Povežite se sa nama

OKO NAS

AVANTURISTIČKI PARK NA GORICI: Pluća grada kao gradilište

Objavljeno prije

na

Gorica, popularno izletište po kojem je glavni grad Crne Gore dobio ime, postaće gradilište. Taman kada su ljubitelji prirode mislili da su Goricu odbranili od gradnje tunela, gradska uprava je najavila – avanturistički park. Pripremni radovi su već počeli nedaleko od spomenika Partizanu borcu.

Pravo za izgradnju avanturističkog parka dobila je kolašinska firma Explorer. Ova firma je na tenderu Glavnog grada u desetogodišnji zakup dobila zemljište od cr-kve Svetog Đorđa do skretanja za Zagorič. Iz te kompanije su najavili izgradnju parka dužine 840 metara sa pratećom infrastrukturom, prvu vještačku stijenu u Crnoj Gori, igraonicu i teretanu na otvorenom.

Ekološki aktivisti su ranije od gradskih vlasti tražili objašnjenje kako će izgradnja avanturističkog parka uticati na životnu sredinu. Neki od njih su se usprotivili gradnji parka jer smatraju da Gorica više neće biti izletište zaljubljenika u prirodu. Aktivistkinja Damira Kalač je tada upozorila da je Glavni grad predvidio Goricu kao zonu za rekreaciju i pitala gdje se u tu priču uklapa kafe bar.

Značaj Gorice, centralne gradske zelene oaze, za zdravlje i rekreaciju građana je ogroman. Jedino je prostranije mjesto u gradu gdje je moguće uživati u miru i tišini, na čistom vazduhu, što svakodnevno koriste stotine rekreativaca, penzionera, učenika, djece.

Od menadžmenta Glavnog grada Monitor je zato tražio da objasne da li će izgradnja avanturističkog parka dodatno devastirati prirodu na Gorici ili bi to moglo doprinijeti njenoj većoj posjećenosti. Pitali smo i ko stoji iza kompanije Explorer i da li se odustalo od gradnje tunela kroz Goricu? Odgovor do izlaska ovog broja – nijesmo dobili.

Zoran Bojović, član Udruženja ljubitelja Gorice, u razgovoru za Monitor ističe da je devastacija Gorice višedecenijski problem.

,,Prostor park-šume značajno se smanjuje pogotovo po rubnim djelovima gdje se haotično gube hektari autohtone površine. Samo se u posljednjih šest godina teren pod šumom smanjio za oko 35 odsto, a posebno u dva velika požara: 2010. (zagorička padina) i 2012. godine (istočna padina) . Glavni uzrok devastacije brda je nepostojanje adekvatnih zakonskih normi kojim bi se trajno definisala i zaštitila površina park- šume” ističe Bojović.

,,Pored prijeko potrebne zaštite ovog predivnog prostora, Gorici su svakako potrebni mnogi sadržaji: od elementarnih česmi i udobnih klupa – do savremenih igraonica za djecu i funkcionalnih sportskih terena. A, ako bi se Udruženje pitalo, i edukativnih punktova, vidikovaca, netaknutih prirodnih rezervata, prostora za raznorazne kulturno-obrazovne radionice i poligone. Ali jedino pod uslovom da se sav taj sadržaj pažljivo uklopi u postojeći ambijent park – šume, prirodnog područja od izuzetne važnosti”, objašnjava Bojović.

I Ksenija Medenica, projektni kordinator u NVO Green Home, u razgovoru za Monitor ističe da je Gorica u značajnoj mjeri devastirana u toku proteklih desetak godina. Prijetnje sa kojima se ovaj prostor suočava, kaže ona, su najčešće posljedica nemarnog i nesavjesnog ponašanja građana, ali i lošeg planiranja.

,,Šuma je u značajnoj mjeri devastirana požarima i nelegalnom sječom. Budući planovi Glavnog grada u cilju valorizacije park-šume Gorica moraju biti okrenuti ka sanaciji oštećenja, procesu podmlatka prostora i sprovođenju adekvatnih mjera zaštite”, kaže Medenica.

I Medenica i Bojović međutim ukazuju da se investitor obavezao da će paziti prirodni ambijent Gorice.

Bojović kaže da se investitor obavezao na maksimalno očuvanje prirodne sredine i adaptacije prema morfološkom izgledu i ambijentu park-šume, kao i na poštovanje biljnih i životinjskih vrsta. Obavezao se i da svako stablo i stanište zaštićenih biljnih vrsta u zahvatu avanturističkog parka bude sačuvano, a izletnici će, kao i do sada, nesmetano šetati postojećim stazama.

,,Neće se moći automobilima dolaziti do rekreativnog bara, koji neće biti estradna kafana već će se ispoštovati prirodni ambijent u kojem se nalazi. Pored sajli (staza), koje se nalaze u vazduhu, površina ostalog montažnog mobilijara avanturističkog parka neće prelaziti 400 m². Smatramo da će sve ovo ipak djelovati pozitivno na razvoj rekreativnih potencijala brda Gorica, kao i na povećanje stepena zaštite i komfornosti”, kaže Bojović.

,,Ukoliko u procesu izgradnje avanturističkog parka budu zadovoljeni svi standardi zaštite životne sredine i izbjegne se narušavanje prirodnog oblika park šume kao što je predviđeno idejnim rješenjem projekta, mogu se očekivati rezultati”, kaže Medenica.

Ona međutim upozorava da je praksa pokazala da su planovi i projektna rješenja jedno a praksa nešto drugo. ,,Zato je neophodno da nadležne institucije isprate realizaciju projekta kroz redovne inspekcijske kontrole što će spriječiti potencijalne nepravilnosti i devastaciju prostora”, upozorava ona.

Bojović smatra da područje park-šume treba zaštititi i ispoštovati sve već formirane pješačke staze, intezivno raditi na uređenju parka, pošumljavati.

,,Ne smije se dozvoliti da nečije neznanje ili želja za profitom oštete prostor parka i njegovu osnovnu namjenu. Ne zaboravimo, Gorica je iznad Podgorice, kultni simbol grada i glavna gradska fabrika kiseonika”, zaključuje Bojović.

Bojana DRAGAŠ

Komentari

Izdvojeno

SVJEDOČENJA O SEKSUALNOM UZNEMIRAVANJU U GIMNAZIJI SLOBODAN ŠKEROVIĆ U SJENCI POLITIKE: Obeshrabrivanje žrtvi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Aktuelizovani primjeri seksualnog uznemiravanja u Gimnaziji, ali i drugim školama trebali bi biti poziv da institucije bolje rade svoj posao, a da društvo otvori ozbiljan  dijalog na ovu inače tabu temu. Za sada, međutim, to ometa politizacija slučaja, koja je žrtve seksualnog uznemiravanja potisnula u drugi plan. Obeshrabrujući tako žrtve koje još ćute da o svojim iskustvima progovore

 

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija proslijedilo je ove sedmice tužiocima obavještenje o još jednom navodnom slučaju neprimjerenog ponašanja nastavnika prema učenicima podgoričke Gimnazije ,,Slobodan Škerović”. Ovo je treći prijavljeni nastavnik u toj ustanovi.

Prema saznanjima Monitora iz Akcija za ljudska prava (HRA) uputili su pismo jednog bivšeg učenika Gimnazije ministarki prosvjete, nauke i inovacija Anđeli Jakšić-Stojanović, koje se odnosi na neprimjereno ponašanje nastavnika od prije četiri godine. Cilj je provjeriti da li se isti nastavnik i dalje ponaša na isti ili sličan način prema učenicima kojima sad predaje.

Pored Radomana Čečovića, još jedan profesor Gimnazije je suspendovan, nakon što je otkrivena mejl prepiska sa učenikom trećeg razreda te škole. Ministarstvo je proslijedilo Osnovnom državnom tužilaštvu dopunu prijave koja se odnosi na tog nastavnika.

Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija za Monitor su kazali da su do sada uputili tužilaštvu u Podgorici dokumentaciju za četiri slučaja zbog sumnji da se radi o seksualnom uznemiravanju i drugom obliku neprimjerenog ponašanja prema učenicima.

,,Konačnu kvalifikaciju  po podnijetim prijavama, odrediće nadležno tuzilaštvo. U tri od četiri slučaja, radi se o slučajevima koji su se desili u periodu od 2018. do 2023. godine. Svi predmeti su dostavljeni i Prosvjetnoj inspekciji, kao i Zavodu za školstvo kako bi se izvršio vanredni nadzor povodom konkretnih slučajeva”, naveli su iz Ministarstva.

Ministarstvo je u jednom slučaju tražilo od Vrhovnog tužilaštva Crne Gore da preispita odluku osnovnog tužilaštva. Radi se o predmetu u kome je kotorsko tužilaštvo odbacilo prijavu protiv lica zaposlenog u jednoj obrazovnoj ustanovi u Budvi. On je prijavljen da je telefonom  snimao maloljetnice u julu ove godine, na šetalištu u Budvi.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RASULO U TURISTIČKOJ PRESTONICI: Budva  izvan zakona, Vlada ne reaguje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izvršna vlast u Budvi trenutno funkcioniše izvan svih zakona. Nijedan sekretarijat nema starješinu, rukovodioca u punom mandatu, odgovornog i ovlašćenog za vođenje organa lokalne uprave. Većina kadrova koji rukovode poslovima u sekretarijatima nalaze se u v.d. statusu koji im je odavno istekao. Nekima rukovode zamjenici ili pomoćnici sekretara kojih duži period nema, dok su neke od službi u potpunosti bez odgovornih osoba

 

Dvije godine nakon  što je na lokalnim izborima u oktobru 2022. godine, Demokratski front na čelu sa Milom Božovićem, osvojio apsolutnu većinu glasova građana Budve, najrazvijenija turistička opština našla se u rasulu i anarhiji, u kojoj se ne zna ko vrši vlast i ko je za šta odgovoran.

Raspad poslije izbornog trijumfa počeo je hapšenjem Božovića u martu 2023, koga Specijalno državno tužilaštvo tereti za organizovani kriminal i šverc narkotika. Viši sud u Podgorici potvrdio je krajem novembra ove godine optužnicu protiv Božovića, koji se nalazi u pritvorskoj jedinici u Spužu.

I pored optužbe za kriminalno udruživanje i šverc tona kokaina, on i dalje, iz Spuža, sa funkcije predsjednika opštine rukovodi Budvom.

Nastavio je da upravlja političkim procesima, imenovanjima, milionskim poslovima, smjenjivanjem i postavljanjem opštinskih funkcionera preko Nikole Jovanovića, lidera  grupe građana Budva naš grad, kojeg je nedavno ukazom iz pritvora postavio za potpredsjednika opštine.

Po odobrenju suda, Božoviću  se u zatvor duže od godinu i po nose povjerljiva opštinska dokumenta na potpis. O izboru najboljih ponuđača putem ugovora o javnim nabavkama i trošenju desetina miliona eura odlučuje čovjek pod optužbom za najteži kriminal. Iz zatvora postavlja i smjenjue kadrove.  Na taj način  on i saradnici doveli su Budvu u stanje haosa i neodgovornosti na svim nivoima odlučivanja.

Izvršna vlast u Budvi trenutno funkcioniše izvan svih zakona. Nijedan sekretarijat nema starješinu, rukovodioca u punom mandatu, odgovornog i ovlašćenog za rad određenog opštinskog organa. Većina kadrova koji rukovode poslovima u sekretarijatima nalaze se u v.d. statusu koji je odavno istekao. Nekima rukovode zamjenici ili pomoćnici sekretara kojih duži period nema, dok su neke od službi u potpunosti bez odgovornih osoba.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

OKO NAS

ŠUMARSTVO I DRVOPRERADA: Obilje šume i patosa iz Austrije  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crna Gora pored ogromnog šumskog bogatstva i dalje ne čini ništa da razvije finalnu proizvodnju, već se njenim građanima u prodavnicama nudi patos uvezen iz Austrije

 

 

Dok u šumama na sjeveru Crne Gore nesavjesnim radom propadaju ogromne količine drveta, ili se drvo skoro nekrontrolisano sječe i kao polufabrikat prodaje u okruženju, naša država uvozi patos iz Austrije, koji se može naći u svakoj specijalizovanoj prodavnici u Beranama ili bilo kojem drugom gradu.

„Kvadrat patosa iz Austrije u Crnoj Gori je 12 eura, a desetinama malih privrednika u ovoj oblasti koji bi mogli da ga proizvode mašine stoje neupošljene, jer nemaju sirovinu“ – kaže za Monitor jedan od drvoprerađivača iz Plava, Nedžad Cecunjanin..

On je podsjetio da je godišnji etat, odnosno količina drveta koja se legalno doznači za sječu na državnom nivou oko 600 hiljada kubika, ali da se sasvim sigurno posječe i do milion kubika.

„I sva ta građa završi u izvozu kao daska, umjesto da se uposle naši mali privrednici koji imaju mašine za proizvodnju patosa, i da ga sami proizvodimo, i da ga mi izvozimo, jer je to očigledno vrlo unosno“ – objašnjava Cecunjanin.

Osim drveta koje se sječe još uvijek kroz koncesioni način gazdovanja šumama, ovaj mali drvoprerađivač podsjeća na činjenicu da se na području toga i drugih gradova ne vrši sanitarna sječa i da propada ogromna količina vrijedne drvne mase.

„Samo da se očisti sanitarno šuma u Nacionalnom parku Prokletije, bilo bi drveta da pravimo patos i za potrebe Crne Gore, kao i da ga izvozimo, a ne šume na čitavom sjeveru“ – smatra Cecunjan.

Prema njegovim riječima, za to bi bila potrebno da se otvori samo jedna fabrika sa finalnom proizvodnjom patosa, i sa ne tako velikim brojem zaposlenih

„Zamislite taj apsurd. Nama drvo propada koliko ga imamo, a nismo u stanju da razvijemo makar proizvodnju patosa, ako ništa drugo“.

I drvoprerađivači iz Rožaja pričaju o tome kako mahinacije sa drvetom i drvnom građom u tom gradu nisu zaustavljene, i da se prema Kosovu  u svakom trenutku izveze mnogo više nego što je doznačeno za sječu na teritoriji te sjeverne opštine.

Oni  objašnjavaju da kubik prerađene daske u Crnoj Gori košta 190 eura, dok se na Kosovu prodaje za 270 eura.

„Postoji firma u Rožajama koja završava papire za izvoz i onima koji nisu koncesionari i koji nemaju ulaz ili dokaz o porijeklu drveta, a bez problema ga izvoze i prodaju na području Kosova po toj cijeni. To je već posao za carinu i policiju“ – kaže jedan od njih za Monitor.

Prema njegovim riječima vlasnici pogona na Kosovu mogu i legalno doći u Rožaje i kupiti drvo, odnosno dasku za 190 eura.

„To je legalan način, ali budite sigurni da hiljade kubika izađe ilegalno, odnosno putem kupljenih papira i bez ikakvog dokaza o porijeklu drveta“ – tvrdi taj sagovornik.

On kaže da fabrike na Kosovu, koje nema drveta i zavisi isključivo od drvne građe iz Crne Gore, najviše to drvo prerađuju u lamperiju i patos, i dalje izvoze za Grčku“ – tvrdi taj drvoprerađivač.

Prema njegovim riječima, kubik lamperije ili patosa u Crnoj Gori košta 280 eura, ali i on ukazuje na problem da u našoj državi finalna proizvodnja nije razvijena.

„Osim toga, kosovski privrednici su mnogo agilniji i prodorniji. I to je pravo pitanje, zašto se u Crnoj Gori ne razvija finalna proizvodnja drveta? Crna Gora bi mnogo više imala koristi da razvija finalnu proizvodnju makar u vidu lamperije ili patosa, nego da ovako pojedinci nekotrolisano izvoze dasku na Kosovo“ – kaže ovaj preduzetnik.

Sagovornik Monitora iz Rožaja dodaje da je posao sa drvetom unosan koliko i posao sa nekretninama koji cvjeta u Crnoj Gori, ali da postoji bitna razlika.

„U poslu sa nekretninama bilo je rizika. U crnogorskom šumarstvu nema rizika. To je najsigurniji biznis. Uložiš dvadeset-trideset eura dobiješ preko sto. I tu je otvoren prostor za podmićivanje i korupciju do neviđenih razmjera, da bi se došlo do šume“ – kaže taj rožajski registrovani drvoprerađivač.

Drvoprerađivači sa sjevera Crne Gore smatraju da šumarska mafija nije zaustavljena.

»Neko će vam reći da ne postoji. Naravno da postoji, samo su njene metode djelovanja danas perfidnije. U šumarstvu su potrebne, prije svega, korjenite kadrovske promjene. Ne mogu isti ljudi koji su pravili taj koncesioni sistem gazdovanja koji je trajao dvije ili dvije i po decenije, sada da ga mijenjaju« – smatraju oni.

Drvoprerađivači iz Rožaja ističu da je osim kadrovskih promjena u šumarstvu, potrebno još pooštriti finasijske kotrole u svim područnim jedinicama Uprave za šume, pooštriti kontrole na granicama, i što je najvažnije, razvijati finalnu proizvodnju u Crnoj Gori i truditi se da se što više drveta finalno preradi u našoj državi.

»Zašto bi mi izvozili dasku na Kosovo, a kosovski privrednici je samo prerađivali u patos i lamperiju i dalje izvozili za Grčku? Zašto ne bismo mi   izvozili lamperiju i patos u Grčku? Država Crna Gora bi bila mnogo više na dobitku, ali bi zato izgubili oni koji sada koriste to i bogate se preko noći« – tvrde drvoprerađivači sa sjevera.

Tokom proteklog ljeta mali drvoprerađivači sa sjevera organizovali su proteste i u nekoliko navrata blokirali puteve zbog činjenice da sistem koncesionog gazdovanja nije prekinut i da su najkvalitetnije šume dobili isti ljudi koji su bili tajkuni bivših crnogorskih vlasti.

Malo se zatalasalo pa se stišalo. Neshvatljivo je da, kako kažu sagovornici Monitora,  Crna Gora pored tolikog šumskog bogatsva i dalje ne čini ništa da razvije finalnu proizvodnju, već se njenim građanima u prodavnicama nudi patos uvezen iz Austrije. Dali je patos u Crnoj Gori tako teško napraviti? Ili se sistem sporo mijenja, a uvoznički lobi i dalje radi na štetu države.

                           Tufik SOFTIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo