Skupština opštine Berane dala je saglasnost opštinskom preduzeću „Benergo“ za kreditno zaduženje za igradnju ekološke elektrane. Odbornici DPS –a su bili uzdržani. Plaše se zaduženja Opštine. Odbornica – u Beranama vladajuće kaolicije Zdravo Berane – Vida Ivanović ih je podsjetila da su tajkuni izgradili veliki broj malih elektrana koje su građanima samo pravile štetu. Ova elektrana neće praviti štetu a građani će dobiti struju
Opština Berane će do kraja godine završiti i pustiti u rad svoju malu hidroelektranu Miolje polje, koja će u dobroj mjeri podmiriti električnom energijom potrebe lokalne uprave, a pri tome neće praviti nikakve ekološke štete.
Na posljednjoj sjednici Skupštine opštine Berane data je saglasnost opštinskom preduzeću Benergo za kreditno zaduženje. Odbornici Demokratske partije socijalista, koji su u ovom gradu opozicija, bili su uzdržani. Oni su zabrinuti da li će Benergo moći da vraća kredit i da li će neopravdano zadužiti Opštinu Berane.
Odbornicu vladajuće kaolicije Zdravo Berane Vidu Ivanović takav stav čudi. „Ovo je podrška za prvu ekološku hidrolektranu u Crnoj Gori i podrška za finansijsko punjenje budžeta Opštine“ – kazala je Ivanović. Ona je podsjetila: „Tajkuni su do sada u Crnoj Gori prihodovali dvadeset sedam miliona eura od malih elektrana, a država je prihodovala svega pola miliona. Sada vidite kakvu je korist država imala i ima od tih elektrana koje se grade uglavnom u našim krajevima, na sjeveru Crne Gore, a kojima je uništena priroda“.
Direktor Benerga Radomir Mihajlović objašnjava da se mala elektrana Miolje polje gradi na takozvanoj prekidnoj komori gradskog vodovoda sa Merića vrela. „Mi smo već u fazi završetka mašinske kućice, i ja se nadam da će, ako nas vrijeme bude služilo, struja iz ove opštinske male hidrocentrale početi da teče krajam decembra, početkom januara“ – kaže Mihajlović. On objašnjava da će snaga ove hidrioelektrane biti oko trista kilovata na sat što po trenutnim tržišnim cijenama znači da će godišnjem proizvoditi struje u vrijednosti od oko dvjesta pedeset hiljada eura.
„Regulativa je takva da mi tu struju ne možemo direktno koristiti, već je predavati u sistem i prodavati. Ali, za novac koji ovo opštinsko preduzeće bude dobijalo prodajom struje samo iz ove mini elektrane, mogu se pokriti svi troškovi za potrebe gradske rasvjete. Koliko je meni poznato, to je nekih pedeset kilometara rasvjete i to su veliki troškovi za Opštinu Berane“ – kaže Mihajlović.
Planira se izgradnja još jedne mini elektrane na kaludarsko-rženičkom vodovodu, za koju je već dobijena saglasnost, dok su u fazi idejne razrade izgradnja mini elektrana na još nekim vodovodima.
„To je tehnički sve jednostavno, a nema ni riječi o narušavanju ekološkog ambijenta i prirode“ – tvrdi Mihajlović.
On vjeruje da će nekoliko takvih mini hidroeltrana u skorijoj budućnosti, donostiti Opštini Berane prihod za pokrivanje utroška struje svih opštinskih institucija, posebno sportskog kompleksa, sa fubalskim stadionom i sportskom halom, kao najvećim potrošačima.
“Kakav je odnos dijela državnih vlasti prema Beranama vidi se i po tome što tek poslije četiri godine počinjemo da gradimo mini hidroelektranu, a da je osnovni element zaustavljanja realizacije tog projekta administracija, između ostalih Ministarstvo ekonomije, koje umjesto da pruži doprinos razvoju ekonomije, stvaranju novih vrijednosti, otvaranju novih radnih mjesta, korištenju obnovljivih izvora energije, koči projekat, ili je to jednostavno želja da se projekat prepusti privatnim firmama ili ‘posebnim partnerima’, izjavio je predsjednik opštine Berane Dragoslav Šćekić za Večernje novosti. “Mi nismo za tu, već za varijantu opštinskog, odnosno državnog preduzeća, koje će praviti prihod za Opštinu Berane, koji će biti usmjeren za nove projekte, u godišnjem iznosu od nekoliko stotina hiljada evra” – rekao je Šćekić. On je istakao da ima i dobre saradnje sa pojedinim ministrima u Vladi Crne Gore, a test će biti i odlučivanje o zahtjevima ove Opštine za gradnju novih mini hidroelektrana.
Ideju za izgradnju male hidrocentrale na gradskom vodovodu u Beranama opoziciona vlast je u periodu od 2002. do 2006. godine kandidovala kod međunarodnih donatora. Taj projekat je odobren.
Te godine DPS je preuzeo lokalnu vlast u Beranama, i odustala od gradnje male hidrolektrane. Stranci su, da bi novac koji je već bio opredijeljen, bio utrošen upitali šta je najneophodnije, i tada je napravljeno centralno grijanje na struju u zgradi Opštine Berane.
U Beranama je već u jesen naredne godine pod vlašću DPS-a, osnovano preduzeće Hidoenergija Montenegro. Biznismen Oleg Obradović došao je u zavičaj preko kompanije Hamera Capital napravio dogovor sa tri opštine na sjeveroistoku Crne Gore o davanju koncesija za izgradnju malih hidrolektrana na njihovim teritorijama, ponudivši im za uzvrat dio akcija u zajedničkoj firmi.
Odluka o upisu udjela Opštine Berane u doo Hidroenergija Montenegro donijeta je u lokalnom parlamentu krajem oktobra 2007. U njoj je definisano da će ova Opština kao svoj osnivački ulog unijeti „nenovčana sredstva u iznosu od 5.023 eura shodno procjeni ovlašćenog procjenjivača“ i na osnovu ovog uloga postati vlasnik 3,33 procenta kapitala novoosnovane firme.
Tom odlukom je definisano i da sjedište firme bude u Beranama, sa osnovnom djelatnošću „izgradnja objekata za proizvodnju i distribuciju električne energije“.
„Privrednim društvom upravljeće Odbor direktora od sedam članova, u čijem sastavu će biti i predsjednik opštine Berane. Raspodjela dobiti vršiće se po procentualnom učešću u vlasništvu. Opštine će svoj dio od deset procenata od opredijeljene dobiti za fiskalnu godinu za koju se odluka donosi, dijeliti među sobom u zavisnosti od količine proizvedene i prodate električne energije sa teritorije pojedinačne opštine“ – navedeno je u toj odluci.
U njoj je decidno stajalo da se za sprovođenje odluke i potpisivanje potrebne dokumentacije ovlašćuje predsjednik opštine Berane koji je trebalo da bude i jedan od članova Odbora direktora.
Dva mjeseca ranije potpisan je protokol o saradnji sa kompanijom Hamerom Capital, kojim su definisane prava i obaveze potpisinika.
Sve bi to bilo u redu, da zatim nije objelodanjeno da u Centralnom registru privrednih subjekata Opština Berane, kao ni opštine Andrijevica i Plav, nikada nijesu upisane kao vlasnici Hidroenergije Montenegro.
Šta se kasnije dešavalo, tice mu ga znale. Promjenama u Centralnom registru se više ni broja ne zna, ali se zna da su na kraju kao vlasnici Hiodroenergije Montenegro ostali Oleg Obradović sa četrdeset odsto procenata i preduzetnici Ranko Ubović i Aleksandar Mijajlović, čija se imena vežu za kompaniju Bemaks.
Hidronergija Montenegro je izgradila značajna broj malih elektrana na području beranske opštine, iz kojih su, prema nekim računicama, već zaradili oko pet miliona eura, dok je lokalna uprava u Beranama, u čijem je parlamentu osnovano ovo preduzeće, ostala bez ikakve dobiti od tih hidrocentrala.
Poslije odlaska DPS-a u opoziciju, nova vlast, koju čine kolicija Zdravo Berane (SNP-DF) i Demokrate, inicirala je formiranje novog preduzeća za proizvodnju i distribuciju struje koje bi bilo u potpunosti opštinsko, a ne tajkunsko. Formiran je Benergo, i sada sa nestrpljenjem očekuje da iz prve hirocentrale na Mioljem polju poteče struja. Zatim u selu Donja Ržanica, pa u Dapsićima. Sve to na postojećim cjevovodima gradskog i seoskih vodovoda. Bez štete za prirodnu okolinu, a od koristi za narod.
Tufik SOFTIĆ