I Evopska unija je preko svoje misije u Crnoj Gori prepoznala problem zagađenja Lima. Zato su sa skoro petnaest miliona finansirali izgradnju kolektora u Beranama
Bjelopoljski novinar Milovan Novović napisao je, kako sam kaže, makar pedeset tekstova o zagađivanju rijeke Lim na području bjelopoljske opštine, ali je rezultat svega bila ,,jedna velika nula”. On je za Monitor kazao da su sve akcije koje su sprovedene nakon tih tekstova bile kratkotrajnog karaktera.
Naš sagovornik ukazuje na opasnu i nedopustivu uvezanost institucija i pojedinaca koji zagađuju rijeku. ,,Čitav sjever pokriva samo jedan inspektor, čije je sjedište u Beranama, i kada se njemu prijavi neki incident, ekocid ili nelegalna ekploatacija šljunka, istog trenutka se to nekako dojavljuje i vlasnicima pogona ili fabrika. I tako, dok inspektor stigne, već je uveliko kasno”, upozorava Novović.
Prema njegovim riječima, sa druge strane ne postoji volja nadležnih institucija da fabrikama na području Bijelog Polja naloži da ugrade prečišćivače i filtere na sistemima za otpadne vode. ,,Od kolektora, priče i pompeznih najava o njegovoj izgradnji, još uvijek nema ništa. Tako da je rijeka Lim, sa svim svojim pritokama, pretvorena u veliki fekalni kanal. Divlje cijevi su svuda, a riblji fond je na području Bijelog Polja potpuno uništen”, kaže Novović. On ukazuje i na činjenicu da je na obalama ove rijeke samo registrovanih stotinu i četiri divlje deponije, dok je neregistrovanih još ko zna koliko.
Ne čudi, zato, što se često može čuti kako je rijeka Lim, koja prolazi kroz tri države od izvora do ušća u Drinu, najzagađenija upravo na teritoriji Bijelog Polja. Nevladina organizacija Euromost se preko deset godina bori da zaštiti ovu rijeku, ali situacija je, ističu, svake godine gora. Nekontrolisano odlaganje otpada na obalama Lima ne šteti samo Bijelom Polju i Crnoj Gori, već i susjednim državama, Srbiji i BiH, u koje se taj otpad spušta nakon svake veće kiše.
,,Zbog nečinjenja našeg Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma s jedne strane, i Opštine Bijelo Polje sa druge, Vlada Srbije ozbiljno razmišlja da na granici sa Crnom Gorom postave takozvane lančanice, koje bi plutajući otpad zadržale na području Bijelog Polja. U tom slučaju otpad bi iz rijeke vadile bjelopoljske komunalne službe”, kažu u Euromostu.
I oni ističu da je Lim na području Bijelog Polja trenutno najzagađenija rijeka u regionu koja, posebno ljeti, predstavlja ogroman rizik za zaraze, jer se u nju uliva čak pet hiljada kanalazicionih izliva, što direktno, što preko raznih gradskih rijeka, od Lješnice i Lipnice nadalje.
,,Opština Bijelo Polje, iako je milione eura dobila od EU za izgradnju kolektora da bi zaštitila ovu rijeku, preko šest godina nije završila ni pola posla”, istuču iz Euromosta, ,,a bjelopoljska komunalna policija za posljednje tri godine, iako se ogroman otpad odlaže na obalama Lima, nije podnijela nijednu prijavu, navodeći da nikoga nisu uhvatili na djelu”.
Iz te NVO Monitoru su kazali kako su godinama organizovali veliki broj akcija čišćenja obale Lima, ali se na ista mjesta ponovo baci otpad, tako da više nema svrhe organizovati takve akcije, dok god lokalne i državne institucije ne odluče da preduzimu nešto po pitanju zagađivanja rijeke. Iz Euromosta su se obraćali i međunarodnim institucijama, pa podsjećaju da je evropski komesar za životnu sredinu Karmenu Vella pokrenuo pitanje zagađivanja rijeke Lim na sastanku sa tadašnjim ministrom poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutinom Simovićem, čime je skrenuta pažnja međunarodne javnosi na učestale ekološke incidente na ovoj rijeci.
Oni tvrde da je Brisel prepoznao Lim kao rijeku od značaja ne samo za Crnu Goru, već za čitav region pa i Evopsku uniju. ,,Ono što je evidentno je da je Lim najviše ugrožen na području opštine Bijelo Polje. Nijesmo zadovoljni dinamikom izgradnje prečišćivača. Koalicija organizacija iz Crne Gore, Srbije i BiH, koja se bori da zaštiti Lim, zatražiće da se uklone i sva privremena odlagališta otpada, koja se nalaze pored rijeke i u Crnoj Gori i u Srbiji”.
U Euromostu očekuju od mesnih prerađivača u Bijelom Polju da poštuju Zakon o veterinarstvu, s obzirom na to da su dobili vodne dozvole, ali iskazuju nezadovoljstvo i radom veterinarske inspekcije. ,,Od predstavnika Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove dobili smo uvjeravanja da će preduzeti sve mjere što je u u njihovoj nadležnosti da se spriječe incidenti, ali, nažalost, i dalje se otpad životinjskog porijekla odlaže u Lim. Prema našim informacijama, to se sada najviše dešava kasno noću. Mi smo spremni i danju i noću da dežuramo i sprečavamo uništavanje rijeke. To što neko misli da će mu od pomoći biti dojave o našem prisustvu na rijeci, od ljudi čiji je posao da sprečavaju divljanje na Limu, loša je računica”, poručuju iz te NVO.
Nešto manji zagađivači Lima su Plav, Andrijevica i Berane. Da je Evopska unija preko svoje misije u Crnoj Gori prepoznala ovaj problem, jasno je i po tome što su sa skoro petnaest miliona finansirali izgradnju kolektora u Beranama. Tako u slivu Lima kroz našu državu, ova međunarodna rijeka je zaštićena od zagađenja jedino u Beranama.
Svoje razočarenje trenutnim stanjem ne krije ni prirodnjak, speleolog i ekološki aktivista Željko Madžgalj. On ističe da je Bijelo Polje jedini grad koji se nalazi ne na Limu, nego, pored Lima. ,,Neshvatljivo je da Bijelo Polje nema nijednu ulicu koja izlazi na rijeku. Čitavom dužinom od dvadeset kilometara kroz bjelopoljsku opštinu, nigdje nema keja i šetališta pored Lima. Umjesto blagodeti, Lim je pretvoren u otvoreni kanal kroz grad. Mi ne možemo razvijati turizam u Bijelom Polju i turiste povesti pored Lima, kada su obale okićene smećem. Nezvanično sam čuo kako se, navodno, sada radi na otkupu zemljišta kako bi se izgradilo kakvo takvo šetalište”, kaže Madžgalj.
Da je situacija sa zagađenjem Lima kroz teritoriju Bijelog Polja više nego ozbiljna, svjedoči i činjenica da su učesnici posljednje tradicionalne Limske regate od Plava do Prijepolja na ulazu u teritoriju bjelopoljske opštine spakovali čamce, prošli automobilima kroz taj grad, i nastavili da plove tek na izlazu iz Crne Gore. I zbog toga se niko nije zastidio.
Tufik SOFTIĆ