Povežite se sa nama

INTERVJU

ANA NENEZIĆ, INSTITUT ZA DRUŠTVENO POLITIČKA ISTRAŽIVANJA ANALITICO: Opet stara praksa

Objavljeno prije

na

Jasno je da se nastavlja sa starom praksom direktnog i neskrivenog političkog uticaja na imenovanja ključnih rukovodilaca u bezbjednosnom sektoru, te da u prethodnom periodu nije uspostavljen sistem nezavisnih i osnaženih institucija koje se takvim uticajima mogu usjepšno oduprijeti

 

MONITOR: Bezbjednosni sektor je u fokusu. Vraćanje Zorana Brđanina na čelo UP, insistiranje ministra pravde da se Predrag Šuković smijeni sa čela SPO. Reakcije  koje su uslijedile. Kako tumačite sve to i  vidite li političku pozadinu tih događaja? 

NENEZIĆ: Trenutna situacija u sektoru bezbjednosti u Crnoj Gori karakteriše se složenim izazovima koji se tiču ne samo operativnih aspekata bezbjednosnih institucija, već i političke dinamike koja utiče na njihov rad. Jasno je da se nastavlja sa starom praksom direktnog i neskrivenog političkog uticaja na imenovanja ključnih rukovodilaca u bezbjednosnom sektoru, te da u prethodnom periodu nije uspostavljen sistem nezavisnih i osnaženih institucija koje se takvim uticajima mogu usjepšno oduprijeti.

EU kontinuirano naglašava važnost nezavisnosti pravosudnih i bezbjednosnih institucija kao ključnih elemenata u procesu pridruživanja. Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i izgradnja snažnih i nezavisnih institucija, ostaju u fokusu EU i njenih zahtjeva prema Crnoj Gori. Da li postoji spremnost nove parlamentarne večine, i Vlade Crne Gore, da naprave zaokret i rade na jačanju ovih institucija vidjeće se vrlo brzo, iako početni koraci ne daju osnov za optimizam.

Ključni događaji koje navodite, ilustruju upravo borbu između političkog uticaja i nezavisnosti pravosudnih i bezbjednosnih institucija. Ovi događaji su sa pravom izazvali diskusiju o potrebi za jačanjem principa vladavine prava, poštovanju zakonitih procedura i očuvanju autonomije pravosudnih tijela. Ukoliko želimo graditi sistem zasnovan na vladavini prava, sudske odluke se moraju poštovati, a smjene u sistemu moraju biti zasnovane na zakonitim procedurama. Oko toga nema i ne može biti različitih tumačenja u odnosu na ono što su naši interesi u datom trenutku.

Sa druge strane, ozbiljne optužbe koje su se mogle čuti od strane poslanika u Skupštini Crne Gore o navodnoj povezanosti g-dina Brđanina sa određenim kriminalnim strukturama jesu zabrinjavajuće i otvaraju brojna pitanja, ali ih treba ostaviti na postupanje nadležnim organima. Upravo zato smatram da je ministar Šaranović donio jedinu moguću odluku u datom trenutku, jer bez odluke nadležnog Odobra u vezi sa (ne)usvajanjem izvještaja g-dina Brđanina svaka druga odluka bila bi nezakonita. U slučaju neusvajanja ovih izvještaja stvaraju se formalno pravne pretpostavke da se proces smjene sprovede na zakonit način, i da se na ovo pitanje stavi tačka, te da se nakon toga sprovede zakonita procedura izbora novog direktora policije.Top of Form

MONITOR: Šta govori izjava ministra Milovića o personalnim rješenjima unutar Specijalog policijskog odjeljenja?

NENEZIĆ: Izjava ministra pravde Andreja Milovića, koja se odnosi na personalna rešenja unutar Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) predstavlja izuzetno delikatan i kontroverzan slučaj koji otvara nekoliko važnih pitanja u kontekstu pravne i političke prakse. Prvo, ministar pravde nema direktnu ulogu u odlučivanju o personalnim rješenjima unutar ovog sistema jer prema zakonu o specijalnom tužilaštvu, rukovodioca SPO postavlja direktor Uprave policije, uz saglasnost SDT-a. Dakle, ministar izlazi iz okvira svojih nadležnosti, i ne  prvi put. Drugo, izjava ministra minimizira ulogu i značaj Specijalnog državnog tužioca, bez čije saglasnosti ne može doći do promjene na čelu SPO. Time pokazuje nepoštovanje institucionalne autonomije i nezavisnosti SDT, što je ključno za efikasno sprovođenje pravde i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Treće, postavljanje ultimatuma, bez prethodne unutarkoalicione saglasnosti parlamentarne većine mogu uticati na stabilnost vladajuće koalicije i ukazuju na potencijalne unutrašnje nesuglasice. Takođe, pretpostavka da postoji saglasnost unutar PES-a sa iznesenim ultimatumima ministra pravde, a bez javnog stava premijera, otvara pitanje o unutarstranačkoj dinamici i podršci takvim izjavama. Odsustvo reakcije premijera ili drugih visokih zvaničnika na ovu izjavu može biti interpretirano na različite načine, uključujući mogućnost da postoji neka vrsta taktičke saglasnosti ili nedostatak volje da se javno suprotstave ministru. Otvoreno je pitanje kako će se ministar pravde odnijeti prema javno datom obećanju ukoliko se ne realizuje njegova „zamisao“, kojom je započeo svoj mandat, a koja može imati dugoročne posledice prevashodno na funkcionisanje uspostavljene koalicije.

MONITOR: Borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, te pravosuđe i dalje su pod lupom EU kada je u pitanju Crna Gora. U zaključcima Savjeta o proširenju EU od Crne Gore se zahtijevaju bolji rezultati u tim oblastima, te izgradnji institucija. Koliko je izgradnja institucija prioritet vlasti nakon pada DPS-a ?

NENEZIĆ: Borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i reforma pravosuđa u Crnoj Gori, predstavljaju ključne segmente u kontekstu pregovaračkog Poglavlja 23, koje je u fokusu Evropske Unije. EU kontinuirano ističe važnost napretka u ovim oblastima, kao i potrebu za izgradnjom snažnih i nezavisnih institucija. U kontekstu trenutnih dešavanja u Crnoj Gori, postoji jasna potreba za konkretnim koracima koji će demonstrirati političku volju za deblokadom sistema nakon dužeg perioda stagnacije.

Jedan od prvih koraka ka pokazivanju ove volje je imenovanje Vrhovnog državnog tužioca i članova Sudskog savjeta. Ova imenovanja su od suštinske važnosti jer služe kao indikator spremnosti zemlje da preduzme konkretne korake ka reformi pravosudnog sistema, uspostavljanju nezavisnosti i jačanju pravne države.

Pored toga, postoji niz preostalih i ništa manje važnih mjera koje Crna Gora treba da realizuje u okviru Poglavlja 23. Ove mjere obuhvataju širok spektar aktivnosti, od jačanja kapaciteta pravosudnih organa do unapređenja mehanizama za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. Realizacija ovih mjera nije samo formalni uslov za napredak ka članstvu u EU, već i suštinski doprinos jačanju pravne države i zaštiti temeljnih prava građana.

Za uspješno zatvaranje Poglavlja 23, Crna Gora će morati da demonstrira vidljiv napredak u svim ovim oblastima, što podrazumijeva i uspješno sprovođenje konkretnih reformi. Neophodno je postići bolje rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, što je izričit zahtjev Savjeta o proširenju EU. Takođe, važan aspekt je i jačanje transparentnosti i odgovornosti u radu pravosudnih organa, kao i uspostavljanje efikasnog mehanizma za praćenje i izvještavanje o napretku u ovim oblastima.

Napredak u Poglavlju 23 ne samo da je ključan za proces pristupanja Crne Gore Evropskoj Uniji, već je i suštinski važan za dalji demokratski i ekonomski razvoj zemlje. Postizanje završnih mjerila i deblokada procesa iako obećan cilj nove parlamentarne većine, biće veliki izazov jer zahtijeva političku stabilnosti,  kontinuirani rad, posvećenost reformama i aktivno uključivanje svih relevantnih aktera u društvu.

MONITOR: Kako vam izgleda način na koji se odvija popis, i koliko je tome doprinio Sporazum vlasti i opozicije?  

NENEZIĆ: Odluka premijera Milojka Spajića da odloži popis, uspostavljajući dijalog u koji su uključene sve relevantne političke stranke, nacionalni savjeti i nevladine organizacije, predstavlja značajan korak u jačanju demokratskog dijaloga u Crnoj Gori. Takođe, potpisivanje Sporazuma prije početka popisa doprinijelo je smanjenju političkih tenzija u zemlji, stvarajući time preduslove za sprovođenje popisa na terenu bez većih smetnji, uprkos ograničenjima na koja smo ranije upozoravali i koja su bila osnov za Monstatov zahtjev za produženje roka za završetak popisa.

MONITOR:  Očekujete li da će se opet podići tenzije nakon završetka tog procesa?

NENEZIĆ: Što se tiče očekivanja nakon završetka popisa, postoji realna mogućnost da će se tenzije ponovo podići. Popis stanovništva u multietničkim i politički polarizovanim društvima, poput Crne Gore, može biti izvor tenzija, posebno ako se stvori percepcija o njegovoj politizaciji, ili ako rezultati budu kontroverzni. Jedan od faktora koji može doprinijeti ovakvom razvoju situacije jeste neispunjavanje svih zahtjeva opozicije, koja su garantovana Sporazumom. Vjerujem da tema popisa nije zatvorena i da će fokus prve polovine sledeće godine biti upravo na brojnim pitanjima koja će otvoriti ovako sproveden popis. Uvjerenje temeljim i na činjenici da veliki broj političkih subjekata opstaje upravo na ovim temama i nije za očekivati da  se okrenu zastupanju konkretnih političkih programa koji će se dominantno temeljiti na oblastima koje doprinose napretku čitavog društva. To nije politički oportuno. Nažalost, i dalje se glasovi najlakše dobijaju jačanjem polarizacije i zagovaranjem interesa određenih etničkih grupa.

Dodatno, vjerujem da nas očekuje i značajna prekompozicija na političkoj sceni koja će dalje proizvesti i promjene u okviru parlamentarne većine, a ne treba isključiti ni mogućnost vanrednih izbora, kao posledice ovih dešavanja.

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

DRAGOLJUB VUKOVIĆ, NOVINAR: Zakon interesa i vlastite čapre

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako pričamo o kršenju Ustava i zakona, toga je bilo toliko u minulim godinama, računajući i ove od avgustovske prelomnice 2020. godine, da bi mogla biti ispisana prilično dugačka povjesnica. Samo se podsjetimo da u Ustavu piše da je Crna Gora ekološka i država socijalne pravde, pa to uporedimo sa stanjem na terenu i vidjećemo koliko je našoj političkoj klasi stalo do konstitucije i zakona. Stalo im je jedino onda kada se to tiče njihovih interesa i njihove vlastite čapre

 

 

MONITOR: Kako vidite blokadu parlamenta, ali i situacije u lokalu, poput skorašnjih slika iz Budve?

VUKOVIĆ: Crna Gora je, na žalost, nedovršena država i sve što se sada dešava izraz je te nedovršenosti. Da je bilo sreće, već bi imali institucije neupitnog kredibiliteta i autoriteta, ali sreća nas je razminula. Novoj vlasti nije bilo ni na kraj pameti da odrobljava institucije, nego samo da ih prevede u svoje ropstvo. Kad stvari tako stoje, kad nema čvrste i pouzdane institucionalne i pravne infrastrukture, onda se politika svodi na nadmetanje u stilu kafanskog obaranja ruku.

MONITOR: Da li se u parlamentu vode borbe za ustav i zakone, kako se to predstavlja,  ili za partijske interese?

VUKOVIĆ: Ako pričamo o kršenju Ustava i zakona, toga je bilo toliko u minulim godinama, računajući i ove od avgustovske prelomnice 2020. godine, da bi mogla biti ispisana prilično dugačka povjesnica. Samo se podsjetimo da u Ustavu piše da je Crna Gora ekološka i država socijalne pravde, pa to uporedimo sa stanjem na terenu i vidjećemo koliko je našoj političkoj klasi stalo do konstitucije i zakona. Stalo im je jedino onda kada se to tiče njihovih interesa i njihove vlastite čapre. O interesima građana i građanki i njihovim kožama samo onoliko koliko se to poklapa sa interesima pripadnika političke klase, kako pozicione tako i opozicione.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

ANDRIJA RAŠOVIĆ, REDITELJ: U svaki segment predstave utkana je ljubav i iskrenost

Objavljeno prije

na

Objavio:

Važno mi je bilo da kroz predstavu kako junacima, tako i publici dam za pravo da budu posebni, unikatni, da požele da ne liče na drugu djecu

 

 

Na Velikoj sceni KIC-a Budo Tomović, podgorička publika imala je priliku da uživa u predstavi Magareće godine, novom ostvaraju Dramske scene za djecu Gradskog pozorišta. Inspirisana motivima romana Branka Ćopića, predstava donosi toplu priču o odrastanju i prijateljstvu, u režiji talentovanog Andrije Rašovića i dramaturgiji Vuka Draganića.

Za vizuelni identitet predstave pobrinule su se Smiljka Šeparović, koja potpisuje scenografiju, i Mia Đurović, čiji su kostimi oživjeli duh Ćopićevog svijeta. Na sceni, likove tumače glumci: Luka Stanković, Božidar Zuber, Dejan Đonović, Marija Đurić, Zoran Dragićević, Željko Radunović i Nevena Penava.

Šta se krije iza procesa nastanka ovog komada, kakve poruke nosi i kako je izgledalo prenijeti Ćopićevu magiju na scenu – o svemu ovome razgovaramo s rediteljem Andrijom Rašovićem.

MONITOR: Na koji način je iskustvo iz djetinjstva, kada Vam je majka čitala Ćopićeve romane, oblikovalo Vaš pristup režiranju „Magarećih godina“ i koliko je taj intimni odnos sa Ćopićevim djelom uticao na ton i atmosferu predstave?

RAŠOVIĆ: Kad sam bio mali, bio sam neobičan dječak. Do svoje osme godine bio sam jedino dijete, kada se rodila moja sestra. Moje rano djetinjstvo provodio sam sam. Šetajući prirodom, sa svojim psom, omiljena igračka bila mi je nekakva grana. Iako sam naučio da čitam prije osnovne škole, lektire mi je čitala majka. Prvi zimski raspust, dobijam nekoliko knjiga, prvi put čujem za riječ lektira. Među njima su i Doživljaji mačka Toše. Pamtim samo da sam majki postavljao mnogo pitanja, i da sam odlagao kraj čitanja.

Od početka sam znao da je predstava o pojedincima, jednim od onih kakav sam ja bio, i kakvi smo svi mi u svom djetinjstvu. Kroz jarke karaktere iz Ćopićevog romana, ali i pojedinca kakav je sam Ćopić, poseban, a opet univerzalan. Važno mi je bilo da kroz predstavu kako junacima, tako i publici dam za pravo da budu posebni, unikatni, da požele da ne liče na drugu djecu.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR ZORAN STOJILJKOVIĆ, PROFESOR FPN U PENZIJI, BEOGRAD: Demokratska opozicija u Srbiji mora biti politički kišobran za promjene

Objavljeno prije

na

Objavio:

Važno  je i da postojeći i neki novi eventualni politički akteri ne pristanu da olako-pod neroformisanim uslovima i razjedinjeni, uđu  u polje politike

 

 

MONITOR: Već blizu dva mjeseca studenti u Srbiji protestuju blokadama. Kako ocjenjujete njihovu taktiku, u namjeri da im institucije ispune zahtjeve?

STOJILJKOVIĆ: Ključna stvar koju su studenti u blokadi uradili za povratak u normalnost i život u Srbiji kao pristojnom društvu u kome vlasti ne unižavaju  građanke i građane a oni se ne samoponižavaju strahom i udvorištvom, je što su “stavili na ignor“ Predsednika Vučića – odbili da sa njim kao nenadležnim pregovaraju o svojim zahtevima. Mit o sveprisutnom vođi kao poslednjoj sverešavajućoj instanci se ruši, čime se i otvara mogućnost za demokratski restart Srbije. Nepristajanje na batinjanje od strane “anonimnih prolaznika nezadovoljnih gužvama zbog blokada“ i dokazi da se radi o organizovanim provokacijama stranačkih pristalica i funkcionera vlasti, koji su potom delom i podnosili ostavke-je dalji, važan  udar u koruptivnu, klijentelističku i kriminalizovanu mrežu i unutrašnji prsten režima. Time su protesti galvanizovani a blokada se proširila na sve univerzitete. Frustrirani,  nezadovoljni i već višestruko razočarani građani  lišeni poverenja u civilne i političke aktere logično su onda  u studentima prepoznali one koji su istrajni, nepotkupljivi, kojima kao našoj deci i unucima pripada budućnost i koje treba aktivno podržati jer bude naše uspavane savesti. A onda su krenuli da sa njima propituju adrese poput Tužilaštva,Ustavnog suda, Javnog medijskoig servisa…

MONITOR: Ima li ih i kakve su razlike i sličnosti ove studentske pobune i onih iz 1992., 1996-97., 1999-2000. i „Jedan od pet miliona“. Najviše uspjeha su imale one kojima su se branili izborni rezultati i koje su bile reakcije na građanske demonstracije ili su poprimile opštenarodni karakter. Mogu li studenti danas sve gotovo sami?

STOJILJKOVIĆ: Protesti nakon povratka 2014. godine u autokratski i populistički režim sa dominantnom strankom, ne mogu se porediti sa protestima iz Miloševićevih vremena jer ne uživaju jasnu podršku kolektivnog političkog Zapada koji je sada dominantno orijentisan na svoje procenjene geostrateške interese i lojalne lokalne saveznike.   U poslednjoj deceniji protesti  su motivisani izbornim prevarama, ali još pre suprostavljanjem  prisutnom urbicidu i ekocidu, pri čemu protesti protiv Rio Tinta prodiru i u biračko telo vlasti. Kao i  tragičnim događajima  iza kojih stoji neodgovarajuća reakcija vladajućih. Neke od njih karakterisao je paralelni nastup pobunjenih građana i opozicije ,a neke ,poput aktuelnih, upadljivo distanciranje od podeljene opozicije koja nije uspela da odgovarajućim izbornim nastupom i formulom kapitalizuje prethodne proteste.  Studenti naravno ne mogu sve sami ali ovoga puta čini se da svoje saveznike traže šire unutar civilnog društva – profesionalnih udruženja, sindikata, poljoprivrednika, kampanja poput ProGlasa. Starinskim, socijalističkim vokabularom rečeno, studenti bi da okupe “savez seljaka, radnika i poštene inteligencije”.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo