Ko zatrpava korito Ćehotine i pravi deponiju na obali u bjelopoljskoj opštini – ne zna se. Ekološki aktivisti protestuju, nadležni iz opštine ćute, inspekcije još nema na terenu, a bageri ne miruju
Nakon Tare građevinska operativa udarila je i na druge rijeke na sjeveru. Na redu je Ćehotina.
I dok se za Taru zna ko i kako je uništavao zarad auto-puta, za Ćehotinu je to enigma. U gornjem toku ove rijeke u mjestu Tešanj, na teritoriji opštine Bijelo Polje, presušeno korito se zasipa iskopanim materijalom (zemljom i kamenjem) i zatrpava, tvrde ekološki aktivisti potkrepljujući to slikama razrovane rijeke.
,,Prave put, napravili su i most preko Ćehotine. Rijeka je kao i svake godine presušila a oni zatrpavaju korito i prave deponiju na obali”, kaže za Monitor izvršni direktor Ekološkog društva Breznica Milorad Mitrović.
Ko radi seoski put i zatrpava rijeku – nepoznanica je. Nema uobičajene i zakonom propisane table sa obavještenjem o izvođaču radova. ,,Po zahvatu radova i građevinskim mašinama jasno je da je neko izuzetno moćan”, kaže Mitrović. Po njegovim saznanjima, radi se o neimenovanoj firmi iz Beograda: ,,Nemaju table na gradilištu, napravili su divlju deponiju, kamenolom, iskopavaju i melju kamen“, kaže Mitrović i dodaje da za sve to mora da postoji dozvola, koncesija, procjena uticaja na životnu sredinu…
Ko izvodi radove, šta je tim radovima predviđeno, da li izvođač ima dozvole, pitali smo nadležne u Opštini Bijelo Polje ali do zaključenja ovog broja Monitora, odgovore nijesmo dobili.
NVO Breznica je protekle sedmice podnijela prijavu Upravi za inspekcijske poslove u kojoj se traži da inspektori izađu na teren i utvrde stanje i provjere šta se na Ćehotini radi i da li se za to imaju neophodna odobrenja. Prema saznanjima Monitora inspektori još nijesu obilazili gradilište na i u rijeci.
Postalo je sasvim uobičajeno da se rijeke, ako se ne uspiju staviti u cijevi, zarad malih hidrolektrana, nemilice uništavaju. Tako je Ćehotina i prije tri godine zasipana i mijenjan joj je tok. ,,Tada je Direkcija za puteve radila put od skretanja ka selu Briskovo, gdje ispod planine Stožer ova rijeka i izvire. I tada su kopali rijeku, nasipali je, mijenjali tok. Taman je Ćehotina počela da se oporavlja i da se vraća u prirodno stanje, da se formira korito, adaptira obala, da zeleni, kad evo opet bagerima u nju”, priča Mitrović.
Čehotina je poslije Lima najveća pritoka rijeke Drine, koju kod Šćepan Polja spajanjem prave Tara i Piva. Kao i većina drugih rijeka na sjeveru i ova je fascinantno lijepa, pa je NVO Da zaživi selo prošle godine snimila promotivni video o meandrima Ćehotine, uz objašnjenje da su za meandre koji oduzimaju dah do skoro znali samo mještani okolnih sela i ribolovci. Pomenuta nevladina organizacija u saradnji sa WWF Adria i Eko timom početkom ove godine pokrenuli su inicijativu Za našu Ćehotinu koja za cilj ima zakonsku zaštitu gornjeg dijela ove rijeke.
Za Ćehotinu i država ima velike planove. Tako je u januaru Rudnik uglja raspisao tender za izradu projektne dokumentacije za vraćanje rijeke Ćehotine u stari tok u dijelu koji prolazi kroz površinski kop Potrlica. U maju je iz Elektroprivrede Crne Gore najavljeno da će zagađenje rijeke Vezišnice lijeve pritoke Ćehotine uskoro biti riješeno, pa će samim tim biti zaštićena i Ćehotina. U julu je iz EPCG najavljeno da će se izmještanjem Pališkog potoka konačno dobiti čista rijeka Ćehotina. Svi ovi projekti vezani su za Pljevlja i veoma su skupi, koštaju desetine miliona eura. I dok se u jednoj opštini planira zaštita u drugoj se rijeka nesmetano zatrpava.
Rijeke teku, ne kukaju kao ljudi. Da podsjetimo da su u ljeto 2019. baš Ćehotinu ubili. Tada se desio ekološki incident, kada je usljed ispuštanja otpadnih voda iz Termoelektrane u Pljevljima u rijeku došlo do opšteg pomora ribe i živog svijeta. Zbog ekološke katastrofe, pokrenut je krivični postupak protiv rukovodioca i zaposlenih u TE Pljevlja, za koje nadležni sumnjaju da su izazvali ekocid. Analize su pokazale da je Ćehotina kilometrima nizvodno mrtva rijeka. I nikom ništa.
Predrag NIKOLIĆ