Povežite se sa nama

Izdvojeno

AGENCIJA ZA SAJBER BEZBJEDNOST I (NE)ODGOVORNOST: Ko će koga nadzirati i za koga

Objavljeno prije

na

Ministar javne uprave Maraš Dukaj tvrdi  da se novim Zakonom o informacionoj bezbjednosti kod nas uvode standardi Evropske unije i da je Crna Gora prva na Zapadnom Balkanu koja primijenjuje EU direktive u toj oblasti. Dio opozicije  tvrdi da ovaj zakon spada u novi primjer sakrivanja i netransparentnosti koja se pravda brzom trakom evropskih integracija,  ispunjavanjem uslova za  članstvo u EU 2028.

 

 

Skupština Crne Gore je 19. novembra usvojila sa 53 glasa “za” novi Zakon o informacionoj bezbjednosti. Usvajanje ovog zakona je jedan od preduslova za zatvaranje poglavlja 10 – Informatičko društvo. Ministar javne uprave Maraš Dukaj je u Skupštini pojasnio da se tim zakonom kod nas uvode novi standardi Evropske unije (EU) i da je Crna Gora prva na Zapadnom Balkanu koja primijenjuje EU direktive u toj oblasti. Dukaj je takođe naglasio da je Zakon urađen u saradnji sa Ambasadom Ujedinjenog Kraljevstva. Druge zemlje nije pominjao.

Tokom rasprave prihvaćen je i amandman poslanika Nikole Camaja koji propisuje je da se zaposleni na programu “sajber bezbjednost” zapošljavaju bez javnog oglasa i bez kadrovskog plana. Dovoljan će biiti akt o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji. Camaj je predvidio i da se zarade i druga primanja direktora i zaposlenih u budućoj Agenciji za sajber bezbjednost  utvrđuju “odlukom nadležnog organa Agencije, u skladu sa zakonom”. Time se preskače propisani Zakon o državnim službenicima i namještenicima. Izgovor je opet da se što brže korača u EU pa da tako i sajber Agencija dobije svoj kadar što prije.

Dio opozicije tvrdi da ovaj zakon spada u novi primjer sakrivanja i netransparentnosti koja se pravda brzom trakom evropskih integracija i što bržim    ispunjavanjem uslova za  članstvo u EU 2028.

Ministar Dukaj je negirao primjedbe Demokratske partije socijalista (DPS) da ovakvo rješenje otvara vrata političkim namještenicima. Rekao je da su kriteriji za imenovanje direktora široki. Razlog je što nema dovoljno stručnog kadra. Kaže da je to problem i u puno većim zemljama, a da za direktora neće biti imenovana politička ličnost – ako to bude zavisilo od njega.

Opaske o mogućim zloupotrebama je iznijela i nezavisna poslanica Jevrosima Pejović. Navela je da će zaposlene osobe predloženim zakonom dobiti velika ovlašćenja. Moći će da uzimaju “računare i telefone iz sudova, tužilaštava, banaka, poslaničkih klubova, privatnih firmi…” i svega što Agencija procijeni na mig “vladajuće većine – u jednom trenutku kada to bude politički oportuno” upozorila je Pejović. Istovremeno, službenici sajber Agencije će dobijati posao netransparentno i neće prolaziti bezbjednosnu procjenu Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB). “U trenutku kada čitamo na SKY-ju koliko nam je sistem bezbjednosti ranjiv, ovakvo ponašanje parlamentaraca je izdaja državnih interesa i naše evropske budućnosti”, poručila je Pejović.

Pejović (koja je nekada bila dio Pokreta Evropa sad) je  predložila svoj amandman. Tražila je da se, u skladu sa EU direktivom NIS2, predloženi “zakon ne odnosi na Skupštinu, Centralnu banku i pravosuđe”. Sama direktiva daje “minimum zaštite koju bi trebalo da uživaju svi građani EU”.

Vladajuća većina nije imala sluha za prijedlog direktno citiran iz evropske direktive koju navodno Crna Gora ovim zakonom počinje implementirati.

Jevrosima Pejović je imala još primjedbi – zakon bi, smatra ona,  trebao biti u nadležnosti druge institucije zbog opasnosti od infiltracije organizovanog kriminala. “Koji onda može da ima pristup našim podacima”. Na predloženi način se, po riječima Pejović, pravi “agencija za nacionalnu bezbjednost sa Ali expressa”. U zemljama EU i Sjedinjenim državama slične ili istoimene agencije su ili pod ministarstvima odbrane ili unutrašnjih poslova.

Nekoliko dana po usvajanju ovog zakona osvanula je i vijest na Intelligence Online (francuskom portalu profiliranom za globalno izvještavanje iz domena objavještajnih i sajber aktivnosti) da je američki Stejt dipartment lansirao program za jačanje sajber kapaciteta crnogorske Vlade. Prije svega, list navodi, radi se o američkom doprinosu u osnivanju lokalne Agencije za sajber bezbjednost i to u trenutku kada i Francuska istovremeno radi na sličnim projektima u Crnoj Gori. Ovaj portal je još javio da je  Pentagonov dobavljač Kalmen Internešenel (Culman International)  krenuo u izbor sajber stručnjaka koji bi bio poslat u Crnu Goru kao savjetnik crnogorske Vlade. Prednost će imati kandidati sa ranijim iskustvom u NSA (američka agencija za nacionalnu sigurnost).

“Radi se o visoko strateškoj ulozi gdje će savjetnik biti zadužen za stvaranje kompletne sajber infrastrukture i pomoći crnogorskoj javnoj upravi u dizanju sajber Agencije na noge”, navodi se.  Posao će se izvoditi u tijesnoj saradnji sa sigurnosnim timom američke ambasade – navodi dalje portal i napominje da je crnogorski “tvrdo prozapadni premijer Milojko Spajić tražio partnerstvo sa Sjedinjenim Državama” na ovom projektu. Ranija Vlada Dritana Abazovića je pred kraj svog mandata potpisala 16. oktobra 2023. sporazum sa Francuskom i Slovenijom za gradnju Regionalnog centra za borbu protiv sajber kriminala. Taj centar je više biti fokusiran na resurse u polju regionalne saradnje, dok sadašnja vlast preferira da Amerikanci izrade samu sajber infrastrukturu.

Crna Gora je krajem ljeta 2022. godine pretrpjela težak sajber napad. U istrazi su pomagali i američki i francuski stručnjaci. Rezultati i sudski epilog su i dalje na čekanju.

Monitor je već ranije prenio detalje istraživanja ruske opozicione Novaje gazete (koja zbog domaće cenzure izlazi u inostranstvu) o navodnoj turističkoj “investiciji” Hotel Lazuro u Meljinama 2019. godine  za vrijeme vlasti Mila Đukanovića. DPS-ova navodno “prozapadna vlada” je široko izašla u susret “investitorima” omogućivši im i kupovinu kulturnog dobra koje se naslanja na hotel. Novaja gazeta je poimenice identificirala “investitore” koji spadaju u elitu ruske obavještajne službe i stručnjake za sajber diverzije i sve druge vidove modernog elektronskog ratovanja. Crnogorsko tužilaštvo, prema dostupnim informacijama, se nikada nije pozabavilo ovim i drugim KGB-FSB “turističkim investitorima” koje je Đukanovićev režim ugodno smjestio po Crnoj Gori.

Nejasno je kakvi su stvarni inputi i reakcije američke i britanske ambasade na Zakon i da li je njihov prijedlog bio da sajber Agencije bude u rukama albanskih partija. Na njih izvjesno  mogu više računati nego na blok vučićevskih partija i DPS.

Koliko će zakon i nova Agencija biti diskontinuitet ranijeg DPS aparata i koliko će se rivalstvo velikih sila u malenoj Crnoj Gori odraziti na ovaj osjetljiv domen crnogorskog društva vrijeme će pokazati.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

PREGOVORI ZA FORMIRANJE VLASTI U PODGORICI: Centar uskih interesa   

Objavljeno prije

na

Objavio:

U ponedjeljak se činilo da će  Pokret za Podgoricu (PZPG), blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, ući u koaliciju za Demokratskom partijom socijalista (DPS), i partnerima.   U utorak su stvari krenule u potpuno drugačijem pravcu – vaskrsnuo je model građanskog centra i  „jedinstvenog PES-a“.  Šta god da je u pozadini pregovaračkih obrta, sve su prilike da je u njegovom centru sila uskih političkih interesa.  Teško da se ovako važne pretumbacije mogu desiti mimo volje i uticaja međunarodnog faktora. Preczinije, Kvinte

 

Kao da politički pravac određuje kakva viša sila, a ne politička logika, programi i principi, pregovori o formiranju vlasti u Podgorici za javnost su postali nedokučiva formula. Sve može i sve je nepredvidivo. Javnost je tu samo da navija.

U ponedeljak se činilo da će  Pokret za Podgoricu (PZPG), blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, ući u koaliciju za Demokratskom partijom socijalista (DPS), i partnerima (Evropski savez i Stranka evropskog razvoja).  Skupa, imali bi 30 odbornika u lokalnom parlamentu, odnosno većinu.  U subotu, 28. decembra, posljednji je rok da se izabere predsjednik/ca Skupštine Glavnog grada, a rok da se konstituiše podgorički parlament  ističe 5. januara naredne godine.  U protivnom Podgorici prijete ponovni izbori.

Vidjeli smo: opozicija se oglašavala u medijima, predsjednik pričao o „antievropskoj i anticrnogorskoj vlasti“, nabrajajući sva njihova skorašnja nepočinstva, od navodnog ustavnog puča do netransparentnog i spornog  izbora čelnika ANB-a.  Kad se u tu jednačinu stave višemjesečne optužbe na relaciji Predsjednik -Premijer, logika sugeriše  da će se Milatović prikloniti DPS-u, odnosno opoziciji i da je to buduća podgorička vlast.  Bilo je toliko znakovito, da se Milatović čak slikao sa dva bivša predsjednika depees Ustavnog suda – Milanom Markovićem i Mladenom Vukčevićem, koji su mu potvrdili stav o Ustavnom sudu.  Falilo je samo da odnekud iskoči Filip Vujanović, za čiji je treći neustavni predsjednički mandat bio zaslužan Markovićev Ustavni sud.  I otvori šampanjac.  Vlasti su brujale o izdaji.  Iako im je tekovine sve teže razlikovati od  tekovina DPS-a.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 27. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

BUDŽETSKE I DRUGE IGRE: Privremeno, do daljnjeg

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je parlament, kao što sada izgleda, otišao na raspust onda ćemo u novu godinu ući uz privremeno budžetsko finansiranje. Redovni rashodi poput penzija, plata, socijalnih davanja i stalnih troškova budžetskih jedinica ne bi trebalo da se dovode u pitanje. Obećane povišice su neizvjesne. Ili nemoguće do usvajanja planiranog budžeta

 

 

Kako sada stvari stoje, Crna Gora će u 2025. godinu ući bez usvojenog Zakona o budžetu.

Formalno: zbog najavljene odlučnosti opozicije da spriječi rad parlamenta, sve dok se vladajuća većina predvođena premijerom „ne urazumi“ i povuče odluku o prestanku mandata sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović. Ustavni puč, kako kažu. Suštinski, vlast i opozicija i na ovaj način žele sebi dati na značaju u očima javnosti. Da je drugačije, već bi našli način da se dogovore ili, iz perspektive većine, spriječe opoziciju da provodi, aktuelnim jezikom ovdašnje politike, parlamentarni puč.

A možda i neće, pošto je i poslanicima u parlamentu ostalo nejasno da li je predsjednik Skupštine Andrija Mandić zaključio, ili samo prekinuo, sjednicu na kojoj je trebalo glasati o predloženom budžetu.

Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša tvrdi da je dogovor većine bio da sjednica, nakon njihovog protesta, prekine tako što će se dati pauza. „Ipak, vođa većine (Andrija Mandić – prim. Monitora) je odlučio da je zaključi što implicira da budžet neće biti usvojen. Međutim, ako vođa odluči može da zakaže sjednicu i narednih dana“.

Što bi rekli, može da bude ali ne mora da znači. Razmotrimo,  mogućnost da će država do daljnjeg funkcionisati po modelu privremenog finansiranja. Njega smo prvi put isprobali u prvom kvartalu 2021., nakon što Vlada Zdravka Krivokapića zbog kasnog formiranja i potrebe da ovlada materijom nakon decenijske vladavine DPS, nije pripremila prijedlog zakona o budžetu u propisanom roku (15. novembar). A onda nijesu baš ni žurili sa tim poslom.  Sada znamo da to znači da će budžetski potrošači svakog mjeseca dobijati „do 1/12 (jedne dvanaestine) stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini“. Što i jeste i nije problem.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 27. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

CRNA GORA I NJENI SUSJEDI NA KRAJU 2024. GODINE: Uzor i podrška ili noga za spoticanje 

Objavljeno prije

na

Objavio:

AktueLni  protesti studenata, poljoprivrednika i intelektualaca u Beogradu šalju sliku da postoji i druga Srbija koja je okrenuta budućnosti. Rasplet u Srbiji će biti od strateškog značaja za Crnu Goru i njenu budućnost

 

 

Ove godine Crna Gora se konačno može pohvaliti da je napravila, kako se žargonski kaže, korak od jedne milje. Krajem juna je Evropska komisija (uz neophodnu saglasnost svih članica EU) dala prelazne ocjene za IBAR (Interim Benchmark Assessment Report) što prevedeno znači da je kao kandidat ispunila privremena mjerila u poglavljima 23 – Pravosuđe i temeljna prava i 24 – Pravda sloboda i bezbjednost.

Nakon IBAR-a je krenula druga faza – dobijena su završna mjerila za konačno zatvaranje poglavlja, na šta Crna Gora čeka, ili se pravila da čeka (pod režimom Đukanovićevog DPS-a), još od 2012. godine. Iako je Vlada Milojka Spajića imala ambiciozni plan zatvoriti čak 10 pregovaračkih poglavlja do kraja ove godine, ipak je Evropska komisija (EK) ocijenila da su moguća samo četiri. U završnici je Hrvatska  blokirala zatvaranje jednog poglavlja (31 – vanjska, sigurnosna i odbrambena politika).

Premijer Andrej Plenković je rekao da je to njegova vlada “dala do znanja i partnerima unutar EU i Crnoj Gori”. Razlozi su brojni po hrvatskom premijeru, a “osobito događaji koji su se dogodili ovog ljeta“.   Tu se prvenstveno cilja na politikantsku Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu koju je donijela  skupštinska većina na inicijativu srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, preko bloka stranaka (NSD-DNP-SNP), pod kontrolom njegovih službi. Oni su uslovili dalju podršku Vladi Milojka Spajića usvajanjem te rezolucije. Njen formalni inicijator  je bio predsjednik Skupštine i lider Nove srpske demokratije (NSD) Andrija Mandić.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 27. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo