Sve, dakle, teče, sve se mijenja, naročito birački spisak. Početkom ovog vijeka pravo glasa u Crnoj Gori imala je 162 osoba rođena prije Hrista, nakon odlučne intervencije vlasti, stanje se bitno popravilo, pa ih je ostalo 139. U međuvremenu su se stvari u korijenu promijenile. Od neuređenog, birački spisak postaje gotovo savršen – po mjeri Demokratske partije socijalista.
Spisak po kome će se održati izbori za predsjednika Crne Gore zaključen je u četvrtak, 27. marta 2013. godine, u ponoć. Pravo glasa imaće 511.405 birača, što je za 2650 manje nego na izborima u oktobru.
Prethodno su sprovedene razne akcije – glasačima DPS-a na protekciju se izdaju nove lične karte, ,,protivglasači” nestaju sa spiskova. Piše se i briše na sve strane.
Kako je objasnio ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević 24.468 punoljetnih državljana Crne Gore posjeduju staru dvodjelnu ličnu kartu, dok 8.320 državljana Crne Gore upisanih u birački spisak imaju staru plastificiranu ličnu kartu. Ako ne stignu do novih dokumenata, neće moći da glasaju.
Aktivisti DPS-a, uglavnom starijim osobama na čije glasove računaju, mjesecima pomažu da obezbijede nove lične karte. Ekipa, recimo, stigne u selo, uslika koga treba, uzme otiske, za koji dan gotova lična karta. Humano, reklo bi se. Oni koji nijesu sigurni glasovi vladajuće partije moraju čekati u ogromnim redovima.
Odakle DPS zna ko nije zamijenio staru ličnu kartu, ovdje je smiješno pitati. Ozna sve dozna. Na kraju su podaci o ljudima koji su u biračkom spisku, ali nemaju nova dokumenta, objavljeni, pa su i ostale partije pokrenule aktiviste. DPS je samo imao nekoliko mjeseci prednosti. I mašinu vlasti na raspolaganju.
Naravno da Partija zna i ko može biti izbrisan iz biračkog spiska jer nema crnogorsko državljanstvo i, uostalom, ne glasa za DPS.
Zahvaljujući Snimku, saznalo se i kako se funkcionerka DPS-a Daliborka Pejović pohvalila u maju prošle godine, da je njena partija ,,zahvaljujući dobroj analizi biračkog spiska, krenula od početne pretpostavke da svi postojeći stanovnici Herceg Novog nemaju do kraja definisano biračko pravo. Naravno, reagovali smo na vrijeme tako što smo izbrisali 548 imena jer su se stekli zakonski uslovi…Ono što je bila srećna okolnost je da se radilo o licima koja su, prema našoj identifikaciji, bila sigurno protivglasači na ovim izborima”. Upravni postupak, najavila je Daliborka Pejović, biće iskorišten za brisanje još ,,nekih 1.872 birača. Takođe se radi o ciljnoj grupi koja nam je vrlo interesantna i važna. U većini slučajeva i u velikom procentu se radi o glasačima protiv”.
Ima tu i istorije. Na primjer, srpske izbjeglice iz Bosne i Hrvatske, prije dvadesetak godina listom su upisivane u biračke spiskove. Vladajućoj partiji tada su odgovarali. Desio se veliki zaokret i sad su suvišni. Fakat da su dvadesetogodišnjim boravkom u Crnoj Gori stekli pravo na njeno državljanstvo, budući da DPS-u ne odgovara, nije bitan.
Knjige državljana čvrsto su u rukama vlasti. Na isti način, kad bi, recimo, Bošnjaci iz dijaspore riješili da ne glasaju za vladajuću partiju, očas posla bi mogli nestati sa biračkog spiska. Prosto, fali im zakonski uslov da biračko pravo ima onaj ko ima boravište u Crnoj Gori. Selektivna primjena zakona od biračkog spiska pravi tijesto koje vladajuća partija oblikuje prema svojim potrebama.
To je malo komplikovaniji dio priče, redovno stanje podrazumijeva da se glasači, jednostavno, izmisle. U pograničnim područjima Crne Gore čak i predstavnici koalicionih partnera otvoreno govore o ,,glasačima” iz susjednih država, opremljenim glanc novim ličnim kartama.
MANS je objavio da je u samo nekoliko mjeseci došlo do promjene preko šest odsto biračkog spiska. Ukazuju da je u bi¬rač¬ki spi¬sak po ko¬jem će 7. apri¬la bi¬ti organizovani pred¬sjed¬nič¬ki iz¬bo¬ri upi¬sa¬no 12.985 gla¬sa¬ča ko¬ji ima¬ju ista ime¬na i pre¬zi¬me¬na i ži¬ve na is¬toj adre¬si.
Među primjerima koje nabraja MANS, posebno je upečatljiv slučaj dvojice Slo¬bo¬da¬na, rođenih istog dana iste godine, koji žive i glasaju u istom mjestu. Dru¬gi Slo¬bo¬dan upi¬san je na¬kon lo¬kal¬nih iz¬bo¬ra u Nik¬ši¬ću i An¬dri¬je¬vi¬ci i ni¬ka¬da ra¬ni¬je ni¬je imao pra¬vo gla¬sa i, sudeći po matičnom broju – žensko je. Dešava se.
Potpredsjednik SNP-a Neven Gošović podsjeća u izjavi za Monitor da je tek kao odgovor na njegovo poslaničko pitanje Ministarstvo unutrašnjih poslova dostavilo podatak da je nakon 31. decembra 2012.godine, opštinskim organima lokalne uprave nadležnim za vođenje biračkog spiska, dostavilo podatke za 14.583 osobe koje nijesu upisane u Registar državljana Crne Gore, kako bi bile izbrisane sa biračkog spiska. Do konačnog zaključenja biračkog spiska, po tom osnovu, brisano je blizu 12.000 osoba.
Gošović kaže da se istovremeno kod tog Ministarstva nalazilo blizu 4.000 zahtjeva građana za prijem u crnogorsko državljanstvo. ,,Na zahtjev SNP od 5. marta 2013.godine, za dostavljanje podataka o licima koja su podnijela zahtjev za prijem u crnogorsko državljanstvo, a nalaze se na spisku lica koji je MUP dostavio organima lokalne uprave, radi njihovog brisanja iz biračkog spiska, zbog činjenice da se ne nalaze u Registru državljana Crne Gore, Ministarstvo nije postupilo ni u kom vidu. Podatke nisu dostavili iako je Agencija za zaštitu ličnih podataka 20. marta 2013.godine, dala mišljenje da dostavljanje SNP-u naznačenih podataka nije u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti”, precizira Gošović.
Opštinske službe, kako je i ranije upozoravano iz SNP-a , na osnovu podataka iz MUP-a su brisale građane iz biračkog spiska zbog činjenice da nemaju crnogorsko državljanstvo, a istovremeno to isto Ministarstvo mjesecima, a u nekim predmetima i više od godinu dana, nije odlučivalo po zahtjevima za sticanje crnogorskog državljanstva.
Prema podacima koje je u parlamentu predočio ministar Konjević 1.024 građanina nijesu preuzeli rješenja o prijemu u crnogorsko državljanstvo, zbog čega nijesu ni upisani u Registar crnogorskih državljana. Na taj način iz biračkog spiska biće izbrisane i te osobe, iako je nesporno da su državljani Crne Gore. Iako se, u prvom trenutku može reći – ko im je kriv – objašnjenje je jednostavno: neko nema novca da stigne do osnovnog građanskog prava. Taksa za preuzimanje rješenja o državljanstvu košta sto eura.
Nakon izbora u oktobru, prema podacima SNP-a, prvi put je u birački spisak upisano oko 12 hiljada osoba. Prema datumu rođenja oko sedam hiljada njih ne mogu pripadati onima koji su tek postali punoljetni I stekli biračko pravo.
,,Sve dok ne budemo imali potpuni uvid u dokumentaciju, ne možemo imati povjerenje u tačnost biračkog spiska”, ocjenjuje Neven Gošović.
U ovoj državi živi 625.266 ljudi. Da hoće, država bi mogla da napravi i birački spisak sa fotografijama svakog građanina koji ima pravo glasa i lozinkom koju treba da izgovori da bi glasao. Petljanje po biračkom spisku stalni je izvor dodatnih glasova. Kad se saberu oni bez novih dokumenata, novoupisani i izbrisani, riječ je o preko pedeset pet hiljada građana sa čijim se biračkim pravom nešto dešava. Šta tačno – zna vlast.
Miloš BAKIĆ