Brojni naši gradovi idealni su za postavke ambijentalnog teatra. Pogotovo u sadašnjoj situaciji financijskih manjkavosti, ali i naloga zdravstvenih vlasti da se igra na otvorenom kad god je to moguće
Prve izvedbe Dunda Maroja na dubrovačkim trgovima i pjacetama koje je u adaptatorskom smislu učinio dr Marko Fotez, pa čitav serijal predstava lucidnog Koste Spaića donijele su na naše strane pojam ambijentalnog teatra.
Ne treba smetnuti s uma da je u Gradu živoj kulisi dr Branko Gavella dubrovačke mire i fortece, parkove i đardine naseljavao predstavama starodubrovačke književnosti.
Poslije, u eri postgavelijanaca, primat korištenja prelijepih dubrovačkih prostora preuzima režiser Georgij Paro, pa su njegove predstve Smrt Eduarda II, Aretej, Kristifor Kolumbo postale amblematskim znakovima za ovu vrstu teatra kod nas. Naročito su traga ostavili Aretej izveden u svim prostorima tvrđave Bokar, sa publikom u šetnji zajedno sa glumcima i Kristifor Kolumbo, oba prema Krležinim tekstovima.
Prvi put kod nas Georgij je Paro u specijalno građenu lađu ukrcao gledaoce i brojni ansambl, u kojem su se, osim glumaca našla i dva vrhunska muzičara: Ibrica Jusić i Drago Mlinarec. Parovim putovima korištenja atraktivnih dubrovačkih prostora krenuli su i drugi, na primjer Ivica Boban i Ivica Kunčević, koji je svoju predstavu Sirota Jele Iva Vojnoviča postavio velikim dijelom u moru dubrovačkog akvatorija.
I prostori crnogorskih gradova na moru poslužili su imaginaciji režisera, naročito za vrijeme umjetničkog direktorovanja Brane Liješević…
I sâm sam bio sudionikom ambijentalnih postavki na Splitskom ljetu, gdje sam na čarobnom napuštenom groblju Sustipan postavio najprije Šekspirove Sonete u adaptaciji akademika Luke Paljetka Nespravan za igre što u svijetu važe i adaptaciju poezije akademika Jakše Fiamenga Oteto iz tmine, a na splitskom Peristilu zabilježeni su operni spektakli ambijentalne impostacije.
Bilo je pokušaja ambijentalnog teatra i u Beogradu, na primjer postavke Petra Zeca u Kapetan Mišinom zdanju, pa onda predstave na Kalemegdanskoj tvrđavi, pa cijeli Šekspirov festival najpriije na Paliću, režisera Ljubiše Ristića, pa u Čortanovcima režisera Niklite Milivojevića, kao i u Zagrebu histrionade na lokalitetu Opatovina.
Živio sam i živim da od izvora rijeke Radobolje, pa niz njen sliv, u arkadijama mostarskih bašči izmaštam čudesni poetski roman Hamze Hume Grozdanin kikot. Istina, iz tog sam romana jedan prikaz režirao u Carskim vinogradima u Željuši ponad Mostara.
Čitavi naši gradovi poput starog Perasta, pitoresknog Tivta, drevnog Stoca, Srebrenika, Blagaja idealni su za postavke ambijentalnog teatra. Pogotovo u sadašnjoj situaciji financijskih manjkavosti, ali i naloga zdravstvenih vlasti da se igra na otvorenom kad god je to moguće.
Nesporno je da se drevni, ali i moderni ambijenti nude za teatarske orkestracije.
Tek, čini se da nedostaje teatarske odvažnosti, jer povijesno i arhitektonski atraktivne ambijente tvorački valja osvajati. To nije laka, ali jeste zamamna meštrija.
Turističke zajednice, a ne samo teatri, trebali bi posvetiti više pozornosti ambijentalnom teatru i njegovim nesumnjivim prednostima.
Da ne govorim da bi Kotor, kao urbanu i povijesnu cjelinu, trebalo naseljavati što češće dramskim, opernim, operetnim i baletnim sadržajima.
Poetski i ambijentalni teatar su sukladni, pa tu svakako ima posla i za poete.
Samo da bude dostatne invencije!
Eto, rekoh i spasih dušu!
Gradimir GOJER