Istražujući jednu od beranskih priča o korupciji, Monitor je nedavno tražio određene informacije u opštinskoj Direkciji za imovinu. Priča je bila obična, o izmjenama detaljnih urbanističkih planova, na osnovu čega su vršene promjene vlasništva na gradskom građevinskom zeljištu, odnosno gradsko zemljište prebacivano na privatna lica i firme.
Službenik u Direkciji pokušavao je da nađe dokument, a onda je bez imalo šale kazao kako ne bi bilo loše da pitamo jednog lokalnog biznismena.
„Taj je svojevremeno u ovoj kancelariji proveo dosta vremena. Ja sam ovdje od promjene vlasti, već tri godine, a on sasvim sigurno bolje od mene zna raspored fascikli i dokumenata na policama u ovoj prostoriji”, kazao je taj opštinski činovnik.
Bilo je poražavajuće saznanje da su lokalni tajkuni i biznismeni u posjedu znatnog broja dokumenata kojima je trebalo da bude mjesto u opštinskoj arhivi.
Bio je to istovremeno i odgovor na pitanje gdje je nestao dio arhive Opštine Berane, i kako to da u toj arhivi nema tragova mnogim računima koji stižu na naplatu čak i tri godine poslije promjene vlasti u ovom gradu.
Ime ovog biznismenima nalazi se među pet svjedoka koji moraju biti saslušani do zaključenja obog broja Monitora, a u javnosti se spekuliše kako je upravo s njim pravljen dogovor da eventualno bude svjedok saradnik u procesu protiv Vuke Golubovića, njegovog brata Milana i još tri kompanjona.
Bivši gradonačelnik Berana sumnjiči se da je, između ostalog, preko Agencije za izgradnju grada, na čijem čelu je bio njegov brat, kao i službenika beranskog Katastra, na sebe i neke druge osobe i firme prebacio desetine hiljada kvadrata gradskog građevinskog zemljišta.
On je u utorak ujutru uhapšen u svom stanu, dok je njegov brat uhapšen u selu Buče u porodičnoj kući Golubovića. Policija je na kućna vrata zakucala i dvojici bivših načelnika beranskog Katastra, Darku Mališiću i Momčilu Saičiću, kao i vlasniku jedne geodetske agencije Vučeti Mališiću.
Svi oni uhapšeni su po nalogu specijalnog državnog tužioca, po krivičnim prijavama koje je nakon preuzimanja vlasti u ovom gradu podnio aktuelni gradonačelnik Dragoslav Šćekić još prije tri godine.
Pored ostalog što mu se stavlja na teret, bivši predsjednik Opštine sumnjiči se da je nezakonito preveo na sebe četrdeset pet ari opštinskog zemljišta u katastarskoj opštini Lužac, u dijelu koji se nalazi u neposrednoj blizini puta Berane – Lubnice, u vrijeme kada je kompanija Bemaks gradila taj put, a rješenje o tome potpisao je tadašnji v.d. direktora beranskog Katastra Momčilo Saičić.
Golubović je prisvojio dio opštinske parcele 1139 iz lista nepokretnosti 31 Katastarska opština Lužac, površine 4.543 kvadrata. On je pri tome prikazao da je tu zemlju kupio od privatnih lica po osnovu takozvanog ništavog ugovora o kupoprodaji.
„Taj ugovor nije ovjeren ni kod suda ni kod notara. Ovjeren je u lokalnoj upravi koja nije nadležna da ovjerava ugovore o prometu nepokretnosti, a ovjeru je potpisao Golubović”, objasnio je Monitoru sagovornik iz lokalne uprave.
Prema njegovim riječima i tome što se vidi iz dokumenata u koje je Monitor imao uvid, Golubović je zahtjev za upis ove parcele na svoje ime podnio nekoliko dana prije nego što je predao mandat budućem gradonačelniku.
„Na zahtjevu za upis je datum 31. mart 2014. To je nakon lokalnih izbora koje je DPS u Beranama izgubio. Uprava za nekretnine je usvojila taj zahtjev desetak dana kasnije, odnosno 10. aprila 2014. godine”, kazao je taj opštinski činovnik.
Upravni sud je kasnije oteto zemljište vratio u državno vlasništvo, ali to ne umanjuje krivicu zbog počinjenog krivičnog djela.
Nakon što je preuzela vlast u Beranama, koalicija Zdravo Berane, koju čine Socijalistička narodna partija i Demokratski front predala je više krivičnih prijava Specijalnom državnom tužilaštvu protiv Golubovića i drugih osoba i firmi povezanih s njim zbog zlouptrebe službenog položaja.
Krivične prijave koje je Opština Berane predala Specijalnom tužilaštvu širokog su spektra, od zloupotrebe planske dokumentacije, prebacivanja državne imovine na pojedince ili firme do finansijskih malverzacija.
Za razliku od slučaja Vuke Golubovića, kome je bivši načelnik Katastra Momčilo Saičić omogućio da prisvoji zemljište, drugi primjeri ukazuju na moguću spregu lokalnih tajkuna i Opštine. Opština im je pod povoljnim uslovima omogućavala da dođu do jeftinih parcela, na kojima bi pravili zgrade. Zemlja oduzeta restitucijom od građana takođe je na sumnjivim tenderima ustupana vlasnicima građevinskifh firmi, koji su se zatim revanširali stambenim kvadratima ili građevinskim zemljištem lošijeg kvaliteta.
Pored Saičića, u dokumentima koje je tri godine pregledalo tužilaštvo, svuda se spomisnje i ime njegovog prethodnika Darka Mališića, koga je direktor Uprave za nekretnine smijenio.
Razmjere pljačke u Beranama su, prema riječima sagovornika Monitora iz lokalne uprave, skoro nesagledive, ali je ono čemu se ušlo u trag dovoljno da hapšenje ne predstavlja iznenađenje.
„Mi smo uspjeli da dođemo do jednog broja dokumenata kojima su potkrijepljene krivične prijave. To nije malo i o tome bi se mogli pisati feljtoni. Ovo s politikom nema veze. Ovo je organizovani kriminal. Toliko opštinskog zemljišta je otuđeno, da se sjutra ukaže potreba da se gradi, recimo, novi dječji vrtić, Opština ne bi znala gdje da ga smjesti”, kazao je taj sagovornik.
Predsjednik Opštine Berane Dragoslav Šćekić nakon preuzimanja vlasti skrenuo je pažnju javnosti i tužilaštva da su njegovi prethodnici zloupotrebljavali državne resurse i za podmićivanje birača.
Opština je podnijela krivične prijave protiv bivšeg predsjednika i njegovog brata Milana, koji je bio direktor Agencije za investicije i razvoj, kao i povezanih lica, privrednih subjekata između ostalog i „zbog toga što su u prethodnom periodu više od trista hiljada potrošili u predizbornoj kampanji za radove u mjesnim zajednicama bez raspisanih tendera i ugovora”.
Na pres konferenciji su tada navedeni brojni primjeri nenamjenskog trošenja novca, među kojima i sredstava uslovnih dotacija EU, zatim novca koji je bio namijenjen Regionalnom biznis centru i sredstava Fonda PIO za rješavanje stambenih problema penzionera.
Aktuelna beranska vlast više je puta pozivala Specijalno državno tužilaštvo da postupi po tim prijavama, a posljednji put to su uradili prije mjesec dana kada im je na naplatu stigla mjenica od jednog privatnog preduzeća koju je Golubović potpisao neposredno prije predaje vlasti, o čemu je Monitor nedavno pisao. Iz Opštine su tada upozorili da neprestano stižu računi za koje u opštinskoj dokumentaciji nema nikakvih tragova.
Opština Berane tri godine nije imala povratnu informaciju o tome šta se povodom krivičnih prijava radi. U trenutku kada se već pomislilo kako od svega neće biti ništa, konačno su uslijedila hapšenja.
Iz Demokratske partije socijalista saopštili su kako ne žele da se miješaju u rad državnih institucija, niti da komentarišu pravosudne postupke, ali da se nadaju da će njihovi članovi dokazati svoju nevinost. Za predsjednika Vlade Duška Markovića činjenica da je u pitanju četvrti predsjednik Opštine iz DPS-a koji je procesuiran znači da državne institucije rade slobodno i bez uticaja, odnosno da ne poznaju pripadnost partiji već samo one koji rade ili ne rade u skladu sa zakonom.
Aktuelni predsjendik Opštine Berane Dragoslav Šćekić upozorava da brojne zloupotrebe u Beranama prethodne (DPS) vlasti i danas otežavaju funkcionisanje lokalne samoprave i izražava očekivanje da tužilaštvo neće stati na ovome.
Tufik SOFTIĆ