Povežite se sa nama

Izdvojeno

ANA JAREDIĆ, PSIHOLOŠKINJA, KOORDINATORKA CENTRA ZA PODRŠKU U CENTRU ZA ŽENSKA PRAVA: Svi zaslužuju život bez nasilja

Objavljeno prije

na

Negativni patrijarhalni obrasci igraju ključnu ulogu, kako u pojavi rodno zasnovanog nasilja, tako i u njegovoj normalizaciji

 

 

MONITOR: Sa kojim sve oblicima nasilja koje su žene pretrpjele ste se sreli u svojoj praksi?

JAREDIĆ: U praksi se susrijećemo sa svim oblicima rodno zasnovanog nasilja – fizičkim, psihološkim, ekonomskim, seksualnim…Fizičko nasilje je najočiglednije, pa je često povod da žena potraži pomoć. Međutim, psihičko nasilje kao što su kontrola, manipulacija, ucjene, zastrašivanje, ponižavanje je jednako razorno i može ostaviti teže posledice. Ukoliko je fizičko nasilje izostalo, žrtvi je teže da prepozna da to što joj se dešava takođe nasilja i da je nasilnik jedini koji je odgovoran. Usled izloženosti psihičkom nasilju, žena gubi osjećaj sopstvene vrijednosti i samopouzdanje, što joj otežava prilike da potraži izlaz iz te situacije. Važno je da pomenem, da je nasilje sredstvo kojim nasilnik nameće moć i kontroliše partnerku. Zbog toga, nasilnici rijetko pribjegavaju jednoj vrsti nasilja.

Žene koje nam se obraćaju za pomoć često navode da ih je partner držao u ekonomski zavisnom odnosu bilo otvorenom zabranom da se zaposli ili manipulacijama da je važnije da se ona brine o djeci i o domaćinstvu a da će on obezbijediti sve što im je potrebno. Kada dođe do toga da ona želi da izađe iz nasilnog odnosa, njena zavisnost je glavni adut kojom je zadržava, ubjeđujući je da neće dobiti starateljstvo nad djecom. Ekonomsko nasilje se obično nastavlja i nakon njihove separacije, na način što nasilnik izbjegava da učestvuje u izdržavanju zajedničke djece.

Kada je u pitanju seksualno nasilje, mnoge žene se teško odlučuju da o tome progovore zbog straha, stida ili osjećaja krivice koje im nameće društvo. Ipak, ovaj oblik nasilja je mnogo češći nego što mislimo.

Sve prisutniji oblik nasilja je i digitalno nasilje – uznemiravanje, praćenje preko društvenih mreža, objavljivanje intimnih sadržaja bez pristanka i druge vrste zloupotrebe tehnologije.

MONITOR:  Koliko su patrijarhalni obrasci razlog nasilju?

JAREDIĆ: Negativni patrijarhalni obrasci igraju ključnu ulogu kako u pojavi rodno zasnovanog nasilja, tako i u njegovoj normalizaciji. Oni stvaraju društveni okvir u kojem su moć i kontrola tradicionalno rezervisani za muškarce, dok se od žena očekuje poslušnost, trpljenje i prilagođavanje. Upravo ovakav sistem vrijednosti je u osnovi nasilja jer nasilnik vjeruje da je to uloga koja mu pripada. Istovremeno, nametnuta očekivanja ženama otežavaju da se zaštite ili izađu iz nasilnih odnosa.

U poslednje vrijeme Centar za ženska prava je organizovao više događaja i predavanja za mlade ljude, srednjoškolce. Razgovori sa njima su nam pokazali da su ovako oblikovane rodne uloge i dalje veoma prisutne. Iako isprva negiraju postojanje partnerskog nasilja u svom okruženju, nakon što dobiju više informacija o oblicima nasilja, njegovoj dinamici, ukorijenjenosti u rodnim ulogama…razgovor dobija novi pravac. Tada čujemo da se u velikom broju slučajeva od djevojke očekuje, da kada uđe u vezu suzi krug prijateljica, smanji aktivnosti na socijalnim mrežama, podijeli šifru sa momkom ili da čak potpuno ugasi naloge. Od nekih srednjoškolki  smo čuli ,,to je prosto tako. To se očekuje kad uđeš u vezu, pa i ako znaš da to nije u redu, ti se tome prilagodiš”. One su možda prvi put čule da je takav nivo kontrole sam po sebi nasilje i da će se vjerovatno tokom vremena pogoršati.

Zbog toga je važno i dječake i djevojčice edukovati od najranijeg uzrasta, kako bi se razbijali ovi rodni stereotipi i preveniralo nasilje.

Edukacije u cilju promjene društvenih normi su potrebne na svim nivoima, jer štetni rodni stereotipi i negativni patrijarhalni obrasci često oblikuju i odgovor institucija na rodno zasnovano nasilje gdje žene često ne dobijaju adekvatnu zaštitu, a nasilnici ostaju nekažnjeni ili dobijaju minimalne sankcije. Na ovo je skrenuta pažnja i u GREVIO izvještaju nezavisne grupe eksperata Savjeta Evrope koji je objavljen u novembru 2024. godine.

MONITOR:  Da li se ti obrasci mijenjaju?

JAREDIĆ:  Promjene su spore, ali ih ima. Sve više se govori o nasilju, podrška postaje dostupnija i žene se češće odlučuju da prijave nasilje. Međutim, suštinska promjena će nastupiti tek kada se vrijednosni sistem promijeni – kada devojčice budu odrastale u uvjerenju da imaju pravo na autonomiju i sigurnost, a dječaci budu učeni empatiji i poštovanju granica. Nažalost, još uvek postoje snažni otpori promjenama, posebno u manjim sredinama gdje su ovi obrasci još uvijek jaki.

MONITOR:  Šta je neophodno da se uradi kada žrtva odluči da prekine krug nasilja?

JAREDIĆ: Prvi i najvažniji korak je osigurati njenu bezbjednost. To znači da je važna koordinisana akcija institucija, kojoj prethodi pažljivo urađena procjena rizika. Nakon što je osigurana njena bezbjednost, važno je da dobije sveobuhvatnu podršku koja uključuje i pravnu i psihološku pomoć. Ove vrste podrške su ključne za njen oporavak i sigurnost. Bez pravne pomoći, često se suočava s preprekama koje je mogu vratiti u začarani krug nasilja.  Sudski postupci mogu predstavljati novi izvor stresa pa je važno da žena za to vrijeme dobija i psihološku podršku. Osim toga, psihoterapija joj pomaže da se oslobodi osjećaja straha, krivice i niskog samopouzdanja, koje su posljedice dugotrajnog zlostavljanja.

Jedan od najvećih izazova u ovom procesu jeste ekonomska samostalnost. Mnoge žene su ekonomski zavisne od nasilnika, što im otežava odlazak. Zbog toga je važno da država unaprijedi sistem rehabilitacije i reintegracije koji bi, osim prethodno navedenog, uključivao privremeno socijalno stanovanje, materijalnu pomoć, pomoć pri zapošljavanju.

MONITOR: Da li postoji dobra institucionalna podrška za žene žrtve nasilja?

JAREDIĆ:  Kada je u pitanju početno osiguravanje bezbijednosti žrtve i procjena rizika, možemo reći da se institucionalni odgovor unaprijedio donošenjem obavezujućeg Uputstva za postupanje u slučajevima nasilja u porodici ili u porodičnoj zajednici, za tužioce, a koje je stupilo na snagu u oktobru 2024. godine.  Centar za ženska prava je dao doprinos pisanju ovog uputstva, i ono je prilagođeno međunarodnim standardima. Takođe su i izmjene krivičnog zakonika iz 2023. godine doprinijele tome da se više slučajeva procesuira kao krivično djelo što će rezultirati strožim sankcijama po počinioce.

Međutim, međusektorska saradnja i dalje nije na nivou na kom bi trebala da bude, pa specijalizovani servisi koje pružaju ženske nevladine organizacije ostaju najznačajniji vid podrške.

MONITOR:  Šta su najčešći institucionalni propusti prema vašoj praksi kada je u pitanju femicid?

JAREDIĆ:  Kao početni i ključni propust, navela bih neadekvatnu procjenu rizika od strane insitucija. Ovaj propust povukao je za sobom neadekvatnu zaštitu i u slučajevima gdje su preduzete neke mjere. Tako smo imali situaciju da u slučajevima gdje su za prijavljeno nasilje, prije femicida, počinioci bili procesuirani kroz prekršajni postupak i za to djelo bili ili oslobođeni ili dobili opomenu. Na taj način su žrtve ostale nezaštićene u tom najkritičnijem periodu, kada su odlučile da izađu iz nasilja.

U jednom slučaju su i  nasilnik i žrtva  od strane tužioca saslušani više dana nakon prijave. To je bilo dovoljno vremena da nasilnik zastraši žrtvu i da ona negira nasilje. I pored postojanja drugih dokaza kao što je medicinska dokumentacija i svjedočki iskaz, tužilaštvo je zatvorilo proces, zbog tadašnje prakse da se postupak oslanja na iskaz žrtve.

MONITOR:  Kako komentarišete odluku da se femicid propiše kao posebno krivično delo?

JAREDIĆ: To je važan korak, posebno krivično djelo znači da se femicid prepoznaje kao zločin koji je zasnovan na rodnoj netrpeljivosti i sistemskoj neravnopravnosti. Na taj način se omogućavaju strože kazne za počinioce, ali i bolja prevencija, jer se šalje jasna poruka da je nasilje nad ženama ozbiljan problem koji neće biti tolerisan. Takođe, olakšava prikupljanje podataka i praćenje statistike, što pomaže u kreiranju efikasnijih politika zaštite žena i njihove djece.

MONITOR:  Šta biste poručili ženama koje trpe nasilje?

JAREDIĆ: Moja poruka je uvijek da treba potražiti pomoć, svi zaslužuju život bez nasilja. Mogu se obratiti našoj organizaciji kako bi dobile informacije o svojim pravima i dostupnim mehanizmima zaštite i podršku kroz postupak, ukoliko ukoliko odluče da prijave nasilje.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ SILOVANJA MALOLJETNICE U BIJELOM POLJU: Policija prećutala da se radi o povratniku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor posjeduje presudu koja potvrđuje da je A.K.,  za kojim policija traga zbog silovanja maloljetnice,  povratnik. Što je Uprava policije prećutala u saopštenju medijima

 

 

Drugi slučaj silovanja maloljetne osobe u Bijelom polju za dva mjeseca. U prvom slučaju osumnjičeni je uhapšen, dok se u nedavno počinjenom seksulanom zločinu za počiniocem intezivno traga. Riječ je o povratniku,  što je policija prećutala kada su 13.februara dostavili saopštenje medijima.

„Uprava policije preduzima intenzivne mjere i radnje povodom prijave da je jedno maloljetno lice silovano. Policijski službenici su kao osumnjičenog identifikovali lice A.K.(39), za kojim se intenzivno traga“, saopštili su kratko. I apelovali na medije da  u cilju zaštite maloljetne žrtve izvještavaju sa posebnom pažnjom i senzibilitetom.

Uprava policije je, međutim,  prećutala podatak da je riječ o nasilnom povratniku za kojim se traga zbog silovanja kćerke, a koji je 2014.godine pravosnažno osuđivan zbog pokušaja silovanja i to maloljetne sestrične. Informacija da se radi o pravosnažno osuđivanoj osobi zvanično je potvrđeno iz bjelopoljskog Višeg suda.

“Pravosnažnom presudom ovog suda K.br. 55/2013 od 17.02.2014. godine, okrivljeni A.K. oglašen je krivim zbog krivičnog djela silovanje u pokušaju iz čl. 204 stav 4 u vezi stava 1 KZ, u vezi čl. 20 KZ-a i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 5 godina. Presuda ovog suda je potvrđena presudom Apelacionog suda Crne Gore, Kž.br. 56/2014 od 19.05.2014. godine. Drugi postupak vođen protiv istog je pred ovim sudom okončan nepravosnažnom presudom ovog suda, K.br. 18/23 od 04.11.2024. godine, kojom je okrivljeni A.K. oslobođen od optužbe da je izvršio krivično djelo silovanje iz čl. 204 stav 1 KZ CG, jer nije dokazano da je izvršio krivično djelo za koje je optužen“, piše u odgovoru Višeg suda u Bijelom Polju.

Monitor je u u posjedu osuđujuće presude, ali  poštujući pravo na privatnost i dostojanstvo žrtve, većinu djelova neće objaviti. Samo one koji ukazuju da je A.K. u konkretnom slučaju postupao sa umišljajem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

KONGRES, REFORMA DPS-A  I DRUGE BAJKE: Višestruki povratnik

Objavljeno prije

na

Objavio:

Đukanovićev izbor za počasnog predsjednika DPS potvrđuje ono što  znamo. DPS se nije reformisao, niti će uskoro. Ovo društvo ostaje rascijepljeno između vlasti koja je nastavila da masovno primjenjuje Đukanovićeve prakse, a njen dio da  slavi susjednog autokratu, i opozicije u  sve čvršćem Đukanovićevom zagrljaju. Koliko Đukanović bude rastao rašće i Vučićeva Crna Gora. To nije koalicija, već mnogo više. Hemija. Skoro  sudbina

 

 

„Učinili ste mi veliku čast”, počeo je obraćanje bivši višedecenijski vođa DPS-a i Crne Gore, Milo Đukanović, na desetom Kongresu te stranke, održanom u nedjelju 16. februara, nakon što je izabran za počasnog predsjednika te partije. Nije bilo iznenađenih što je Đukanović dobio partijsku titulu, jer  je novo rukovostvo DPS –a  dvije sedmice uoči  Kongresa saopštilo da će vođa biti predložen za tu poziciju.  Ko je pažljivo pratio, bilo je i drugih znakova pored puta.

“To ne razumijem kao poštovanje samo prema meni. To razumijem i kao poštovanje prema učincima političke generacije sa kojom sam sarađivao i kojoj pripadam, generacije sa kojom sam nastojao, a vjerujem u značajnoj mjeri i uspio da doprinesem vrijednim ostvarenjima naše partije i savremene Crne Gore”, nastavio je Đukanović, nabrajajući  svoje uspjehe (ulazak Crne Gore u NATO , otvaranje pregovora sa EU, 11 miliona investicija..) u gotovo identičnom redosledu kao njegov nasljednik, aktuelni lider DPS  Danijel Živković dok je na Kongresu obrazlagao izbor Đukanovića za počasnog predsjednika.  Živković je u svom govoru u nedjelju bio kritičan prema Zapadu, baš kao i Đukanović u nedavnom intervjuu za Al Džaziru, pa ponovo i na Kongresu. Živkovićev i Đukanovićev govor, potom okačeni na internet stranicu partije, svakako su zanimljivo štivo za stručnjake i vještake. Laički posmatrano, čini se da su napisani iz jedne glave.

Ni Đukanović ni Živković nijesu u svojim osvrtanjima na “istorijska dostignuća” prethodne političke generacije vidjeli nijednu grešku, osim, kako je to istakao Živković,  zanemarivanja standarda građana. Nijesu primijetili da je dobar dio Đukanovićeve političke generacije i onih koji su rukovodili institucijama Đukanovićevog sistema, završio u ZIKS-u i pred sudovima: bivša predsjednica Vrhovnog suda  Vesna Medenica, bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić, njegov zamjenik Saša Čađenović, bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić,  vioski funkcioner bezbjednosnog sektora Zoran Lazović,  policijski inspektori, junaci skaj prepiski – Ljubo Milović, Petar Lazović, Ivan Stamatović, Ilija Vasović.  Pa ministri Đukanovićevih vlada, Petar Ivanović, Milutin Simović, Predrag Bošković. Đukanovićev ekonomski guru Veselin Vukotić i menadžment iz Plantaža, Aleksandar Mijajlović, jedan od vlasnika Bemaxa….Podugačak je spisak. Da su mogli da prisustvuju Kongresu, rukovodstvo stranke moralo bi iznajmiti stadion.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

MARKO SOŠIĆ, INSTITUT ALTERNATIVA: Potraga za zagubljenim reformama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Stalno odlaganje reformskih koraka i moguće “bolnih” odluka nije dobro. Ako zaista želi da promijeni zatečeno stanje, predsjednik vlade se nekome mora i zamjeriti

 

 

MONITOR: Hrana je skupa pa, na poziv vaših imenjaka (Alternativa), neki građani bojkotuju supermarkete. Da li je država skupa i kako bi se građani trebali odnositi prema toj skupoći?

SOŠIĆ: Država je skupa, iz godine u godinu nas košta sve više, a pritisak da smanji nepotrebne troškove, da se bori sa gubicima i uzaludnim trošenjem, opada. Fokus je, možda s pravom, bio na prihodnoj strani, na razmišljanje što će nadoknaditi doprinose kojih se država odriče i koje sve nove izvore prihoda možemo pronaći i produbiti.

Valjalo bi da ova bude godina rezova i pripremnih radnji koje će učiniti da u budžetu za 2026. godinu imamo veći prostor za ulaganja u infrastrukturu, odnosno, ciljane programe socijalne podrške na račun ostvarenih ušteda u tekućem budžetu.

Kod situacije sa bojkotom, sve sličnosti prestaju sa nazivom. U svakoj vijesti o bojkoti, bilo bi ispravno reći da je organizator na parlamentarnim izborima 2023. godine bio na listi PES-a. Novinari su dužni da tu činjenicu pomenu kada izvještavaju o njihovim aktivnostima, kako bi građani dobili punu informaciju. Inače, ne mislim ništa dobro o takvom načinu djelovanja, previše je populističko u metodama i sadržaju, a to uključuje i ovu posljednju akciju. Više me brine pažnja koju im poklanjaju svi mediji – to je zabrinjavajući pokazatelj koliko je i u tom sektoru situacija loša.

MONITOR: Da ostavimo to za neku drugu priču. Državna administracija raste do mjere da, kako smo vidjeli i čuli, to ni premijer više ne može da isprati. Šta dobijamo za uzvrat?

SOŠIĆ: Predsjednik Vlade je rekao da je centralna vlast smanjila broj zaposlenih u odnosu na novembar 2023. godine za 400 zaposlenih. A, prema podacima Ministarstva finansija i Ministarstva javne uprave, broj zaposlenih u tom periodu povećan je za 617.

Spajić je, takođe, najavio tri reformske mjere: smanjenje ugovora o djelu za 20 odsto, smanjenje broja zaposlenih na centralnom nivou za 20 odsto i zamrzavanje novih zapošljavanja u upravi. Mi smo u Institutu alternativa bili iznenađeni tim najavama, jer par mjeseci ranije, kada smo slične akcije sa sistemskim obrazloženjem predlagali za Fiskalnu strategiju, Vlada je iste odbila.

Iako broj zaposlenih u javnom sektoru stalno raste, Ministarstvo javne uprave uspijeva da to prikaže kao pozitivan indikator u svojoj refomi. Trik je sledeći: MJU mjeri procentualno učešće zaposlenih u upravi na centralnom i lokalnom nivou u ukupnom broju zaposlenih u Crnoj Gori. To znači da ako ukupna zaposlenost  raste, a raste zbog raznih faktora, onda će njihov indikator biti pozitivan i pored novih zapošljavanja,  pošto će pomenuti odnos, procentualno, biti u padu. Na sličan način su vlade DPS-a pokušavale da manipulišu, prikazujuću broj zaposlenih kroz udio troškova za plate u BDP-u.

U stvarnosti: prema mjerenju primjene principa javne uprave OECD SIGMA za potrebe Evropske komisije (januar 2025.), Crna Gora je u oblasti “upravljanje ljudskim resursima” najgora u regionu. Najgore su ocijenjeni zapošljavanje, tranparentnost postupka, kao i stručno usavršavanje i učinak državnih službenika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo