Buka i prašina u centru Berana otkrivaju crnu ekološku tačku zbog koje je, između ostalog, ovaj grad, zajedno s Bijelim Poljem i Pljevljima svrstan u sjevernu kritičnu zonu u pogledu zaštite životne sredine.
Stanovnici beranskog naselja Obala pričaju kako se vjerovatno nigdje u razvijenom svijetu ne može vidjeti ovakav primjer nemara prema ljudima i prirodi u srcu grada.
„Ova betonjerka, ili kako je narod naziva separacija, nalazi nam se pod prozorima. Niti možemo spavati od buke, niti ljeti otvoriti prozore od cementne i druge opasne prašine. I za to kao da nikoga nije briga. Privatnog vlasnika ponajmanje”, kažu mještani velikog naselja, na samo par stotina metara od centra grada.
Separacija je na ovoj upitnoj lokaciji svojevremeno napravljena kada je bilo znatno manje kuća i kao privremeno rješenje za ispomoć tadašnjem državnom građevinskom preduzeću.
Niko ni tada nije mogao pretpostaviti da će opstati decenijama, a pogotovu sada, poslije privatizacije ove kompanije i sporova koji se vode zbog zemljišta na kojem se nalazi.
Uzalud mještani pišu peticije i protestuju. Uzalud odbornici postavljaju pitanja u lokalnom parlamentu. Da li će biti uzaludna i inicijativa koju ponovo ovih dana za hitno izmještanje pogona separacije iz centra grada na neku drugu lokaciju, kojih pored Lima ima mnogo, pokreće gradska Mjesna zajednica Park, ostaje da se vidi.
Savjet ove mjesne zajednice donio je ranije odluku na osnovu koje je od nadležnih opštinskih i državnih organa zatražio da preduzme mjere za uklanjanje separacije iz Obalskog naselja. Oni podsjećaju da je odluka proistekla iz konstantnih upozorenja građana koji godinama ukazuju da im separacija zadaje ozbiljne probleme.
Iz Savjeta mjesne zajednice Park ističu da je neshvatljivo to što niko do sada od nadležnih državnih institucija nije preduzeo nikakve mjere za uklanjanje opasnog zagađivača iz centra grada.
Pričaju da ugroženo stanovništvo nema više vremena za čekanje i da je krajnji momenat da nadležne inspekcije zabrane rad betonjerke koja, bez ikakve sumnje, negativno utiče na životnu sredinu.
„Već dugi niz godina stanovnici Obalskog naselja ukazuju da su separacija šljunka i betonjerka, smješteni u neposrednoj blizini njihovih kuća, štetne za čitavu okolinu. Oni su upozoravali da se pored ogromne buke sa separacije širi velika prašina koja zagađuje čitavi prostor u ovom dijelu grada. Zato smo prije dvije godine odlučili da od nadležnih opštinskih i državnih organa zatražimo da preduzmu konkretne korake za njeno uklanjanje, jer to postrojenje radi suprotno ekološkim pravilima, kao i odredbama Zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini”, kaže predsjednik Mjesne zajednice Park Petar Labudović.
On tvrdi da separacija i dalje nesmetano radi, iako se pouzdano zna da za to nema dozvolu.
„Zato ponovo tražimo da nadležni naš zahtjev ozbiljnije uzmu u razmatranje i da hitno nalože da se separacija izmjesti na neku drugu lokaciju”, naglašava Labudović.
Prema njegovim riječima, zbog separacije život u ovom dijelu grada postao je nepodnošljiv.
„Mašine na separaciji prave toliku buku da je to za mještane naselja i prvih kuća od koje je dijeli samo ulica širine tri metra, postalo neizdrživo. Da stvar bude još teža, separacija nije ograđena tako da su brojni prolaznici izloženi konstantnim opasnostima. Naročitu opasnost predstavlja cementna prašina koja se širi na sve strane. Znamo da je separacija u privatnom vlasništvu i da je to limitirajući faktor da Opština reaguje, ali opravdano pitamo dokle će državni inspekcijski organi da tolerišu i prećutkuju bahatost privilegovanih pojedinaca koji ostvaruju profit na štetu građana”, pita predsjednik gradske MZ Park.
Opštinski resorni sekretar i član Savjeta ove mjesne zajednice Marko Lalević upozorava da su u Obalskom naselju naročito ugrožena djeca.
„Niko od nas ne insistira da se separacija zatvori. Mi samo tražimo da se ona izmjesti iz gradskog jezgra i postavi tamo gdje neće nikome smetati, jer svima je jasno da njoj ovdje nije mjesto. Dovoljno je reći da se separacija naslanja na dvorište osnovne škole Vukašin Radunović i na obilaznicu pored Lima koja je postala glavno beransko šetalište”, kaže Lalević.
Mještani Obalskog naselja ističu da je krajnje vrijeme da nadležne službe na početku obilaznice pored Lima postave saobraćajni znak kojim će se zabranjivati kretanje teškim kamionima.
„Sa separacije svakodnevno odlaze teški kamioni natovareni različitim materijalima. Oni se kreću obilaznicom, iako ona zbog tehničkog rješenja, odnosno zbog male širine, ne pruža mogućnost bezbjednog saobraćaja. Pored toga, na ovom potezu tokom cijelog dana, pa i noću, imamo veliki broj rekreativaca. Zato, zbog bezbjedonosnih razloga, od nadležnih službi tražimo da postave saobraćajnu signalizaciju kojom se na obilaznici zabranjuje kretanje teškim kamionima. Postavljanjem takve signalizacije blokiraće se i rad separacije”, smatraju mještani Obalskog naselja.
Iz Savjeta mjesne zajednice Park podsjetili su da se pitanje uklanjanja separacije našlo i kod specijalnog tužioca.
Monitor je pisao kako je Beranac Ramiz Mujović, koji već tri decenije živi i radi u Sarajevu, podnio krivične prijeve protiv bivšeg predsjednika Opštine Berane Vuke Golubovića, bivšeg načelnika Katastra u ovom gradu Darka Mališića, biznismena Žarka Barjaktarovića i NN lica, zbog toga što su, kako tvrdi, bez osnova preknjižili osamdeset ari zemljišta s njegove pokojne majke.
Prema onome što Mujović tvrdi, ovi ljudi su u vrijeme izgradnje takozvane zaobilaznice zemljište koje je pripadalo njegovoj porodici na prostoru velikog dijela sadašnje separacije prenijeli i upisali na ime Žarka Barjaktarovića, nakon čega je ovaj biznismen dio zemljišta ustupio Opštini za igradnju zaobilaznice, a zauzvrat dobio parcelu na drugoj atraktivnoj lokaciji u gradu.
On tvrdi da sve o čemu govori ima dokumentovano, odnosno da ima posjedovne listove koji pokazuju da je zemljište bilo u vlasništvu njegove porodice kada je izvršena misteriozna transakcija u trouglu Opština – Katastar – biznismen Barjaktarović.
Mujović je ispričao da u Upravi za nekretnine nema nikakvog traga o tome na koji način su lica protiv kojih je podnio krivične prijave isknjižila njegovu pokojnu majku Hankiju Muratović. Prema njegovim riječima, vrijednost zemljišta koje je njegovoj porodici oteto u ovoj najužoj gradskoj zoni, iznosi skoro milion eura.
Separacija, tako, osim što bruji i diže cementnu prašinu, širi i smrad teške korupcije. Betonjerka u srcu Berana idealan je test za državu kada se radi o poglavlju vladavine prava, i onome što će ubrzo uslijediti, poglavlju zaštite životne sredine.
Tufik SOFTIĆ