Povežite se sa nama

Izdvojeno

BEOGRAD I MI: Naopaka politika

Objavljeno prije

na

Ćutanje crnogorskih vlasti nastavilo se i nakon što su iz Beograda krajem ove sedmice  stigle slike  koje neodoljivo podsjećaju na slike Srbije devedesetih, iz vremena Slobodana Miloševića. Ali bogami i Crne Gore  Mila Đukanovića.  Stajanje Mandića rame uz rame pored Aleksandra Vučića u izbornom štabu , ostalo je tako , kao jedina slika koju je ovdašnja parlamentarna većina uputila na dešavanja u Beogradu

 

„Neki mediji nastavljaju sa naopakom politikom“, ocijenio je predsjednik parlamenta Andrija Mandić u emisiji Argumenti na RTCG krajem prethodne sedmice, komentarišući svoje prisustvo u izbornom štabu Aleksandra Vučića i kritike na njegov račun tim povodom. Dobro je primijetio predsjednik crnogorskog parlamenta, kritike su bile uglavnom – medijske.  Osim što je premalo reakcija iz aktuelne vlasti stiglo na račun Mandićevog prisustva u izbornom štabu partije na vlasti u drugoj državi,  gotovo nijedna nije upućena zbog činjenice da je Mandić stajao  rame uz rame uz predsjednika države kog optužuju za izborne krađe, policijsku brutalnost, zlupotrebu resursa.. Mandić je u intervjuu na RTCG  ponovio da je podržao prijatelja u Beogradu, ali i da „ SNS i NSD funkcionišu kao sestrinske partije”.

Ćutanje crnogorske vlasti nastavljeno je i nakon što su iz Beograda krajem ove sedmice  stigle slike Srbije koja neodoljivo podsjećaju na slike Srbije devedesetih, iz vremena Slobodana Miloševića. A bogami i Crne Gore  Mila Đukanovića.  A čiji je kreator dugogodišnji vođa Srbije i Mandićeve sestrinske partije, Aleksandar Vučić.  Stajanje Mandića rame uz rame pored Aleksandra Vučića u izbornom štabu, ostalo je tako, kao jedina slika je koju ovdašnja parlamentarna većina uputila na dešavanja u Beogradu.

Protesti koje je organizovala opozicija ispred beogradske skupštine zbog izborne krađe, u nedjelju 24. decembra, završeni su  policijskom brutalnošću. Hapšenjem 27 osoba, koje su potom osumnjičene za izvršenje krivičnih djela – pozivanje na nasilnu promjenu ustavnog uređenja i nasilničko ponašanje.

Policijska akcija pokrenuta je nakon što su na zgradi beogradske skupštine polomljena stakla tokom pokušaja predstavnika opozicije da uđu u parlament, što je je Vučićeva vlast okarakterisala pokušajem „državnog udara“. Opozicija tvrdi da je te incidente izrežirala upravo vlast Aleksandra Vučića.  Koalicija Srbija protiv nasilja (SPN) saopštila je da su incidente na protestu opozicije u Beogradu u nedelju pravili “huligani koje je poslala vlast”.

Komitet pravnika za ljudska prava Yucom saopštio je da je policija sprovela nasilje prema građanima na protestu 24. decembra ispred zgrade Skupštine Beograda, te da je nesrazmjerno koristila sredstva prinude. “Ovakvim postupanjem krše se osnovna prava građana na slobodu i bezbednost, ali i pravo na javno okupljanje”, navodi se u saopštenju. Ta organizacija navela je da nasilje policije dokazuju i snimci na kojima se vidi da po nekoliko policajaca palicama tuče građane koji su protestovali, te da se radi o prekomjernoj upotrebi sile.

Protesti u Srbiji se nastavljaju, u organizaciji Srbije protiv nasilja, studenata te Proglasa, koji je protest najavio za subotu, 30 decembar.

Vučić, po autokratskim oprobanim receptima,  optužuje Zapad da pokušava da destabilizuje Srbiju, odbacujući, pri tom, izvještaje međunarodnih posmatrača o izbornim zloupotrebama.  OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) dan poslije glasanja 17. decembra saopštila je da su izbore obilježile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsjednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.

Dan nakon sukoba ispred Skupštine,  uslijedio je susret Vučića i ruskog ambasadora Bocan Harčenko. „Opozicija je počela proteste, koji su podržani spolja. Vučić je pričao o tome, ne mogu o detaljima, jer su poverljive informacije. Ali on ima neoborive dokaze da je podstrekavanje nereda stiglo sa Zapada“, saopštio je Harčenko nakon susreta.

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je 24. decembra da je ruska bezbednosna služba “dostavljala podatke” o mogućim incidentima na protestu u Beogradu, i zahvalila im se.

“Evropske političke snage bi morale ozbiljnije da sagledaju sve političke poruke koje dolaze iz Beograda. To je važno zbog budućeg odnosa sa Srbijom. Znam da među državama članicama EU postoje različita stanovišta oko toga, ali mislim veoma je jasno šta se sada u Srbiji događa, a sad je Brisel na potezu”, prokomentarisao je poruke srpskih vlasti europoslanik Klemen Grošelj, koji je bio šef posmatračke misije Evropskog parlamenta (EP) na srpskim izborima. Grošelj je, komentarišući proteste ispred Skupštine grada Beograda, rekao da mu je jasno da je bilo “ubačenih elemenata” i da je na djelu pokušaja skretanja priče sa izbora na priču o navodnoj destabilizaciji države.

Evropska unija (EU)  je nakon protesta poručila  vlastima Srbije da treba da se pozabave žalbama koje se odnose na nepravilnosti izbornog procesa.  Za Vučića je, međutim, stvar jasna. On je ove sedmice ocijenio da  će Republička izborna komisija (RIK) obaviti svoj posao i proglasiti konačne rezultate: „Tokom januara idemo u konstituisanje Skupštine i to je to. Nema tu ništa sporno, niti neke velike filozofije”, poručio je.

I dok Vučić opušteno jede jabuke pred tamošnjom javnošću i glumi ležernost, ruski  ambsador širi zabrinutost  za novu moguću eskalaciju nasilja. On je ove sedmice najavio  kao “veoma opasan period prednovogodišnje i novogodišnje praznike”, odnosno vrijeme kada su zakazani novi protesti u Beogradu.   “Ova situacija bi mogla da se iskoristi za neke aktivnije proteste, može se (iskoristiti) za povratak nasilju. Tako da je situacija veoma krhka”, saopštio je Harčenko .

Analize ruskog ambasadora istovremeno su  jedna od rijetkih vijesti koju prenosi crnogorski portal Borba, za koji se smatra da je blizak bivšem Demokratskom frontu Andrije Mandića. Tu su i tekstovi diskreditacije člana  Socijaldemokratske partije Austrije i Evropskog parlamenta Andreas Šidera, koji je ocijenio da je  neophodna snažnija reakcija EU poslije svega što je viđeno u Beogradu i koji je ocijenio da  izbore  kao u Srbiji “nije nigdje vidio”.  Kao i svi ostali saržaji na ovu temu po ugledu na beogradske tabloide pod kontrolom Vučića. To je valjda taj medijski pristup po Mandićevom ukusu.

Ostali ni riječ. Milojko Spajić nastavlja da ćuti na ovu temu, dok Mandić najavljuje brzu rekonstrukciju Vlade i ulazak njegovih ministara u nju koji će, kako je kazao, izgraditi odnose sa Srbijom kakve zasužuju Crna Gora i Srbija.

“Za nekolika mjeseca nakon Nove godine trebalo bi da uslijedi rekonstrukcija Vlade, vrlo su precizno određena ministarstva koja treba da dobije ZBCG. Očekujem da će naši ministri kada preuzmu dužnost nastaviti da rade ovaj posao koji mi radimo već godinama, ali ne kao opozicija nego kao vlast, da obezbijedimo potpunu stabilnost u Crnoj Gori a potom da izgradimo odnose sa Srbijom kakve zaslužuje i Crna Gora i Srbija”, saopštio je Mandić.

Crnogorski građani na izborima rekli su ne jednom autokrati po Vučićevom liku. Zaslužuju vlast koja će graditi dobre odnose u regionu, ne plješćući autokratama.

Milena PEROVIĆ

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo