Ćutanje crnogorskih vlasti nastavilo se i nakon što su iz Beograda krajem ove sedmice stigle slike koje neodoljivo podsjećaju na slike Srbije devedesetih, iz vremena Slobodana Miloševića. Ali bogami i Crne Gore Mila Đukanovića. Stajanje Mandića rame uz rame pored Aleksandra Vučića u izbornom štabu , ostalo je tako , kao jedina slika koju je ovdašnja parlamentarna većina uputila na dešavanja u Beogradu
„Neki mediji nastavljaju sa naopakom politikom“, ocijenio je predsjednik parlamenta Andrija Mandić u emisiji Argumenti na RTCG krajem prethodne sedmice, komentarišući svoje prisustvo u izbornom štabu Aleksandra Vučića i kritike na njegov račun tim povodom. Dobro je primijetio predsjednik crnogorskog parlamenta, kritike su bile uglavnom – medijske. Osim što je premalo reakcija iz aktuelne vlasti stiglo na račun Mandićevog prisustva u izbornom štabu partije na vlasti u drugoj državi, gotovo nijedna nije upućena zbog činjenice da je Mandić stajao rame uz rame uz predsjednika države kog optužuju za izborne krađe, policijsku brutalnost, zlupotrebu resursa.. Mandić je u intervjuu na RTCG ponovio da je podržao prijatelja u Beogradu, ali i da „ SNS i NSD funkcionišu kao sestrinske partije”.
Ćutanje crnogorske vlasti nastavljeno je i nakon što su iz Beograda krajem ove sedmice stigle slike Srbije koja neodoljivo podsjećaju na slike Srbije devedesetih, iz vremena Slobodana Miloševića. A bogami i Crne Gore Mila Đukanovića. A čiji je kreator dugogodišnji vođa Srbije i Mandićeve sestrinske partije, Aleksandar Vučić. Stajanje Mandića rame uz rame pored Aleksandra Vučića u izbornom štabu, ostalo je tako, kao jedina slika je koju ovdašnja parlamentarna većina uputila na dešavanja u Beogradu.
Protesti koje je organizovala opozicija ispred beogradske skupštine zbog izborne krađe, u nedjelju 24. decembra, završeni su policijskom brutalnošću. Hapšenjem 27 osoba, koje su potom osumnjičene za izvršenje krivičnih djela – pozivanje na nasilnu promjenu ustavnog uređenja i nasilničko ponašanje.
Policijska akcija pokrenuta je nakon što su na zgradi beogradske skupštine polomljena stakla tokom pokušaja predstavnika opozicije da uđu u parlament, što je je Vučićeva vlast okarakterisala pokušajem „državnog udara“. Opozicija tvrdi da je te incidente izrežirala upravo vlast Aleksandra Vučića. Koalicija Srbija protiv nasilja (SPN) saopštila je da su incidente na protestu opozicije u Beogradu u nedelju pravili “huligani koje je poslala vlast”.
Komitet pravnika za ljudska prava Yucom saopštio je da je policija sprovela nasilje prema građanima na protestu 24. decembra ispred zgrade Skupštine Beograda, te da je nesrazmjerno koristila sredstva prinude. “Ovakvim postupanjem krše se osnovna prava građana na slobodu i bezbednost, ali i pravo na javno okupljanje”, navodi se u saopštenju. Ta organizacija navela je da nasilje policije dokazuju i snimci na kojima se vidi da po nekoliko policajaca palicama tuče građane koji su protestovali, te da se radi o prekomjernoj upotrebi sile.
Protesti u Srbiji se nastavljaju, u organizaciji Srbije protiv nasilja, studenata te Proglasa, koji je protest najavio za subotu, 30 decembar.
Vučić, po autokratskim oprobanim receptima, optužuje Zapad da pokušava da destabilizuje Srbiju, odbacujući, pri tom, izvještaje međunarodnih posmatrača o izbornim zloupotrebama. OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) dan poslije glasanja 17. decembra saopštila je da su izbore obilježile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsjednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.
Dan nakon sukoba ispred Skupštine, uslijedio je susret Vučića i ruskog ambasadora Bocan Harčenko. „Opozicija je počela proteste, koji su podržani spolja. Vučić je pričao o tome, ne mogu o detaljima, jer su poverljive informacije. Ali on ima neoborive dokaze da je podstrekavanje nereda stiglo sa Zapada“, saopštio je Harčenko nakon susreta.
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je 24. decembra da je ruska bezbednosna služba “dostavljala podatke” o mogućim incidentima na protestu u Beogradu, i zahvalila im se.
“Evropske političke snage bi morale ozbiljnije da sagledaju sve političke poruke koje dolaze iz Beograda. To je važno zbog budućeg odnosa sa Srbijom. Znam da među državama članicama EU postoje različita stanovišta oko toga, ali mislim veoma je jasno šta se sada u Srbiji događa, a sad je Brisel na potezu”, prokomentarisao je poruke srpskih vlasti europoslanik Klemen Grošelj, koji je bio šef posmatračke misije Evropskog parlamenta (EP) na srpskim izborima. Grošelj je, komentarišući proteste ispred Skupštine grada Beograda, rekao da mu je jasno da je bilo “ubačenih elemenata” i da je na djelu pokušaja skretanja priče sa izbora na priču o navodnoj destabilizaciji države.
Evropska unija (EU) je nakon protesta poručila vlastima Srbije da treba da se pozabave žalbama koje se odnose na nepravilnosti izbornog procesa. Za Vučića je, međutim, stvar jasna. On je ove sedmice ocijenio da će Republička izborna komisija (RIK) obaviti svoj posao i proglasiti konačne rezultate: „Tokom januara idemo u konstituisanje Skupštine i to je to. Nema tu ništa sporno, niti neke velike filozofije”, poručio je.
I dok Vučić opušteno jede jabuke pred tamošnjom javnošću i glumi ležernost, ruski ambsador širi zabrinutost za novu moguću eskalaciju nasilja. On je ove sedmice najavio kao “veoma opasan period prednovogodišnje i novogodišnje praznike”, odnosno vrijeme kada su zakazani novi protesti u Beogradu. “Ova situacija bi mogla da se iskoristi za neke aktivnije proteste, može se (iskoristiti) za povratak nasilju. Tako da je situacija veoma krhka”, saopštio je Harčenko .
Analize ruskog ambasadora istovremeno su jedna od rijetkih vijesti koju prenosi crnogorski portal Borba, za koji se smatra da je blizak bivšem Demokratskom frontu Andrije Mandića. Tu su i tekstovi diskreditacije člana Socijaldemokratske partije Austrije i Evropskog parlamenta Andreas Šidera, koji je ocijenio da je neophodna snažnija reakcija EU poslije svega što je viđeno u Beogradu i koji je ocijenio da izbore kao u Srbiji “nije nigdje vidio”. Kao i svi ostali saržaji na ovu temu po ugledu na beogradske tabloide pod kontrolom Vučića. To je valjda taj medijski pristup po Mandićevom ukusu.
Ostali ni riječ. Milojko Spajić nastavlja da ćuti na ovu temu, dok Mandić najavljuje brzu rekonstrukciju Vlade i ulazak njegovih ministara u nju koji će, kako je kazao, izgraditi odnose sa Srbijom kakve zasužuju Crna Gora i Srbija.
“Za nekolika mjeseca nakon Nove godine trebalo bi da uslijedi rekonstrukcija Vlade, vrlo su precizno određena ministarstva koja treba da dobije ZBCG. Očekujem da će naši ministri kada preuzmu dužnost nastaviti da rade ovaj posao koji mi radimo već godinama, ali ne kao opozicija nego kao vlast, da obezbijedimo potpunu stabilnost u Crnoj Gori a potom da izgradimo odnose sa Srbijom kakve zaslužuje i Crna Gora i Srbija”, saopštio je Mandić.
Crnogorski građani na izborima rekli su ne jednom autokrati po Vučićevom liku. Zaslužuju vlast koja će graditi dobre odnose u regionu, ne plješćući autokratama.
Milena PEROVIĆ