Malo je u Bosni i Hercegovini porodica koje imaju umjetnički potencijal kakav ima porodica Bačanović.Milivoje Bačanović, koji je nakon završene Pomorske trgovačke akademije u Dubrovniku i Kotoru, studirao solo pjevanje u Italiji na Konzervatoriju Rosini u Pezaru,bio je i ostao u povijesti jedan od sinonima i simbola uspješnosti Opere Narodnog pozorišta Sarajevo.
Milivoje Bačanović ostao je vjeran sarajevskoj opernoj kući od njenog osnivanja 1946.,u koju je došao iz Centralne umjetničke trupe USAOJ-a Ivo Lola Ribar,iz Beograda, sve do penzioniranja. Jednu je umjetničku sezonu proveo u zagrebačkoj Operi,gdje je držao prvačke baritonske partije u sezoni 1955/56.
Gostovao je u nizu inozemnih opernih prestižnih kuća, te u svim jugoslavenskim opernim teatrima.
Bačanović je dao golemi doprinos pedagogiji, jer je na poziv Sarajevske opere davao časove mladim opernim pjevačima.Zanimljivo je da je u prebogatoj umjetničkoj karijeri ovaj operni prvak imao iznimne uspjehe i u interpretaciji širokog repertoara zabavnih,narodnih i starogradskih pjesama.
Godine 1971. u okviru velike izložbe Umjetnost na tlu Jugoslavije (Pariz, Gran Pale 1971.) Milivoje Bačanović je sa Ljiljanom Molnar Talajić i Mladenom Pozajićem dao izniman doprinos ovoj prezentaciji jugoslovenskog umjetničkog stvaralaštva.
Brojne nagrade i priznanja u Jugoslaviji i u inozemstvu pripale su ovom opernom prvaku, između ostalih i Dvadesetsedmojulska i Šestoaprilska nagrada, a tu su i Orden rada sa zlatnim vijencem i Orden rada trećeg reda i drugog reda…
Umjetničku lozu Crnogoraca Bačanovića, koji su dali značajan poticaj umjetničkom stvaralaštvu u Sarajevu nastavlja Milivojev sin Branko, najznačajniji grafički dizajner i jedna od perjanica likovnog stvaralaštva uopće u BiH.
Ovjenčan brojnim internacionalnim priznanjima u oblasti grafičkog dizajna posljednjih godina Branko Bačanović djeluje slikarski, grafički i proširenomedijski.
Novinarstvo najmlađeg iz ove sjajne tvoračke obitelji, Vuka Bačanovića, domeće posljednjih godina ozbiljne i prestižne poene ovojporodiciobdarenojraznolikimtalentima.
Zanimljivo je da se fenomenom ove crnogorske porodice u Sarajevu nije ozbiljno bavila umjetničkakritika niti u BiH niti u Crnoj Gori.
Zato je ovaj zapis o Bačanovićima tek mali dio u mogućem valoriziranju njihovih nevjerojatno velikih postignuća u oblastima stvaralaštva u kojima su djelovali i djeluju.
Bačanovići su rijetko uspješna obitelj koju umjetnička kritika i u budućnosti treba izučavati kao svojevrstan fenomen.
Stvaralaštvo Bačanovića je ugradilo ozbiljne alem kamenove i u crnogorsku, ali jednako i u bosanskohercegovačku opernu i likovnu umjetnost, kao i u suvremeno novinarstvo u bh. printanim medijima.
Baviti se fenomenom ove obitelji znači slijediti najprogresivnije staze i tokove umjetnosti na južnoslavenskim prostorima uopće.
Gradimir GOJER