Povežite se sa nama

Izdvojeno

ANALIZA O RODNIM STATISTIKAMA: Broje li se žene u Crnoj Gori

Objavljeno prije

na

Centar za ženska prava analizom  zvaničnih rodnih statistika u Crnoj Gori zaključio da je potrebno mnogo više podataka kako bi se vodile  kvalitetnije državne politike u oblasti rodne ravnopravnosti

 

 

Da bi državni organi donosili kvalitetne razvojne strategije potrebnu su im i kvalitetni podaci. Ukoliko je proces sakupljanja informacija loš ili nepotpun, takve će biti i odluke na osnovu tih informacija. Takav je  slučaj  i sa jednim od ključnih dokumenata u pregovorima sa Evropskom unijom – Nacionalnom strategijom rodne ravnopravnosti.

Centar za ženska prava u svojoj analizi rodnih statistika Broje li se žene u Crnoj Gori ukazuje  upravo na nedostatke podataka koje su državni organi dužni da prikupljaju kako bi se rodnim politikama došlo do veće rodne ravnopravnosti i željenog standarda uvažavanja ljudskih prava i demokratskih vrijednosti.

Državni organi su dužni da prikupljaju i iskazuju statističke podatke razvrstane po polnoj pripadnosti. Ovi podaci su neophodni za kreiranje politika koje će uzeti u obzir perspektive, prava i potrebe svih društvenih grupa i promovisati rodnu ravnopravnost i socijalnu pravdu. Ovu obavezu propisuje i važeći Zakon o rodnoj ravnopravnosti. Pored toga, politike je potrebno uskladiti sa evropskim standardima, izraženim kroz završna mjerila i preporuke Evropske komisije.

Obavezu prikupljanja podataka razvrstanih po polu ne poštuju svi državni organi koji učstvuju u kreiranju zvanične statistike. Autorke iz Centra za ženska prava u analizi navode da posebno zabrinjava podatak da se njihov broj prepolovio u odnosu na prethodni period – sa deset na aktuelnih pet državnih organa.

Izvršna direktorka Centra i urednica izvještaja Maja Raičević kaže za Monitor, da rodno neutralne politike nemaju neutralne posledice. “One mogu pogoršati postojeće rodne nejednakosti i zanemariti potrebe značajnog dijela stanovništva, ograničiti mu pristup resursima, uslugama, mogućnostima, a dovode i do diskriminacije, koja negativno utiče na društveni razvoj“.

Ona  precizira: “Da bismo razumjeli kako javne politike i programi utiču na žene, muškarce i rodno varijantne osobe, potrebne su nam rodne analize, a one ne počivaju na pukom prikupljanju podataka razvrstanih po polnoj pripadnosti, već uzimaju u obzir i društvene, kulturne i ekonomske aspekte roda. One omogućavaju da razumijemo i prevazilazimo rodne nejednakosti i specifične izazove koji proizilaze iz rodnih uloga i odnosa. “

Nekoliko godina Evropska komisija u izvještaju  ukazuje na nedostatak prostornih, finansijskih i kadrovskih kapaciteta naše  Uprave za statistiku i poziva na veći stepen harmonizacije sa evropskim statističkim sistemom. U izvještaju se daju preporuke o unaprjeđenju podataka za svaku od oblasti. Statistika razvrstana po polu i rodu se kroz izvještavanje uglavnom pominje u dijelu rodno zasnovanog nasilja. Međutim, konkretne preporuke Evropske komisije u pogledu nedostajuće rodne statistike, te metoda kako je unaprijediti, izostaju.

Do sada  se pokazalo  da  veliki broj institucija prikuplja i obradjuje podatke razvrstane po polu, ali da se oni strateški i sistemski ne objedinjuju, ne analiziraju, pa tako ni ne rezultiraju inkluzivnim politikama i programima. Perspektiva mora da bude u širenju sistema zvanične statistike, a ne njegovom sužavanju, kako je sada slučaj. Da bi se to promijenilo potrebno je,  piše u analizi, osnažiti kapacitete institucija kroz jačanje organizacionih jedinica za prikupljanje podataka i dosljedna primjena člana 14 Zakona o rodnoj ravnopravnosti koji se odnosi na obavezu prikupljanja podataka razvrstanih po polu.

“Smatramo da ovaj član treba dopuniti na način da obuhvati sve primarne proizvođače zvanične statistike, njihove nadležnosti, kao i obavezu redovnog, polugodišnjeg dostavljanja podataka nadležnom organu za koordinaciju. Potrebno je propisati i odgovarajući raspon kazni u slučaju nepoštovanja ovog člana“, navodi se u analizi.

Godinama se  u javnoj sferi govori da nema preciznih polno podijeljenih podataka o nasilju u porodici i rodno zasnovanom nasilju. Time se bavi i ova analiza. Zakonom  o zaštiti od nasilja u porodici koji se  primjenjuje  od 2011. propisana je obaveza usvajanja strategije zaštite od nasilja u porodici koja treba da sadrži ocjenu stanja i prepozna ključne probleme u socijalnoj i drugoj zaštiti. Izmedju ostalog, strategija treba da sadrži i ciljeve i mjere za unaprjeđenje sistema za prikupljanje i analizu podataka i izvještavanja o slučajevima nasilja. Međutim, i dalje nemamo takve sveobuhvatne podatke.

Uprava za statistiku (MONSTAT) je u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava, UNDP kancelarijom u Crnoj Gori i EIGE-om, prvi put 2019. godine izračunala Indeks rodne ravnopravnosti za Crnu Goru (GEI). Generalna struktura indeksa koji se izračunavaju na nivou Evropske unije je takva da se sastoji od šest osnovnih domena i dva dodatna (nasilje i intersekcionalnost) i uključuje 31 indikator. Osnovni domeni su: rad, novac, znanje, vrijeme, moć i zdravlje. Oba indeksa za Crnu Goru, iz 2019. godine kao i iz 2023. godine nisu uključila domene nasilja i intersekcionalnosti u konačni obračun vrijednosti.  Razlog za ovo je,  navodi  MONSTAT-a, nedostatak podataka iz ove oblasti zbog čega će se pratiti razvoj domena i analizirati mogućnost njegovog uključivanja u neki od sljedećih indeksa.

“Da je drugi indeks rodne ravnopravnosti ispratio strukturu prvog izdanja, proširujući inicijalne kvalitativne analize, moglo bi se govoriti o napretku rodne statistike u Crnoj Gori… Zbog toga je bilo za očekivati da će već sljedeće izdanje proširiti rodnu statistiku u odnosu na početno. Nažalost, Indeks rodne ravnopravnosti 2023. objavljen je isključivo u vidu saopštenja na sajtu MONSTAT-a, sa bazičnim pregledom promjena u vrijednostima indeksnih poddomena i domena“, navodi se u analizi.

Prema Indeksu rodne ravnopravnosti iz 2023. godine žene u Crnoj Gori najneravnopravnije su u domenu moći, zatim slijedi znanje, vrijeme, novac, rad, zdravlje. Hronologija je slična kao i u prvom rodnom indeksu iz 2019. Jedini negativni trend je u domenu znanja. Međutim, nemamo dovoljno precizne polno razdvojene podatke o zaradama, obrazovanju, ekonomskoj moći, nasilju u porodici, kao i o bračnom statusu i podjeli poslova unutar porodice i domaćinstva.

Nina Pavićević, kreatorka feminističkog profila Kritički smatra da manjak rodno osjetljivih podataka znači nevidljivost žena u društveno-političkom životu Crne Gore.

„Prijedlozi za dalja istraživanja pokazuju manjkavost sistema – fale nam podaci poput starosne dobi žena i muškaraca koji po prvi put postaju roditelji, ili nivoi obrazovanja po polu. Iako sam iznenađena ovim manjkavostima, jako je važno što je skrenuta pažnja na njih jer prepoznaje koliko žene nisu vidljive, i da podaci nisu samo brojke već kroje sliku (ne)ravnopravnosti u našem društvu“, kaže Pavićević za Monitor.

U Centru za ženska prava smatraju da nakon podataka o nasilju, treba proširiti setove podataka u oblastima koja se odnose na stanovništvo, vitalne događaje, obrazovanje, zaposlenost i penzionere, politiku i odlučivanje. Postojećim bazama 73 podataka treba dodati i nove o primanjima i prihodima, zdravlju i socijalnim uslugama, načinu korišćenja vremena i finansijskom sektoru. Konačno, ovim podacima se mora dati rodno-analitički osvrt, a time i značenje u kontekstu savremenog trenutka. Tako će podatak postati informacija, a informacija povod za razmišljanje i rađanje ideja i rješenja. U poslednjem je ključ društvene transformacije, a ona je krajnji cilj rodne statistike.

 

Muškarci u bankama deponuju više novca nego žene

U analizi navode da su kao rezultat rada Centra za ženska prava sa predstavnicama Centralne banke na radionicama o rodnoj statistici prikupljeni podaci koji će se naći u narednom izdanju publikacije Žene i muškarci 2024.  kroz novo poglavlje, posebno dodato u svrhu prezentacije obrađene statistike. Na primjer, broj stalno zaposlenih u bankarskom sektoru Crne Gore na kraju 2023. godine, po polu.

„U bankarskom sektoru Crne Gore je tokom 2023. godine poslovalo 11 kreditnih institucija, sa 2 414 zaposlenih, uz procentualno veće učešće žena u odnosu na muškarce. U sektoru stanovništva, kao jednom od značajnijih deponenata u bankarskom sektoru Crne Gore, evidentno je veće učešće u ukupnom iznosu depozita deponenata muškog pola u odnosu na ženski pol. Oko 80 odsto depozita sektora stanovništva čine depoziti po viđenju, dok se ostatak odnosi na oročenu štednju. U polnoj strukturi deponenata koji su položili sredstva po viđenju kod kreditnih institucija dominiraju muškarci sa oko 65 odsto učešća u ukupnim depozitima po viđenju sektora stanovništva, dok se oko 35 odsto odnosi na žene“, navodi se u analizi.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ SILOVANJA MALOLJETNICE U BIJELOM POLJU: Policija prećutala da se radi o povratniku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor posjeduje presudu koja potvrđuje da je A.K.,  za kojim policija traga zbog silovanja maloljetnice,  povratnik. Što je Uprava policije prećutala u saopštenju medijima

 

 

Drugi slučaj silovanja maloljetne osobe u Bijelom polju za dva mjeseca. U prvom slučaju osumnjičeni je uhapšen, dok se u nedavno počinjenom seksulanom zločinu za počiniocem intezivno traga. Riječ je o povratniku,  što je policija prećutala kada su 13.februara dostavili saopštenje medijima.

„Uprava policije preduzima intenzivne mjere i radnje povodom prijave da je jedno maloljetno lice silovano. Policijski službenici su kao osumnjičenog identifikovali lice A.K.(39), za kojim se intenzivno traga“, saopštili su kratko. I apelovali na medije da  u cilju zaštite maloljetne žrtve izvještavaju sa posebnom pažnjom i senzibilitetom.

Uprava policije je, međutim,  prećutala podatak da je riječ o nasilnom povratniku za kojim se traga zbog silovanja kćerke, a koji je 2014.godine pravosnažno osuđivan zbog pokušaja silovanja i to maloljetne sestrične. Informacija da se radi o pravosnažno osuđivanoj osobi zvanično je potvrđeno iz bjelopoljskog Višeg suda.

“Pravosnažnom presudom ovog suda K.br. 55/2013 od 17.02.2014. godine, okrivljeni A.K. oglašen je krivim zbog krivičnog djela silovanje u pokušaju iz čl. 204 stav 4 u vezi stava 1 KZ, u vezi čl. 20 KZ-a i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 5 godina. Presuda ovog suda je potvrđena presudom Apelacionog suda Crne Gore, Kž.br. 56/2014 od 19.05.2014. godine. Drugi postupak vođen protiv istog je pred ovim sudom okončan nepravosnažnom presudom ovog suda, K.br. 18/23 od 04.11.2024. godine, kojom je okrivljeni A.K. oslobođen od optužbe da je izvršio krivično djelo silovanje iz čl. 204 stav 1 KZ CG, jer nije dokazano da je izvršio krivično djelo za koje je optužen“, piše u odgovoru Višeg suda u Bijelom Polju.

Monitor je u u posjedu osuđujuće presude, ali  poštujući pravo na privatnost i dostojanstvo žrtve, većinu djelova neće objaviti. Samo one koji ukazuju da je A.K. u konkretnom slučaju postupao sa umišljajem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

KONGRES, REFORMA DPS-A  I DRUGE BAJKE: Višestruki povratnik

Objavljeno prije

na

Objavio:

Đukanovićev izbor za počasnog predsjednika DPS potvrđuje ono što  znamo. DPS se nije reformisao, niti će uskoro. Ovo društvo ostaje rascijepljeno između vlasti koja je nastavila da masovno primjenjuje Đukanovićeve prakse, a njen dio da  slavi susjednog autokratu, i opozicije u  sve čvršćem Đukanovićevom zagrljaju. Koliko Đukanović bude rastao rašće i Vučićeva Crna Gora. To nije koalicija, već mnogo više. Hemija. Skoro  sudbina

 

 

„Učinili ste mi veliku čast”, počeo je obraćanje bivši višedecenijski vođa DPS-a i Crne Gore, Milo Đukanović, na desetom Kongresu te stranke, održanom u nedjelju 16. februara, nakon što je izabran za počasnog predsjednika te partije. Nije bilo iznenađenih što je Đukanović dobio partijsku titulu, jer  je novo rukovostvo DPS –a  dvije sedmice uoči  Kongresa saopštilo da će vođa biti predložen za tu poziciju.  Ko je pažljivo pratio, bilo je i drugih znakova pored puta.

“To ne razumijem kao poštovanje samo prema meni. To razumijem i kao poštovanje prema učincima političke generacije sa kojom sam sarađivao i kojoj pripadam, generacije sa kojom sam nastojao, a vjerujem u značajnoj mjeri i uspio da doprinesem vrijednim ostvarenjima naše partije i savremene Crne Gore”, nastavio je Đukanović, nabrajajući  svoje uspjehe (ulazak Crne Gore u NATO , otvaranje pregovora sa EU, 11 miliona investicija..) u gotovo identičnom redosledu kao njegov nasljednik, aktuelni lider DPS  Danijel Živković dok je na Kongresu obrazlagao izbor Đukanovića za počasnog predsjednika.  Živković je u svom govoru u nedjelju bio kritičan prema Zapadu, baš kao i Đukanović u nedavnom intervjuu za Al Džaziru, pa ponovo i na Kongresu. Živkovićev i Đukanovićev govor, potom okačeni na internet stranicu partije, svakako su zanimljivo štivo za stručnjake i vještake. Laički posmatrano, čini se da su napisani iz jedne glave.

Ni Đukanović ni Živković nijesu u svojim osvrtanjima na “istorijska dostignuća” prethodne političke generacije vidjeli nijednu grešku, osim, kako je to istakao Živković,  zanemarivanja standarda građana. Nijesu primijetili da je dobar dio Đukanovićeve političke generacije i onih koji su rukovodili institucijama Đukanovićevog sistema, završio u ZIKS-u i pred sudovima: bivša predsjednica Vrhovnog suda  Vesna Medenica, bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić, njegov zamjenik Saša Čađenović, bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić,  vioski funkcioner bezbjednosnog sektora Zoran Lazović,  policijski inspektori, junaci skaj prepiski – Ljubo Milović, Petar Lazović, Ivan Stamatović, Ilija Vasović.  Pa ministri Đukanovićevih vlada, Petar Ivanović, Milutin Simović, Predrag Bošković. Đukanovićev ekonomski guru Veselin Vukotić i menadžment iz Plantaža, Aleksandar Mijajlović, jedan od vlasnika Bemaxa….Podugačak je spisak. Da su mogli da prisustvuju Kongresu, rukovodstvo stranke moralo bi iznajmiti stadion.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

MARKO SOŠIĆ, INSTITUT ALTERNATIVA: Potraga za zagubljenim reformama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Stalno odlaganje reformskih koraka i moguće “bolnih” odluka nije dobro. Ako zaista želi da promijeni zatečeno stanje, predsjednik vlade se nekome mora i zamjeriti

 

 

MONITOR: Hrana je skupa pa, na poziv vaših imenjaka (Alternativa), neki građani bojkotuju supermarkete. Da li je država skupa i kako bi se građani trebali odnositi prema toj skupoći?

SOŠIĆ: Država je skupa, iz godine u godinu nas košta sve više, a pritisak da smanji nepotrebne troškove, da se bori sa gubicima i uzaludnim trošenjem, opada. Fokus je, možda s pravom, bio na prihodnoj strani, na razmišljanje što će nadoknaditi doprinose kojih se država odriče i koje sve nove izvore prihoda možemo pronaći i produbiti.

Valjalo bi da ova bude godina rezova i pripremnih radnji koje će učiniti da u budžetu za 2026. godinu imamo veći prostor za ulaganja u infrastrukturu, odnosno, ciljane programe socijalne podrške na račun ostvarenih ušteda u tekućem budžetu.

Kod situacije sa bojkotom, sve sličnosti prestaju sa nazivom. U svakoj vijesti o bojkoti, bilo bi ispravno reći da je organizator na parlamentarnim izborima 2023. godine bio na listi PES-a. Novinari su dužni da tu činjenicu pomenu kada izvještavaju o njihovim aktivnostima, kako bi građani dobili punu informaciju. Inače, ne mislim ništa dobro o takvom načinu djelovanja, previše je populističko u metodama i sadržaju, a to uključuje i ovu posljednju akciju. Više me brine pažnja koju im poklanjaju svi mediji – to je zabrinjavajući pokazatelj koliko je i u tom sektoru situacija loša.

MONITOR: Da ostavimo to za neku drugu priču. Državna administracija raste do mjere da, kako smo vidjeli i čuli, to ni premijer više ne može da isprati. Šta dobijamo za uzvrat?

SOŠIĆ: Predsjednik Vlade je rekao da je centralna vlast smanjila broj zaposlenih u odnosu na novembar 2023. godine za 400 zaposlenih. A, prema podacima Ministarstva finansija i Ministarstva javne uprave, broj zaposlenih u tom periodu povećan je za 617.

Spajić je, takođe, najavio tri reformske mjere: smanjenje ugovora o djelu za 20 odsto, smanjenje broja zaposlenih na centralnom nivou za 20 odsto i zamrzavanje novih zapošljavanja u upravi. Mi smo u Institutu alternativa bili iznenađeni tim najavama, jer par mjeseci ranije, kada smo slične akcije sa sistemskim obrazloženjem predlagali za Fiskalnu strategiju, Vlada je iste odbila.

Iako broj zaposlenih u javnom sektoru stalno raste, Ministarstvo javne uprave uspijeva da to prikaže kao pozitivan indikator u svojoj refomi. Trik je sledeći: MJU mjeri procentualno učešće zaposlenih u upravi na centralnom i lokalnom nivou u ukupnom broju zaposlenih u Crnoj Gori. To znači da ako ukupna zaposlenost  raste, a raste zbog raznih faktora, onda će njihov indikator biti pozitivan i pored novih zapošljavanja,  pošto će pomenuti odnos, procentualno, biti u padu. Na sličan način su vlade DPS-a pokušavale da manipulišu, prikazujuću broj zaposlenih kroz udio troškova za plate u BDP-u.

U stvarnosti: prema mjerenju primjene principa javne uprave OECD SIGMA za potrebe Evropske komisije (januar 2025.), Crna Gora je u oblasti “upravljanje ljudskim resursima” najgora u regionu. Najgore su ocijenjeni zapošljavanje, tranparentnost postupka, kao i stručno usavršavanje i učinak državnih službenika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo