Nekadašnji radnici i akcionari bivšeg preduzeća „Agropolimlje” za-tražili su od tužilaštva da preispita dešavanja koja su se u toku tranzicio-nih procesa odigrala u tom velikom kolektivu, koji je najprije rasparčan a zatim temeljno pokraden.
Ova beranska kompanija u oblasti agroprivrede, koja je formirana daleke 1963. godine kao dio Agrokombinata 13. jul, odlukom Skupštine akcionara DD „Agropolimlja” Berane od 24. juna 1998. godine, podije-ljena je na deset novih pravnih subjekata, odnosno akcionarskih društa-va. Tada su kola krenula niz brdo, a tako usitnjene kćerke-firme lako su postale plijen raznoraznih tajkuna, od Berana do Podgorice.
Sada bivši radnici i akcionari pričaju kako godinama na njih niko ne okreće glavu, iako su uporno pokušali da dokažu da su određena lica prilikom privatizacije preduzeća, kontinuirano u dužem vremenskom pe-riodu, preduzimala brojne nedozvoljene radnje u cilju pribavljanja pro-tivpravne imovinske koristi, na štetu radnika, akcionara i države Crne Gore.
Oni navode da su, kao akcionari, grubo oštećeni na način što im je prili-kom diobnog bilansa preduzeća uskraćeno pravo na dio svojine koja je pripadala nekadašnjem preduzeću „Agropoplimlje”.
Kažu i da postoje osnovane sumnje da se u ovom slučaju radi o organi-zovanom kriminalu i da akteri tih radnji godinama ostaju nekažnjeni. Akcionari su zatražili da se razmotri odgovornost za, kako su naveli, „nepostupanje pravosudnih organa u očiglednom slučaju korupcije prili-kom prodaje preduzeća”.
“Na osnovu postojećih dokaza, jasno se može zaključiti da su pojedinci ostvarili dobit od imovine koja je pripadala našem preduzeću. Tako i dan-danas ti pojedinci uništavaju imovinu i ruše objekte u kojima smo nekad radili i umjesto njih, na očigled svih, podižu zgrade i tako uveća-vaju svoje bogatstvo” – pričaju akcionari.
Sve to je, kako tvrde, omogućeno zbog nepostupanja nadležnih instituci-ja koje nijesu preduzele ništa da se spriječi otimanje imovine njihovog preduzeća.
“Zato zahtijevamo od glavnog specijalnog tužioca da reaguje što prije ka-ko bi se konačno utvrdilo zbog čega nadležne institucije nijesu preduzele mjere kako bi na vrijeme spriječile neodgovorno ponašanje stečajnih upravnika, stečajnih sudija, tužilaca, inspekcijskih službi i Područne jedi-nice Uprave za nekretnine Berane” – kažu akcionari.
Oni ističu i da je posebno nepravedno to što dugi niz godina nije ispošto-vano njihovo pravo na pravično i pošteno suđenje i da se krajnje neza-konito došlo do zaključka da nije osnovan predlog za ponovno pokreta-nje stečajnog postupka.
“Od 2006. do 2010. godine naš predmet se nalazio kod Osnovnog suda u Beranama. Nakon toga pravdu smo uzaludno tražili kod Višeg suda u Bijelom Polju. Slično su se odnijeli i Privredni i Apelacioni sud, tako da smo mi na kraju izgubili povjerenje u pravni poredak Crne Gore. Zato krajnje očajni i ogorčeni tražimo da se specijalno tužilaštvo suoči sa na-šim zahtjevima i shvati da su u našem preduzeću spovođene nezakonite radnje. Tim prije, jer se radi o organizovanom kriminalu gdje su pojedin-ci preko noći za sebe prigrabili ogromno bogatstvo koje su brojne gene-racije decenijama stvarale” – naglasili su akcionari.
Nakon što je 1998. godine rasparčano na deset novih firmi, sva imovina dotadašnjeg DD „Agropolimlja” Berane, koja je podijeljena između akci-onarskih društava, procijenjena je, tako da je utvrđen akcionarski kapital zaposlenih i fondova. Zatim su sva nova akcionarska društva formirala skupštine akcionara i upravne odbore i imenovala izvršne direktore.
Bivši akcionari tvrde da su nakon toga direktori akcionarskih društava pribjegli nezakonitim radnjama..
“Direktori akcionarskih društava su, protivno odredbama Zakona o pri-vrednim društvima, dakle, bez zakonskih mogućnosti, mimo skupština akcionarskih društava 10.3.2004. godine, sačinili aneks diobnog ugovora od 23.09.2002. godine, kojim su navodno njihova akcionarska društva poljoprivredno zemljište i šumarske komplekse ustupili u svojinu AD „Poljoprivredi i šumasrvtu” Berane” – pričaju akcionari.
Oni objašnjavaju da je taj aneks ugovora ovjeren kod Osnovnog suda u Beranama 10.3.2004. godine.
“Problem je u tome što diobni ugovor sačinjen mimo skupština akcionar-skih društava, kao jedino zakonom ovlašćenih organa za prenošenje i ustupanje prava svojine akcionarskih društava i poslužio je da se AD „Poljoprivreda i šumarstvo” Berane nezakonito uknjiži kod Uprave za nekretnine Crne Gore, Područne jedinice Berane, kao vlasnik svih nepo-kretnosti, koje su bile svojina DD „Agropolimlje” Berane. Na taj način oštećeni su svi akcionari i to svih akcionarskih društava, pravnih sljed-benika DD „Agropolimlja” Berane, jer svima njima pripada pravo svoji-ne na dio poljoprivrednog i šumskog zemljišta, koja su bila svojina nji-hovog pravnog prethodnika DD „Agroplimlja” Berane” – smatraju akcionari.
Oni tvrde i da su pojedini biznismeni poslednjih godina vrijednu nepo-kretnu imovinu, vlasništvo akcionara, bivših radnika DD „Agropoli-mlja” Berane, na svoju ruku prodavali raznim kupcima, a da su novac od prodatih nepokretnosti zadržavali isključivo za sebe.
“Zato je potrebno da tužilaštvo preko stalnog sudskog vještaka-geometra i Uprave za nekretnine Crne Gore, Područne jedinice u Beranama, tačno utvrdi koja je površina nepokretnosti bila upisana na AD „Poljoprivreda i šumarstvo” i na osnovu kojeg pravnog osnova, zatim koliko je od tih nepokretnosti otuđeno, kada, kojim licima i kako i na koji način su vrše-ne promjene na nove kupce. Potrebno je utvrditi i za koje novčane iznose su sve te nepokretnosti prodate, da li su prodaje bile zakonite i da li je novac od svih tih prodatih nepokretnosti samo zadnjih godina, ulazio i u završne bilasne AD „Poljoprivreda i šumarstvo”. Neophodno je ispitati kretanje toga novca i zašta je utrošen, tim prije jer AD „Poljoprivreda i šumarstvo” formalno postoji samo na papiru i to svih ovih godina” – tvrde akcionari.
Oni vjeruju da djela iz oblasti privrednog kriminala, pljačke i korupcije ne zastarijevaju i da će nakon promjene vlasti u Crnoj Gori, ovakvi i slični slučajevi biti podvrgnuti reviziji.
Smatraju da je slučaj Agropolimlja „klasičan primjer pljačkaškog privatizovanja i uništavanja nekadašnjih društvenih dobara.
„Građani koji su oložili vaučere i bivši radnici su osiromašeni, a neko je preko noći stekao bogatstvo” – kažu akcionari.
Bivši radnici i akcionari Agropolimlja, odnosno desetak novonastalih kompanija, objašnjavaju da su se ulažući porodične vaučere, rukovodili razmišljanjem da bi poljoprivreda mogla biti perspektivna grana na sjeveru. Dogodila se, međutim, neshvatljiva stvar – veliki poljoprivredni kombinat u ovom gradu je rasturen, a mala preduzeća koja su nastala njegovom segmentacijom na čudne načine prisvojena i opljačkana.
I tako opljačkana i dalje se vode u Centralnoj depozitarnoj agenciji, o čemu je Monitor ranije pisao – Hladnjača AD Berane, Maloprodaja AD Berane, Bepek AD Berane, Poljoprivreda i šumarstvo AD Berane… Svega toga više nema, kao ni Agropolimlja koji je zapošljavao hiljadu radnika. Ta priča je otišla daleko u zaborav.
Tufik SOFTIĆ