U ovom Periskopu baškari se FK Velež, istinski simbol antifašizma i radništva. Onog radništva koje se okupljalo uz Velež i u Drugom svjetskom ratu i tokom agresije srpskih i hrvatskih fašista na Mostar, devedesetih godina prošloga stoljeća
Juče sam uz jutarnju kavu vodio dijalog sa dragim čovjekom, Batom.
Od svih tema jedna je bila dominantna. Tema fudbalska. Kafenisali smo nakon finalne utakmice Kupa Bosne i Hercegovine u kojoj su se sastali stari rivali Velež i Sarajevo. Pobjednikom je postala ekipa iz rodnog mi Grada na Neretvi. Bata, rođeni Sjeničanin, a naturalizirani Beograđanin, veli u jednom dijelu kafenisanja da su za njegovo shvatanje fudbala na ovim našim stranama i te kako bitni tuzlanska Sloboda i mostarski Velež.
Kada hoću nešto dometnuti u ragovore ugodne, nogometne, a što se dotiče i politike, sjetim se jedne karakteristične rečenice koju je izgovorio Boris Dvornik, u ulozi Roka Prča, u televizijskom serijalu Malo misto: ,, … Nemoj mi politike u butigu…” i zastao sam. Nisam Bati razgovor nogometni htio dosoljavati politikom… A želio sam, jer i Sloboda i Velež osnovani su od naprednoga radništva i sirotinje u Tuzli i Mostaru. Uostalom, u amblemu Veležovom, prvobitnom, i stoji Radničko športsko društvo Velež. Da i danas sve miriše na politiku i u sportu ne treba nikoga uvjeravati. A da sam otvorio priču imao bih i te kako šta reći.
No nisam otvarao bolnu temu Grada na Neretvi gdje se fudbalski tifozi dijele na one koji podržavaju mostarski klub sa naglašenom nacionalnom temeljnicom, hrvatski športski klub Zrinjski i na one navijače kojima su u srcu Rođeni.
Da sam htio ,,politiku u butigu” pričao bih kako su nacionalistički vlastodršci devedesetih godina bukvalno oteli Fudbalskom klubu Velež stadion pod Bijelim brijegom i dali ga HŠK Zrinjski!?
Da je skupina strasnika Rođenih odlučila u najtežim danima agresije na Bosnu i Hercegovinu sačuvati petokraku zvjezdu u Veležovom grbu i poslije ratnih dešavanja graditi moderan nogometni stadion Rođeni…
Taj i takav Velež pobjedom nad starim rivalom Sarajevom poslije trideset šest godina donio je trofej u Grad na Neretvi i Radobolji. To nije običan sportski uspjeh. Bio je to i ostaće u povijesti zabilježen uspjeh, koji nije samo sportski. Bila je to pobjeda Veleža kao simbola antifašizma! Jednom je prilikom strasni veležovac, profesor Pravnog fakulteta u Sarajevu, Zdravko Grebo, izrekao misao: ,,Velež je više od života…” Da je živ Grebo bi ovih dana bio jednim od najradosnijih ljudi na ovoj našoj planeti. Siguran sam u to.
Nisam toga jutra dobrom čovjeku Bati stigao puno toga reći iz povijesti Veležove...
Zato u ovom periskopu stanuje komotno, što bi Mostarci rekli baškari se FK Velež kao istinski simbol antifašizma i radništva. Onog radništva koje se okupljalo oko i uz Velež i u drugom svjetskom ratu i tijekom agresije srpskih i hrvatskih fašista na Mostar, devedesetih godina prošloga stoljeća.
Simbol antifašizma i jedan od simbola Mostara, Fudbalski klub Velež, dobiće u narednih mjesec dana i pisani spomenik, knjigu u kojoj su mnogi novinari i književnici pisali o Rođenim.
Uspjeli su Rođeni uz stotu obljetnicu kluba donijeti trofej, najdraži poslije onoga Kupa maršala Tita u svoj grad. Na radost mnogih veležovaca diljem svijeta.
Ne samo veležovaca nego i mnogih poput moga Sjeničanina Bate.
Zato mi je toga lipovičkog jutra kava bila slađa.
Radi simbola amtifašističkog, mostarskog!
Gradimir GOJER