Izuzetno je važno postavljati savremene tekstove koji se bave temama, događajima i odnosima koje danas proživljavamo. Važno je osvijestiti teatar u kontekstu sadašnjeg trenutka da bi naš doprinos društvu bio značajniji
Predstava Obožavateljka, koju je prema jednočinkama Autogram za Milicu i Obožavateljica, savremenog hrvatskog dramskog pisca Mata Matišića režirala Ana Vukotić, nedavno je premijerno izvedena u Kraljevskom pozorištu Zetski dom. Pored režije, Ana Vukotić potpisuje adaptaciju, kao i dizajn predstave, a dramaturgiju Željka Udovičić-Pleština i Rajko Radulović. Za kostimografiju je bila zadužena Lina Leković, projekciju i video instalaciju Ivan Marušić – Klif, scenografiju Andrea Rondović, muziku Aleksandar Radunović, dok je asistentkinja režije bila Nina Martinović. Uloge tumače: Dejan Ivanić, Ana Vujošević, Vule Marković, Marija Maša Labudović, Goran Vujović, Jelica Vukčević i Vukan Pejović.
Ana Vujošević je članica ansambla Crnogorskog narodnog pozorišta. Ostvarila je brojne i veoma zapažene uloge u Zetskom domu. Ova glumica nesvakidašnje energije dobitnica je više pozorišnih nagrada.
MONITOR: Šta možete da nam kažete o radu na predstavi ,,Obožavateljka”, o dvije objedinjene jednočinke Mata Matišića, koji već ima status beskompromisnog, originalnog i veoma maštovitog autora. Koliko Vam je djelovao složen i inspirativan ovaj glumački zadatak?
VUJOŠEVIĆ: Još jedan odličan projekat Kraljevskog pozorišta Zetski dom. Sjajan dramaturški precizan tekst, razigrani glumci i rediteljska estetika proizveli su pitku i jednostavnu predstavu u kojoj će gledaoci uživati. Obožavateljka Jevresa, prosta žena teškog života, majka kriminalca koja moli za pomoć, a opet dostojanstvena u svojoj muci bila je ozbiljan izazov. Eksperiment sa fizičkim izgledom i govorom, rekla bih uspješan, te nijansiranje njenih konfuznih, burnih emocija, stvorilo je scenski upečatljivu i čvrstu Jevresu Todorovic-Joksimović. Zadovoljna sam!
MONITOR: U ovim komadima Matišić obrađuje teme inspirisane grijesima iz mladosti, državom koje više nema, ali se bavi i seciranjem današnjeg društva, odnosima među ljudima. Na duhovit način obrađuje licemjerstvo i takozvane moralne veličine. Koliko Vam je važno da se postavljaju savremeni dramski tekstovi i da se bavite veoma aktuelnim temama?
VUJOŠEVIĆ: Mate Matišić, roker i pisac, je osobeni svestrani stvaralac. Njegov spisateljski opus je izvanredan, inspirativan i za pozorište i film. On piše direktno razobličavajući istine, približava fikciju i stvarnost, podrivajući i sopstveni moral. Što je u licemjernom društvu i sistemu zapravo moral? Izuzetno je važno postavljati savremene tekstove koji se bave temama, događajima i odnosima koje danas proživljavamo. Važno je osvijestiti teatar u kontekstu sadašnjeg trenutka da bi naš doprinos društvu bio značajniji.
MONITOR: Sve žene u ovim jednočinkama bore se protiv ukorijenjenih tradicionalnih vrijednosti i na taj način postaju žrtve sredine.
VUJOŠEVIĆ: Apsolutno tačno. Živimo ne samo u tradicionalnom, već u primitivnom okruženju. Nažalost, smatram da većina građana naše zemlje ne vjeruje u znanje, kulturu, obrazovanje, ljepotu življenja. I region je svakako problematičan. U tom smislu žene i dalje podliježu zabranama, osudama, uskraćivanju slobode, nemogućnosti donošenja odluka koje se tiču nje same, da ne otvaramo sad pitanje sramne zabrane abortusa…
MONITOR: Ovo Vam nije prva saradnja sa rediteljkom Anom Vukotić. Gertruda u „Hamletu“, prvoj postavci u CNP-u, a skoro dvije decenije igrate u predstavi „The Beauty Queen“ koju je Vukotićeva režirala u nacionalnom teatru. Igrate i u mnogim drugim predstavama koje je Ana Vukotić režirala. Kažite nam o Vašoj saradnji.
VUJOŠEVIĆ: Sa rediteljkom Anom Vukotić sarađujem besprekorno. Neuništiva Beauty Queen, fenomenalni Smrtni grijesi, Don Žuan, Četvrta sestra, Hamlet, Obožavateljka… Tu su i drugi vanpozorišni i privatni projekti, kao i neizostavni FIAT –plodovi naše saradnje.
MONITOR: Pripadate prvim generacijama studenata cetinjske akademije koji su imali prilike da sarađuju, još od studentskih dana, sa poznatim pozorišnim rediteljima iz Crne Gore i regiona, i koji su nosili repertoar crnogorskih pozorišta. Kako danas vidite situaciju u pozorištima u Crnoj Gori, Vašu profesiju?
VUJOŠEVIĆ: Naša država je po Matišiću u ovom trenutku fikcija. Rekla bih da je onda i naše bitisanje nekakva somnambulna fikcija. Postojim li ili ne, radim li ili ne…. Pozorište, koje je po definiciji slika funkcionisanja jednog društva i njegovih dometa, nažalost je ograničeno, prosto, nedovoljno hrabro i nezanimljivo. Ponoviću, ovdje žive neka stvorenja koja ne vjeruju u umjetnost već u površnost, prostakluk i laž. Tačno je da smo imali kvalitetnije i dinamičnije pozorište koje je obilazilo svijet. Saradnje, koprodukcije, razmjene, putovanja, igranja, festivali, sjajni reditelji i kolege od kojih smo učili. Onda je sve stalo. Izgleda da Crna Gora ima tu sudbinu da svakih dvadeset godina udari u „nešto“, razbije se, onda se skupljaju krhotine i tako ukrug, nema izbavljenja, u teatru bi smo rekli „ne prelazi rampu“. Zbog talentovanih mladih ljudi voljela bih da vjerujem u bolju budućnost za teatar i našu profesiju. Zetski dom je ipak stvarnost!
MONITOR: Ostvarili ste mnoge uloge, a Vašu izvedbu je uvijek karakterisala prirodnost i autentičnost. Kako na Vas djeluju uloge koje igrate i koje su Vam najznačajnije, koje su Vas možda i kao osobu dubinski mijenjale?
VUJOŠEVIĆ: Mnogo godina je prošlo, nanizale su se uloge i predstave. Svi moji omiljeni ženski likovi koje sam igrala mi liče ili ja ličim na njih. Svaka nova uloga je na specifican način provocirala moj senzibilitet, moju energiju i inteligenciju.
Osjećam sada nakon toliko rada, stresa i posvećenosti da su iza mene neka zaista vrijedna, raznolika glumačka ostvarenja. Beauty queen je bila prekretnica, za tu ulogu sam posebno vezana. Nora, Titanija iz Sna ljetnje noći, Nevjesta iz Malograđanske svadbe, Djevojka iz Ajmo na sex, Gertruda i mnoge druge… Ipak moju glumačku zrelost i snagu najbolje oslikavaju Marija iz Leptira i Marta iz predstave Ko se boji Virdžinije Vulf. A, onda obožavateljka Jevresa i nešto sasvim drugačije.
MONITOR: Pomenuli ste FIAT – Festival alternativnog teatra. Već godinama ste selektorka FIAT-a. Kakvo je to iskustvo i koliko Vam je značajno?
VUJOŠEVIĆ: FIAT je istinsko polje slobode. Jednom godišnje, tih desetak dana, ipak dišemo savremenu kulturu, drugačiji izraz, nezavisno stvaranje, dišemo ideje, maštamo i širimo FIAT-ovski duh i energiju. Ja sam na FJAT-u, pa na FIAT-u rasla, nije neočekivano što sam sad dio tima. Žalim se kako je nezahvalno i teško selektovati predstave putem video materijala, ali uspijevam. FIAT je ozbiljan umjetnički brend, ima izuzetan potencijal i nadam se da će u ovom ludilu opstati. Obećanje Slobu Milatoviću i Ljubu Đurkoviću: borba ne prestaje – FIAT se ne predaje! Oni znaju o čemu se radi!
Miroslav MINIĆ
Foto: Duško MILJANIĆ