaje pitanje gdje je bila dokumentacija, odnosno zašto je nema u opštinskoj arhivi”, pita Ivanović.
Ona tvrdi da je komisija „ s potpunom dokumentacijom dokazala da je postupak raspodjele stanova i odluke koje su donesene u vezi s tim bili u svakom pogledu nezakoniti”.
„Opština Berane je uložila oko milion i po eura, dok nemamo podatke o tome koliko će koštati sudski troškovi u postupcima koje četiri radnika vode protiv Opštine zbog nezakonte raspodjele. Fond za stambeno solidarnu izgradnju zaradio je blizu dva miliona eura”, kaže Ivanović.
Priča oko dodjele kadrovskih stanova u Beranama počela je 2011. godine, nakon što je direktor crnogorskog Fonda za stambeno solidarnu izgradnju Danilo Popović, zajedno sa tadašnjim opštinskim čelnicima, uručio odabranim „kadrovima” ključeve u novosagrađenim zgradama.
Prije toga, u julu 2009. godine, u Opštini Berane donesena je odluka o rješenju kadrovskih potreba. U toj je odluci, između ostalog, precizirano da su zaposleni koji po osnovu kadrovskih potreba riješe stambeno pitanje dužni da u Opštini Berane ostanu u radnom odnosu najmanje pet godina od dana dobijanja stana.
U izvještaju komisije koja je preispitivala raspodjelu konstatovano je, međutim, da su određena lica u međuvremenu za višestruko uvećane iznose prodala kadrovske stanove kupljene po povoljnim, odnosno subvencionisanim cijenama.
Takođe je bilo propisano da pravo na stan ima zaposleni kadar koji nema adekvatan stan, odnosno porodičnu kuću u svojini, dok su, kako tvrde odbornici sadašnje vladajuće koalicije, stanove „dobijala lica koja imaju i kuće na tri sprata”.
Opština Berane je obezbijedila i zemljište za izgradnju tri zgrade sa sto dvadeset stanova, kao i komunalnu insfrastrukturu. Opština se uz to radi subvencionisanja cijene kadrovskih stanova zadužila za preko pola miliona eura i to na period od deset godina, s kamatnom stopom od osam odsto.
Da posla u ovom predmetu ima za specijalnog tužioca, sasvim je sigurno, ali je teško predvidjeti kada će biti pokrenut postupak.
„Mi smo, uprkos brojnim preprekama i opstrukcijama, uspjeli da pronađemo dokumentaciju i da je predamo tužilaštvu. Sve im je servirano kao na poslužavniku. Svaka riječ iz krivične prijave je dokumentovana. Čekamo i dalje na odgovor šta se i da li se nešto radi u vezi s tom prijavom, odnosno da li će ova krivična prijava biti obuhvaćena istragom koja je otvorena protiv bivših funkcionera”, kazala je Ivanović.
Opština Berane je odmah nakon promjene vlasti u martu 2014. godine, specijalnom tužiocu predala više krivičnih prijava protiv bivšeg opštinskog rukovodstva iz redova DPS-a.
Lokalna uprava, uprkos svemu, tri godine nije imala povratnu informaciju o tome šta se radi. Toliko su trajale izviđajne radnje. U trenutku kada je izgledalo da od svega neće biti ništa, krajem marta ove godine po nalogu Specijalnog tužoca uhapšena su četiri funckionera ili povezana lica iz bivše lokalne vlasti, svi iz redova Demokratske partije socijalista.
Nijesu dugo bili u pritvoru, ali je vrlo brzo uslijedilo otvaranje istrage, kojom je, kao peti, obuhvaćen još jedan lokalni biznismen. Razmjere pljačke u Beranama, prema riječima sagovornika Monitora iz lokalne uprave, skoro su nesagledive, ali je i ono čemu se ušlo u trag dovoljno za valjanu istragu.
„Mi smo uspjeli da dođemo do jednog broja dokumenta kojima su potkrijepljene krivične prijave. To nije malo i o tome bi se mogli pisati feljtoni. Ovo s politikom nema veze. Ovo je organizovani kriminal vidljiv golim okom”, kazao je taj sagovornik.
Koalicija Zdravo Berane saopštila je da su građani Berana dobili definitivnu potvrdu da se vođenje opštine više nikada ne smije prepustiti Demokratskoj partiji socijalista koja je gradu načinila nesagledivu materijalnu i moralnu štetu.
U ovom gradu početkom sljedeće godine biće održani redovni lokalni izbori. Demokratska partija socijalista ovih se dana oglasila saopštenjem, tražeći vanredne lokalne izbore koji bi bili održani prije redovnih. Njihov interes je, naravno, da poslije svega što su radili u Beranama u dva mandata, na ovu opštinu izvrše juriš pojedinačno i u punom kapacitetu, što ne bi mogli ako izbori budu u više drugih opština odjednom.
Šta će biti, ostaje da se vidi. Ali u tom grmu možda leži zec i odgovor zbog čega specijalno tužilaštvo ne žuri s istragom nakon hapšenja beranskih funkcionera.
Takođe i zašto se Komisiji za preispitivanje raspodjele kadrovskih stanova još uvijek ne daje odgovor da li će tom istragom i ovaj predmet biti obuhvaćen. Raspodjela kadrovskih stanova u Beranama jedna je od bolnih tačaka DPS-a. Ne bi im išlo u prilog da se ta priča otvori pred lokalne izbore.
Tufik SOFTIĆ