Iako je zadržalo standardnu programsku strukturu foruma koju godinama gradimo, ponavljamo, ali i mijenjamo, ovo izdanje je prije svega rekordno po broju ukupnih učesnika, kao i po broju internacionalnih predavača
Na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju održan je FLUID dizajn forum, koji se smatra najreferentnijim edukativnim forumom u regionu, a objedinjuje akademsku zajednicu, mlade kreativce, stručnu dizajnersku zajednicu, javne institucije, kulturni sektor i lokalnu zajednicu. Ovaj umjetničko-istraživački projekat započet je 2013. godine, a koncipiran je da kroz niz predavanja, panel diskusija, radionica i izložbi tokom trajanja foruma okupi poznate regionalne i internacionalne predavače, kao i studente iz zemlje i regiona. Ovodišnje izdanje FLUID-a bilježi rekordne brojke učesnika iz zemlje, regiona i Evrope.
Ana Matić, inicijatorka i koordinatorka FLUID dizajn foruma, redovna je profesorica na Studijskom programu Grafički dizajn Fakulteta likovnih umjetnosti Cetinje Univerziteta Crne Gore. Ima bogatu stručno-umjetničku izlagačku biografiju. Dobitnica je nekoliko nagrada za dizajn, organizatorka je i učesnica mnogih izložbi, konferencija i radionica u zemlji i inostranstvu.
MONITOR: Nedavno završeni 11. FLUID dizajn forum okupio je renomirane dizajnere i umjetnike iz zemlje, regiona i svijeta. Održana su mnoga predavanja, okrugli stolovi i radionice, a na Cetinju je otvoreno i nekoliko izložbi. S obzirom na to da je jedan od najvažnijih dizajnerskih foruma u regionu, nakon jedanaestog izdanja i reakcija prisutnih, po čemu se ovogodišnji FLUID razlikovao od prethodnih?
MATIĆ: Iako je zadržalo standardnu programsku strukturu foruma koju godinama gradimo, ponavljamo, ali i mijenjamo, ovo izdanje je prije svega rekordno po broju ukupnih učesnika, kao i po broju internacionalnih predavača. Osim javnog programa koji trajao pet dana, ove godine imali smo i dosta događaja koji su počeli ranije i tekli paralelno, a dio su evropskog projekta ReCulture.
MONITOR: Ovogodišnji forum imao je temu „Fluidni identiteti“. Kako je najavljeno, analizirali ste ulogu dizajna u izgradnji i dekonstrukciji identitetskih narativa koji oblikuju društvenu stvarnost.
MATIĆ: Da, analizirali smo pitanje identiteta kroz prizmu dizajna, ali smo kroz seriju glavnih uvodnih predavanja prva dva dana obuhvatili mnogo šire polje, druge oblasti i discipline. Na primjer, profesor Borut Vild iz Beograda ukazao nam je na to da su pojmovi fluidnosti i identiteta u sličnom odnosu kao sloboda i ograničenja. Profesor Karl Štoker iz Graca je na primjeru austrijskog nacionalnog identiteta ukazao na uslove i načine formiranja identiteta kroz istoriju. Socijalni psiholog profesor Stiven Raišer sa Univerziteta Sent Endrjuz je ukazao na nužnost postojanja etničkih identiteta i razliku između narativa koji ih mogu graditi tako da isključuju ili uključuju sve članove društva. Istoričarke umjetnosti Marija Đorđević i Tatjana Koprivica bavile su se metodologijom za analizu performativnih aspekata identiteta na primjeru spomeničke kulture. Iz perspektive nauka i umjetnosti kojima se bave, svi oni dali su dodatne uvide na FLUID panelu treće večeri, što je uz sva druga predavanja i prezentacije pomoglo da imamo sjajne rezultate u sedam trodnevnih kreativnih radionica u kojima je učestvovalo oko osamdeset studenata iz Crne Gore i regiona.
U okviru programskog segmenta FLUID Expo, koji još traje, pet od sedam izložbi direktno referencira na ovogodišnju temu – od regionalne izložbe mladih dizajnera do angažovanih plakata već etabliranih dizajnera i istorijskih pregleda. S obizirom na temu – ima mnogo zastava, ali ne onih koje možda posmarač očekuje na „prvu loptu“. Neke su angažovani plakati, a neke se na osnovu uputa posmatrača automatski generišu. E, da, na jednoj od izložbi se našao i Hladnjak OBODIN Deluxe 135L, koji je, nesporno, dio našeg identiteta.
MONITOR: Za brojnu publiku događaj je bio veoma važan, ali s obzirom na to da ste profesorica na Fakultetu likovnih umjetnosti, vjerujem da Vam je FLUID naročito značajan zbog studenata, a rekli ste da ih je bilo oko osamdeset, jer su u prilici da uče od eminentnih dizajnera i profesionalaca.
MATIĆ: I tokom samog trajanja festivala, a evo i nakon što je sve malo „odležalo“ i dalje pristižu komentari i studenata i predavača, a nekako mi se čini kao da se svake godine ponavljaju. Svi su prezadovoljni, oduševljeni festivalom, predavanjima, radionicama i što je najvažnije druženjem, boravkom na Cetinju i u Crnoj Gori. Vi zaista u svih pet dana jako gustog programa imate toliko toga da vam treba višestruko vremena da sve to apsorbujete. Studenti u FLUID radionicama imaju priliku da svoja znanja direktno uporede sa kolegama iz regiona, a tokom prethodnih deset godina nastala su mnoga „fluidna“ prijateljstva i kreativne saradnje. Činjenica da nam se mnogi studenti iz regiona vraćaju, i kao publika, a neki sada već i kao predavači, potvrđuje da radimo pravu stvar.
MONITOR: Godinama radite važne projekte u Crnoj Gori – od monografija, knjiga, plakata, grafičkih rješenja… Šta je Vaš pokretač kada je u pitanju dizajn i postoji li neka opšta poruka koju šaljete korisnicima i posmatračima?
MATIĆ: Dizajn oblikuje našu stvarnost. Naravno, ne mislim da je najbitniji, ali je svakako važan. Živimo u takvom društvu da se dizajn čini nevidljiv, na primjer, u odnosu na politiku, koja takođe oblikuje našu stvarnost. Većim brojem društveno-odgovornih angažovanih dizajnera trenutna slika svijeta mogla bi biti drugačija, jer dizajner nije samo vizuelni oblikovalac, on je prije svega mislilac koji, eto, zna da vizuelno oblikuje.
MONITOR: Koliko dizajn u Crnoj Gori korespondira sa svijetom? U kom pravcu se kod nas kreću inovacije?
MATIĆ: Ako govorimo o grafičkom dizajnu, tu ne vidim razliku, FLUID je jedna od potvrda. Ono što karakteriše naš obrazovni sistem je sporost, ali to je specifično za mnoge državne univerzitete. Dizajn je živa stvar, a život je danas prilično ubrzan i zavisan od tehnologija. Nema se vremena za cikluse od pet godina da bi se nešto izmjenilo u nastavnom planu. Ideja da prije desetak godina pokrenemo FLUID dizajn forum nastala je iz potrebe za akitvnijim praćenjem struke, i predstavlja dopunu redovne nastave na Studijskom programu Grafički dizajn Fakulteta likovnih umjetnosti Cetinje Univerziteta Crne Gore.
MONITOR: Koje savjete dajete studentima koji su odlučili da im dizajn bude profesija? Koliko se razlikuju od onih koje ste Vi dobijali na početku bavljenja grafičkim dizajnom?
MATIĆ: Nema generalnih recepata, rad na kreativnim problemima je svaki put izazov – različit i nov. Naravno da postoje opšte smjernice, i one se suštinski nisu promijenile. Međutim, promijenilo se okruženje. Tehnologija je promijenila način komunikacije, ali nije našu potreba da komuniciramo, da probamo da se razumijemo bolje i kada se čini da se baš i ne razumjemo. Da se doživotno nadgrađujemo, a to možemo samo razmjenom znanja. Da probamo da gradimo bolje društvo makar u nekom našem mikrookruženju.
Miroslav MINIĆ