Povežite se sa nama

INTERVJU

ALIJA BEHRAM, NOVINAR I POLITIČKI ANALITIČAR, MOSTAR: Presudom  Stanišiću i Simatoviću otvara se novo poglavlje u odnosima BiH, Srbije i Hrvatske

Objavljeno prije

na

U BiH javnosti nije malo onih koji smatraju da je to i presuda aktuelnom projektu takozvanog „srpskog svijeta“, iza kojeg takođe stoje sadašnje obavještajne i političke strukture Srbije

 

MONITOR: Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS), odlukom Žalbenog vijeća osudio je bivše čelnike SDB Srbije, Jovicu Stanišića i Franka Simatovića, na po 15 godina zatvora. Proglašeni su krivim za zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja u šest mesta u BiH i jednim u Hrvatskoj. Kako se reagovalo u BiH?

BEHRAM:  Dijelim mišljenje sa brojnima u Bosni i Hercegovini koji smatraju da je nakon skoro dvije decenije dugog sudskog procesa pred Međunarodnim mehanizmom za krivične sudove (MMKS) u Hagu odlukom Žalbenog vijeća konačno izrečena istorijski važna presuda čelnicima srbijanskih obavještajnih službi, Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću. U BiH nije bilo možda i očekivanog likovanja i trijumfalizma, ali je presuda sa najvažnije pravne adrese u svijetu pozdravljena sa olakšanjem i odobravanjem u velikom dijelu javnosti. Sa više adresa, ona je protumačena kao jasan pokazatelj agresije koju je Srbija izvršila na BiH. Sa brojnih adresa političkih stranaka koje se deklariraju kao probosanskohercegovačke, poput – recimo, Naše stranke, „presuda bivšim čelnim ljudima državne bezbjednosti Srbije predstavlja najsnažniji pravni pečat na sve dosadašnje dokaze o Srbiji kao agresoru na BiH…“ Brojni građani, takođe pozdravljaju istrajnost Tribunala bez čije uloge bi danas bilo nemoguće ustanoviti barem minimum saglasnosti o događajima koji su prethodili, uzrokovali i doveli do ratova 90-tih godina. Sa više adresa izrečen je stav da je presuda Stanišiču i Simatoviću, zapravo, konačna pravna osuda projekta „Velike Srbije“. U BiH javnosti nije malo onih koji smatraju da je to i presuda aktuelnom projektu takozvanog „srpskog sveta“, iza kojeg takođe stoje sadašnje obavještajne i političke strukture Srbije. Munira Subašić, predsjednica Udruženja majki enklava Srebrenica i Žepa, podsjeća da mnoge majke Srebrenice i cijelog Podrinja nisu doživjele ovu Hašku presudu, ali ona utire put preživjelim žrtvama da se izbore za pravdu koju čekaju skoro tri decenije. „Uvijek smo govorili: bez istine nema pravde, bez pravde nema pomirenja “ – kaže Munira Subašić najavljujući razgovore u UN i na drugim relevantnim adresama uključujući Srbiju, kako bi se nakon ovako važne presude otvorili razgovori i tražila pravična ratna odšteta za žrtve. „Mi smo tužili Vladu Nizozemske, nema sumnje da ćemo tako uraditi i kada je riječ o odgovornosti Srbije i Republike Srpske“ – poruka je Munire Subašić.

MONITOR:  Može li se očekivati da Srbiji, kao posljedica ove presude, bude „ispostavljen račun“?

BEHRAM: Ovako utemeljene i presuđene činjenice sa najvažnije pravne adrese u svijetu, otvaraju potpuno novo poglavlje u odnosima BiH, Srbije i Hrvatske kada je u pitanju pravno tretiranje događaja iz bliske prošlosti. Iako su godinama postojali mnogi ubjedljivi navodi o umiješanosti vojnih i policijskih struktura Srbije u dešavanja u BiH 90-tih, ovo je prva sudska presuda koja to nedvojbeno utvrđuje i nepobitno pravno dokazuje i potkrepljuje. Dakle, Stanišić i Simatović su jedini srpski zvaničnici koje je sud UN-a – kao arhitekte rata, osudio za umiješanost u zločine u BiH. Stanišić je nesumnjivo kao kreator bio na čelu piramide zločina u regiji, a Simatović najdirektnije komandovao policijskim i paravojnim formacijama sastavljenim od iskusnih profesionalaca ali i bitangi i kriminalaca puštenih iz zatvora u zamjenu za „patriotski angažman“ na terenu gdje su vršeni ratni zločini i sprovođen plan za progon nesrpskog stanovništva. „Crvene beretke“, „Škorpioni“, Arkanovi „Tigrovi“, „Beli orlovi“, Srpska dobrovoljačka garda, kosovski „Šeširići“ i brojne druge paravojne formacije nazivane su najčešće i „frenkijevcima“, po njihovom zapovjedniku Franku Simatoviću Frenkiju. Haškom presudom potvrđeno je učešće državnih organa Srbije u oružanom sukobu u BiH i Hrvatskoj. Tužbe protiv Srbije najavljuje i Hrvatska, a tek treba vidjeti kako će se u ovoj pravnoj stvari odrediti državni organi BiH.

MONITOR:  Da li je, možda,  sa tužbom Bosne i Hercegovine Međunarodnom sudu pravde, koja je odbijena 2007,   trebalo sačekati dok se ne obezbijede svi pravno relevantnii dokazi?

BEHRAM: U odnosu na prvostepenu presudu, Mehanizam je uspio u žalbenom dijelu da prikupi dovoljno dokaza koji su jasno adresirali i dokazali sistematske ratne zločine u Bijeljini, Doboju, Bosanskom Šamcu, Zvorniku, Sanskom Mostu, Trnovu i Dalju, u periodu između 1992.

i 1995.godine. Time je poništena druga prvostepena presuda iz juna 2021.godine kojom je ranije bilo utvrđeno da Stanišić i Simatović nisu bili u zločinačkom udruženju iako su znali za njegovo postojanje. Žalbeno vijeće je u okviru konačne presude zaključilo da su svi oni „dijelili namjeru realizacije zajedničkog zločinačkog plana za prisilno i trajno uklanjanje većine nesrba s velikih područja Bosne i Hercegovine i Hrvatske“ (sutkinja Graciela Gati Santana).

U dijelu javnosti BiH Haška presuda nekadašnjim čelnicima državne bezbjednosti Srbije ponovo je aktuelizirala nikad do kraja razjašnjen slučaj propale mogućnosti revizije presude Međunarodnog suda pravde u Hagu (iz 2007.godine). Radilo se o tužbi BiH protiv Srbije i Crne Gore zbog povrede Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, a propuštanje prilike za reviziju presude je najdirektnije pripisano lideru SDA Bakiru Izetbegoviću i njegovom pravnom timu. Sada je i to pitanje u javnosti ponovo aktuelizirano a tek treba vidjeti pruža li pravosnažna presuda Stanišiću i Simatoviću pravni osnov za neke nove tužbe BiH prema Srbiji.

MONITOR: Milorad Dodik je jedan od rijetkih zvaničnika koji su sa „srpske strane“ reagovali na presudu Stanišiću i Simatoviću, rečima da bi međunarodni sud osudio svakog Srbina. Neobično je i što se zvanični Beograd ovog puta uzdržao od komentara. Kako to  tumačite?

BEHRAM: Naravno, bilo je i onih koji, poput Milorada Dodika smatraju „da Sud u Hagu odiše silom, arogancijom i nepravdom“. Dodik presudu bivšim čelnicima SDB Srbije, kao i u drugim presuđenim slučajevima, doživljava i tumači kao presudu „cijelom srpskom narodu“. Ovo su, naravno, neodgovorne, prizemne floskule kratkog dometa, izrečene tek za jednokratnu upotrebu. Ono što puno više zabrinjava jeste šutnja službenog Beograda, dok su političari i tamošnji mediji najvećim dijelom zabavljeni događajima na Kosovu. “Ćutanje zvaničnika prepoznajem kao neki vid poricanja presude“, kaže na tu glasnu šutnju časni Beograđanin, Marko Milosavljević iz nevladine inicijative mladih za ljudska prava iz Beograda. Još jedan Beograđanin, Nenad Golčevski, kaže da „ćutanje vlasti ne iznenađuje“. Službeni Beograd očigledno nije spreman da se suoči sa prošlošću iz 90-tih i to se više i ne krije. Murat Tahirović, predsjednik udruženja žrtava i svjedoka genocida kaže kako se njegovo udruženje „trideset godina muči sa dokazivanjem sudjelovanja Srbije i službenog Beograda u agresiji na BiH“. „ Radi se o osmišljenom, grubom bijegu od stvarnosti u kojoj nema spremnosti da se pogleda u ogledalo niti ima ozbiljnih javnih rasprava o događajima iz 90-tih godina.“

Osim časnih pojedinaca, teško da će te iz krugova službenog Beograda čuti jasno priznanje i prihvatanje bjelodanih, sudski procesuiranih i dokazanih činjenica u okviru riješenih sudskih predmeta. To jeste žalosno, ali se time samo troši vrijeme i odlažu razgovori o događajima za koje će jednom sigurno biti ispostavljen račun. Jer, ratni zločini ne zastarjevaju!

 

U Zagrebu i  Beogradu otvoreno podržavanja odbjegle osumnjenike za ratne zločine


MONITOR: I glavni tužilac MMKS Bramerc  i Visoki predstavnik, Kristijan Šmit, su  istakli da ne smiju ostati nekažnjeni osumnjičeni za ratne zločine koji nisu  obuhvaćeni djelovanjem međunarodnih pravnih institucija. Procesi pred nacionalnim sudovima su već vođeni i dalje se vode. Kako procjenjujete njihov doprinos imperativu nekažnjivosti i poslijeratnom pomirenju?

BEHRAM: Aluzije o neradu ili nedovoljnom angažmanu pravosuđa u trouglu Beograd – Zagreb – Sarajevo da se energičnije i uspješnije pozabave procesuiranjem ratnih zločina su više nego jasne. U sve tri zemlje, pravosuđa su još pod snažnim uticajem politika koje definitivno usporavaju ili čak blokiraju već započete slučajeve ratnih zločina.

Posebno frustrirajuće zvuči i Bramercovo upozorenje da se osobe osumnjičene za ratne zločine ne izručuju pravosuđu te da „ima na stotine počinitelja zločina koji su u bijegu u Srbiji ili Hrvatskoj…“ Događaju se pravni nonsensi poput otvorenog političkog podržavanja odbjeglih osumnjičenika za ratne zločine, kako u Zagrebu tako i u Beogradu. Mnogi među njima u oba ta grada bili su viđeni u počasnim ložama na stranačkim ili najvišim državnim svečanostima, što jasno ukazuje o pokroviteljstvu države. Koliko se može shvatiti, tužilac Bramerc će u svom idućem obraćanju SB UN posebno insistirati da se vlasti u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu obavežu na novi obrazac ponašanja posebno prema ratnim bjeguncima od pravde imajući u vidu da do mira, saradnje i prosperiteta u regiji neće doći dok se pravno ne procesuiraju poglavlja ratne prošlosti. I Kristijan Šmit je pozdravio je ovu presudu, pozvavši domaće sudove u regiji da se pozabave procesuiranjem preostalih predmeta ratnih zločina. Koliko će to pomoći, ostaje da vidimo.

 

Izetbegović još nije spreman da krene u ozdravljenje SDA


MONITOR: Uz asistenciju Visokog predstavnika u FbiH Šmita, konačno je formirana vlada sa punim mandatom. SDA je, kao i na nivou države BiH, „izbačena iz igre“, iako je pojedinačno  osvojila najveći broj glasova. Kako je ova „državotvorna“ stranka postala nepoželjna za formiranje vlasti?

BEHRAM: Volja parlamentarne većine u federalnom parlamentu je bila neumoljiva pa je izvan vlasti, prvi put u proteklih 30 godina, najuticajnija stranka kod Bošnjaka i još sa najvećim brojem glasača, ostala izvan vlasti. Pravo pitanje od kojeg bježi SDA i njen lider Izetbegović jeste zašto ni jedna od bh-a stranaka, čak i među onima koje se jasno etabliraju kao politika podrške državi BiH, neće u koaliciju sa SDA. A mnoge neće zbog sveprisutnog nepotizma, svađalačke politike, brojnih kriminalnih afera koje sada isplivavaju u sudovima a u koje su velikim dijelom umiješani do juče istaknuti kadrovi SDA. Okružen brojnim istomišljenicima u vrhu stranke, koji smatraju da je stranka bezgrešna, Izetbegović još nije spreman da sagleda sve činjenice i krene u temeljito analiziranje, podmlađivanje i ozdravljenje stranke. Ali, ove jeseni pred strankom SDA je i kongres, a to će onda biti prilika i za moguće glasnije govorenje o stanju u stranci.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

MIODRAG VUJOVIĆ, EKONOMSKI ANALITIČAR: Logika Skarlet O’Hare

Objavljeno prije

na

Objavio:

Sve je vidjivija površnost u prikrivanju problema koji su očigledni: postepena ekonomska marginalizacija socijalno ranjivijih, sveopšti pad preduzetničkog elana i dolazak na naplatu nagomilavanja zaposlenih u državnoj upravi

 

 

MONITOR: Dobili smo prijedlog budžeta za 2025. godinu, sa tri dana kašnjenja u odnosu na zakonsku normu. Kakvi su prvi utisci?

VUJOVIĆ: Da je Budžet koncipiran sasvim surotno od onog što je obećavala ova vlast kada je bila opozicija. On je prepun stavki koje govore o povećanju privilegija i beneficija za one koji su na vlasti, a dozirana su sredstva prava iz oblasti socijlne zaštite. Druga impresija je da se isuviše nonšalantno predstavljaju trenutna i buduća budžetska opterećenja.

Dva paramtera nam dosta govore. Prvi: uvećana su sredstva za reprezentaciju sa oko 650 hiljada eura koliko je planirano za ovu, na preko miliona eura za narednu godinu, službena putovanja su uvećana sa 5,8 na oko 8,2 miliona, dakle uvećanje od 41 posto dok je za porodiljsko odstvo uvećanje bilo sa 35 na 36 miliona, ili manje od 3 posto. Stavka ostala prava iz oblasti socijalne zaštite nepromijenjena je u odnosu na 2024. godinu. Poseban komentar ne treba.

Drugi: nedostajuća sredstva na nivou od 1,14 milijardi eura prilično su velika, bez obzira na zavodljivost određenih parametara o sveopštem rastu. Dionica autoputa Smokovac – Mateševo je koštala znatno ispod tog iznosa sa svim mogućim propustima, finansijskim nepromišljenostima i nedorečenostima. Naravno da nova vlast nasljeđuje dugove prethodne i da ih mora servisirati, ali to je ne lišava odgovornopsti da sistem uvede u stabilnije okvire. Jednog dana će i neka buduća vlast morati da menadžeriše vraćanja nekih ranijih dugova. Vidjeli ste trendove u socijlanim davanjama, to je indikator da stvari nisu ružičaste ni sada.

Ova dva parametra izazivaju nelagodu i sve je vidjivija površnost u prikrivanju problema koji su očigledni: postepena ekonomska marginalizacija socijalno ranjivijih, sveopšti pad preduzetničkog elana i dolazak na naplatu nagomilavanja zaposlenih u državnoj upravi.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

BODO VEBER, SAVJET ZA POLITIKU DEMOKRATIZACIJE, BERLIN: Šolcov poziv Putinu je štetan – samim tim što se desio

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako EU zaista želi štititi Zapadni Balkan od Trampa, ima samo par sedmica za sveobuhvatni strateški politički preokret prema regiji, baziran na čvrstoj i dosljednoj odbrani svojih demokratskih vrijednosti

 

 

MONITOR: Razrješenje ministra finansija Kristijana Lindnera iz liberalne FDP, povod je za gubitak većine njemačkog kancelara Olafa Šolca u Bundestagu. Šta su pravi uzroci raspada vladajuće „semafor koalicije“?

VEBER: Vladajuća semafor koalicija prva je u istoriji Savezne Republike Njemačke koja nije bila sastavljena od dvije nego od  tri stranke, što je značilo vise ideološko-programskih razlika nego što je uopbičajeno. A onda su svjetski politički tokovi-konkretno rat u Ukrajini, suštinski promijenili okvir vladavine naspram dogovorenog, kompromisnog vladinog programa. U prvoj godini, 2022. to je značilo uspješan krizni manadžment oslobođenja ovisnosti od ruskih energenata. Medjutim, ekonomske poslijedice i prethodne korona pandemije te tog skupog preobrata, bili su inflacija te ekonomska recesija zbog rasta energetskih troškova naše industrije. Politički se s time nositi zatijevalo je dogovor između ideološko suprotnih finansijskih politika koalicijskih stranaka – liberali sa politikom štednje, socijaldemokrati i zeleni s politikom novog zaduživanja. Našli su izlaz u triku – preusmjeravanje 60 milijardi eura predviđenih a nepotrošenih od prethodne vlade. Taj je kompromis 2023. godine iznenadno srušen od Ustavnog suda, kome se bila obratila opoziciona CDU. Od tada traje rat koalicijskih partnera – u 2023. su još uspjeli dogovoriti kompromis za budžet za 2024. Ove jeseni  spremnosti za kompromis oko budžeta došao je kraj.

MONITOR: Vanredni parlamentarni izbori se predviđaju za februar 2025., a ankete pokazuju veliku prednost CDU Fridriha Merca od oko 32 posto a prema njima, SPD ima oko 15 posto. Ako rezultat na izborima bude sličan, ko bi bio vjerovatan partner CDU-sem očekivane CSU?

VEBER: Već godinu sve tri stranke sada raspadnute koalicije imaju manje  nego opozicioni CDU-CSU. Međutim, pošto se koalicija razišla zbog ideologijskih razlika, mi u Njemačkoj- prvi put u najmanje dvije decenije, imaćemo izbornu kampanju između političkih vizija i programa građanskih parlamentarnih stranaka. To je  već smanjilo postotak populističkih stranaka, konkretno novoformirane stranke Savez Sarah Wagenknecht (BSW)  sa prethodnih 10 na šest pa sad pet posto, i blizu su- prvi put rizika da neće ući u Bundestag, dok tradicionalno prirodni partner CDU-a – liberali (FDP) i dalje rizikuju da ispadnu iz parlamenta. Pod tim okolnostima, CDU-CSU će imati koalicijsku opciju samo između Socijaldemokrata i Zelenih.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR NADIJA REBRONJA, DOCENTKINJA NA DRŽAVNOM UNIVERZITETU U NOVOM PAZARU: Brisanje bošnjačke književnosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbacivanje predmeta iz bošnjačke književnosti i profesorke bošnjačke književnosti jasan je koncept. Protiv brisanja sam se  pobunila. Za svoj angažman brutalno sam kažnjena jer nisam pristala na cenzurisanje knjiga prema kojima osjećam ljubav

 

Nadija Rebronja je pjesnikinja i esejistkinja. Doktorirala je književnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Predaje književnost kao univerzitetski docent. Njena poezija je prevođena na engleski, španski, italijanski, francuski, njemački, poljski, turski, persijski, makedonski, albanski i slovenački jezik. Kao naučnik-istraživač boravila je na Univerzitetu u Beču (2009) i Univerzitetu u Granadi (2010—2011). Kao predavač književnosti održala je nekoliko gostujućih predavanja na univerzitetima u Panami na španskom jeziku. Govori engleski, španski i turski, služi se ruskim i poznaje arapski jezik. Školovala se, duže ili kraće živjela u Novom Pazaru, Beogradu, Novom Sadu, Sarajevu, Granadi, Beču, Istanbulu. Ne vjeruje u adrese ni mjesta boravka.

MONITOR: Na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru radite od 2007. Očekivali ste da vas nakon odličnih preporuka stručne komisije izaberu u zvanje vanrednog profesora. Umjesto toga, odbijen je vaš reizbor u docenta, pa nakon isteka ugovora u januaru 2025. očekujete otkaz. Kako je došlo do svega ovoga?

REBRONJA: To nisam očekivala. Ispunila sam sve uslove za vanrednog profesora i od traženih 24 boda, koliko je potrebno za napredovanje, imam 76. Komisija je ocijenila da ja višestruko premašujem tražene uslove i da u svakom aspektu koji se vrednuje kao uslov pokazujem izvrsnost. U poslednjih 10-13 godina izbori u više zvanje na DUNP više liče na montirane procese protiv ljudi nego na ono što je akademska praksa. Izmišljaju se izgovori da kolege ne mogu da napreduju i biraju ih 2-3 puta u docentsko zvanje iako imaju uslove za napredovanje. Dešavalo se da kolegama traže da od matičnog odbora koji funkcioniše pri Ministarstvu prosvjete dostave potvrde koje ne postoje jer ih taj odbor ne izdaje. Neke kolege  pristaju na sve to da zbog egzistencije. Mnogi zbog svega napuštaju univerzitet, izgubili smo dragocjene kadrove, vodeće intelektualce. Mi koji smo gradili ovaj univerzitet od njegovog početka u želji da emancipujemo podneblje u kom živimo, što je valjda suštinski nagon intelektualca, u nekom trenutku osjetili smo da smo dio Potemkinovog sela, da igramo u teatru apsurda čiji je cilj da se uhljebe pojedinci a da se adekvatan razvoj tog kraja ne desi.

Praksa maltretiranje ljudi pri izboru u zvanje dovela je do toga da su jedine osobe koje su gradile svoju karijeru na DUNP od asistenta, a koje su uspjele da pređu put do redovnog profesora zapravo rektorka Zana Dolićanin i njen brat Edin Dolićanin. Oni su djeca prvog rektora koji je učestvovao u osnivanju univerziteta, Ćemala Dolićanina. Nakon svega, Zana je izabrana za rektorku jer nije bilo mnogo redovnih profesora koji su konkurencija.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo