Privatno preduzeće Šćekić promet blokiralo je nedavno račun Opštine Berane na osnovu mjenice koju je prije tri godine, neposredno prije lokalnih izbora, izdao tadašnji gradonačelnik Vuka Golubović.
U lokalnoj upravi sada strahuju da ovakvih mjenica može biti još i pozivaju Vrhovnog državnog tužioca da ubrza procesuiranje krivičnih prijava koje su protiv bivšeg opštinskog rukovodstva (DPS) predali još u aprilu 2014. godine.
Dok je Golubović najprije tvrdio da nije izdavao mjenice, a potom rekao da to nije ništa u odnosu na ono što je DPS učinio za Berane, iz sadašnje lokalne uprave ističu da raspoloživa dokumentacija do koje su došli jasno pokazuje da je bivši gradonačelnik, suprotno zakonskim propisima, potpisivao mjenice i mjenična ovlašćenja u toku izborne kampanje i da je to dovoljno za specijalno tužilaštvo da postupi po već podnijetim krivičnim prijavama.
,,Potrebno je da se utvrdi kako su i na osnovu čega donošene odluke i sklapani ugovori s pojedinim preduzećima i izvođačima radova, odnosno na osnovu koje zakonske odredbe je bivši predsjednik u ime Opštine Berane ‘prebijao’ određena dugovanja s firmama, od kojih su neke odavno otišle u stečaj”, kažu u lokalnoj upravi u Beranama.
Oni postavljaju pitanje kako su sklapani sumnjivi ugovori o cesijama i kako su izdavane mjenice, i da li je kolegijum kojim je Golubović predsjedavao imao pravo da donosi takve odluke, to jest da li su postojali zakonski uslovi za izdavanje blanko mjenica s potpisom bivšeg predsjednika.
,,To treba hitno utvrditi, tim prije što postoji opravdana sumnja i bojazan da će u narednom periodu Opštini Berane pristizati na naplatu neke nove nepoznate mjenice”, kažu u Opštini Berane.
Lokalna uprava u ovom gradu nedavno je dobila dokument koji ukazuje da je Golubović, u ime Opštine Berane, 13. februara 2014. godine potpisao mjenično ovlašćenje preduzeću Šćekić promet i na taj mu način omogućio da po ugovoru o cesiji od Opštine Berane naplati iznos od 84.584 eura.
Nakon toga ovom preduzeću izdata je bjanko mjenica s potpisom Golubovića kojom je omogućeno privatnom preduzeću Šćekić promet da 7. februara 2017. godine naplati taj iznos, što je prije petnaest dana i učinjeno blokiranjem opštinskog žiro računa.
Iz lokalne uprave tvrde da u spisima i arhivi u Opštini nigdje nije zavedeno da su ovo mjenično ovlašćenje i mjenica uopšte izdati.
,,Tek kada je blokiran žiro račun mi smo saznali da preduzeće Šćekić promet od Opštine Berane potražuje iznos od preko osamdeset hiljada eura, i to na osnovu mjenice, odnosno mjeničnog ovlašćenja. Bili smo frapirani ovakvim saznanjem, jer nigdje u poslovnim knjigama Opštine nema traga o izdavanju mjenice i mjeničnog ovlašćenja, niti ima podataka po kojem je osnovu izdata i koji je rok dospjeća mjenice”, tvrde u beranskoj lokalnoj upravi.
Na mjenici je, kako je utvrđeno, upisan datum 20. mart 2014. godine, što znači da je ona popunjavana desetak dana poslije lokalnih izbora, odnosno neposredno prije nego što je koalicija Zdravo Berane, poslije izborne pobjede, i formalno preuzela vlast u gradu.
,,Posebno je interesantno što je na mjenici upisano da se ovaj novac, koji nije mali, naplati od Opštine Berane tri godine nakon njenog izdavanja”, kažu u Opštini.
Nova lokalna vlast ističe da je sumnjiv način na koji je Opština Berane za vrijeme dok je njom upravljala Demokratska partija socijalista i njeni funkcioneri, donosila odluke kojom se potraživanja preduzeća Hilton Rožaje od 124.300 eura ustupaju preduzeću Šćekić promet.
Vjeruju kako preduzeće Šćekić promet, najvjerovatnije na osnovu tih odluka, sada potražuje i naplaćuje od Opštine Berane iznos od 84.584 eura. Navode da je posebno interesantno to što je Golubović na kolegijumu donosio odluke da se dug prema Hiltonu prenese na preduzeće Šćekić promet, jer je sudski spor po pitanju ovih potraživanja još uvijek u toku.
,,Pronašli smo odluku koja je, kako u njoj piše, 11.2 2014. donesena na osnovu dogovora na kolegijumu tadašnjeg predsjednika Opštine Vuke Golubovića da će Opština obavezu prema Hiltonu Rožaje izmiriti uplatom iznosa od 124.330 eura preduzeću Šćekić promet, po ugovoru o cesiji od 15. 1. 2013. godine. To je urađeno iako je sudski spor koji se vodi sa Hilton Rožaje bio u toku. To znači da je zahvaljujući ovoj nezakonitoj odluci, Opština dovedena u nezavidnu poziciju jer po ovome više preduzeća može od nje da potražuje jedan te isti dug”, ističu iz loklane uprave u Beranama.
Da u ovom slučaju postoji mogućnost da dva preduzeća po istom osnovu naplaćuju dug od Opštine Berane, upozoreno je i u izvještaju nezavisne revizije koja je pretresala poslovanje lokalne uprave nakon što je to zatražila nova lokalna vlast.
,,Uvidom u Ugovor o cesiji konstatujemo da su isti, kao ugovorne strane, potpisali Opština Berane, Integral inžinjering Podgorica i Šćekić promet Berane, pri čemu se Hilton Rožaje ne pojavljuje kao ugovorna strana saglasna da je ovom cesijom izmiren dug prema njemu, kako inače glasi odluka kolegijuma. Na ovaj način, postoji rizik da Hilton naplati svoje potraživanje po cesiji iz 2009. godine u iznosu od 124.330 eura i da po istoj obavezi Opštine i Šćekić promet naplati dug po cesiji iz 2013. godine. Šćekić promet je u 2014. godini već naplatio dio duga u iznosu od 30.000 eura”, navodi se u izvještaju nezavisnog revizora.
Izvršni direktor preduzeća Šćekić promet Stojan Šćekić potvrdio je da je od Opštine Berane u periodu kad se na njenom čelu nalazio Vuka Golubović dobio mjenično ovlašćenje i mjenicu na osnovu koje namjerava da naplati dug od 84.584 eura. On je kazao da za poslove koje je odrađivao ima svu neophodnu dokumentaciju i da smatra da u cijeloj priči, što se njega tiče, nema ničeg spornog.
Opština Berane je krivičnu prijavu protiv bivšeg gradonačelnika Vuke Golubovića „i drugih zbog krivičnog djela stvaranje kriminalne organizacije”, kao i zbog krivičnih djela „zlupotreba službenog položaja” i „nesavjestan rad u službi” podnijela još u aprilu 2014. godine.
Novi predsjednik opštine Dragoslav Šćekić tada je saopštio da se od preuzimanja lokalne vlasti uvidom u stanje i obaveze Opštine došlo do sigurnih podataka da je dug Opštine preko petnaest miliona eura, i da to nije konačna cifra.
Kako se tvrdi, krivične prijave protiv bivšeg predsjednika i njegovog brata, kao i povezanih osoba i privrednih subjekata podnesene su i „zbog toga što su u prethodnom periodu više od trista hiljada potrošili u predizbornoj kampanji za radove u mjesnim zajednicama bez raspisanih tendera i ugovora”.
Navedeni su i brojni primjeri nenamjenskog trošenja novca, među kojima i sredstava uslovnih dotacija Evropske unije, zatim novca koji je bio namijenjen Regionalnom biznis centru i sredstava Fonda PIO za rješavanje stambenih problema i pitanja penzionera.
Specijalno tužilaštvo ni poslije tri godine ne saopštava povratnu informaciju, i pored toga što sumnjivi računi i mjenice i dalje pristižu.
Tufik SOFTIĆ