Povežite se sa nama

OKO NAS

BALKANSKA RUTA, PUT MIGRANATA KA EVROPI (II) –  KAMPOVI U BOSNI I HERCEGOVINI: Zaglavljeni u beznađu

Objavljeno prije

na

U kampovima Sedra i Bira u Bihaću trenutno boravi više od 2500 migranata. Zima dolazi, a sa njom i strepnja kako nastaviti dalje ka Evropi

 

,,U Siriji sam izgubila muža. Ostala sam sama sa dvoje djece, bez posla i doma. To čini rat. Napustila sam zemlju. Odluka je bila teška, ali znala sam da je tako najbolje. Prošla sam kroz Tursku, Grčku, Albaniju, Kosovo i Srbiju pješke, sve dok nisam stigla do Sedre. Onaj ko ne doživi rat, ne može znati koliko je velika bol koju on ostavlja“, kaže Sirijka Amira Šams.

Nekada je imala skladan život. Radila je u banci, a sa mužem i djecom planirala budućnost. Planove su prekinuli oružani sukobi u Siriji, a onda se odjednom, sa stotinama drugih koji dijele sličnu sudbinu, našla u Bosni i Hercegovini, u migrantskom kampu Sedra. Ćerku, koja inače ne može da hoda, morala je da ostavi u Grčkoj. ,,Nije imala sva potrebna dokumenta, nisu joj dozvolili da pređe granicu. Tamo je sa mojom majkom, jedino mi to i uliva tračak sigurnosti. Ponekad se čujemo telefonom, tek toliko da znam da je živa i da je dobro. Mnogo mi je teško“. Suze joj kreću niz lice dok govori.

Uz samu obalu rijeke Une, kod Bihaća, kamp Sedra trenutno je dom za 335 migranata. Uglavnom dolaze iz Avganistana, Iraka, Irana i Sirije. Namijenjen je porodicama, jer je nekada bio hotel, pa su uslovi života u njemu bolji nego u drugim kampovima za migrante širom Bosne i Hercegovine.

U holu Sedre nalazi se dnevni boravak. Kauč je stari, pocijepan. Na zidovima vise dječji crteži. Na mnogima su nacrtane kuće. Na recepciji se nalaze aktivisti organizacija koji migrantima pomažu tokom njihovog boravka u ovom kampu. U Sedri postoji čak i frizerski salon, gdje pojedini migranti rade. Tu su i kuhinja, vešeraj i sportsko igralište.

,,Ovdje, osim porodica, žive i žene koje putuju same, ali i maloljetnici bez pratnje. Broj stanara Sedre je vrlo promjenljiv. Većina želi da pređe granicu sa Hrvatskom i da nastavi dalje ka Evropi. Ovo im je samo usputna stanica. S obzirom na veliki broj djece u Sedri, obezbijedili smo kutak za majke i djecu, kutak za djecu od tri do 12 godina i kutak za tinejdžere. Doktori su na raspolaganju svakoga dana. Nagledao sam se svega. Zato se trudimo se da im olakšamo život, barem dok su ovdje“, kaže Mite Cilkovski, upravnik Sedre.

Za razgovor je raspoložena jedna Iranka, čije ime nećemo otkrivati jer bi to moglo da ugrozi proceduru za azil, za koji se prijavila. ,,Iz Irana sam sa porodicom otišla jer se tamo ne tolerišu drugačiji politički stavovi. Do Srbije smo došli avionom, a dalje smo put nastavili ilegalno. Putovali smo kroz šume, a jasno se sjećam osjećaja kada smo prelazili rijeku čijeg se imena ne sjećam. Bilo je mnogo hladno i bila sam prestrašena. Oni koji su nam pomagali da pređemo granicu sa Hrvatskom, tražili su da platimo sedam hiljada eura po osobi. Ali, kontrole su na granicama oštre. Za sada smo ovdje u Sedri, a kuda i kako ćemo dalje, ne znam. Mnogo sam umorna“, kaže.

Migranti u Sedri dijele i trenutke neizmjerne sreće. Jedan takav je od nedavno, kada se u kampu rodio dječak.

,,Među migrantskom populacijom postoji nekoliko ranjivih kategorija, prije svega žena i djece, osoba sa invaliditetom, osoba sa teškim bolestima, kao i osoba koje su identifikovane ili su potencijalne žrtve trgovine ljudima i seksualnog zlostavljanja. Među građanima Bihaća podijeljeno je mišljenje kada su u pitanju izbjeglice i migranti. Neki smatraju da država nije poduzela adekvatne mjere u njihovom zbrinjavanju, dok drugi na vrlo neprijatne i neugodne načine ispoljavaju svoju netrpeljivost prema onima koji dolaze sa Bliskog Istoka“, kaže Aida Behrem, izvršna direktorica Udruženja Žene sa Une Bihać. U saradnji sa regionalnim i međunarodnim organizacijama, kakve su UNICEF, Save the Children i Iris Network, ovo udruženje pomaže migrantima i izbjeglicama u Bosni i Hercegovini.

Bira. Nekadašnja fabrika za proizvodnju bijele tehnike, sada je kamp u kojem živi preko 1700 migranata i izbjeglica. U njemu uglavnom borave muškarci, ali i maloljetnici koji su doputovali sami. Prozora nema, toaleta nema. Njih 15 dijeli jedan sobičak. Svuda se širi nepodnošljivi smrad.

,,Dolazim iz Pakistana. Najteži dio puta je bio od Irana do Turske, kada sam pješačio deset dana, prelazeći snijegom pokrivene planine. Nisam imao ni hrane, a ni vode. U kamp Bira sam upravo stigao iz Slovenije, odakle me vraćaju već sedmi put. Sada su me uhvatili u gradiću Kočevje, blizu granice. Ne znam kako da nastavim dalje i čemu da se nadam“, pita se 22-ogodišnji Abdul Ahad. Njegov jedini san je da živi mirno, u nekoj evropskoj zemlji.

U kampu, u blizini šatora gdje se igra šah, slika i sluša muzika, sjedi 27-ogodišnji Vaked, po struci frizer iz Iraka. Još se oporavlja od udaraca koje je dobio od hrvatske policije, kada je pokušao da pređe granicu. ,,Uzeli su mi mobilni telefon, a potom pretukli, kao i prijatelja koji je bio sa mnom. Zaprijetili su nam da više ni ne pokušavamo da prođemo kroz Hrvatsku. Ali, ne znam kako drugačije da dođem do Švedske, gdje mi žive rođaci. Ne mogu ni preko Mađarske, jer su i tamo zatvorene granice. Zaglavljen sam ovdje“, kaže on za Monitor.

Ugovor o smještaju migranata u Biri ističe 15. novembra. Neizvjesno je da li će on biti produžen. Na pitanje kuda će, u slučaju zatvaranja kampa, otići ljudi koji u njemu sada borave, šef smjene u Biri nema odgovor.

Neki migranti kampuju u dvorištu Bire. Društvo im prave napušteni psi. Krajolik je sumoran. Olujni oblaci natkrivaju nebo, a sjever po okolini raznosi otpatke od hrane i kartonskih kutija.  Olovne migrantske misli putuju daljinama. Oni će ovdje dočekati ledenu bosansku zimu.

                                                                                                                                                                Andrea JELIĆ

Komentari

Izdvojeno

BRISANJE SJEĆANJA ILI ISPRAVLJANJE NEPRAVDE: Pljevaljska borba za ulice

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pokušaj da se promijene nazivi pljevaljskih ulica, vezani za ličnosti i događaje iz II svjetskog rata, u dijelu vlasti vide kao „ispravljanje nepravde prema drugim istorijskim ličnostima i periodima“. Dio javnosti, pak,  smatra da je riječ o relizaciji programskog zadatka – reviziji istorije i brisanju sjećanja na NOB

 

Inicijativa  da se nazivi  ulica Save Kovačevića, 37. divizije i Narodne revolucije,  u pljevaljskom naselju Bobovo  promijene,  podigla je buru u Pljevljima, iako još nije uspjela da stigne ni do nadležnog skupštinskog odbora. Formalno,   potrebu da se ulice preimenuju izrazili su iz lokalne Mjesne zajednice (MZ). U Pljevljima smatraju da je  ideja potekla iz dijela lokalne vlasti koju čine  koalicija Za budućnost Pljevalja ( NSD i DNP), Demokrate, Ujedinjena Crna Gora, Pokret Evropa sad (PES), Socijalistička narodna partija (SNP) i URA.

U zvaničnom predlogu MZ  tražili su da se  Ulica Save Kovačevića, u naselju Guke, preimenuje u Ulicu Jovana Dragutinovića, a Ulica 37. divizije u Zlodolu da se podijeli na dvije, od kojih bi prva,  dobila naziv Ulica narodnog prvaka Gavra Pupovića a drugi dio  bio nazavan po  barjaktaru Filipu Jelovcu. Predložili  su i da se dio Ulice Narodne revolucije i Pilanske, od mosta na Ćehotini do mosta na Vezišnici,  ubuduće zove  Bobovska ulica.

Sjednica Odbora za davanje predloga imena naselja, ulica i trgova, čiji je predsjednik odbornik koalicije Za budućnost Pljevalja Božidar Jelovac,  16. avgusta nije mogla biti održana, jer su od pet, došla samo dva člana. O „predlogu MZ“, tako će se, kako je najavljeno, odlučivati 26. avgusta. Neodržana sjednica je, međutim, izazvala rat saopštenjima između konstituenata pljevaljske vlasti, a  Demokrate su Jelovcu zamjerile štošta. Sporni su im, kažu, „njegovi motivi, procedure i princip…“, nagovještavajući na taj način i da je on  autor „predloga MZ“.

Jelovac, koji je između ostalog i dopisnik jednog dnevnog lista, za Monitor tvrdi da je predlog zaista stigao od onih koj žive u Bobovu,a  da je on samo zakazao sjednicu odbora, poštujući procedure. „Naravno da nemam veze s tim predlogom i da sam samo stavio u proceduru predlog MZ. Nije riječ ni o kakvom trendu, kako kažete i nema veze za marginalizacijom imena i događaja iz NOB-a. U Pljevljima postoji mnogo ulica koje nose nazive koji se odnose na taj period crnogorske istorije. Stvar je u tome da nastojimo da se ravnopravnije odnosimo prema nekim drugim razdobljima i ličnostima, koji su važni za Crnu Goru“, tvrdi on.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 23. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ASFALTNE BAZE NA CIJEVNI: Nova dozvola za uništavanje rijeke

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dalju gradnju asfaltne baze Tehnoputa, nakon protesta mještana, proljetos je zaustavila Urbanističko-građevinska inspekcija. Agencija za zaštitu životne sredine ponovo je ovoj firmi dala saglasnost za izradu Elaborata o zaštiti životne sredine i time nanovo otvorila priču o zagađenju i uništavanju rijeka

 

 

Mještani Zete su proljetost negodovali zbog toga što je Agencija za zaštitu životne sredine (EPA) dala saglasnost na Elaborat za procjenu uticaja na životnu sredinu firmi Tehnoput. Time je ova firma korak bliže ka nastojanju da završi asfaltnu bazu na obali Cijevne.

U neposrednoj blizini već rade baze firmi Putevi, Bemaks i Geneks. Mještani, čije su kuće na par stotina metara od asfaltnih baza, negoduju zbog zagađenja koje baze izazivaju i traže njihovo zatvaranje, a ne otvaranje još jedne. I dok su mještani najavljivali proteste, iz institucija su prebacivali odgovornost jedni na druge. Agencija se branila time da je njihov Elaborat samo jedan u nizu dokumenata koji Tehnoput treba da pribavi da bi počeo sa zakonitim radom.

Vlada je tada privremeno riješila problem tako što je gradnju zabranila Urbanističko-građevinska inspekcija.

Problem je nedavno ponovo otvoren jer je Agencija za zaštitu životne sredine dala  novu saglasnost na Elaborat o zaštiti životne sredine preduzeću Tehnoput za izgradnju postrojenja za proizvodnju asfalta – asfaltne baze.

Reagovao je predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje (RVCP) Zoran Lakušić koji je kazao da je Agencija dala saglasnost iako je to suprotno rješenju Uprave za vode (UZV) o sanitarnim zonama zaštite ovog vodoizvorišta.

,,Posebno je problematično što kompanije Putevi i Bemaks, koliko je poznato, nemaju potrebne vodne dozvole, koje su ključne za osiguranje da aktivnosti asfaltnih baza ne ugrožavaju vodne resurse i okolinu. U svjetlu ovih činjenica, neophodno je pokrenuti proces izmještanja asfaltnih baza Bemaks i Putevi na adekvatnije lokacije. Ovaj proces zahtijeva koordinaciju i saradnju između različitih nadležnih institucija, kao i samih kompanija koje upravljaju bazama. Nove lokacije moraju biti pažljivo odabrane, uz detaljne procjene uticaja na okolinu i u skladu sa svim zakonskim i regulatornim zahtjevima”, kazao je Lakušić. Poručuje da institucije moraju naći način da se zaštiti okolina i zdravlje lokalnog stanovništva, te da očuvanje Cijevne, Morače i izvorišta Bolje sestre mora biti prioritet.

Iz Agencije ističu da je ovaj problem od početka predimenzioniran, jer bez vodne dozvole, ova firma ne može zakonski da radi. Iz Uprave za vode su ranije kazali da nijesu izdali nijednu dozvolu za asfaltne baze na Cijevni. Međutim, sve ove firme i dalje nesmetano rade, iako nemaju vodnu dozvolu.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 23. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

GAZDOVANJE ŠUMAMA: Interes privilegovanih ispred javnog

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mali drvoprerađivači  izračunali su da će budžet Crne Gore pretrpjeti  samo u deset šumskih odjeljenja štetu od pola miliona eura, jer su na tenderu isforsirana preduzeća koja su imala mnogo nižu cijenu od najveće ponuđene na teritorijama opština Berane, Plav i Rožaje. Oni traže da se tender poništi

 

 

Budžet Crne Gore pretrpjet će štetu od oko pola miliona eura samo u deset šumskih odjeljenja zbog činjenice što su na tenderu isforsirana preduzeća koja su imala mnogo nižu cijenu od najveće ponuđene na teritorijama opština Berane, Plav i Rožaje.

To je računica koju su za Monitor izveli oštećeni drvoprerađivači koji traže da se tender poništi i zbog čega je podignuta velika bura u javnosti, za koju se u ovom trenutku ne zna kako će se završiti.

“Ovo je računica koju smo izveli na osnovu podataka za svega deset odjeljenja, za koja znamo i imamo precizne informacije, a šteta samo u ove tri opštine je i mnogo veća i za državni i za lokalne buddžete” – kazali su mali drvoprerađivači iz ova tri grada. “Vjerujemo da je davanjem šuma po nižim cijenama umjesto najvećih ponuđenih, na ovom javnom pozivu  za koji tvrdimo da je namješten, gubitak za državni budžet najmanje pet miliona eura. Mi tražimo da se ovaj tender poništi i raspiše novi poziv” – ističu drvoprerađivači.

Oni kao primjer navode šumsko odjeljenje Čakor Visitor 10ab Plav gdje je za sječu predviđeno nešto preko četiri hiljade kubika.

“Početna cijena je bila 50 eura po kubiku. Dok je privilegovani koncesionar ponudio početnu cijenu po kojoj mu je šuma i ustupljena, ignorisana je najbolja ponuda od 75 eura po kubiku, ili 25 eura više od početne. Ako četiri hiljade kubika iz samo ovog odjeljenja pomnožimo sa 25 eura, odnosno najvećom cijenom, dobićemo da je u njemu država na gubitku sto hiljada eura” – kažu drvoprerađivači.

Ono na šta ukazuju plavski drvoprerađivači je to da bi trebalo izvršiti analizu odjeljenja prema njihovom položaju i kvalitetu.

“Pokazeće se ono što smo mi provjerili, da su povlašteni dobili najeftinija  a najbolja odjeljenja, pored puteva, odakle se šuma izvlači uz minimalan trošak. Takvo je upravo ovo odjeljenje Čakor Visitor 10ab. I sada direktor Uprave za šume kaže da ako smo mi patriote, da treba da kupimo ponuđenu sanitarnu šumu. Mi mu na to odgovaramo, tu sanitarnu šumu neka da za sječu ovakvim patriotskim preduzećima, kojima je dao ovo odjeljenje na Čakoru Visitoru. Ako su patriote neka mu se oduže i uzmu besplatno da sijeku sanitar i da čiste šumu” – kažu drvoprerađivači iz Plava.

Prema riječima i računici koju su mali drvoprerađivači dostavili Monitoru kao primjer za deset šumskih odjeljenja u ova tri grada, tenderom za koji tvrde da je namješten, biće oštećeni i budžeti ove tri opštine, i to za 334.495 eura.

Tako je, na primjer, u Jelovici kod Berana, u odjeljenjima 73 ab i 73 b, početna cijena  bila 45 eura, i po toj cijeni dobio ih je privilegovani drvoprerađivač, dok je najveća ponuđena cijena bila 76 eura, pa je šteta za državni budžet u samo ova dva odjeljenja 125 hiljada eura, dok je šteta za budžet  Opštine Berane čak 102  hiljade eura.

Na Jelovici je, recimo, odjeljenje 63abc prodato po početnoj cijeni od 35 eura, dok je ignorisana najveća ponuda od duplo više, odnosno 70 eura, pa će, samo kada se radi o četinarima, država biti na gubitku 72.264,50 eura, a Opština Berane 50.585,15 eura.

“Gubitak za Opštinu Rožaje na osnovu ovoh odjeljenja sa kojih trenutno imamo zapisnik je 97.942,84 eura, ali mislimo da je ukupan gubitak za budžet Opštine Rožaje sa svih 38 šumskih odjeljenja sa teritorije naše opštine negdje oko 500 hiljada eura, i to samo zbog činjenice da šumska odjeljenja nisu data po najboljim cijenama, već privilegovanim koncesionarima po cijenama koje su oni ponudili” – tvrde mali drvoprerađivači iz Berana, Plava i Rožaja.

U  proteklih mjesec dana veliki broj drvoprerađivača sa sjevera Crne Gore zatražio je poništenje poziva za davanje šuma na korišćenje u dubećem stanju i Upravi za gazdovanje šumama i lovištima uputilo inicijativu za izmjenu tog javnog poziva, što je na kraju kulminiralo protestima.

Javnim pozivom  za davanje šuma na korišćenje prodajom drveta u dubećem stanju, za 2024. godinu br.01-311/24-2450/2 od 11. jula 2024. godine, ponuđena je prodaja drveta u dubećem stanju u Područnim jedinicama Pljevlja, Rožaje, Berane, Žabljak, Kolašin, Plužine, Bijelo Polje, Andrijevica, Podgorica, Danilovgrad, Nikšić, Plav, Šavnik i Petnjica.

“Ovi podaci koje smo vam dali su samo ilustracija za tri opštine, a neka neko, kome to treba da bude posao, sračuna koliki je gubitak na nivou u još 13 opština koje nismo obuhvatilii ovom računicom. Oko pet miliona eura“ – kažu drvoprerađivači.

Vlasnici manjih drvoprerađivačkih preduzeća iz ova tri grada su u dva navrata u proteklih desetak dana blokirali magistralni put Berane – Rožaje, a protesti bi se prema nekim najavama mogli premjestiti u Podgoricu.

Oni tvrde da je tender namješten i da je na djelu korupcija, dok iz Uprave za Šume odbacuju te tvrdnje..

Drvoprerađivači koji protestuju najprije su  zatražili poništenje tendera, ali poslije optužbi iz Uprave za šume i, kako kažu, prebacivanja lopte iz problema u šumarstvu na opasan teren politike, podjela i nacionalizma, oni su zatražili ostavku i odgovornost direktora Miloša Rajkovića.

Rajković je odmah uzvratio da ostavku neće dati, i protestante uputio na sudove, tvrdeći da je rađeno sve po zakonu.

U ovom trenutku još uvijek nije izvjesno kako će se ovaj sukob oko tendera završiti, ali je definitivno da je stanje u crnogorskom šumarstvu  daleko od pravednog rješenja u kojem bi opštine sa sjevera, na čijim teritorijama se nalaze šume, imale više koristi od tih šuma koje su u poslednje dvije decenije privilegovani koncesionari maksimalno eksploatisali i još uvijek eksploatišu, bez koristi za lokalno stanovništvo, što pokazuje i činjenica da je ovaj prirodnim resursima bogati region, najsiromašniji u Crnoj Gori.

Činjenica je i da reforme u oblasti šumarstva idu sporo. Četiri godine je prošlo od promjene vlasti, a Zakon o šumama je tek nedavno donijet.

Možda je direktor Uprave za šume u jednoj stvari u pravu, da je sve rađeno po zakonu. Treba se  prisjetiti da su dvije decenije u zakonsku oblandu bili umotani koncesioni model gazdovanja šumama zahvaljujući kome je iz šuma na sjeveru posječeno drveta koje bi, ako bi se pretvorilo u finalni proizvod, dalo brojku od nekoliko milijardi eura gubitka za državu Crnu Goru.

To je dovelo do enormnog bogaćenja jednog broja ljudi koji se mogu pobrojati na prstima jedne ruke, dok lokalno stanovništvo od toga nije imalo ništa.

     Tufik SOFTIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo