Povežite se sa nama

Izdvojeno

BAJDEN – PUTIN SAMIT,  TENZIJE OKO UKRAJINE I ENEGENATA: Da li slijedi smirivanje

Objavljeno prije

na

Iako nije došlo do velikog pomaka, dogovoreno je da se intezivira komunikacija.  Sa američke strane je zaprijećeno daljim ekonomskim sankcijama ako se Moskva odluči na vojnu opciju radi vraćanja bivših zemalja SSSR-a u svoju orbitu. Sa ruske strane se potenciralo davanje formalnih garancija da se NATO neće širiti na Ukrajinu. Analitičari smatraju da su i jedan i drugi narativ  na stolu ali da  će za rješenje  trebati  puno truda

 

Prošlog utorka je konačno došlo do samita između dvije glavne nuklearne sile. Ruski predsjednik Vladimir Putin i njegov američki kolega Džo Bajden su proveli 121 minut zajedno preko video linka.  Dan ranije američki predsjednik je održao konsultacije sa liderima Britanije, Njemačke, Francuske i Italije. Samit se podudara (možda ne i slučajno) sa 80-om godišnjicom japanskog napada na Perl Harbor i ulaskom Amerike u Drugi svjetski rat, a samo dan poslije se obilježava 30 godina od raspada Sovjetskog Saveza (SSSR), čije ukidanje je Putin već nekoliko puta nazvao najvećom katastrofom 20-og stoljeća.

Glavna tema je bila Ukrajina, na čijim granicama je nagomilano oko 100 hiljada ruskih vojnika uz podršku jakih oklopnih formacija kojima se ciljano podgrijavaju strahovi i upozorenja da do kraja januara predstoji invazija. Rat bi vjerovatno doveo i do prekida isporuke ruskog gasa Evropi nakon što je njemačka vlada blokirala davanje dozvole za rad novoizgrađenom gasovodu Nord Stream 2. Takođe, pripreme za samit je pratila povećana razmjena puščane i artiljerijske vatre na liniji razdvajanja između ukrajinske armije i proruskih separatista na istoku zemlje koje podržava Moskva.

Iako nije došlo do velikog pomaka u razgovorima, što se  unaprijed znalo, dogovoreno je da se intezivira komunikacija radi smirivanja tenzija. Sa američke strane je zaprijećeno daljim ekonomskim sankcijama ako se Moskva odluči na vojnu opciju za vraćanje bivših zemalja SSSR-a u svoju orbitu. Moskva je  potencirala  davanje formalnih garancija da se NATO neće širiti na Ukrajinu. Analitičari smatraju da su i jedan i drugi narativ zaista na stolu ali da će za dugoročno rješenje trebati izuzetno puno truda.

Rusija je, što i neki na Zapadu priznaju, legitimno zabrinuta zbog širenja NATO pakta prema svojim granicama i kršenja velikog broja obećanja Mihailu Gorbačovu da se nakon rasformiranja SSSR-a i Varšavskog pakta NATO neće širiti na istok. Deklasificirana dokumenta iz tog perioda opravdavaju rusku gorčinu. Ima i onih koji prave, možda ne baš dobru, paralelu između Kubanske krize 1962. godine koju je izazvalo raspoređivanje ruskih nuklearnih raketa na komunističkoj Kubi pred vratima Sjedinjenih Država i što je tada zamalo dovelo do vojne i nuklearne eskalacije. Rusija je nekoliko puta isticala da bi ulazak, sada čvrsto prozapadne, Ukrajine u NATO i raspoređivanje vojnih i pogotovo raketnih sistema na njenoj teritoriji značio prelazak „crvene linije“ koju Moskva nikako neće tolerisati. Stoga Kremlj traži formalni ugovor sa NATO-om kojim će se Alijansa pravno obavezati da Ukrajina nikada neće postati njezina članica. Međutim, sve i kad bi Bajden htio pristati na potpisivanje takvog ugovora, iako javno govori da nema mandat za to, formalnosti između dvije strane bi išle neopisivo sporo jer bi ga trebalo razmotriti i potvrditi svih 30 članica Alijanse.

Analitičari smatraju da takav formalni ugovor nikada nije garancija na duže staze i da ga se ugovorene strane pridržavaju samo dok im odgovara. Najočigledniji primjeri u novijoj istoriji su Budimpeštanski memorandum o bezbjedonosnim garancijama iz 1993. godine koji su potpisale Rusija, Sjedinjenje Države i Velika Britanija (i kojem su se naknadno pridružile Francuska i Kina) i Pakt o prijateljstvu, saradnji i partnerstvu potpisanom 1997. godine između Rusije i Ukrajine. Prvim sporazumom potpisanim u Budimpešti, Rusija i druge zemlje potpisnice su jamčile teritorijalni integritet i nepovrjedivost granica Ukrajini, Bjelorusiji i Kazahstanu a te zemlje su se zauzvrat obavezale da će se odreći nuklearnog oružja koga su na svojoj teritoriji naslijedile od bivšeg Sovjetskog Saveza i da će sve bojeve glave predati Ruskoj Federaciji. Drugim sporazumom je Rusija samo potvrdila „nepovrjedivost državnih granica“ Ukrajine uključujući i pitanje Krima nad kojim je eksplicitno i bezuslovno priznat ukrajinski suverenitet.

Oba sporazuma je Rusija jednostrano prekršila anektirajući Krim nakon protesta i napuštanja vlasti u Kijevu proruskog i kleptokratskog predsjednika Viktora Janukoviča. Nakon Krima Rusija je izvršila oružanu agresiju na Ukrajinu pod izgovorom zaštite stanovništva kojem je ruski maternji jezik (deja vu priča sa jugoslovenskih prostora 1990-ih godina). Invazija 2014. ipak nije išla po planu zahvaljujući ogorčenom otporu ukrajinske armije i ruskog govornog stanovništva koje nije bilo oduševljeno saoizacijom i „oslobađanjem“ njihove zemlje. Na kraju se Rusija morala zadovoljiti stvaranjem dvije „autonomne narodne republike“ u Donbasu i Lugansku na krajnjem istoku zemlje, dok je pokušaj spajanja Krima sa „narodnim republikama“ osvajanjem azovskog primorja i kasnije izbijanje ruskih tenkova uz podršku „potlačenog naroda Ukrajine“ na rijeku Dnjepar koja dijeli Ukrajinu po sredini propao. Većina analitičara smatra da bi se Rusija teško usudila da krene otvoreno na Ukrajinu,  da je Ukrajina zadržala nuklearne rakete i silose koji su joj pripali nakon samostalnosti krajem 1991. godine. Konflikt 2014. godine je koštao obje zemlje preko 14 hiljada života i ogromnu materijlnu štetu  Ukrajini, a  Rusija je izgubila stotine milijardi eura zbog zapadnih sankcija uvedenih nakon početka agresije.

Međutim, sve strane su naučile lekcije iz rata 2014. godine i ovaj put su bolje pripremljene kada su vojne stvari u pitanju. Takođe, sadašnje Bajdenova prijetnje sankcijama su značajno izgubile na oštrini koju su imale 2014. Glavni pravac Trampove politike prema Rusiji je bio da se onemogući izgradnja gasovoda Nord Stream 2 preko baltičkog podmorja direktno do Njemačke i time liši uticaja gasovod koji ide preko ukrajinske teritorije čiji prekid bi u slučaju novog rata nanio veliku štetu i Rusiji i Evropi. Bajdenova administracija je uklonila sankcije prema firmama i državama koje su ga gradile uz mlake garancije da neće biti korišten kao sredstvo političkog pritiska. Rusija se ekonomski oporavila od sankcija, koje su nakon 7 godina i dalje na snazi, prije svega zahvaljujući trgovini naftom i prirodnim gasom. Ruske devizne rezerve su na trenutno rekordnom nivou od 620 milijardi dolara. Ta cifra čini Moskvu veoma otpornom na novi set zaprijećenih sankcija. Da sankcije nisu tako efikasno oružje vidjelo se prije 3 godine. Američka vlada je 2018. godine donijela zabranu kupovanja aluminijuma od ruskog i svjetskog giganta RUSAL Olega Deripaske i time izazvala momentalni haos na Londonskoj berzi metala (LME) kada je cijena aluminijuma samo u jednom danu skočila 40 odsto. Nije prošlo puno vremena i američka administracija je povukla sankcije.

U sadašnjem kontekstu ratnih igara i sankcija, pominje se i mogućnost da se Rusija isključi sa SWIFT sistema međunarodnog plaćanja u slučaju nove agresije. Međutim isključivanje Rusije sa SWIFT-a bi teško pogodilo i evropsku ekonomiju i onemogućilo ili veoma otežalo plaćanje uvoza ruskih metala, đubriva, prirodnog gasa, žitarica kao i evropski izvoz u Rusiju.

Za sada jedina kredibilna prijetnja u smislu novih sankcija jeste potencijalna zabrana zapadnim investitorima da kupuju OFZ obveznice denominirane u rubljama Ministarstva finansija. Analitičari smatraju da ni to neće puno naškoditi ruskoj ekonomiji upravo zahvaljujući rekordnim deviznim rezervama Centralne banke Ruske Federacije.

Predsjednik Bajden osim sparinga sa Rusijom ima i za Ameriku ozbiljniji problem sa Kinom i njenim prijetnjama da će, ako treba, izvršiti invaziju na Tajvan i silom ga vratiti matici zemlji. Rusija i Kina odnedavno zajednički organizuju pomorske manevre u azijskim vodama. Bajdenova popularnost kod kuće je na rekordno niskom nivou, čak na nižem i od Trampa u svoje vrijeme, tako da je Bijela kuća prisiljena dio tereta prebaciti na evropske saveznike koji ne ispovaljavaju preveliki elan i odlučnost prema Kremlju. Izuzetak Velike Britanije koja je odlučna pomoći Ukrajini po svaku cijenu osim izravnog slanja vojnika. Osim vojne pomoći od 1,3 milijarde funti britanski premijer je najavio i ekonomsku pomoć Kijevu od 3 milijarde funti.

Putin je na kraju samita veoma zadovoljan izjavio da je „razgovor bio otvoren, sadržajan i konstruktivan…i imali smo mogućnost da nastavimo dijalog i mislim da je ovo najvažnije“. Rusija je uspjela nametnuti svoju agendu za razgovore i, po mišljenju zapadnih analitičara, ima blagu prednost na šahovskom polju. Ruski tenkovi za sada ostaju na njihovoj strani granice, dok Zapad ostaje neodlučan i razjedinjen. I ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski će do daljeg držati prizemljene borbene dronove koje je kupio od Turske i  protivvazdušnu i protivoklopnu tehnologiju koju je dobio od Zapada u ograničenim količinama.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

FOKUS

ZORAN BEĆIROVIĆ, KONTINUITET NASILJA NAD NOVINARIMA I KRITIČARIMA: Do kada?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića, nije incident. To je kontinuitet svestrane nasilničke prakse Zorana Ćoća Bećirovića. Pitanje je: hoće li država konačno stati na put tom nasilju? Ili će učinjenost i novac neformalnog gospodara Kolašina prevagnuti i kod sadašnjih vlasti

 

 

Novinari su ponovo bili meta kontroverznog biznismena i njegovih tjelohranitelja. Osnovni sud u Podgorici odredio je pritvor do 30 dana Zoranu Ćoću Bećiroviću, Mladenu Mijatoviću i Ljubiši Dukiću, dok je Bećirovićev sin Luka nakon tužilačkog pritvora pušten na slobodu. Njih su četvorica osumnjičeni da su u nedjelju veče, verbalno a potom i fizički, napali novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića.

“Osnovano se sumnja da su osumnjičeni kritičnom prilikom u alkoholisanom stanju Ani Raičković uputili veći broj grubih uvreda i ozbiljnih prijetnji, prepoznajući je kao novinarku koja je u više navrata u svojim tekstovima u okviru crne hronike pisala o pojedinim osumnjičenim licima”, saopšteno je iz Osnovnog suda. “Osumnjičeni Bećirović i Mijatović su istu fizički napali na način što su je uhvatili rukama za kosu i vukli je, usljed čega je glavom udarala po unutrašnjosti svog vozila u kojem se nalazila, dok  je osumnjičeni Mijatović istovremeno držao za vrat i stiskao, a nakon čega su polomili staklo na zadnjem vjetrobranskom staklu njenog vozila “, navodi se dalje.

U saopštenju u kom se obrazlaže odluka o određivanju sudskog pritvora, navedeno je da su osumnjičeni “fizički nasrnuli na Gagovića i Arapovića, isključivo iz razloga što su uvidjeli da se radi o osobama bliskim Raičković i to na način što su Gagoviću zadali više udaraca pesnicama i nogama u predjelu glave i tijela, dok su Arapovića pokušali nasilno izvući iz vozila, kada je imao namjeru da se udalji sa lica mjesta. Sva oštećena lica su zadobila povrede u predjelu glave i tijela.”

Napadanuta novinarka dala je detaljniji opis nasilja koji je pretrpjela, skupa sa svojim bližnjima. Izdvajamo dio koji opisuje šta se desilo kada je sjela u automobil i  pokušala da ode sa mjesta gdje je napadnuta, ispred lokala brze hrane Gurman u Bloku V.  On, možda, najpotpunije  ilustruje bezobzirnost siledžija. “Tada je grupa napadača došla do mene, otvorili su vrata i Mijatović me stezao za vrat i govorio: Reci kako se zove momak (njen sin – prim. Monitora). Nijesam htjela, a on je ponavljao da kažem, jer će ga, prijetio je, svakako naći, a ako ne progovorim, mene ubiti”. Uporedo, svjedoči novinarka, dok je Mijatović držao za vrat, Bećirović je uhvatio za kosu i lupao joj glavu o vrata vozila. “Kad su me pustili, a ovaj (osumnjičeni Dukić) mi sugerisao da se udaljim, Bećirović je uzeo nešto, udario u auto i slomio mi zadnje staklo.”

Iako je opis događaja sličan onom u saopštenju Osnovnog suda, konačni zaključci čude: “Pritvor je određen zbog opasnosti od ponavljanja djela u odnosu na Mijatovića i Dukića, budući da su ranije osuđivani zbog krivičnih djela sa elementima nasilja, dok je u odnosu na Bećirovića pritvor određen zbog opasnosti da će učiniti krivično djelo kojim prijeti, imajući u vidu činjenicu da je osnovano sumnjiv da je kritičnom prilikom uputio prijetnje oštećenoj…”.

Ispada da je Bećirović osnovano sumnjiv ne zato što je fizički napao novinarku, već samo zato što je vrijađao i prijetio. To je u suprotnosti sa njenim tvrdnjama, ali i opisom događaja koji je tužilaštvo podnijelo uz zahtjev za određivanje pritvora, a sud prihvatio. Uz malu intervenciju koja bi u nastavku postupka mogla biti od velike koristi Bećiroviću.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVEMBAR PUN SLUŽBENIH PUTOVANJA U VLADINOM OFISU: Skupo, a ne vrijedi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osim što je pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice, još neobičnije su  međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nisu u njihovoj nadležnosti. I od kojih zemlja baš i nema neku korist, a košta nas papreno.  Doduše i kod kuće nas koštaju

 

 

Ko je ovih dana zalutao na sajt Vlade Milojka Spajića, imao je razloga da se makar blago začudi.  U odjeljku Kalendar aktivnosti,  u kojoj Vlada najavljuje događaje za ovu i narednu sedmicu,  mahom su službena putovanja ministara/ki i njihovih delegacija.  Doduše, u Kalendaru se našla i rijetka unutrašnja aktivnost izvršne vlasti – ministar poljoprivrede Vladimir Joković uručio je 11. novembra 11 snjegočistača za sjever Crne Gore.  Bar je neko u zemlji.Ne samo zbog vremenskih nepogoda, nego i zbog predstojećih izbora u Budvi.

Jasno, premijer, potpredsjednici i ministri moraju da putuju i vode međunarodne aktivnosti.No, pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice. Još neobičnije su međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nijesu u njihovoj naležnosti. Iod kojih zemlja baši nema neku korist, a košta nas papreno. Doduše i kod kuće nas koštaju, a korist za zemlju je počesto upitna.

Prema kalendaru aktivnosti, ministar za urbanizam i prostorno planiranje Slaven Radunović će u novembru biti odsutan iz zemlje deset dana, od 14. do 24. novembra.  Iz Ženeve, u kojoj će biti dva dana, odletjet će  u Baku. Na sedam dana.

Radunović će u Ženevi već biti kada ovaj broj Monitora bude u štampi. Odlazi na Forum Kran Montana, koji je ove godine posvećen temi globalne bezbjednosti. Šta će minnistar urbanizma na konferenciji o bezbjednosti i je li to bio baš naš najbolji odabir, nije obrazloženo u Predlogu platforme koju je Radunović priložio kad se kandidovao za put. U vrlo oskudnom obrazloženju navodi se  tema Foruma, a ne i svrha Radunovićevog prisustva.

“Teme koje će se na ovom skupu obrađivati pokrivaju oblasti geostrategije, upravljanja međunarodnim poslovima u cilju borbe protiv terorizma, bezbjednosni problemi koji vrše uticaj na javni prostor, pomorski aspekti globalne bezbjednosti, finansije/bankarstvo i sajber bezbjednost, energetska sigurnost, zdravstvena bezbjednost, bezbjednost životne sredine, bezbjednost hrane, rudarstvo kao komponenta ekonomske sigurnosti, bezbjednost kritične infrastrukture…”,, stoji u Predlogu.  Teško da će Radunović imati šta da kaže na temu recimo sajber bezbjednosti, obzirom da u Ministartsvu imaju tehničkih problema čak i sa faksom,  kad treba odgovoriti na pitanja javnosti. Možda ovo “bezbjednost kritične infrastrukture”.

U Ženevi je sa ministrom Radunovićem i Andrej Orlandić, v.d. generalnog direktora Direktorata za strateške odnose i komunikacije.  “Troškovi članova delegacije procjenjuju se na 5.867,50EUR”, navodi se u Predlogu. I padaju na račun Ministarstva, odnosno građana.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RASTU RAČUNI ZA STRUJU, VODU…: Disanje je džabe, ali nije zdravo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Struja možda neće poskupjeti ali će računi za struju biti veći. Ovo možda tu je zbog činjenice da EPCG još nije odlučila da li će, prvi put u ovoj deceniji, povećati cijenu kilovata koje isporučuje domaćim potrošačima. Pretpostavlja se da će, nakon poruka vladinih čelnika, pokušati da odlože neminovno poskupljenje

Ono što je, zapošljenima, Vlada dodala na platu programom Evropa sad 2, počeće već od januara da se vraća u državni trezor, preko prihoda državnih (sistem EPCG) i lokalnih komunalnih preduzeća. Nova godina donijeće nove, veće, račune za struju, vodu i kanalizaciju, odvoz i deponovanje smeća… Neka će poskupljenja biti manja, druga veća, ali će se svako od njih osjetiti u troškovniku crnogorskih domaćinstava.

Ipak, premijer Milojko Spajić ne da se lošim vijestima. “Zbog Evrope sad 2 neće biti nikakvih povećanja nigdje”, obećao je prošle nedjelje prkoseći činjenicama. “Neće biti povećanja cijena struje od januara 2025. godine”, pridodao je predsjednik Vlade, naglasivši kako pokret Evropa sad (PES), u opštinama gdje je dio lokalnih vlasti, “neće dozvoliti povećanje cijena vode”.

Prvi dio iznijetih tvrdnji, koji se tiče cijena električne energije, pojasnio je, već sjutradan, ministar energetike Saša Mujović. Manje naklonjeni premijeru Spajiću rekli bi kako ga je ministar Mujović – demantovao.

Odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini CG, Mujović je saopštio kako 1. januara neće doći do povećanja cijene aktivne električne energije (to je cijena po kojoj nam EPCG prodaje svoje kilovate, bez dodatnih troškova), ali bi moglo doći do uvećanja računa za struju. Otprilike, izračunao je ministar, jedan euro na prosječni mjesečni račun od 30 eura. “Postoji jedna stavka na računima nad kojom ni ministarstvo ni premijer nemaju ingerencije”, edukovao je ministar poslanike i ovdašnju javnost. “Zove se troškovi korišćenja prenosnog i distibutivnog sistema tzv. regulatorno dozvoljeni prihod koji reguliše Regulatorna agencija. Ako se desi, a sjednica će biti 18. novembra, da Agencija odobri veći prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara, računi budu uvećani za tu stavku.“

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo