Povežite se sa nama

INTERVJU

ANA MATIĆ, DIZAJNERKA: Dizajn oblikuje našu stvarnost

Objavljeno prije

na

Iako je zadržalo standardnu programsku strukturu foruma koju godinama gradimo, ponavljamo, ali i mijenjamo, ovo izdanje je prije svega rekordno po broju ukupnih učesnika, kao i po broju internacionalnih predavača

 

Na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju održan je FLUID dizajn forum, koji se smatra najreferentnijim edukativnim forumom u regionu, a objedinjuje akademsku zajednicu, mlade kreativce, stručnu dizajnersku zajednicu, javne institucije, kulturni sektor i lokalnu zajednicu. Ovaj umjetničko-istraživački projekat započet je 2013. godine, a koncipiran je da kroz niz predavanja, panel diskusija, radionica i izložbi tokom trajanja foruma okupi poznate regionalne i internacionalne predavače, kao i studente iz zemlje i regiona. Ovodišnje izdanje FLUID-a bilježi rekordne brojke učesnika iz zemlje, regiona i Evrope.

Ana Matić, inicijatorka i koordinatorka FLUID dizajn foruma, redovna je profesorica na Studijskom programu Grafički dizajn Fakulteta likovnih umjetnosti Cetinje Univerziteta Crne Gore. Ima bogatu stručno-umjetničku izlagačku biografiju. Dobitnica je nekoliko nagrada za dizajn, organizatorka je i učesnica mnogih izložbi, konferencija i radionica u zemlji i inostranstvu.

MONITOR: Nedavno završeni 11. FLUID dizajn forum okupio je renomirane dizajnere i umjetnike iz zemlje, regiona i svijeta. Održana su mnoga predavanja, okrugli stolovi i radionice, a na Cetinju je otvoreno i nekoliko izložbi. S obzirom na to da je jedan od najvažnijih dizajnerskih foruma u regionu, nakon jedanaestog izdanja i reakcija prisutnih, po čemu se ovogodišnji FLUID razlikovao od prethodnih?   

MATIĆ: Iako je zadržalo standardnu programsku strukturu foruma koju godinama gradimo, ponavljamo, ali i mijenjamo, ovo izdanje je prije svega rekordno po broju ukupnih učesnika, kao i po broju internacionalnih predavača. Osim javnog programa koji trajao pet dana, ove godine imali smo i dosta događaja koji su počeli ranije i tekli paralelno, a dio su evropskog projekta ReCulture.

MONITOR: Ovogodišnji forum imao je temu „Fluidni identiteti“. Kako je najavljeno, analizirali ste ulogu dizajna u izgradnji i dekonstrukciji identitetskih narativa koji oblikuju društvenu stvarnost.

MATIĆ: Da, analizirali smo pitanje identiteta kroz prizmu dizajna, ali smo kroz seriju glavnih uvodnih predavanja prva dva dana obuhvatili mnogo šire polje, druge oblasti i discipline. Na primjer, profesor Borut Vild iz Beograda ukazao nam je na to da su pojmovi fluidnosti i identiteta u sličnom odnosu kao sloboda i ograničenja. Profesor Karl Štoker iz Graca je na primjeru austrijskog nacionalnog identiteta ukazao na uslove i načine formiranja identiteta kroz istoriju. Socijalni psiholog profesor Stiven Raišer sa Univerziteta Sent Endrjuz je ukazao na nužnost postojanja etničkih identiteta i razliku između narativa koji ih mogu graditi tako da isključuju ili uključuju sve članove društva. Istoričarke umjetnosti Marija Đorđević i Tatjana Koprivica bavile su se metodologijom za analizu performativnih aspekata identiteta na primjeru spomeničke kulture. Iz perspektive nauka i umjetnosti kojima se bave, svi oni dali su dodatne uvide na FLUID panelu treće večeri, što je uz sva druga predavanja i prezentacije pomoglo da imamo sjajne rezultate u sedam trodnevnih kreativnih radionica u kojima je učestvovalo oko osamdeset studenata iz Crne Gore i regiona.

U okviru programskog segmenta FLUID Expo, koji još traje, pet od sedam izložbi direktno referencira na ovogodišnju temu – od regionalne izložbe mladih dizajnera do angažovanih plakata već etabliranih dizajnera i istorijskih pregleda. S obizirom na temu – ima mnogo zastava, ali ne onih koje možda posmarač očekuje na „prvu loptu“. Neke su angažovani plakati, a neke se na osnovu uputa posmatrača automatski generišu. E, da, na jednoj od izložbi se našao i Hladnjak OBODIN Deluxe 135L, koji je, nesporno, dio našeg identiteta.

MONITOR: Za brojnu publiku događaj je bio veoma važan, ali s obzirom na to da ste profesorica na Fakultetu likovnih umjetnosti, vjerujem da Vam je FLUID naročito značajan zbog studenata, a rekli ste da ih je bilo oko osamdeset, jer su u prilici da uče od eminentnih dizajnera i profesionalaca.

MATIĆ: I tokom samog trajanja festivala, a evo i nakon što je sve malo „odležalo“ i dalje pristižu komentari i studenata i predavača, a nekako mi se čini kao da se svake godine ponavljaju. Svi su prezadovoljni, oduševljeni festivalom, predavanjima, radionicama i što je najvažnije druženjem, boravkom na Cetinju i u Crnoj Gori. Vi zaista u svih pet dana jako gustog programa imate toliko toga da vam treba višestruko vremena da sve to apsorbujete. Studenti u FLUID radionicama imaju priliku da svoja znanja direktno uporede sa kolegama iz regiona, a tokom prethodnih deset godina nastala su mnoga „fluidna“ prijateljstva i kreativne saradnje. Činjenica da nam se mnogi studenti iz regiona vraćaju, i kao publika, a neki sada već i kao predavači, potvrđuje da radimo pravu stvar.

MONITOR: Godinama radite važne projekte u Crnoj Gori – od monografija, knjiga, plakata, grafičkih rješenja… Šta je Vaš pokretač kada je u pitanju dizajn i postoji li neka opšta poruka koju šaljete korisnicima i posmatračima?

MATIĆ: Dizajn oblikuje našu stvarnost. Naravno, ne mislim da je najbitniji, ali je svakako važan. Živimo u takvom društvu da se dizajn čini nevidljiv, na primjer, u odnosu na politiku, koja takođe oblikuje našu stvarnost. Većim brojem društveno-odgovornih angažovanih dizajnera trenutna slika svijeta mogla bi biti drugačija, jer dizajner nije samo vizuelni oblikovalac, on je prije svega mislilac koji, eto, zna da vizuelno oblikuje.

MONITOR: Koliko dizajn u Crnoj Gori korespondira sa svijetom? U kom pravcu se kod nas kreću inovacije?

MATIĆ: Ako govorimo o grafičkom dizajnu, tu ne vidim razliku, FLUID je jedna od potvrda. Ono što karakteriše naš obrazovni sistem je sporost, ali to je specifično za mnoge državne univerzitete. Dizajn je živa stvar, a život je danas prilično ubrzan i zavisan od tehnologija. Nema se vremena za cikluse od pet godina da bi se nešto izmjenilo u nastavnom planu. Ideja da prije desetak godina pokrenemo FLUID dizajn forum nastala je iz potrebe za akitvnijim praćenjem struke, i predstavlja dopunu redovne nastave na Studijskom programu Grafički dizajn Fakulteta likovnih umjetnosti Cetinje Univerziteta Crne Gore.

MONITOR: Koje savjete dajete studentima koji su odlučili da im dizajn bude profesija? Koliko se razlikuju od onih koje ste Vi dobijali na početku bavljenja grafičkim dizajnom?

MATIĆ: Nema generalnih recepata, rad na kreativnim problemima je svaki put izazov – različit i nov. Naravno da postoje opšte smjernice, i one se suštinski nisu promijenile. Međutim, promijenilo se okruženje. Tehnologija je promijenila način komunikacije, ali nije našu potreba da komuniciramo, da probamo da se razumijemo bolje i kada se čini da se baš i ne razumjemo. Da se doživotno nadgrađujemo, a to možemo samo razmjenom znanja. Da probamo da gradimo bolje društvo makar u nekom našem mikrookruženju.

Miroslav MINIĆ

Komentari

INTERVJU

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Nedodgovorno se zapostavlja značaj pomirenja u regionu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju

 

 

TXT: MONITOR: HRA i Centar za ženska prava osudili su napad Zorana Ćoća Bećirovića na novinarku Pobjede Anu Raičković, kao apsolutno neprihvatljiv čin nasilja.  Kako vidite dosadašnje reakcije nadležnih i šta bi država morala da učini? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Reagovanje nadležnih je onakvo kakvo treba da bude. Državni vrh je jednoglasno osudio napad, policija je u saopštenju posebno naglasila da želi da unaprijedi bezbjednost novinara, osumnjičeni su odmah privedeni, zadržani i određen im je pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, jer su izrečene ozbiljne prijetnje novinarki i njenom sinu, i mogućeg uticaja na svjedoke. Sada je važno da procesuiranje bude efikasno, da se postupak ne razvodnjava godinama kao što se dešava. Krivični zakonik od 2021. propisuje strožije kazne za napade na novinare, ali je važno i da se vidi da pravni sistem funkcioniše i da se postupci vode u razumnom roku. Zabrinjava što je ovo sudeći po Sindikatu medija već 18. incident na štetu novinara ove godine.

Reakcije na ovaj događaj, koji nije smio da se desi, pokazuju i dvije karakteristične pojave. Prvo, u javnosti su prisutne naglašene osude napada na novinarku od strane muškog dijela društva, posebno zbog toga što je sve počelo intenzivnim dobacivanjem uvreda ženi iz mraka od strane trojice muškaraca. Važna je ta osuda, jer se naši dječaci moraju učiti novim i mnogo boljim obrascima ponašanja. U tom smislu je ohrabrujuće i svjedočenje novinarke Raičković da sin Bećirovića ni na koji način nije učestvovao u napadu ili vrijeđanju. Druga, razočaravajuća pojava, je to što iako je bilo očevidaca, niko nije pokušao da se umiješa, zaštiti novinarku i spriječi napad, niti je iko drugi, osim nje, pozvao policiju, a to je najmanje što je moglo da se uradi, makar anonimno.


MONITOR: Promocija mržnje, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, upozorili ste na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma. Šta to govori o ovom društvu, njegovim vlastima i institucijama? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Uvijek su državni zvaničnici i političari ti koji kreiraju atmosferu, kako mirnodopsku, tako i ratničku. Ova sad nažalost više vuče na ovu drugu. Mislim da se veoma neodgovorno zapostavlja značaj pomirenja u regionu i za crnogorsko društvo i za odnose sa susjedima, a i za učlanjenje Crne Gore u Evropsku uniju. Odnosi sa Hrvatskom su bez ikakve potrebe na najnižem nivou od devedesetih, samo zato što je to odgovaralo vlastima u Srbiji. Sad se ponovo zloupotrebljava slučaj zločinca Balijagića, koji je u bjekstvu, za potpirivanje međuvjerskih i međuetničkih sukoba na sjeveru Crne Gore. Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju. Zanimljivo je i da aktivno bježe od optužbi nadležnih za govor mržnje, bilo tako što se kriju iza imuniteta, kao Marko Kovačević, ili tako što se ne registruju kao mediji u Crnoj Gori, kao portali koji slede politiku srpskih i ruskih vlasti.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PROFESOR EVROPSKOG PRAVA I PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE IZ BEOGRADA: Jedino predvidivo u Trampovoj budućoj politici je da je ona nepredvidiva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trampov pristup će ohrabriti „orbanovsku desnicu“ u Evropi- i možda pojačati neslogu. S druge strane, njegov negativni odnos odnosno ignorisanje EU, možda može da proizvede i efekat veće kohezije država članica- kako se to, na primjer, desilo u slučaju „bregzita“

 

 

MONITOR: Nakon pogibije 14-oro ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, organizovani su protesti na koje je vlast reagovala privođenjima i hapšenjima. Mnogima je sve to izgledalo kao repriza događaja iz decembra 2023. Hoće li se, i ovog puta, pokazati da vlast ima uspješan način da suzbije nezadovoljstvo i revolt građanstva?

LOPANDIĆ: Radi se verovatno najvećoj nesreći ovog tipa koja se pamti u Srbiji. Nesreća se desila nakon velike rekonstrukcije stanične zgrade, koju su vlasti dva puta svečano otvarale. Ovo je skandaloznan slučaj, gde se mešaju različiti nivoi odgovornosti javnih vlasti i privatnih firmi uz učešće stranaca, veliki novac i korupcija, kao i drastična nekompetentnost i neodgovornost. Gotovo rendgen slika načina na koji SNS vlada Srbijom. Malo – malo, pa nam se nešto sruši na glavu – bilo fizički ili simbolično. Od nesreće prošlo je već dosta dugo a da još niko od odgovornih investitora, izvođača ili nadležnih za nadzor nije čak ni pritvoren – sa izuzetkom aktivista koji su učestvovali u protestima zbog nesreće. Građani su s razlogom besni, a vlasti su odgovorile uobičajenim manipulacijama i odugovlačenjem. SNS je ubacio svoje ekipe da tokom velikog protesta u Novom Sadu prave štetu, kako bi za to optužili organizatore. Već viđen scenario. Nezadovoljstvo i revolt građana neće stati jer ni vlast neće prestati da proizvodi nepočinstva i skandale u serijama.

MONITOR: U izvještaju EK o napretku Srbije, nije primijećen značajan pomak. Ministarka Tanja Miščević očekuje otvaranje novog klastera do kraja godine, mada je to sasvim neizvjesno…Nakon toga, Aleksandar Vučić u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice, više  puta je insistirao na strateškom pristupu u politici proširenja, u kontekstu globalnih promjena. Kako vidite dinamiku Srbija-EU i politiku proširenja?

LOPANDIĆ: Vučićeva politika je -u strateškim pitanjima, Srbiju dovela od parole „i Kosovo i EU“ do rezultata „ni Kosovo, ni EU“. Srbija se od 2021. godine nije pomerila u pregovorima sa EU. Ipak, zapazivši sa kašnjenjem da se geopolitička situacija u Evropi i svetu menja-a da je politika proširenja EU oživela, uključujući vesti o napretku Crne Gore i Albanije, Vučić obnavlja priču o ulasku Srbije u Uniju (ranije je samo ponavljao da smo „na evropskom putu“). Osim toga, već neko vreme je primetno tzv. puzajuće okretanje režima ka „političkom zapadu“, što se objašnjava nastojanjem vlasti u Beogradu da očuvaju zapadnu naklonost popuštanjem u nekim bitnim pitanjima (poput odnosa prema Kosovu u „dijalogu“ Beograd- Priština), kao i angažovanjem ili rasprodajom nacionalnih resursa (koncesija za kopanje litijuma, nabavke vojnih aviona u Francuskoj) i drugim merama, poput pomoći i prodaje oružja Ukrajini, jačanja saradnje sa Izraelom… Najnoviji izveštaj Evropske komisije potvrđuje utisak da u Srbiji nema bitnijeg napretka, što znamo. Geopolitika je bitna ali bitne su i reforme u suštinskim pitanjima demokratije, vladavine prava, slobode medija i sl., a u tome režim neće popustiti osim kada na to bude prisiljen. Sa Planom rasta za Zapadni Balkan EU je uvela jedan novi sistem „štapa i šargarepe“ u vidu direktne veze između obećanih koraka u reformama i isplate finansijske podrške. Videćemo kako će to funkcionisati u praksi.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN JOVIĆEVIĆ, REDITELJ I TEORETIČAR FILMA: Topli film

Objavljeno prije

na

Objavio:

Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posjedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan slijed. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir

 

Hibridni dokumentarac Topli film Dragana Jovićevića bavi se kvir fenomenom kroz čak 38 naslova iz jugoslovenske i srpske kinematografije. Topli film imao je premijeru u Solunu, a prikazan je na mnogim festivalima – u Splitu, Paliću, Novom Sadu, Bangkoku, Pekingu, Berlinu, Londonu, Tel Avivu, Ljubljani, Sarajevu, Hagu… Podgorička publika mogla je da ga pogleda na UnderhillFestu i na Nedjelji prajda.

Dragan Jovićević je doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu iz oblasti teorije filma, a osnovne studije završio i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Autor je kratkih filmova, video radova i instalacija. Osnivač je nezavisne produkcijske kuće Greifer. Objavio je nekoliko filmskih knjiga, jedan roman, brojne kratke priče, pripovijetke, naučne studije i eseje. Urednik je rubrike Kultura u nedeljniku Radar. Ranije je istu funkciju obavljao u NIN-u, Danasu, a bio je i urednik dokumentarnog programa na TV Avala. Takođe je filmski kritičar Radio televizije Srbije.

MONITOR: U istoriji jugoslovenske i srpske kinematografije pronašli ste 65 filmova sa kvir tematikom. Zanimljiv je podatak, koji je na samom početku „Toplog filma“, da postoji scena poljupca dvojice muškaraca u filmu  Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine. Šta Vas je inspirisalo da se bavite kvir odnosima kroz istoriju kinematografije?

JOVIĆEVIĆ: Više toga. Prvo, Topli film je logičan produžetak mojih ranijih teorijskih radova u kojima sam se bavio reistorizacijom jugoslovenske i kasnije srpske kinematografije, iz različitih perspektiva. Tako sam 2014. napisao knjigu Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike s Jovanom Ristićem u kojoj smo tražili sve momente gde je fantastika ušla u ovdašnje filmove i otkrili još impozantniji broj od gotovo 250 filmova, što dugih što kratkih. Odmah zatim, doktorirao sam na Fakultetu dramskih umetnosti sa tezom o žanrovima u srpskoj kinematografiji, što je objavljeno i kao knjiga nekoliko godina kasnije. Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan sled. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir. I naravno, sasvim mi je jasno da će to biti film a ne knjiga ili naučna publikacija, jer  su kvir likovi prosto filmičniji. S druge strane, često čujemo priču o cenzuri nekog filmskog sadržaja zbog gej likova, da je neki glumac odbio da igra gej osobu ili da mlade reditelje te tematike, koje su goruće u svetskoj kinematografiji, uopšte ne interesuju. Ili ih interesuju, ali ne dobijaju finansijsku podršku za njihovo nastajanje. To je sve otvorilo pitanje homofobije, kojim sam na drugom planu hteo da se ovim filmom bavim.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo