Kada je početkom ove sedmice Službi zaštite i spasavanja u Beranama Ambasada Japana u Crnoj Gori donirala specijalizovano vatrogasno vozilo za brze intervencije, kao i veću količinu druge vatrogasne i spasilačke opreme u vrijednosti od preko sedamdeset hiljada eura, aktuelizovano je pitanje šta je s ranije nabaljenim vozilima i jesu li u međuvremnu registrovana.
Ispostavilo se da tri specijalna vatrogasna vozila, koja su svojevremeno isporučena Opštini Berane, odnosno tamošnjoj Službi zaštite i spasavanja u okviru programa osavremenjavanja, ni poslije skoro deceniju nijesu registrovana i da se ne zna ko treba da plati njihovu skupu nabavku.
Načelnik Službe zaštite Tihomir Bogavac rekao je Monitoru da je situacija nejasna, iako se, kako tvrdi, više puta obraćao nadležnim državnim institucijama s molbom, odnosno zahtjevom da se ovaj ozbiljan problem riješi.
„Na svim sastancima u Podgorici koristim priliku da ukažem na to da ovaj problem još nije riješen i da to opterećuje ne samo našu službu, već i Opštinu Berane, koja bi morala da vraća milionski kredit bivše DPS vlasti”, kaže Bogavac.
On smatra da država mora da zauzme isti stav prema svim opštinama u Crnoj Gori koje su dobile slična vozila, a ne da nekima otpiše dugovanja, a neke druge da finansijski guši.
„Tako ispada da je država nekim opštinama majka, a nekima maćeha. Mi tražimo da država i nama otpiše ovo potraživanje kao što je to učinila nekim drugim opštinama. Ne bi bilo dobro da ispadne da nama neće to da se učini zbog toga što smo rijetka opoziciona opština na sjeveru Crne Gore”, napominje Bogavac.
Nevolje s neregistrovanim specijalizovanim vatrogasnim vozilima nijesu samo beranske. To je problem države Crne Gore, koji se selektivno rješava od opštine do opštine.
Prema onom što se trenutno zna, od ukupno pedeset devet savremenih vatrogasno-spasilačkih vozila koje je Vlada nabavila u periodu od 2009. do 2011. godine registrovano je samo nešto više nego pola.
Tako još po tri vozila nijesu registrovana u Beranama, Ulcinju i Bijelom Polju. Pet specijalnih vatrogasnih vozila nije registrovano u Kotoru, šest u Pljevljima.
Ranije je zvanično i potvrđeno da je nekim opštinama ovo dugovanje otpisano, dok su neke, među kojima i beranska, obavezane da potpišu ugovor o otplati dugovanja.
U beranskoj lokalnoj upravi tvrde da prilikom preuzimanja vlasti od DPS-a prije četiri i po godine nijesu zatekli dokumentaciju koja bi potvrdila ko je stvarni kupac, pa samim tim i vlasnik vatrogasnih vo-zila.
Priča oko specijalizovanih i skupih vatrogasnih vozila u ovom gradu identična je, zapravo, kao i u drugim opštinama.
Vozila su nabavljena na osnovu ugovora o kreditu i finansiranju ko-je je 2009. godine sklopilo Ministarstvo finansija sa Steiermarkishe Bank und Sparkassen. Visina tog kreditnog aranžmana iznosila je 22.001.709. eura, od čega je Opština Berane tada navodno obave-zana da plati 1.168.736 eura.
Prema utvrđenom planu, Opštini Berane je naloženo da kredit vrati u roku od deset godina i to u dvadeset jednakih mjesečnih rata koje iznose po 58.436 eura. Planom je bilo predviđeno da se prva rata uplati 15. jula 2011, a posljednja 15. januara 2021. godine.
Po ovom osnovu Opština Berane do sada nije uplatila nijedan cent, tako da trenutni dug na ime prispjelih rata iznosi više od milion eura.
U beranskoj Službi zaštite i spasavanja potvrđuju da su u proteklim godinama bili prinuđeni da prilikom različitih intervencija koriste ova specijalizovana vozila, iako ona nijesu registrovana.
„Bili smo primorani da vozila povremeno koristimo prilikom spasa-vanja imovine i ljudskih života, iako ona nijesu registrovana. Radili smo to jer nemamo drugih vozila za gašenje požara i za druge in-tervencije. Zato ponovo apelujemo na odgovorne u Vladi Crne Go-re da pronađu model za izmirivanje preuzetog duga i registovanje ovih vozila bez kojih bi funkcionisanje vitalnih funkcija u gradu bilo nezamislivo”, kažu u ovoj službi.
U lokalnoj upravi u Beranama i dalje smatraju da Ministarstvo finan-sija treba da preuzme obavezu izmirivanja kredita koji su, po osno-vu nabavke tri specijalna vozila za spasavanje i gašenje požara, uzeti kod međunarodnih kreditnih institucija, odnosno banaka. Isti-ču da Opština Berane, zbog finansijskih teškoća, nije u mogućnosti da odgovori tim potraživanjima.
„Tačno je da u ovim okolnostima nije moguće registrovati vozila ko-ja su data na korišćenje Službi zaštite i spasavanja. Zato se iskreno nadamo da će Vlada Crne Gore imati sluha da ovaj problem što prije riješi, jer je to od opšteg interesa. Stav Opštine Berane je da Vlada ukupan iznos sredstava po osnovu kredita preuzme na se-be”, smatraju u lokalnoj upravi.
Kako objašnjavaju, Ministarstvo finansija, zajedno s Ministarstvom unutrašnjih poslova, treba da nađe modus kojim će se potraživanja od Opštine Berane za specijalna vozila otpisati, onako kako je to i urađeno i nekim drugim opštinama u Crnoj Gori.
Iz Ministarstva finansija ranije su tvrdili da je Opština Berane svo-jim dopisom od 27. novembra 2008. godine potvrdila saglasnost da prihvata vatrgasna vozila i da će zaključiti ugovor sa Vladom Crne Gore o obavezama vraćanja kredita.
U lokalnoj upravi naglašavaju da raspoloživa dokumentacija ukazu-je da je bivše rukovodstvo (DPS) odbijalo da potpište ugovor s Mi-nistarstvom unutrašnjih poslova i Ministarstvom finansija o proslje-đivanju sredstava kredita namijenjenih za nabavku specijalnih vozi-la za gašenje požara i spasavanje.
Naglašavaju takođe da, pored toga, nigdje nijesu pronašli da je Skupština opštine Berane dala saglasnost za ovo milionsko kredit-no zaduženje.
„U našoj arhivi nigdje nema dokumentacije koja bi obavezivala Op-štinu Berane da vraća prispjele rate kredita. Uostalom, ni lokalni parlament nije dao saglasnost o kreditnom zaduženju što samo po sebi govori da je Vlada na potezu”, poručuju iz beranske lokalne uprave. Oni naglašavaju da se radi o znatnim sredstvima koja jedi-no država može da vrati, kao i da nije prihvatljivo da se u postojećim okolnostima dug svaljuje na Opštinu Berane. Vozila su nabavljena za potrebe Službe zaštite i spasavanja koja je od izuzet-nog značaja i koja iziskuje značajniju pomoć nadležnih državnih or-gana.
Loklane vlasti nemaju ništa protiv toga što su neke druge opštine oslobođene duga po ovom osnovu, samo traže da se i Berane tretira na isti način. Vjerovatno isto tako misle i u drugim gradovima na sjeveru i na primorju gdje vatrogasna vozila koja je Vlada nabavila prije deceniju još nijesu registrovana.
Sa Japancima se tako nešto ne može dogoditi. Njihova preciznost mogla se vidjeti i prilikom posjete ambasadora Đunići Murijame Vatrogasnom domu u Beranama. Svaki detalj u protokolu unaprijed je bio isplaniran. Naravno, i vatrogasno vozilo koje je poklonjeno ovom gradu moralo je prethodno biti uredno registrovano.
Treba li se čuditi što se kod nas stvari i vrijeme ne mjere istim satom kao u Japanu. Satovi kod nas, kao na primjeru specijalizovanih vatrogasnih vozila, kasne samo desetak godina.
Tufik SOFTIĆ