Bemaks državnim novcem gradi put preko Lubnica do Kolašina, odmah pored osam malih hidrolektrana, koje su većinski u njihovom vlasništvu. To je najznačajniji aspekt izgradnje puta Berane – Lubnice – Kolašin.
Radomir Tatko Raičević danas je jedan od rijetkih stanovnika sela Praćevac, u beranskom podbjelasičkom mjesnom centru Lubnice. Selo ima pedeset kuća, na svega sedam-osam kilometara od grada.
„Od tih pedeset kuća, svega pet je naseljenih. Ljeti malo živne, ali ima kuća koje godinama nijesu otvorene. Sve je zamrlo“ – kaže Raičević.
Od njegove kuće do novog regionalnog puta Berane – Lubnice – Kolašin, svega je kilometar. Pogled od Tatkove kuće, sa visine, skoro da doseže dolje do raskrsnice, i mjesta gdje je jedna od malih hidrolektrana na rijeci Bistrici.
Odatle hidrolektrana djeluje potpuno nestvarno. Kao vasionski brod.
Nizvodno je još jedna, i uzvodno dvije. Bemaks državnim novcem gradi put preko Lubnica do Kolašina, odmah pored malih hidrolektrana, koje su većinski u njihovom vlasništvu.
„Ne vrijedi ni put, ni hidroletrane. Sve je manje života ovdje. Ko jednom ode u grad, više se ne vraća na selo“ – kaže Tatko rezignirano.
Tadašnjeg predsjednik države Filip Vujanović izjavio je da put Berane – Kolašin preko Lubnica, predstavlja projakat vijeka za čitav beranski kraj. Posao izgradnje puta dobio je Bemaks, koji je bio u zaletu, istiskujući lagano druge građevinske kompanije po sjeveru Crne Gore.
Već tada su se čula pitanja – koliki treba da bude ekonomski interes, pa da se na regionalnom putu, kakav je ovaj, gradi tunel dužine tri kilometra, ispod Bjelasice, i koliko je sve to, pa i sami put, isplativ posao za državu. Za državu možda i nije, ali je vrlo isplativ, kako se ispostavilo, za preduzeće Bemaks koje je izvođač radova na tom putu i koje baš na toj trasi gradi osam malih hidroeletrana.
Za takav poduhvat, njima je put neophodan, a ako već može, zašto im ga ne bi finansirala država. To je, nema nikave sumnje, najznačajniji aspekt izgradnje puta Berane – Lubnice – Kolašin.
Karte su u tom pravcu počele da se aslažu onog trenutka kada je saopšteno da je „Bemaks“ dobio saglasnost za puštanje u rad prve od predviđenih malih hidroeletrana na prostoru Bjelasice.
Posljednjeg avgustovskog dana te 2013. godine zaključen je prvi Ugovor o definisanju uslova za zaključenje ugovora o otkupu električne energije između crnogorskog Operatora tržišta električne energije i preduzeća Hidroenergija Montenegro d.o.o. Berane, koji se odnosio na MHE “Jezerštica”.
Direktor “Hidroenergije Montenegro” doo Berane Ranko Radović izjavio je tada da je puštanje u rad novih malih izvora energije bila nepoznanica za domaće investitore, kao i da je zbog toga za glavnog projektanta “Jezerštice” bio angažovan stručnjak za male elektrane inženjer Duško Rakočević.
Iz “Hidroenergije” su saopštili i da su veoma zadovoljni saradnjom sa Vladom, tadašnjom DPS lokalnom samoupravom, nadležnim institucijama i mještanima beranske opštine.
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara 2020. godine
ili na www.novinarnica.net