Bilo je za očekivati da će jedan od prvih koraka izborne većine iz 2020. godine biti upravo sveobuhvatna i inkluzivna revizija izbornog pravnog okvira. Međutim, ostali smo na deklarativnoj spremnosti, a od konkretnih aktivnosti se odustalo odmah po preuzimanju poluga vlasti
MONITOR: Saopštili ste nedavno da je najveći problem što u predsjedničke izbore ulazimo sa nereformisanim izbornim zakonodavstvom. Ko je za to odgovoran?
NENEZIĆ:: Važeće izborno zakonodavstvo je produkt višedecenijske vladavine DPS-a, koji je ključne izborne zakone oblikovao na način koji im je omogućavao prednost u gotovo svim izbornim ciklusima. Pravne praznine i pravna kolizija odredbi iz više izbornih zakona karakteristike su važećeg izbornog pravnog okvira, na koji godinama ukazuju kako domaći, tako i međunarodni akteri počev od Evropske komisije, ODIHR-a, organizacija civilnog društva pa nadalje. U ranijem periodu najglasniji u zagovaranju neophodnosti revizije izbornog zakonodavstva bili su tadašnji predstavnici opozicionih partija, koji su se u tim naporima u značajnom oslanjali i na ekspertsku podršku organizacija civilnog društva.
Stoga, bilo je i za očekivati da će jedan od prvih koraka izborne većine iz 2020. godine biti upravo sveobuhvatna i inkluzivna revizija izbornog pravnog okvira. Međutim, ostali smo na deklarativnoj spremnosti, a od konkretnih aktivnosti se odustalo odmah po preuzimanju poluga vlasti.
Za razliku od ranijih godina, o izbornoj refomi se više ne govori, niti postoje nagovještaji da će se u skorijoj budučnosti ući u ovaj proces. Imajući to u vidu, rekla bih da su predstavnici nove većine prepoznali mehanizme i elemente koji su nekada služili DPS-u, i stavili ih u pogon svojih političkih interesa. Vlast se promijenila, ali su prakse ostale iste.
MONITOR: Šta će to značiti u praksi, u susret predsjedničkim izborima?
NENEZIĆ:: Oni će se sprovesti pod istim pravilima, odnosno u okviru nereformisanog izbornog zakonodavstva, što znači da u izborni proces ulazimo sa neprofesionalizovanom, politizovanom i netransparentnom izbornom administracijom, nesređenim biračkim spiskovima, koji i dalje proizilaze iz netačnih registara prebivališta i registra državljana. Dalje, zakonski okvir ne sadrži sankcije u pogledu falsifikovanja potrebne dokumentacije za kandidaturu niti proceduru koju bi Državna izborna komisija trebalo da slijedi u takvoj situaciji.
Podsjetiću da smo na prethodnim predsjedničkim izborima 2018. godine imali preko 1.000 žalbi građana koji su navodili da su njihovi potpisi podrške falsifikovani. Pravni epilog ove afere nemamo, a sistem se nije mijenjao pa možemo osnovano pretpostaviti da će se ista praksa nastaviti, dok mi nemamo efikasan mehanizam koji takvu praksu može ograničiti ili zaustaviti.
Problem postoji i kod nadzora finansiranja izborne kampanje, u smislu neizvedenih ovlašćenja ASK-a, koja vrši nadzor i inspekciju na terenu tokom kampanje, ali i dalje kontrola ostaje formalna, jer se zasniva na dokumentaciji koju podnose sami kandidati, i ograničena je na trajanje izborne kampanje. Tako postavljen sistem nije efikasan i prethodni izborni ciklusi su nam pokazali da ne daje rezultate.
Dodatno, zloupotreba državnih resursa tokom kampanje je jedan od ključnih problema, koji će, plašim se, imati svoj puni domet upravo sada, u sistemu gdje sve političke strukture vrše vlast, na različitim nivoima. Ta pozicija im daje prostor za politička zapošljavanja, koja se ne dešavaju tokom izborne kampanje, već kontinuirano, pa samim tim i ne mogu biti predmet nadzora, ali svakako doprinose političkoj prednosti.
Vjerujem da je jasno da samo ovaj manji dio problema koje sam navela imaju potencijal da bace negativno svjetlo na ukupan izborni proces i dodatno uruše povjerenje građana u izborni proces.
MONITOR: Kako komentarišete provjeru DIK-a da li Andrija Mandić i Milojko Spajić imaju prebivalište i biračko pravo u Srbiji?
NENEZIĆ:: Odluka Državne izborne komisije (DIK) da uputi zahtjev Republičkoj izbornoj komisiji (RIK) Srbije je strogo politička odluka koja nema utemeljenje u važećim pravnim propisima. Imajući u vidu da naša izborna administracija nije prošla kroz proces profesionalizacije i depolitizacije, ovakva odluka ne iznenađuje. Sama činjenica da organima druge države upućujete zahtjev za lica koja u tom trenutku nemaju potvrđene kandidature govori o zakonitosti, ali i ozbiljnosti tog zahtjeva.
Ukoliko je DIK zaista želio provjeriti ove navode, a ne spovoditi političku predstavu, zahtjev bi se uputio MUP-u, koji dalje vodi taj postupak. Takođe, zahtjev treba uputiti za sve potvrđene kandidate kako bi se izbjegla neopravdana selektivnosti.
U ranijim pokušajima da dobiju ove podatke, za druga lica, MUP je naišao na zatvorena vrata, odnosno Srbija je odbila da dostavi podatke pozivajući se na Zakon o zaštiti ličnih podataka. Vjerujem da će i ovog puta odluka biti ista, ukoliko se nadležni organi odluče za zakonitu provjeru, nakon potvrđenih kandidatura svih kandidata za predsjednika Crne Gore, ne samo Andrije Mandića i Milojka Spaića.
MONITOR: Saopštili ste da ćemo se u predizbornoj kampanji za predsjedničke izbore „svega naslušati i nagledati“. Kako vidite atmosferu u kojoj se ovi izbori odvijaju?
NENEZIĆ:: Kampanja za predsjedničke izbore je u toku, iako većina kandidatura još uvijek nije potvrđena. Sudeći po ukupnoj političkoj klimi i početnim porukama, očekujem izrazito negativnu kampanju. Red optužbi, uz red jeftinih obećanja.
Da bi privukli pažnju i simpatije birača, kandidati će biti široke ruke i obećavati sve, i moguće i nemoguće. Podsjetiću vas da se tokom ranijih kampanja ovaj dijapazon kretao od opraštanja dugova građana, preuzimanja kreditnih zaduženja, izgradnje bar 50 hotela sa 5 zvjezdica. Da smo se vodili ovim obećanjima do sada bi doživjeli ekonomski procvat, bili zemlja pravde i zakona, izbore sprovodili po reformisanom zakonodavstvu, a punopravna članica Evropke unije postali bi bar tri puta do sada.
Početne poruke ukazuju da će se kampanje kandidata voditi na sličan način, i fokusirati na ona pitanja koja ne potpadaju pod ustavom propisane nadležnosti predsjednika, odnosno biće fokusirane na teme poput borbe protiv korupcije, organizovanog kriminala, ekonomskog razvoja, zapošljavanja, procesa pristupanja EU.
Iako zabrinjavajući trend, vjerujem da su crnogorski birači dovoljno politički sazreli i da se prilikom donošenja odluke kome da povjere svoj glas neće rukovoditi samo onim što kandidati govore, već će pažnju fokusirati i da konkretne rezultate.
MONITOR: A kako vidite odluku vladajućih da idu sa više kandidata na predsjedničke izbore, i ovo čekanje na kandidate opozicije?
NENEZIĆ:: Politički potezi pozicije i opozicije u ovom trenutku uslovljeni su iznenađujućim brzim jačanjem partije Evropa sad i njenog lidera Milojka Spaića koji se, sudeći prema svim početnim istraživanjima, pozicionirao kao kandidat sa najvećim procentom podrške birača u Crnoj Gori. Vjerujem da obje strane u ovom trenutku traže formulu za što bolji nastup i rezultat, odnosno slabljenje ES i njenog kandidata.
Kontinuirani pad podrške birača nekada neprikosnovenom DPS-u, koji je došao kao posledica upornog odbijanja ove partije da sprovede unutarstranačku reformu nakon serije izbornih poraza, doveo ih je u poziciju izbora onog kandidata koji u svojim rukama nema izvjesnu pobjedu već neizvjesno učešće.
Tu i prepoznajem razloge odugovlačenja konačne odluke o izboru kandidata. Zajednički kandidat opozicionog bloka više nije opcija pa se očekuje da će sa obje strane političkog spektra biti više kandidata. Sa druge strane, kandidatura Đukanovića je mač sa dvije oštrice jer sa jedne strane može da homogenizuje birače, ali i da motiviše protivnike da izađu u većem broju na izbore. Vjerujem da će DPS do zadnjeg trenutka pokušavati da pronađe kandidata koji može biti dostojan protivnik ali neće značajno naštetiti poziciji DPS-a na političkoj sceni partije u slučaju gubitka. Ukoliko se to ne desi, vjerujem da će Đukanović preuzeti odgovornost i ponovo se kandidaovati, uz sve navedene rizike.
Sa druge strane, vjerujem da više jakih kandidata može biti motivišuće za birače da u što većem broju izađu na izbore. Jasno je da veća izlaznost ide njima u prilog, a slabi šanse drugoj političkoj strani. Dodatno, ulazak u drugi krug jednog od kandidata izborne većine, daje realnu šansu za uspjeh na izborima, uz nepodijeljenu podršku svih političkih subjekata ovog spektra.
MONITOR: Kako ocjenjujete institucionalnu i političku krizu koja traje, i gdje je izlaz?
NENEZIĆ: Promjena vlasti nije donijela očekivane i najavljene rezultate. Ušli smo iz jednog eksperimenta (ekspertske Vlade) u drugi (manjinske Vlade), koje su funkcionisale u uslovima duboke političke nestabilnosti.
Politička kriza je sve dublja, društvo dodatno polarizovano i obespravljeno. Sistem ne funkcioniše, a ključne institucije su u v.d. stanju. Proces EU integracija stoji u mjestu bez doglednih šansi da se krene naprijed. Čini mi se da smo postali taoci političkih elita i njihovih političkih igara za još koji pedalj vlasti.
Jedini racionalan izlaz je u raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora i potencijalnoj prekompoziciji političke scene, uz eventualno stvaranje većine koja će olakšati reformu ukupnog sistema, prohodnost zakona i ubrzati proces EU integracije Crne Gore. Preduslov je izbor sudija Ustavnog suda koji je sada, čini mi se, izvjestan pa se nadam da će nakon toga uslijediti i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Milena PEROVIĆ