U pitanju je oko stotinu dvadeset stanova za lokalne službenike i namještenike, od čega preko pedeset takozvanih kadrovskih, i deset takozvanih besplatnih koje je u to vrijeme dodijelio ministar prosvjete Slavoljub Migo Stijepović
Kako je obavljena raspodjela kadrovskih stanova u Beranama tokom vladavine Demokratske partije socijalista? Ko je i pod kojim uslovima došao do stanova? Ko ih je dobio besplatno i sa kojim obrazloženjem?
Ta i druga pitanja aktuelizovana su ovih dana kada je u Skupštini Crne Gore zatraženo da se skine oznaka tajnosti sa informacije ko je od državnih službenika dobio stan u Podgorici.
Za razliku od Podgorice, u Beranama se sve zna. Nezvanično. Zvanično još nije izašao spisak kadrova Demokratske partije socijalista iz ovog grada koji su u posljednjem naletu pred gubitak lokalne vlasti ugrabili stambene kvadrate.
Da bi se sve objelodanilo u javnosti, čeka se odgovor Specijalnog tužioca. Ne bi, kažu, bilo u redu da on prvi ne da mišljenje na konstataciju iz redova sadašnje lokalne vlasti, koalicije Zdravo Berane (SNP, DF) i Demokrate, da je raspodjelom stanova u Beranama upravljala organizovana kriminalna grupa.
Materijal do kojeg su došli tokom višemjesečne provjere i interne istrage vođene unutar lokalne samouprave, Komisija za preispitivanje zakonitosti raspodjele stanova za kadrove u Opštini Berane, koju je formirala lokalna skupština, Specijalnom tužiocu je predala još prije skoro četiri godine.
U pitanju je oko stotinu dvadeset stanova za lokalne službenike i namještenike, od čega preko pedeset takozvanih kadrovskih, i deset takozvanih besplatnih koje je u to vrijeme dodijelio ministar prosvjete Slavoljub Migo Stijepović.
Predsjednica mješovite komisije za koja je preispitivala postupak raspodjele stanova odbornica DF Vida Ivanović kaže da su iz Specijalnog tužilaštva tražili da se dokumentacija ovjeri i dopuni, ali da zvanično nemaju informaciju šta se radi u tužilaštvu u ovom predmetu.
„U jednom trenutku, prije dvije godine, zatražili su nam da ovjerimo svu dokumentaciju i da je eventualno dopunimo, što smo i učinili. Od tada ni mau, što bi se reklo. Nemamo povratnu informaciju šta se radi i da li je u toku izviđaj, a valjda je trebalo da nas neko obavijesti“ – kazala je Ivanović.
Ona objašnjava da je je dokumentaciju bilo teško obezbijediti jer je bila zagubljena.
„Devedeset odsto dokumentacije je bilo zavedeno u Opštini, ali je nije bilo u arhivi. Kako smo mi došli do dokumentacije, to nije za priču, ali i dalje ostaje pitanje gdje je bila dokumentacija, odnosno zašto je nema u opštinskoj arhivi“ – pita Ivanović.
Ona objašnjava da je komisijadokazala sa potpunom dokumentacijom da je postupak raspodjele stanova i odluke koje su donesene u vezi sa raspodjelom bili u svakom pogledu nezakoniti. „Opština Berane je uložila oko milion i po eura, dok nemamo podatke o tome koliko će koštati sudski troškovi u postupcima koje četiri radnika vode protiv Opštine zbog nezakonte raspodjele. Fond za stambeno solidarnu izgradnju je zaradio blizu dva miliona eura“ – kaže Ivanović.
Priča oko dodjele kadrovskih stanova u Beranama počela je 2011. godine, nakon što su na prigodnoj svečanosti direktor crnogorskog Fonda za stambeno solidarnu izgradnju Danilo Popović i sada bivši predsjednik opštine Vuka Golubović uručili odabranim „kadrovima“ ključeve u novosagrađenim zgradama.
Prije toga, u julu 2009. godine, Golubović je kao tadašnji predsjednik opštine, donio odluku o rješenju kadrovskih potreba.
U toj odluci je precizirano da su zaposleni koji po osnovu kadrovskih potreba riješe stambeno pitanje dužni da u Opštini Berane ostanu u radnom odnosu najmanje pet godina od dana dobijanja stana. U zvještaju Komisije sada je konstatovano, između ostalog, da su određene osobe u međuvremenu prodale kadrovske stanove kupljene po povoljnim, odnosno subvencionisanim cijenama. Takođe je bilo propisano da pravo na stan ima zaposleni kadar koji nema adekvatan stan, odnosno porodičnu kuću u svojini.
„Stanove su dobijali oni koji imaju i kuće na tri sprata“ – moglo se čuti svojevremeno u lokalnom parlamentu.
Opština Berane je obezbijedila i zemljište za izgradnju tri zgrade sa sto dvadeset stanova, kao i komunalnu insfrastrukturu. Opština se uz to zbog subvencionisanja cijene kadrovskih stanova kreditno zadužila u visini od preko pola miliona eura i to na period od deset godina, sa kamatnom stopom od osam odsto.
Nakon svega toga, stanari jedne od tih zgrada, takozvane Holandske kuće, strahuju da su njihovi stanovi još i pod hipotekom, iako redovno izmiruju kredite na osnovu kojih su ih otkupili. Komisija je, naime, precizno utvrdila da je u to vrijeme Opština Berane ugovor o hipoteci potpisala sa Holandskim investicionim fondom (DIGH) 30. oktobra 2010. godine.
U tom ugovoru je objašnjeno da vrijednost hipoteke iznosi 539.329 eura i da će u slučaju da potraživanja ne budu izmirena u roku hipotekarni povjerilac, odnosno DIGH, pisanim putem obavijestiti dužnika da će pristupiti namirenju potraživanja iz cijene postignute vansudskom prodajom nepokretnosti.
Iz raspoložive dokumentacije se može vidjeti da je Opština Berane 9. decembra 2010. godine, odnosno tri mjeseca nakon ugovora o hipoteci, prava i obaveze iz tog ugovora prenijela na Fond za stambeno solidarnu izgradnju, sa čime su se složili i Holanđani.
Predsjednici Komisije nije jasno zašto su pravljene takve transakcije.
„Postavlja se pitanje zašto je tadašnje opštinsko rukovodstvo svoje vlasništvo nad zgradom Holandska kuća prenijelo na Fond za stembeno solidarnu izgradnju. Zašto se Opština zaduživala kreditno za nešto sa čim ne raspolaže. U krajnjem postavlja se pitanje da li stanari koji redovno izmiruju kreditne obaveze mogu da ostanu bez svojih stanova ako Fond ne izmiri dugovanja prema investitoru iz Holandije. Takođe se postavlja i pitanje gdje je danas Opština Berane kojoj pristižu rate kredita podignutog radi izgradnje Holandske zgrade“ – kaže Ivanović.
Komisija za preispitivanje raspodjele kadrovskih stanova, koju je formirala Skupština opštine iz redova odbornika svih partija, došla je i do saznanja da su Opština Berane i Fond za stambeno solidarni izgradnju početkom sporne 2011. godine, u vrijeme kada su stanovi dijeljeni, potpisali ugovor o novčanom zajmu po osnovu preuzimanja kredita kod DIGH.
Ivanović navodi kako nije bilo dokumentacije da bi se sve ovo dokazalo, i kako se Komisija snalazila na razne načine da dođe do validnih dokumenata.
Predsjednica Komisije tvrdi da je radeći na osjetljivom predmetu dobijala prijetnje.
„ I na posljednjem zasijedanju lokalnog parlmenta sijevale su varnice oko jednog stana koji je morao biti vraćen Opštini, a nije vraćen. Ali mi moramo istjerati na čistac ovu stvar. Za primjer svima i u Beranama i u Crnoj Gori“ – kaže Ivanović.
Ona objašnjava da ih u principu ne zanimaju stanovi namještenika i običnih radnika i službenika, odnosno da ih zanima brojka od preko šezdeset kadrovskih stanova, podijeljenih po povoljnim uslovima ili besplatno.
„Zanima nas, recimo, kako je Migo bio široke ruke, naravno, ne iz svog džepa, onog od sakoa, već iz državnog budžeta“ – kaže Ivanović.
U lokalnoj upravi će čekati još neko vrijeme da se Specijalno tužilaštvo sjeti da im ovaj predmet u fioci kupi prašinu. Ako se oni ne sjete, staviće na uvid javnosti spisak svih koji su stanove dobili na ovaj, kako kažu, kriminalan način, i koji su ih kasnije u određenom broju slučajeva, preprodali.
Za pet i po godina od kada je opozicija preuzela Berane, ni jedan kadar nije dobio stan.
Tufik SOFTIĆ