Povežite se sa nama

Izdvojeno

ANALIZA O RODNIM STATISTIKAMA: Broje li se žene u Crnoj Gori

Objavljeno prije

na

Centar za ženska prava analizom  zvaničnih rodnih statistika u Crnoj Gori zaključio da je potrebno mnogo više podataka kako bi se vodile  kvalitetnije državne politike u oblasti rodne ravnopravnosti

 

 

Da bi državni organi donosili kvalitetne razvojne strategije potrebnu su im i kvalitetni podaci. Ukoliko je proces sakupljanja informacija loš ili nepotpun, takve će biti i odluke na osnovu tih informacija. Takav je  slučaj  i sa jednim od ključnih dokumenata u pregovorima sa Evropskom unijom – Nacionalnom strategijom rodne ravnopravnosti.

Centar za ženska prava u svojoj analizi rodnih statistika Broje li se žene u Crnoj Gori ukazuje  upravo na nedostatke podataka koje su državni organi dužni da prikupljaju kako bi se rodnim politikama došlo do veće rodne ravnopravnosti i željenog standarda uvažavanja ljudskih prava i demokratskih vrijednosti.

Državni organi su dužni da prikupljaju i iskazuju statističke podatke razvrstane po polnoj pripadnosti. Ovi podaci su neophodni za kreiranje politika koje će uzeti u obzir perspektive, prava i potrebe svih društvenih grupa i promovisati rodnu ravnopravnost i socijalnu pravdu. Ovu obavezu propisuje i važeći Zakon o rodnoj ravnopravnosti. Pored toga, politike je potrebno uskladiti sa evropskim standardima, izraženim kroz završna mjerila i preporuke Evropske komisije.

Obavezu prikupljanja podataka razvrstanih po polu ne poštuju svi državni organi koji učstvuju u kreiranju zvanične statistike. Autorke iz Centra za ženska prava u analizi navode da posebno zabrinjava podatak da se njihov broj prepolovio u odnosu na prethodni period – sa deset na aktuelnih pet državnih organa.

Izvršna direktorka Centra i urednica izvještaja Maja Raičević kaže za Monitor, da rodno neutralne politike nemaju neutralne posledice. “One mogu pogoršati postojeće rodne nejednakosti i zanemariti potrebe značajnog dijela stanovništva, ograničiti mu pristup resursima, uslugama, mogućnostima, a dovode i do diskriminacije, koja negativno utiče na društveni razvoj“.

Ona  precizira: “Da bismo razumjeli kako javne politike i programi utiču na žene, muškarce i rodno varijantne osobe, potrebne su nam rodne analize, a one ne počivaju na pukom prikupljanju podataka razvrstanih po polnoj pripadnosti, već uzimaju u obzir i društvene, kulturne i ekonomske aspekte roda. One omogućavaju da razumijemo i prevazilazimo rodne nejednakosti i specifične izazove koji proizilaze iz rodnih uloga i odnosa. “

Nekoliko godina Evropska komisija u izvještaju  ukazuje na nedostatak prostornih, finansijskih i kadrovskih kapaciteta naše  Uprave za statistiku i poziva na veći stepen harmonizacije sa evropskim statističkim sistemom. U izvještaju se daju preporuke o unaprjeđenju podataka za svaku od oblasti. Statistika razvrstana po polu i rodu se kroz izvještavanje uglavnom pominje u dijelu rodno zasnovanog nasilja. Međutim, konkretne preporuke Evropske komisije u pogledu nedostajuće rodne statistike, te metoda kako je unaprijediti, izostaju.

Do sada  se pokazalo  da  veliki broj institucija prikuplja i obradjuje podatke razvrstane po polu, ali da se oni strateški i sistemski ne objedinjuju, ne analiziraju, pa tako ni ne rezultiraju inkluzivnim politikama i programima. Perspektiva mora da bude u širenju sistema zvanične statistike, a ne njegovom sužavanju, kako je sada slučaj. Da bi se to promijenilo potrebno je,  piše u analizi, osnažiti kapacitete institucija kroz jačanje organizacionih jedinica za prikupljanje podataka i dosljedna primjena člana 14 Zakona o rodnoj ravnopravnosti koji se odnosi na obavezu prikupljanja podataka razvrstanih po polu.

“Smatramo da ovaj član treba dopuniti na način da obuhvati sve primarne proizvođače zvanične statistike, njihove nadležnosti, kao i obavezu redovnog, polugodišnjeg dostavljanja podataka nadležnom organu za koordinaciju. Potrebno je propisati i odgovarajući raspon kazni u slučaju nepoštovanja ovog člana“, navodi se u analizi.

Godinama se  u javnoj sferi govori da nema preciznih polno podijeljenih podataka o nasilju u porodici i rodno zasnovanom nasilju. Time se bavi i ova analiza. Zakonom  o zaštiti od nasilja u porodici koji se  primjenjuje  od 2011. propisana je obaveza usvajanja strategije zaštite od nasilja u porodici koja treba da sadrži ocjenu stanja i prepozna ključne probleme u socijalnoj i drugoj zaštiti. Izmedju ostalog, strategija treba da sadrži i ciljeve i mjere za unaprjeđenje sistema za prikupljanje i analizu podataka i izvještavanja o slučajevima nasilja. Međutim, i dalje nemamo takve sveobuhvatne podatke.

Uprava za statistiku (MONSTAT) je u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava, UNDP kancelarijom u Crnoj Gori i EIGE-om, prvi put 2019. godine izračunala Indeks rodne ravnopravnosti za Crnu Goru (GEI). Generalna struktura indeksa koji se izračunavaju na nivou Evropske unije je takva da se sastoji od šest osnovnih domena i dva dodatna (nasilje i intersekcionalnost) i uključuje 31 indikator. Osnovni domeni su: rad, novac, znanje, vrijeme, moć i zdravlje. Oba indeksa za Crnu Goru, iz 2019. godine kao i iz 2023. godine nisu uključila domene nasilja i intersekcionalnosti u konačni obračun vrijednosti.  Razlog za ovo je,  navodi  MONSTAT-a, nedostatak podataka iz ove oblasti zbog čega će se pratiti razvoj domena i analizirati mogućnost njegovog uključivanja u neki od sljedećih indeksa.

“Da je drugi indeks rodne ravnopravnosti ispratio strukturu prvog izdanja, proširujući inicijalne kvalitativne analize, moglo bi se govoriti o napretku rodne statistike u Crnoj Gori… Zbog toga je bilo za očekivati da će već sljedeće izdanje proširiti rodnu statistiku u odnosu na početno. Nažalost, Indeks rodne ravnopravnosti 2023. objavljen je isključivo u vidu saopštenja na sajtu MONSTAT-a, sa bazičnim pregledom promjena u vrijednostima indeksnih poddomena i domena“, navodi se u analizi.

Prema Indeksu rodne ravnopravnosti iz 2023. godine žene u Crnoj Gori najneravnopravnije su u domenu moći, zatim slijedi znanje, vrijeme, novac, rad, zdravlje. Hronologija je slična kao i u prvom rodnom indeksu iz 2019. Jedini negativni trend je u domenu znanja. Međutim, nemamo dovoljno precizne polno razdvojene podatke o zaradama, obrazovanju, ekonomskoj moći, nasilju u porodici, kao i o bračnom statusu i podjeli poslova unutar porodice i domaćinstva.

Nina Pavićević, kreatorka feminističkog profila Kritički smatra da manjak rodno osjetljivih podataka znači nevidljivost žena u društveno-političkom životu Crne Gore.

„Prijedlozi za dalja istraživanja pokazuju manjkavost sistema – fale nam podaci poput starosne dobi žena i muškaraca koji po prvi put postaju roditelji, ili nivoi obrazovanja po polu. Iako sam iznenađena ovim manjkavostima, jako je važno što je skrenuta pažnja na njih jer prepoznaje koliko žene nisu vidljive, i da podaci nisu samo brojke već kroje sliku (ne)ravnopravnosti u našem društvu“, kaže Pavićević za Monitor.

U Centru za ženska prava smatraju da nakon podataka o nasilju, treba proširiti setove podataka u oblastima koja se odnose na stanovništvo, vitalne događaje, obrazovanje, zaposlenost i penzionere, politiku i odlučivanje. Postojećim bazama 73 podataka treba dodati i nove o primanjima i prihodima, zdravlju i socijalnim uslugama, načinu korišćenja vremena i finansijskom sektoru. Konačno, ovim podacima se mora dati rodno-analitički osvrt, a time i značenje u kontekstu savremenog trenutka. Tako će podatak postati informacija, a informacija povod za razmišljanje i rađanje ideja i rješenja. U poslednjem je ključ društvene transformacije, a ona je krajnji cilj rodne statistike.

 

Muškarci u bankama deponuju više novca nego žene

U analizi navode da su kao rezultat rada Centra za ženska prava sa predstavnicama Centralne banke na radionicama o rodnoj statistici prikupljeni podaci koji će se naći u narednom izdanju publikacije Žene i muškarci 2024.  kroz novo poglavlje, posebno dodato u svrhu prezentacije obrađene statistike. Na primjer, broj stalno zaposlenih u bankarskom sektoru Crne Gore na kraju 2023. godine, po polu.

„U bankarskom sektoru Crne Gore je tokom 2023. godine poslovalo 11 kreditnih institucija, sa 2 414 zaposlenih, uz procentualno veće učešće žena u odnosu na muškarce. U sektoru stanovništva, kao jednom od značajnijih deponenata u bankarskom sektoru Crne Gore, evidentno je veće učešće u ukupnom iznosu depozita deponenata muškog pola u odnosu na ženski pol. Oko 80 odsto depozita sektora stanovništva čine depoziti po viđenju, dok se ostatak odnosi na oročenu štednju. U polnoj strukturi deponenata koji su položili sredstva po viđenju kod kreditnih institucija dominiraju muškarci sa oko 65 odsto učešća u ukupnim depozitima po viđenju sektora stanovništva, dok se oko 35 odsto odnosi na žene“, navodi se u analizi.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo